Page 2470 of 2471 FirstFirst ... 147019702370242024602468246924702471 LastLast
Results 51,850 to 51,870 of 51877

Thread: Paul Atreides

Banned
    Reputatie
    0
    Inapoi la Freud: unii argumenteaza in mod eronat ca Freud a contribuit la dorinta noastra de a avea o cultura. E adevarat ca el a recomandat sa fim toleranti. Dar, ma intreb, cum sa fi tolerant cu un ticalos?
    Freud nu a afirmat niciodata ca un om si-ar trai intreaga viata fara a face vreodata rau unui semen al sau.
    Si cu asta suntem in a doua lectie cu care am fost bombardati milenialii.
    Acolo unde relativismul e plin de nesiguranta, ideologul e exact opusul.
    Se pare ca singurii oameni dispusi sa dea sfaturi, sunt cei care au cel mai putin de oferit.

Banned Sevilla86's Avatar
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Paul cel care are multe de spus, si pe urma sterge jumate din ele.
    Pai, daca e dement

Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Inapoi la Freud
    Sigmund zice ca vrei sa o futi pe ma.ta.

Probabil ca la tine la Balaceanca e normal sa sustii timp de 8 ani ca esti pilot pe avion de vanatoare sau sa minti despre moartea parintilor tai calcati de un tir. Ca mai apoi sa vii si sa spui ca nu e asa.

Banned
    Reputatie
    0
    Nu sunt multi idioti pe acest forum.

Banned
    Reputatie
    0
    Mai exista o problema fundamentala legata de mintirea vietii, in special cand aceasta se bazeaza pe evitare. Orice greseala prin omisiune apare cand esti sigur ca faci ceva ceea ce este gresit.
    O greseala prin omisiune apare atunci cand faci ceva ce stii ca e gresit.
    O greseala prin omisiune apare cand lasi sa se intample ceva rau, desi ai fi putut sa faci ceva ca sa opresti asta. Prima e considerata, in general, mai grava decat a doua, decat evitarea.
    Nu prea sunt sigur ca lucrurile stau asa.

Abomination Johnny D's Avatar
    Reputatie
    0
    Sterg doar pe cele care nu mi se mai par relevante. Uneori, la furie, spui si lucruri pe care le regreti ulterior.
    Sa-ti mai spun ceva: in cel mai bun caz, cei care ma insulta/injura la mine acasa nu si-au facut bine temele. Eu, in schimb, stiu bine ca mi le-am facut. Cu ce am indurat eu pe aici, orice om ar fi cedat. Am ramas pentru ca stiu bine ca 99% dintre voi stiti bine ce inseamna sa incerci sa ramai om.
    Am fost facut schizofrenic, retardat, labagiu, s.a.m.d.
    Am 4 intrebari:
    1. Cum poate un asemenea om sa conduca o fabrica in care erau atunci peste 1000 oameni? Acum, cu ajutorul celor care au facut praf si pulbere intreaga industrie romaneasca, mai sunt acolo doar cateva sute de oameni. Care incearca sa supravietuiasca reparand avioanele armatei si cateva comenzi straine.
    2. Cum poate un asemenea om sa aiba o fiica care a absolvit DE MONTFORT UNIVERSITY ( ID student 1617860) in Uk- Leicester?
    3. Cum poate un retardat/ bolnav mintal sa suporte toate mizeriile de pe acest forum?
    4. Cum poate fara ca el, la randul sau, sa nu ceara sa i se faca dreptate? Si nu o va cere.
    Delaparius, consider ca ar trebui sa facem si-un pic Delapaul eliberatus! Nu gasesti?

Nu sunt multi idioti pe acest forum.
    Insa cei care sunt, exceleaza!
    Daca as putea i-as da acces lui Paul sa se debaneze cand vrea!Nu mai am mult pana il las pe contul meu.Si ma doare-n pl de ratatii carora nu le convine!Doar ca Paul nu e genu care sa faca asta.El saracu sta acolo unde e surghiunit si nu foloseste numele altuia in locul lui vreodata!Un om adevarat!

Banned
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Delaparius, consider ca ar trebui sa facem si-un pic Delapaul eliberatus! Nu gasesti?

Insa cei care sunt, exceleaza!
    Nu exceleaza. Este abjectia forumului. Indididul asta nenorocit a inventat injuratura cea mai ordinara pe un forum de oameni normali.
    Si nimeni, nu-l scoate definitiv de aici.

Banned
    Reputatie
    0
    Freud mi-a aratat ca suntem deopotriva de imorali si mai morali decar credeam. Freud nu a afirmat niciodata ca un om si-ar putea trai intreaga viata fara a face vreodata judecati moralesau sa se bazeze pe un set de valori morale.
    De fapt, Freud afirma, in "Discomfort in cultura", ca civilizatia apare doar acolo unde exista morala si niste reguli constingatoare.

Banned
    Reputatie
    0
    Am abordat o noua intrebare:
    Care sunt cele mai valoroase lucruri pe care ar trebui sa-l cunoasca un om?
    Exista o lista de reguli de viata, de maxime, unele teribil de serioase.
    De genul: Nu ascunde lucrurile in ceata.
    Ordinea apare atunci cand cand oamenii din jurul tau actioneaza in conformitate cu norme asumate, fiind previzibili.
    Asta e lumea structurii, a teritoriilor explorate.
    Starea de ordine e portetrizata, simbolic- imaginativ- ca fiind masculina.
    Societatea este deopotriva structurare si constrangere.

9. 14th February 2020, 15:42

Banned
    Reputatie
    0
    A accepta adevarul inseamna capacitatea de a sacrifica unele valori - si daca ai respins adevarul timp indelungat, atunci ai ajuns intr-un punct in care vei avea multe de sacrificat. Focul din padure arde lemnul uscat si ajuta pe cele blokate la suprafata sa se intoarca in pamant. Totusi, uneori focul este stins artificial. Asta face ca lemnul uscat sa se acumuleze continuu. Astfel, mai devreme sau mai tarziu incendiul va izbucni din nou.
    Morala: Mintea aroganta, confortabila cu propria certitudine, este ispitita sa ignore eroarea si sa ascunda mizeria. Acest mod de a trai este neautentic. Un individ neautentic actioneaza si percepe lumea bezmetic. Este prea prost sa inteleaga. Nu este cale lunga de aici pana la "el trebuie oprit si distrus". Adica ceva absurd si brutal.
    Suferinta existentiala se transforma intr-un iad daca omul e josnic, abject, hranindu-se doar din ura. Fantasmeaza cu placere morbida haosul pe care l-a raspandit in lumea care l-a respins pentru ura lui permanenta. Si oamenii normali se intreaba : De ce?". Ar putea sa stie, dar refuza.

Reputatie
    0
    Nu exceleaza. Este abjectia forumului. Indididul asta nenorocit a inventat injuratura cea mai ordinara pe un forum de oameni normali.
    Si nimeni, nu-l scoate definitiv de aici.
    Nu poate fi scos definitiv, are dreptul sa posteze aici pe sectiunea banatilor.
    Ce nu inteleg unii e ca tu nu ai ce cauta aici langa el, sa stai martor la abuzurile lui, dar daca ie prosti...
    Daca as putea i-as da acces lui Paul sa se debaneze cand vrea!Nu mai am mult pana il las pe contul meu.Si ma doare-n pl de ratatii carora nu le convine!Doar ca Paul nu e genu care sa faca asta.El saracu sta acolo unde e surghiunit si nu foloseste numele altuia in locul lui vreodata!Un om adevarat!

Banned
    Reputatie
    0
    Fa o plimbare pe o strada aglomerata. Tine ochii deschisi. Vei vedea oameni de care trebuie sa te feresti instinctiv. Astia sunt oameni care ar trebui sa existe doar in filmele cu prosti.
    Totusi, exista si o alta fateta a vietii: Am vazut odata pe strada un alcoolic praf. Era prabusit pe trotuar. L-am ajutat sa se ridice de jos, si, spre marea mea surprindere, mi-a multumit. Uneori, in viata, ai parte de multe surprize uluitoare.
    Probabil, de asta a spus Nietzsche : "Valoarea omului e determinata de volumul adevarului."
    In niciun caz nu esti doar ceea ce stii deja. Esti ceea ce ai putea sti daca ai vrea. Niciodata sa nu trebuie sa sacrifici ceea ce vei putea fi pentru ce esti acum. Nu rennunta niciodata la ceea ce este mai bun in tine de dragul sigurantei - nu renunta la a deveni om atunci cand, deja, stii asta. Chiar daca e ceva dincolo de aici si acum.

Banned
    Reputatie
    0
    Am sa repet: cea mai mare ispita a ratiunii este preamarirea propriei capacitati. Si afirmarea faptului ca, afara de propriile sale principii teoretice, nu mai are voie sa existe nimic. Asta inseamna ca faptele importante/relevante au fost descoperite.
    In, cele din urma, nimic nu ramane descoperit.
    Important e faptul ca aceasta dominanta a ratiunii conduce la negarea unei confruntari individuale.
    Ti se spune mereu: " bazeaza-te doar pe credinta".
    Dar asta nu te salveaza chiar intotdeauna.
    Ceea ce poate, desi nu sunt sigur, este dispunibilitatea de a invata din ceea ce nu stii.

Banned
    Reputatie
    0
    RETETA FERICIRII. Profesorul Constantin Dulcan: "Ne putem prelungi viata în functie de modul în care gândim. Dacă eu dezechilibrez Universul, produce catastrofe"
    https://www.gandul.ro/cu-gandul-la-f...trofe-14961235

"Cu totii avem nevoie să fim, să gândim, să căutăm o cale de a exista într-o lume în care există si multă bucurie, dar si enorm de multă tristete. Întregul tel al vietii mele a fost acela de a găsi un sens al lucrurilor.
    Nivelul superficial, cu furtunile, nivelul profund, cu pacea. Oamenii introvertiti, cărora foarte putine lucruri pe lumea asta le plac sunt cei mai nefericiti.
    Noi ne putem prelungi viata în functie de modul în care gândim.
    Pe mine nu mă pot convinge nici toti marxistii lumii, toti capitalistii că venim din maimute. Pentru că de când e maimuta maimută ea nu s-a transformat în om. Si dacă din întâmplare maimuta aia s-a tranformat în om, înseamnă că există o ratiune care vine din alt plan si iată demonstratia divinului. Dacă materia evoluează, înseamnă că e ratională. Vin fizicienii si spun că atomul acela nu are ratiune. Păi dacă el nu are si eu am, eu de unde am? Înseamnă că sunt eu încă ceva, un spirit. Atunci, de unde vine spiritul? Dacă corpul meu fizic este format numai din atomi neutri, de unde gândirea? De unde sentimentele? Înseamnă că e altceva pus în materie"

Banned
    Reputatie
    0
    Un impuls radio din spatiu pare a se repeta la 16 zile
    https://www.descopera.ro/stiinta/188...eta-la-16-zile

Acesta este primul impuls radio rapid care se repetă cu regularitate.

Impulsurile radio rapide (FRB) reprezintă unul dintre domeniile emergente ale astronomiei moderne, cercetătorii depunând eforturi considerabile pentru a identifica si pentru a stabili sursa acestora. În general, oamenii de stiintă au ajuns la concluzia că acestea nu au un tipar anume, ceea ce îngreunează studierea acestor fenomene. Pentru prima dată, oamenii de știintă au descoperit un impuls radio rapid care se repetă la fiecare 16.5 zile, notează Science Alert.

Banned
    Reputatie
    0
    Sunt numai doua momente in viata in care suntem sinceri: cand dormim si cand murim.

Banned
    Reputatie
    0
    Leo-FCSB: 2-1

Banned
    Reputatie
    0
    Caracterul te ajuta sa iesi invingator din situatiile grele.
    Stiind acest lucru, leaga o funie groasa de un bolovan. Priveste bine la acel bolovan si aseaza-te in fata lui. Observa-l in timp ce inaintezi. In acest fel inveti sa avansezi eficient spre un scop. Si, simultan, nu minti. Adica, nu te minti pe tine. Inveti sa resimti o stare de dezacord, de slabiciune interioara. Este un fel de senzatie corporala, nu un gand.
    De mult am invatat sa detectez acest moment, observand simultan dezacordul din mine. Am invatat, tot de mult, sa-mi reglez emotiile si starile motivationale care imi determinau gandurile.
    Este existenta normala? Trebuie sa-mi asum mari riscuri pentru a afla asta.
    Orice om poate trai in adevar, poate trai in minciuna. Dar, in ambele cazuri, trebuie sa infrunti consecintele.

Banned
    Reputatie
    0
    Nu este întotdeauna usor să discerni care dintre personalitătile celebre ale trecutului sunt reale si care sunt simple personaje de legendă. Multe cronici istorice sunt incomplete sau învăluite de mit, iar altele se contrazic sau sunt pur si simplu opere de fictiune.
    https://www.descopera.ro/dnews/14097...t-in-realitate

1. Regele Arthur
    2. Pitagora
    3. Homer
    4. Robin Hood
    5. Lycurgus

Banned
    Reputatie
    0
    O minte ignoranta nu este totusi o cutie goala, ci este plina de numeroase teorii dezordonate, fapte, metafore, lucruri irelevante sau inselatoare care, din pacate, au aspectul unor cunostinte utile si exacte. Aceasta dezordine este un produs secundar nefericit al uneia dintre cele mai mari atuuri ale noastre ca specie, inteligenta. Suntem recunoscatori de sabloane si teoreticieni innascuti si le aplicam chiar si unde nu este cazul.

Deoarece este usor sa-i judecam pe altii, ajungem sa credem ca noi suntem mai buni. Dar problema ignorantei nerecunoscute este cea care ne vizeaza pe toti. Nu trebuie sa o vedem ca pe o minte neinformata, ci mai degraba ca pe una dezinformata.

O convingere, de regula, se petrece in felul urmator: Sunt o persoana buna, corecta si inteligenta. Orice informatie care contrazice aceasta premiza este susceptibila de a se confrunta cu o rezistenta mentala. Convingerile politice si ideologice, de asemenea, trec de multe ori in domeniul sacrosanctului. Teoria antropologica a cunoasterii culturale sugereaza ca oamenii tind sa segmenteze ideologic diverse perspective culturale pe doua axe: ele sunt fie individualiste (favorizand autonomia, libertatea si increderea in sine), fie comunitare (acordand o mai mare importanta a beneficiilor si costurilor suportate de catre intreaga comunitate). Acestea sunt fie ierarhice (favorizand distributia sarcinilor si a resurselor sociale de-a lungul intregii ierarhii), fie egalitare (respingand insasi ideea de a clasifica oamenii in functie de statut). Conform teoriei cunoasterii culturale, oamenii proceseaza informatiile intr-un mod in care nu numai ca reflecta aceste principii, ci le si intaresc. Aceste puncte de ancorare ideologice pot avea un impact profund asupra a ceea ce cred oamenii si chiar asupra a ceea ce ei 'stiu' ca este adevarat.

Unele dintre cele mai incapatanate greseli ale noastre nu apar din intuitii primitive sau din nepasare, ci insasi din valorile si filozofiile ce definesc "cine suntem". Fiecare dintre noi poseda anumite convingeri fundamentale care, in esenta, nu pot fi incalcate pentru ca ar pune sub semnul intrebarii insasi valoarea noastra de sine. Si orice informatie pe care o culegem este modificata, distorsionata, diminuata sau uitata pentru a ne asigura ca aceste credinte consacrate raman intregi si nevatamate.

Desi efectul Dunning-Krugger a fost notat in 1999, in cursul istoriei mai multi filozofi si oameni de stiinta au facut asemenea observatii.

Bibliografie:

https://psmag.com/we-are-all-confide...s-56a60eb7febc
    https://papers.ssrn.com/sol3/papers....act_id=1089230
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_Dunning-Kruger

Banned
    Reputatie
    0
    Bertrand Russell

'Unul dintre cele mai triste aspecte ale vremurilor noastre este ca cei care au certitudini sunt prosti, iar cei cu imaginatie si competenta sunt plini de dubii si indecizie'

22. 18th February 2020, 16:14

23. 18th February 2020, 16:23

Reputatie
    0
    Leo-FCSB: 2-1
    Prea mult iti place de Leo si ea e-n lumea ei canina...

Dulai in sus, dulai in jos, numa de catzelushi nu auzi!

O sa-i recomand sa citeasca manga Berserk de Kentaro Miura.
    E un dulau acolo... pe care-l descoperi doar la final. Cel mai misto dulau din istoria dulailor. Fara un picior, care trage un sicriu dupa el in doar 3 labe si lupta cu mostrii teribili, de 10 ori cat el protejand ce e in sicriu! M-au trecut fiori cand am citit partile alea. (Pana si numele autorului seamana a dulau.)

E oricum si una din cele mai misto povesti inventate si scrise vreodata de mintea unui om, si mai e si cu poze, merita citita!
    Last edited by Johnny D; 18th February 2020 at 23:12.