Results 1 to 13 of 13

Thread: Primul roman campion in Italia

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    431
    Reputatie
    0

    Primul roman campion in Italia

    1947. Carmen Bucuresti este desfiintata de catre regimul comunist cu doar o saptamana inainte de inceperea sezonului 1947/48. In Italia ultimele doua sezoane ale intrecerii interne sunt dominate de AC Torino. Il Grande Torino, asa cum era alintata echipa, reusise sa castige campionatul si in ultima editie de dinaintea celui de-al doilea razboi mondial. Echipa condusa din teren de Valentino Mazzola era o forta in fotbalul european si principala furnizoare de jucatori catre nationala, iar Italia deja visa la un al treilea titlu mondial.


    Dupa desfiintarea echipei bucurestene jucatorii se risipesc in toata tara, iar unul dintre ei decide sa-si incerce norocul la marea echipa italiana. Iosif Fabian s-a nascut pe 10 august 1923 la Cluj-Napoca si si-a inceput cariera la echipa locala Muncitorii Cluj. In 1943 pleaca in Ungaria unde joaca la Szeged AK si MAVAG Budapesta. Dupa terminarea celui de-al doilea razboi mondial revine la Cluj pentru o scurta perioada la echipa Ferar. Pe 25 august 1946 consemnam debutul oficial in campionatul Romaniei la echipa Carmen Bucuresti. Meciul s-a jucat impotriva Jiului Petrosani, iar unul dintre golurile victoriei cu 1-3 a fost marcat de Fabian. Peste mai putin de 4 luni consemnam si ultimul meci oficial in Romania (7 decembrie 1946, Carmen Bucuresti-Ciocanul Bucuresti 6-2). In tot acest rastimp a jucat de 13 ori pentru Carmen si a marcat tot de 13 ori.



    In vara lui 1947 trece la AC Torino si devine astfel primul stranier in marea echipa italiana. Este coleg in atacul echipei cu Ferraris II (campion mondial in 1938), Gabetto, Mazzola, Menti II si Ossola. Concurenta acerba din atac il obliga sa joace doar in 15 partide in care inscrie de 9 ori. Devine astfe primul roman care cucereste campionatul italian. La finalul sezonului decide sa plece la AS Lucchese, decizie care probabil i-a salvat viata.



    Miercuri 4 mai 1949. Este o data ce va ramane in istoria tragediilor petrecute in fotbalul mondial. Echipa AC Torino se intorcea de la meciul de retragere al lui Xico Ferreira jucat impotriva celor de la Benfica. Avionul in care se afla echipa a intrat intr-o zona de ceata si vizibilitate redusa. Pilotul decide sa coboare la o altitudine mai mica si sa incerce sa vireze catre stanga. La ora 17:03 avionul companiei italiene se loveste de zidul din spate al complexului Bazilicii din Superga. Din cei 31 de pasageri nimeni nu a supravietuit. Toti colegii cu care jucase in sezonul 1947/48 au murit in acel accident. Echipa mai avea de disputat 4 etape in campionat si au aliniat o echipa de copii si juniori. Din respect cele 4 echipe care au jucat impotriva celor din Torino (Genoa, Palermo, Sampdoria si Fiorentina) au trimis si ele echipe de juniori.


    Fabian joaca 28 de partide pentru AS Lucchese si inscrie 12 goluri, iar echipa termina pe locul 8. Unul dintre goluri il inscrie chiar impotriva fostei echipe in turul campinatului. La finalul sezonului 1948/49 pleaca la AS Bari pentru 2 sezone. Participa la cele 2 retrogradari succesive din Serie A in Serie C jucand in total 63 de partide si marcand de 15 ori.



    In 1951 pleaca in Franta unde activeaza timp de 2 sezoane la AS Cannes (Liga a doua franceza), timp in care este imprumutat la Roubaix-Tourcoing (prima liga franceza) in 1952. Pe prima secena a fotbalului din Franta joaca doar 7 partide fara sa marcheze macar o data.



    Sezonul 1953/54 il gaseste pe Fabian la Sporting Lisabona unde cucereste Cupa si Campionatul cu toate ca joaca doar 6 meciuri si marcheaza de 2 ori. Dupa aventura de la Sporting pleaca la FC Barreirense, echipa de prima liga, unde isi incepe si activitatea de antrenor. In sezonul 1955/56 termina pe locul 6 in prima liga portugheza. Urmatorii 2 ani ii petrece la FC Serpa si SC Covilha in calitate de antrenor-jucator. In 1958 decide sa se retraga din fotbal. Cu SC Covilha reuseste sa promoveze in prima liga portugheza.


    Dupa retragere a antrenat diferite echipe din Portugalia si din Mozambic printre care: SC Caldas, Olhanense, SC Farense sau Textafrica. Ultima echipa antrenata a fost Imortal de Albufeira in sezonul 1983/84.


    Iosif Fabian a jucat pentru nationala Romaniei in doar 3 meciuri, toate disputate in 1946. A debutat pe 8 octombrie in meciul impotriva Bulgariei disputat la Tirana si terminat cu scorul de 2-2. Peste 3 zile a jucat impotriva Iugoslaviei (1-2 pentru Romania) si a reusit sa inscrie golul victoriei in mintul 24. Acesta a fost si singurul lui gol marcat sub tricolor. Ultimul meci la nationala l-a jucat pe 13 octombrie cu Albania, partida pierduta de reprezentativa noastra cu 1-0. Cele 3 meciuri au facut parte din Cupa Balcanica, editia 1946.


    In sezonul petrecut la AC Torino a marcat de 9 ori in umatoarele meciuri:

    AS Roma-AC Torino 1-7 (2 goluri)

    AC Torino-Vicenza 2-0

    AC Torino-Salernitana 7-1

    AC Torino-Inter Milano 5-0

    Modena-AC Torino 0-3

    AC Torino-AS Bari 5-1

    AC Torino-US Alessandria 10-0 (2 goluri)



    Pe 6 iulie 2008 a decedat in Portugalia la Cascais, localitate in care se mutase dupa ce terminase activtatea de antrenor.

  2. #2
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Oare acest Iosif Fabian nu era de origine maghiara?
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    431
    Reputatie
    0
    Nu ma obosesc sa-ti raspund si te invit sa citesti in continuare articolele cu "Incredibil", "Fabulos" s.a.m.d. Pentru unii nivelul e atat de jos incat face jonctiune cu metroul.

  4. #4
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Nu te obosi, doar ca ignoranta in care te scalzi duce la mani****rea unora inca din titlu.
    Le strigam ungurilor sa plece din tara, insa ne laudam cu rezultatele lor sportive. Cata mizerie morala poate sa zaca in unii asa-zisi suporteri!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  5. #5
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    afara cu bosorgii danblagii de pe ols.
    tu si cala primii!
    retired.

  6. #6
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    431
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    Nu te obosi, doar ca ignoranta in care te scalzi duce la mani****rea unora inca din titlu.
    Le strigam ungurilor sa plece din tara, insa ne laudam cu rezultatele lor sportive. Cata mizerie morala poate sa zaca in unii asa-zisi suporteri!
    Sunt curios de o chestie. Am vazut ca tii cu Steaua, deci tu nu le lauzi cu trofeul castigat in 1986 pentru ca a fost adus de un antrenor de origine maghiara? Prietene...nu e ignoranta, e mandrie ca o persoana cu cetatenie romana a reusit sa castige titlul in Italia intr-o perioada in care fotbalistii romani care jucau in strainatate ii numarai pe degetele de la o mana. Ignorant esti tu pentru ca nu poti sa faci diferenta intre niste persoane, de etnie maghiara, oneste si altele care nu au facut atceva decat sa-si bata joc de noi, majoritarii din Romania.

  8. #8
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    afara cu bosorgii danblagii de pe ols.
    tu si cala primii!
    am ratat un "m". Eram cu treaba , m-am grabit.
    Pardon.

    @Eu nu am nimic cu ungurii care se simt romani.
    Daca esti ungru / sas , svab , chinez sau peruan esti binevenit in tara mea. Dar eu pe ungurii care ard drapelul tarii mele de 1 decembrie si spanzura papusi ale lui Avram Iancu in centrul orasului eu nu-i iert !
    retired.

  9. #9
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by razvan_creator View Post
    Sunt curios de o chestie. Am vazut ca tii cu Steaua, deci tu nu le lauzi cu trofeul castigat in 1986 pentru ca a fost adus de un antrenor de origine maghiara? Prietene...nu e ignoranta, e mandrie ca o persoana cu cetatenie romana a reusit sa castige titlul in Italia intr-o perioada in care fotbalistii romani care jucau in strainatate ii numarai pe degetele de la o mana. Ignorant esti tu pentru ca nu poti sa faci diferenta intre niste persoane, de etnie maghiara, oneste si altele care nu au facut atceva decat sa-si bata joc de noi, majoritarii din Romania.
    N-ai inteles nimic! Nici nu ma mir.
    Copile, eu ti-am atras atentia ca Iosif Fabian a fost un fotbalist de etnie maghiara si atat. Asta pt. a respecta adevarul istoric. Sau tie-ti place sa dezinformezi????!!!!!
    Am vazut ca topic-ul se numeste "jurnalist pt. o zi", tu, insa, din nefericire pt. tine, nu poti sa fii nici pt. o secunda, atata timp cat dezinformezi prin omisiune.
    Cu siguranta faci parte din cei care urla "AFARA, AFARA CU UNGURII DIN TARA!" Esti atat de dus cu pluta incat nu realizezi ca tu si alti trogloditi ca si tine (reivan e si el printre ei) prin scandarea voastra imbecila ii goniti din tara si pe cei care au facut performante uriase pt. Romania. Cu siguranta, unii dintre ei chiar asa percep acea scandare imbecila. Boloni si Balint (dupa ta-su e ungur) au realizat performante uriase la Steaua si la nationala, cum au facut si Rednic sau Mihaly la voi la dinamo, ca sa dau doar cateva exemple.

    Pt. revian
    Ba ignoranta in stare pura, afla ca Steaua a castigat 40 si ceva de campionate la hochei si datorita ungurilor. In anii '70-'80 aveam cate doua linii de unguri in echipa. Si erau printre cei mai buni. De cand nu mai reusim sa-i aducem (nu mai sunt bani si imbecilul de Carlan, sau care dracu o mai fi pe acolo, nu e in stare sa-i faca) o sugem cu doua maini.
    La handbal am ajuns campioni mondiali cu Birlatan, Kicid sau Draganita (maica-sa e unguroaica). Si exemplele pot continua la absolut toate sporturile.
    Ce sa mai spun de imbecilii de la Sud care dau comunicate cum ca n-au fost lasati sa strige "AFARA, AFARA CU UNGURII DIN TARA!"
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  10. #10
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    eu nu ma refeream bosorog libidinos la ungurii care muncesc in plan sportiv. aia au salariu - contracte, pt ei muncesc, nu pt mine.
    astia sunt mercenari sau au doar oferte mai bune aici. imi e indiferent ca sunt unguri sau brazilieni
    dar tu esti prea incuiat si slinos sa extragi un mesaj din text.
    retired.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    431
    Reputatie
    0
    Am inteles ca esti batran si te rog, pentru binele tuturor, sa nu uiti sa iti iei pastilele la timp. Nu de alta, dar faci urat. Daca asta numesti tu dezinformare prin omisiune te invit, din nou, sa citesti acele articole care nu dezinformeaza, dar au titluri bombastice scrise cu litere mari ca unii batrani ca si tine sa le citeasca.
    Pentru informatia ta, nu ca m-ar interesa pe mine in mod special, nu am nici o problema cu ungurii decenti care traiesc in Romania. Tu probabil nu ai cu cine sa te certi si cauti pe oriunde un pretext. Te invit sa nu te mai enervezi si sa nu te mai scandalizezi la orice. La urmatoarea postare pe acest thread, un articol despre Nicolae Simatoc, o sa pun in titlu "Primul roman de etnie maghiara care a jucat la FC Barcelona" si asta ca sa nu-ti provoc un atac de apoplexie cand o sa-l citesti.

  12. #12
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Concluzia: am avut dreptate. razvan_creator a dezinformat inca din titlu.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    431
    Reputatie
    0
    Bucurii de batranel.....ursuz

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •