Results 1 to 1 of 1

Thread: CSM București, Oltchim la mâna a doua

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    14
    Reputatie
    1

    CSM București, Oltchim la mâna a doua

    Multă lume a fost entuziasmată de transferurile și zvonurile de transferuri de la echipele de handbal feminin din România, CSM București și Baia Mare. Adevărul e că zvonurile au fost mai frumoase decât transferurile, mai ales la CSM București.

    Zvonurile m-au entuziasmat dar realizările m-au dezumflat urgent. Sincer, mi-aș fi dorit să fiu și eu entuziasmat dar nu pot. De ce aș fi entuziasmat de Linnea Torstenson? E o suedeză de 31 de ani care nu a mai prins de mult echipa la Krim, de multe ori nu a prins nici banca și la 131 de ani unde să mai progreseze? E adevărat că joacă la Viborg acuma și intră mai des în teren dar nu face vreo diferență acolo. Cu sau fără ea Viborg joacă la fel.

    Iulia Curea, altă jucătoare de 32 de ani care a fost cândva fată sau Deonise Cavaleiro care împlinește și ea anul asta 31 de ani. În plus braziliencele sunt campioane mondiale că au jucat Amorim și Do Nascimento pentru medaliile lor. În nici un caz nu au fost ele vioara întâi. În plus la Hypo au jucat împreună de ani de zile și am văzut cât au putut în Liga Campionilor. Cu atât mai puțin o vor face la CSM București unde trebuie să se lege relațiile de joc, să se formeze un stil.

    Este mult de muncă și când ai jucătoare cu vârste peste 130 de ani sau la care numărul lunilor petrecute pe bancă se exprimă în numere cu două cifre e cam greu. Patricia Vizitiu a venit de la Krim unde nu prindea nici banca și la CSM deși a fost folosită nu a rupt gura târgului și avea loc unde să o facă pentru că CSM nu a jucat cu echipe de Liga Campionilor.

    Carmen Martin a avut și ea o accidentare și după ce lipsești mult de pe teren e greu să îți regăsești forma de altă dată. S-a văzut asta chiar și la Cristina Neagu care a fost o jucătoare de super clasă și încă nu și-a regăsit complet forma de altă dată. Cam cât de greu poate fi pentru jucătoare care-i sunt net inferioare Cristinei Neagu precum Carmen Martin sau Patricia Vizitiu? Eu zic că FOARTE greu.

    Ultimul “răcnet” în materie de transferuri la CSM este cel al Ekaterinei Vetkova, altă jucătoare care cândva câștiga Liga Campionilor. Ekaterina joacă în acest sezon cu Astranochka în Cupa EHF unde face o treabă bună dar să nu ne îmbătăm cu apă rece. Nivelul în Cupa EHF nu este nici măcar aproape de cel din Liga Campionilor.

    Cel mai bun transfer de la CSM este cel al Oanei Manea care a jucat foarte bine la Krim în Liga Campionilor și poate cel al Mayssei Pessoa.

    În ce privește noua antrenoare de la CSM București nu cred că sunt motive de mare entuziasm. Ea s-a făcut remarcată doar prin faptul că a fost asistenta lui Vestergaard. Ca antrenor principal nu are multă experiență și nici nu a avut rezultate extraordinare.

    Aceste transferuri sunt cel puțin dubioase în condițiile în care deocamdată nu e sigur că CSM București va intra în play-off și nu se știe dacă va juca într-o competiție europeană. Dacă nu prinde o competiție europeană din sezonul vitor, atunci planurile europene se amână pentru sezonul 2015-2016 când jucătoarele care acum au 32 de ani vor împlini 34 de ani. În plus visul oricărei echipe de handbal este Liga Campionilor iar CSM nu are șanse foarte mari să intre în această competiție din sezonul viitor. Deci oricum ar fi Liga Campionilor e un obiectiv pe termen lung pe care CSM îl abordează cu jucătoare bătrâne ale căror perspective de viitor privesc mai mult spre pensionare decât spre competiții și trofee. Atunci care-i idea că io nu mă prind?

    Cei care au făcut planul la CSM fie sunt proști și nu gândesc mai mult decât scaunul de sub ei fie sunt foarte deștepți și au în vedere cu totul alte planuri decât cele sportive cum ar fi campania electorală cum sugera domnul Cristian Gațu sau, de ce nu, un mic ciubuc. Și atunci echipa s-ar destrăma imediat ce anumiți domni ar intra în vizorul DNA. Să nu uităm că handball-ul nu e deloc un sport profitabil. Dacă o echipă care a câștigat Liga Campionilor precum Hamburg are probleme financiare, e evident că echipa de handbal feminin a Bucureștiului va fi o sugativă de bani sau o gaură neagră în care să dispară și alți bani care să ajungă în buzunarele băieților șmecheri.
    Last edited by Satan; 25th February 2014 at 16:38.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •