Page 2453 of 2453 FirstFirst ... 14531953235324032443245124522453
Results 51,493 to 51,504 of 51504

Thread: Paul Atreides

Banned
    Reputatie
    0
    In general oamenii sunt ok. Aproape nimeni nu vrea sa faca rau celuilalt. Amenintarea sau uzul fortei fizice sau de orice alta natura este total neindicata. Totusi aceste principii se prabusesc in prezenta unor indivizi precum viermii de guineea.

Abomination Johnny D's Avatar
    Reputatie
    0
    Sanse sa-l scoatem pe Paul de aici?
    N-am crezut vreodata ca o sa pot fi neutru cand joaca spurcaciunea dar... uite ca minunea s-a produs, s-a impartit in doua si se bate cu ea insasi!

Dubel, te astept cu berea la meci!

Banned
    Reputatie
    0
    Nu.

Abomination Johnny D's Avatar
    Reputatie
    0
    N-am crezut vreodata ca o sa pot fi neutru cand joaca spurcaciunea dar... uite ca minunea s-a produs, s-a impartit in doua si se bate cu ea insasi!

Dubel, te astept cu berea la meci!

Banned
    Reputatie
    0
    (*)Cateva motive sa iubesti (totusi) viata:

1. Esti pe o alta planeta. Ceilalti nu stiu , nu inteleg, prin ce treci. Dar, de fapt, inteleg. Nu-ti dai seama ca ceilalti inteleg pentru ca singura ta referinta esti tu insuti. Esti intr-un loc foarte intunecat cu o po****tie de cateva miliarde de oameni.
    2. Lucrurile nu vor fi mai grave dacat sunt. Vrei sa te sinucizi. Asta e punctul cel mai de jos. De aici nu poti merge decat in sus.
    3. Te urasti. Si asta pentru ca esti prea sensibil. Orice om poate gasi un motiv sa se urasca, daca ar sta, la fel ca tine, sa se gandeasca la asta.
    4. Mintea umana are propriul ei barometru. Esti inntr-un uragan. Rezista.
    5. Nimic nu dureaza la nesfarsit. Ignora durerea oricare ar fi. Durerea minte. Eo datorie pe care o platesti cu timpul.
    6. Mintea e o galaxie in miscare. Cu mai mult intuneric decat lumina. Ce vrea sa spuna lumina? Sa nu te sinucizi. Chiar si atunci cand intunericul este total. Timpul e spatiu. Te misti printre galaxii. Asteapta sa apara stelele.
    7. Viata te asteapta. Cu toate ca esti blocat aici pentru un timp, lumea ta nu pleaca niciununde.

Viata mege inainte, Johnny.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    Cnd eram mai tanar, nesiguranta mea legata de intimitate era exacerbata de toate povestile ridicole legate de masculinitate: Trebuie sa fii cool, trebuie sa petreci ca un star rock, trebuie sa fii admirat de femei; sexul este lucrul cel mau de pret pe care il poate obtine un barbat, lucrul pentru care merita sa sacrifice orice, inclusiv demnitatea.
    Internetul nu a inlesnit doar circulatia informatiei, ci si a nesigurantei, a indoielilor, a sentimentului de inadecvare.
    Fiecare poate fi extraordinar. Sa ajunga sus de tot.
    Faptul ca aceasta afirmatie este in sine o contradictie - pentru ca daca toti suntem extraordinari, atunci, prin definitie, nu este NIMENI extraordinar - trece neobservat pentru majoritatea oamenilor. In loc sa punem sub semnul intrebarii ce meritam si ce nu, noi inghitim mesajul asta si mai cerem inca o portie.
    A fi 'comun' a devenit egal cu a fi ratat. Nu exista nimic mai rau decat sa fi pozitionat in turma, in mijlocul graficului vietii. Cand standardardul este ' extraordinarul ', e mai bine sa te situezi in extremitatea inferioara a graficului, deoarece asa, macar, esti special.
    Chestia asta : " orice om poate fi extraordinar" este doar o autoexcitare a propriului ego. Nimic mai mult.
    De aceea apreciez din ce in ce mai mult lucrurile simple: prietenia sincera, creativitatea, ajutorul dat unui prieten, lectura unei carti, sa ai grija de cineva de care iti pasa cu adevarat. Astea sunt lucruri care conteaza cu adevarat.

Banned
    Reputatie
    0
    Regula de viata nr 111

Odata ce nefericirea e aici si nu mai e nimic de facut, sa nu ne mai gandim ca lucrurile ar putea fi altfel. Precum regele David sau niste elefanti injunghiati de niste nemernici. Daca nu, suntem niste heautontimoroumenos. Atitudinea contrara are avantajul de a ne face prudenti cu alta ocazie.

Banned
    Reputatie
    0
    ADEVARUL LUI DELAPARIS ( ULTIMA PARTE)

Originally Posted by delaparis

"""""""E totusi o problema aici la Paul. Ceva nedrept.""""""""

Nedrept sau altceva? Si cine face dreptate?

Banned
    Reputatie
    0
    Noi nu compatimim pe cineva ca-i prost; si poate ca avem dreptate! Dar e foarte nostim ca ne inchipuim ca-i vina lui.

- intr-adevar prostia, ca si uratenia sau frumusetea ori inteligenta, etc. nu sunt pentru ca vrea cineva sa fie asa, pur si simplu le avem, tocmai de aceea nu ar trebui sa condamnam pe cineva ca e prost, sau urat, sau etc.

- e drept ca educatia si mediul, pot corecta defectele omului sau daca vreti slefui/indulci, dar numai partial, deoarece ceea ce e genetic ramane genetic. Reciproca e de asemenea valabila: ceea ce e genetic bun, poate fi denaturat/ rasturnat de educatie si mediu, dar tot asa... doar partial, nu in totalitate. Ce e dezastruos cand nici genetica, si nici educatia/mediul nu sunt prielnice... Pentru ca omul e suma geneticii, si a factorilor externi (educatie, mediu, cultura, etc.)

- am intalnit oameni care pe domeniul lor sunt brici, dar pe altele zici ca-s nascuti astazi...
    - si se aplica incepand de la legislatie pana la reglementari tehnice
    - asta e si una din amenintarile pe care le avem in societatea actuala, capetele "luminate" scot reguli stricte. La fel in psihologie si sociologie, unde terenul e foarte alunecos si nimic nu e foarte clar si totul e supus interpretarii
    - de ce nu-s bune regulile stricte? Pai simplu, pentru ca in viata situatiile sunt diferite, si NU poti sa prevezi toate exceptiile. Iar daca dai peste oameni prosti, care nu stiu cand trebuie respectata regula si cand vorbim de o exceptie, exista riscul real sa se faca atrocitati pentru ca exista oameni care nu realizeaza cand merita sa respecti legea si cand daca o respecti risti sa faci mai mult rau decat daca nu o respecti.
    - dar nici regulile foarte laxe, iarasi nu sunt bune, pentru ca... exista reversul medaliei.
    - consider ca orice reglementare/regula/lege etc., trebuie sa mearga pe calea de mijloc, pentru ca... cei care nu se incadreaza (exceptiile) sa fie cat mai putine. Daca o regula e prea stricta, vor fi foarte multe exceptii, mai ales daca cel care o aplica e obtuz, si nu e in stare sa vada in ansamblu. Pe de alta parte daca regula e prea laxa, cei care o aplica s-ar putea sa aiba vederi foarte diferite, si atunci oameni diferiti sa aplice aceleasi reguli, in maniere total opuse.
    - concluzia mea, e ca orice regula trebuie sa fie pe cat posibil echilibrata, niciodata prea mult, niciodata prea putin... Complicat de pus in practica, nu? Si totusi...

Banned
    Reputatie
    0
    (*)

Valori avem cu totii. Si le protejam. Incercam sa traim la inaltimea lor, incercam sa le justificam si sa le mentinem.
    Renuntarea la stilul de viata obisnuit iti ameninta identitatea. Renuntarea la identitate este un adevarat harakiri psihologic.
    De multe ori suntem tentati sa creditam ceea ce stim deja, ceea ce credem ca e sigur. Dar cred ca eu voi evita situatiile care sa-mi contrazica aceste convingeri. Convingerile apeleaza intotdeauna la precedentele.
    In acest sens "a te cunoaste" si " a te regasi" poate fi periculos.Te poate tine captiv intr-un rol rigid si iti poate oferi asteptari inutile. Iti va bloca potentialui interior si deschidera spre exterior.
    De aceea te sfatuiesc sa nu nu te regasesti. Sa nu stii niciodata cine esti. Fiindca numai asta te va mentine viu. Si sa ramai umil in judecata si sa accepti ce este diferit la ceilalti.

Banned
    Reputatie
    0
    Budismul ma incurajeaza sa-mi traiesc viata dupa legea mea dura.
    Poate suna nebunesc, dar aceasta abordare a vietii are multe beneficii psihologice.
    Am o veste buna si una proasta:
    Problemele tale nu sunt nici unice , nici speciale. De aceea renuntarea la ele este o eliberare.
    Frica izvorata dintr-o certitudine irationala are ceva egocentric in ea. Cand presupui ca tocmai avionul in care te afli tu este cel care se va prabusi, iti spui implicit :

" Eu sunt exceptia: Eu nu sunt ca toti ceilalti. Sunt diferit si special."

Banned
    Reputatie
    0
    Budismul sustine ideea pe care ne-o facem despre ' identitatea' noastra este o constuctie mentala arbitrara si ca ar trebuii sa renunti la ideea ca exista un "eu".
    Standarile arbitrare prin care ne definim actioneaza ca o capcana , asa ca ar fi bine sa renunti la tot.
    Budismul te invata sa nu-ti pese.
    Asta presupune sa renunti la tot felul de idei grandioase despre tine: ca ai o inteligenta unica, ca esti spectaculos de talentat, intimidant de atractiv sau dimpotriva, esti o victima demna de toata mila.
    Mai presupune sa renunti la convingerea ca totul ti se cuvine si la credinta ca lumea iti datoreaza ceva. Si trebuie sa renunti la euforia emotionala cu care te-ai incarcat ani in sir.
    Cand vei renunta la toate astea, vei trece printr-un sevraj, la fel ca dependentul care renunta la ac.