Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 27 of 27

Thread: diverse

  1. #22
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Evident, cand iei parte la asa ceva, de ce nu te-as blama?
    Pentru ca, conform legislatiei laice, e dreptul meu privat sa fac ce vreau.

    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    In acelasi timp, sunt foarte multi care nu sunt in stare sa-ti spuna de ce sunt atei, dar ca sunt atei oricum ca le place cum suna cuvantul. Eu i-as renega pe aia.
    astia-s cei mai multi

    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Daca asa ar fi fost, religia inca le-ar fi promovat. Daca te uiti in istorie, numai principii morale nu a promovat religia.
    Acuma va trebui sa spui care religie. Crestinismul tot timpul in istorie a promovat compasiunea si ajutoararea "aproapelui". Ca anumiti lideri (regi, whatever) politici s-au folosit de crestinism ca pretext sau pavaza pentru razboaie e altceva. Religia crestina niciunde nu spune ca trebuie sa omori evreii, si totusi Inchizitia a avut loc, iar daca privesti atent vezi ca averile averilor erau confiscate deveneau avere a preotilor. Good, am lamurit aici ca interesuul economic, s-a folosit de crestinism ca sa produca mass murder. Superficial dam vina pe crestinism. Or, in realitate religia crestina nu a impus asa ceva. Si altele.
    Daca te referi la islam, povestea se schimba, pentru ca baza islamului este jihadul, struggle, lupta zilnica cu tine insuti sa "fii cel drept" -- asta insemana jihadul in cel mai "pur" mod. Asta este ceea ce zice Coranul lor, cartea primita de Mahomed. Problema la ei este ca analfabetul de Mahomed, dupa ce a primit Coranul a inteles ca jihad inseamna sa-i convertesti pe ceilalti, chiar prin forta.
    De aici numeroasele acte de violenta in istorie pana in ziua de din aprtea musulmanilor.

    Deci e bine sa specifici la ce religie te referi istoric


    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Aici imi recunosc greseala. Am folosit termenul crestinism, referindu-ma la crestinismul ortodox, si catolicism referindu-ma la crestinismul catolic.
    Aproape bine, asa mai vii de acasa, as apoate intelege si Sir ca mi-a dat quote aiurea, ca ceea ce am aratat acolo e gresit sa enumeri religie, islam, crestinism, catolicism. Religia e crestinism, cu diferite ramuri, catolicism, ortodox, protestant etc. similar religie islam, cu ramuri sunni, shia, etc.
    beleafer

  2. #23
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Amindoi spuneti in acelasi timp si adevaruri, dar si exagerari

    Eu inclin un pic spre Edi, insa imi pastrez rezervele, totusi am o matusa maicuta, iar bunica-mea face prescuri pentru biserica

    Si nu mutati discutia, e perfect aici

    Si va recomand un sait interesant, poate il stiti, jesusandmo.net. Dezbate multe dintre preceptele crestinismului si islamismului intr-o maniera interesanta

    EDIT: wow, si tocmai am vazut, cea mai recenta schita de pe saitul respectiv se potriveste perfect pt discutia voastra
    Last edited by jo27; 28th March 2014 at 00:24.

  3. #24
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Pentru ca, conform legislatiei laice, e dreptul meu privat sa fac ce vreau.
    Si eu fac ce vreau. Te blamez Functioneaza in ambele directii.

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    astia-s cei mai multi
    Pana la urma raportul oameni inteligenti/oameni prosti e mult subunitar. E oarecum normal.

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Acuma va trebui sa spui care religie. Crestinismul tot timpul in istorie a promovat compasiunea si ajutoararea "aproapelui". Ca anumiti lideri (regi, whatever) politici s-au folosit de crestinism ca pretext sau pavaza pentru razboaie e altceva. Religia crestina niciunde nu spune ca trebuie sa omori evreii, si totusi Inchizitia a avut loc, iar daca privesti atent vezi ca averile averilor erau confiscate deveneau avere a preotilor. Good, am lamurit aici ca interesuul economic, s-a folosit de crestinism ca sa produca mass murder. Superficial dam vina pe crestinism. Or, in realitate religia crestina nu a impus asa ceva. Si altele.
    Daca te referi la islam, povestea se schimba, pentru ca baza islamului este jihadul, struggle, lupta zilnica cu tine insuti sa "fii cel drept" -- asta insemana jihadul in cel mai "pur" mod. Asta este ceea ce zice Coranul lor, cartea primita de Mahomed. Problema la ei este ca analfabetul de Mahomed, dupa ce a primit Coranul a inteles ca jihad inseamna sa-i convertesti pe ceilalti, chiar prin forta.
    De aici numeroasele acte de violenta in istorie pana in ziua de din aprtea musulmanilor.
    Nu a promovat-o, dar a permis-o. Poate crestinismul promoveaza ajutorarea aproapelui, dar de ce, pe caz concret, BOR invarte sume incredibile de bani? Unde ajutorarea asta cand aia se scalda in bani si le folosesc pe construirea unei tampite de catedrale cand ajutorarea ar putea insemna construirea de spitale, scoli, etc? Astea sunt principiile lor? Si nu sunt astea singurele probleme. Religia e unealta lor.
    Iar referitor la islam, daca aia n-ar fi indopati si orbiti de ideile religioase propuse de credinta lor, nu ar fi oare in stare sa gandeasca si sa realizeze ce e bine, ce insemna de fapt "jihadul" dupa definitia data de tine? Cineva sigur ii vrea indopati. Cineva profita si acolo de asta. Asta e iar o chestie care imi provaca greata. Increderea oarba in ceva idiot. De asta sunt ateu: pentru ca eu sunt modelat de argumente, de ratiune.

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Deci e bine sa specifici la ce religie te referi istoric
    Daca le iei la puricat, toate au petele lor negre. Cineva tot a vazut ce beneficii se pot trage de pe urma acestui instrument si a profitat.


    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Aproape bine, asa mai vii de acasa, as apoate intelege si Sir ca mi-a dat quote aiurea, ca ceea ce am aratat acolo e gresit sa enumeri religie, islam, crestinism, catolicism. Religia e crestinism, cu diferite ramuri, catolicism, ortodox, protestant etc. similar religie islam, cu ramuri sunni, shia, etc.
    Daca le-am lua dupa zeitate, ar fi cateva, mult mai putine decat am putea enumera daca le-am separa in functie de obiceiuri, organizare, etc. Un alt motiv important pentru care o persoana cu scaun la cap nu s-ar alinia niciodata la vreo credinta religioasa.

    O sa-ti dau aici un punct in plus fata de mine pentru ca recunosc ca ai mai mult cunostinte despre fiecare religie in parte. Nu pot sa zic ca sunt ignorant cu privire la el, sunt de parere ca cel mai bine e sa-ti cunosti bine "dusmanul" Nu am avut ocazia sa le studiez, am alte interese momentan, insa cu cat devine mai ateu ca sa zic asa, parca am nevoie oricum sa le cunosc doar pentru a fi in stare sa gasesc mai multe argumente intr-o discutie de genul. Chiar am dat recent de o idee intr-o carte(cred ca "The Collector", dar nu sunt sigur) care sustinea ca credinta in sine nu reprezinta niciun interes pentru un ateu, insa studierea istoriei religiilor si modul in care s-au dezvoltat e de real intres. Poate chiar e adevarat, desi n-am rezonat initial cu aceasta idee.
    Last edited by Eddy DoubleD; 28th March 2014 at 00:51.

  4. #25
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Aproape bine, asa mai vii de acasa, as apoate intelege si Sir ca mi-a dat quote aiurea,
    Am inteles de la inceput, stai linistit. Faceam misto doar ca tu il criticipe el ca "se crede mai destept" ....dar tu, dupa cum ai facut si acum, ai exact aceeasi atitudine ca el.


    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    in alta ordine de idei ori terminati cu off-topicul si mutati-va pe diverse. oamenii care intra aici nu sunt interesati de opiniile voastre despre religie, iar in implauzibilul caz in care doresc sa afle continuarea discutiei, va vor urma pe diverse.

  5. #26
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanşa
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    Johnny, dar baiatul ala Raki, chiar nu face nimic tot anime-ul?
    Joc Dota

  6. #27
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Cum sa nu faca, face! Incearca sa devina mai puternic mereu de dragul Clarei si cand descopera ca nu poate face nimic fizic el insusi, atunci ramane ca motivatie si ca simbol al mentinerii umanitatii ei in momentele cele mai critice posibile, cand totul pare pierdut. Dragostea lui pentru Clare o face pe aceasta sa creada in continuu in partea ei umana, asta nu e nimic, dimpotriva, e chiar foarte mult! A nu se subestima o buna si poate unica motivatie de a continua sa fii om in momentul cand totul pare stricat si in interior si in afara, Raki e acea motivatie!
    Quote Originally Posted by Sir. Eko View Post
    Nu este cinema la tine in oras ?
    Acu nu mai e de vreun deceniu incoace, au astia in proiect sa faca dar probabil pentru inca un deceniu nu-l vor defenitiva!


    PS: Nu eu am facut acest topic dar ca tot s-a facut in numele meu, macar scrieti-l dracu cu litera mare!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •