Page 2450 of 2466 FirstFirst ... 14501950235024002440244824492450245124522460 ... LastLast
Results 51,430 to 51,450 of 51783

Thread: Paul Atreides

Abomination Johnny D's Avatar
    Reputatie
    0
    Ala e dictionar prost, amandoi vine din italiana, ambe-due=ambii-doi!
    Expresie pleonastica, deoarece ambii deja inseamna 2.
    Daca as putea i-as da acces lui Paul sa se debaneze cand vrea!Nu mai am mult pana il las pe contul meu.Si ma doare-n pl de ratatii carora nu le convine!Doar ca Paul nu e genu care sa faca asta.El saracu sta acolo unde e surghiunit si nu foloseste numele altuia in locul lui vreodata!Un om adevarat!

Banned Sevilla86's Avatar
    Reputatie
    0
    Vine din latina, amindoi.

Daca citeai, vedeai sursele definitiilor: Dictionarul explicativ al limbii romane, Noul dictionar explicativ al limbii romane, etc.

Copii eram noi amandoi,
    Frate-meu si cu mine.
    Din coji de nuca car cu boi
    Faceam si inhamam la el
    Culbeci batrani cu coarne.

Eminescu.

Abomination Johnny D's Avatar
    Reputatie
    0
    Ok. Poate ai dreptate, insa un poet niciodata nu e sursa de inspiratie, scrie cum vrea el cuvintele ca sa fie mai melodioase. Eu am auzit acu vreo 15 ani pe la o emisiune la TVR, era atunci cu scrierea corecta si intreba oameni pe strada, au zis exact ce ti-am zis si eu.
    Daca as putea i-as da acces lui Paul sa se debaneze cand vrea!Nu mai am mult pana il las pe contul meu.Si ma doare-n pl de ratatii carora nu le convine!Doar ca Paul nu e genu care sa faca asta.El saracu sta acolo unde e surghiunit si nu foloseste numele altuia in locul lui vreodata!Un om adevarat!

Banned
    Reputatie
    0
    Nu acunde monstrii sub covor. O vor duce bine acolo. Vor creste mari la adapostul intunericului. Apoi, cand te astepti cel mai putin, vor sari si te vor devora.Te vor impinge in iadul confuz, blocandu-ti drumul. Cuvintele adevarate, oneste, curajoase pot crea o realitate simpla, locuibila.
    Cand nu clarifici lucrurile, totul se amesteca iar lumea si spatiu devin un loc mult prea complex, compicat si uneori confuz.
    In acest moment tebuie sa te intrebi: ce anume am gresit si, mai ales, ce anume imi doresc? Ca sa extragi ordinea din haos foloseste numai cuvinte oneste, exacte, precise. Daca, in schimb, te ascunzi, te faci mic, lucrurile de care fugi vor deveni balauri ce vor da tarcoale in casa ta, in padurea ta, in cotloanele intunecate ale mintii.
    Si vei sfarsi devorat.

5. 9th December 2019, 14:11

6. 9th December 2019, 14:16

7. 9th December 2019, 14:23

8. 9th December 2019, 16:33

Banned
    Reputatie
    0
    Nu mai cred in adevaruri integrale. Exista numai sferturi de adevar. Daca incerci sa vezi un adevar integral vei da de dracu. Ia asta ca pe un instrument iar sensul ei ca pe utilizarea sa. Este o schimbare de paradigma care te poate pune pe picior gresit. Si, atunci, te descurci al naibi de prost.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)

Niciodata, puterea imbecililor n-a fost, de fapt, mai mare.

Imbecilitatea nu se preda in scoli, dar se invata. Nu are culoare politica, dar are sustinatori. Nu este privita ca infractiune, dar este agresiva.

Imbecilitatea nu poate fi oprita, dar imbecilul poate fi ocolit. Iata un Ghid de supravietuire printre imbecili.

1. Imbecilul se naste imbecil. Creste. Se dezvolta. Evolueaza in propria imbecilitate, confundand ignorarea de catre ceilalti cu ignoranta celorlalti.

2. Imbecilul nu este neaparat prost. Adesea imbecilul da dovada de un soi de inteligenta care-i permite sa-si poleiasca imbecilitatea cu diplome si titluri.

3. Lingau prin definitie, imbecilul are scop in viata atingerea recunoasterii sociale. Orice recunoastere sociala a unui imbecil scoate in evidenta doze noi de imbecilitate.

4. Autosuficient, imbecilul crede ca reactiile alegice pe care ceilalti le au in fata imbecilitatii sunt forme de respect fata de propria persoana.

5. Imbecilul nu poate fi contrazis: fara se indoi vreodata de sine, se considera detinator al adevarului absolut. Imbecilul nu face afirmatii, el da sentinte.

6. Imbecilul nu are nevoie de fraze, ci doar de cuvinte rupte din context. Imbecilului ii place sa epateze, citand fara sens tot ce crede ca ar putea impresiona.

7. Imbecilul nu dialogheaza; el doar jigneste. A jigni este singura sa bucurie si, atat cat i se poate aplica notiunea, singura sa compasiune.

8. Cu imbecilul nu se poate comunica. Imbecilul te poate auzi doar daca vorbesti pe limba sa, insa, chiar si atunci, nu te poate intelege.

9. Imbecilul se considera superior celui care, de rusine, refuza sa-i raspunda la imbecilitati. Ceea ce pentru ceilalti este penibil, pentru imbecil este glorios.

10. Delator prin vocatie, este iubit de corporatii, de institutii de stat si de partide si ajunge, nu de putine ori, in pozitii de conducere.

Banned
    Reputatie
    0
    Heisenberg
    https://www.descopera.org/mecanica-c...a-introducere/

Un fenomen fizic nu poate fi descris ca o particula clasica sau ca o unda, ci ca dualitatea formata dintre cele doua. Notiunile de traiectorie si impuls isi pierd sensul, intrucat pozitia si viteza particulei nu pot fi determinate cu o precizie infinita, ca in teoriile clasice. Amplitudinea functiei de unda determina probabilitatea ca particula sa existe intr-o anumita regiune a spatiului. Astfel, cu cat zona in care amplitudinea este diferita de zero este mai mica, cu atat localizarea particulei este mai precisa. In acelasi timp, impulsul este bine precizat atunci cand lungimea de unda este bine determinata, ele fiind legate prin relatia de Broglie. Pentru aceasta este necesar ca functia de unda sa aiba anumite proprietati de periodicitate pe un interval cat mai mare. Prin urmare, o localizare cat mai exacta a particulei duce la imposibilitatea determinarii impulsului si, invers, o definire cat mai exacta a lungimii de unda presupune o imprecizie in stabilirea pozitiei particulei.

Principiul de incertitudine stabileste limitele dintre teoriile fizicii clasice si cele ale mecanicii cuantice. Aceasta ipoteza poate fi considerata corecta si la nivel macroscopic deoarece proprietatile ondulatorii nu se manifesta. Efectele cuantice trebuie luate in considerare pentru marimi fizice comparabile cu constanta lui Planck.

Banned
    Reputatie
    0
    Atunci cand privim o planeta aflata la 1 milion de ani distanta lumina de noi, o vedem asa cum arata ea acum 1 milion de ani, cand noi practic nici nu existam. Poate ca inteligenta este o calitate recenta a materiei. Homo sapiens are o fereastra destul de ingusta cat sa evolueze si sa paraseasca planeta inainte ca aceasta sa nu mai fie locuibila. Poate ca suntem prima specie inteligenta din galaxia noastra. Dar in acelasi timp e posibil ca viata sa fi aparut in nenumarate colturi ale universului si sa fi disparut o data cu steaua ce hranea planeta cu energie. Durata de supravietuire a unei specii este foarte mica, mult mai mica decat durata de viata a planetei, deci nu doar distanta este o bariera, ci si perioada. Poate ca viata a aparut si s-a stins de nenumarate ori in multe locuri din univers si datorita distantei, nu este exclus sa privim la un moment dat o planeta plina de viata, dar care s-a stins acum milioane de ani.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)

Imi e un pic jena sa scriu despre asa ceva. Parca nu pot inghiti mental ceea ce voi scrie si parca nu as vrea sa-ti provoc si tie starea mocirla nenorocita.

Zvonuri ce le prind din zbor si verificand imi dau seama ca sunt realitati nespuse. As taia o bucata din viata s-o bat in cuie, s-o vada oricine. Mai tarziu un bocanc ce-mi loveste trupul, un pumn ce imi da senzatia gustului de menta combinat cu durere. O ameteala ce proneste de la prea multa idiotenie si un calmant ce ma pune in balanta.

Trantit in mijloc nu pot nici sa urc, nici sa cobor. Zgmote din toate partile si cuvinte vulgare ce se aud prin pereti. O creatie demonica ce se apropie de mine, un termopan ce ma face sa fiu departe de tot si o perna rece ce imi spune ca eu doar visez.

Un taran ce are castile in urechile pline de clei, o mutra mult prea sifonata ce nu pupa niciodata o masina de calcat, un zgomot provocat de ritmul unei tampite manele, totul o mare prostie.

Un idiot ce scuipa in disperare si la doi pasi mai trage si o tigare. Un miros ce il gasesti pe scaunul din autobuz si-n spate si-n fata. Fete palide si triste ce nu cred in nimic si nici nu merita. Copii rupti de realitate ce isi bat parintii, sau mai bine spus, animale ce nu si-au gasit cusca.

Minti "tratate" cu sange si umplute de idei lichide. Un prost ce se face ca citeste, o mireasa mult prea tavnoasa, un calugar ce are pagini cu femei goale, un tigan ce vrea sa se dea roman in tari straine, un Marius Moga ceva mai "copiator", o pitipoanca un pic cam stirba, o injuratura fara rost, totul despre idioti.

Ratati ce se enerveaza si le tremura carnea, obsedati ce stiu doar sa faca rau, ofticati ce isi incurca viata, ambitiosi ce au ambitii prea mari, mos craciun in varianta iepureasca, un gay dandu-se la o femeie, o masina "tunata" intr-un parc, o lumina tipatoare intr-un loc minunat, barfitori ce au uitat de periuta de dinti...

Mucosi ce nu-si sterg nasu' si ce au "pofta" de mai mult. Nespalati ce poarta o pereche de ciorapi timp indelungat.

Iubiri ce au scop general banii, si cheliosi ce sustin "monicutze". Un fustangiu ce spune mereu "te iubesc". Dependenti de nimic ce vor sa se afirme cu... nimic.

Totul e in lumea asta, undeva, oriunde. Eu, pe o banca si restu' imagini in cuvinte...

Banned
    Reputatie
    0
    De ce nu există Mercedes si BMW made in Romania
    https://jurnalul.antena3.ro/bani-afa...ia-829673.html

Cu doi producători auto, Renault si Ford, si 400 de companii care produc componente, industria auto a înregistrat anul trecut o cifră de afaceri cumulată de 28 de miliarde de euro. Având o contributie de 14% din PIB, sectorul a devenit unul de bază al economiei românesti. Tot în 2018 România a depășst Ungaria și Polonia la productia de automobile, după ce aceasta a crescut cu aproape o treime fată de anul 2017, ducând astfel tara noastră pe locul 8 în topul producătorilor europeni. În ciuda acestor cifre, suntem de ani buni ocoliti de marile investitii ale gigantilor mondiali, desi de fiecare dată figurăm pe lista scurtă a locatiilor care urmează să fie alese.

Banned
    Reputatie
    0
    NASA oferă primele detalii concrete despre misunea Artemis pe Lună
    https://www.descopera.ro/dnews/18522...rtemis-pe-luna

Artemis este o misiune cu echipaj uman care ar trebui să ajungă pe suprafata Lunii în anul 2024.

Statele Unite ale Americii vor să îsi reconfirme suprematia spatială si de aceea, prin NASA, plănuiesc o nouă aselenizare. Această nouă epocă a explorării spatiale tinteste către Lună, dar scopul mai mare al acesteia este punerea primului om pe Marte si poate chiar primele asezări umane în afara Pământului.
    NASA a creat programul Artemis, care în anul 2024 ar trebui să pună prima femeie pe suprafata Lunii. În ciuda controverselor legate de bugetul alocat si de problemele legate de respectarea programului stabilit, cercetătorii NASA John Connolly si Niki Werkheiser au vorbit, în premieră, despre planurile agentiei legate de misiunile programului Artemis, notează Ars Tehnica.

Banned
    Reputatie
    0
    Originile Craciunului

https://www.descopera.org/originea-s...a-craciunului/

Povestea Craciunului incepe cu nasterea unui prunc in orasul Bethleem Efrata.
    Acest prunc se numea Isus, data exacta a nasterii nu se cunoaste, se crede ca s-ar fi nascut pe data de 25, iar luna nasterii e necunoscuta. E posibil ca luna Decembrie sa fi fost aleasa pentru a permite Bisericii sa concureze cu ritualurile pagane concurente, ce aveau loc in aceea perioada a anului si din cauza ca era apropiata de solstitiul de iarna al emisferei nordice, o perioada traditionala de celebrare a multor culturi antice.

Banned
    Reputatie
    0
    Pentru toti care il iubiti pe Mihaita Nesu:
    Donati 2 euro prin sms la 8844 cu textul "cred".
    Va multumesc.

Banned
    Reputatie
    0
    Trebuie sa stabilesti pe unde ai peregrinat in viata, ca sa stii unde esti acum. Daca nu stii unde esti, atunci e posibil sa te afli oriunde. Oriunde inseamna multe locuri, din care unele foarte urate. Ca sa ajungi unde vrei sa ajungi, trebuie sa stabilesti cine esti si de unde vii. "Oriunde" scade dramatic sansele de a fi in intr-un anumit loc. Ca sa te duci intr-o directie, mai intai trebuie s-o stabilesti. Hoinarearea aiurea te va dezamagi si frustra si nici nu te va duce prea departe. Spune ce ai in minte, ca sa afli incotro s-o apuci. Trebuie obligatoriu sa actionezi in acord cu ce spui. Numai astfel vei afla ce se intampla. Apoi fi atent si observa-ti erorile. Articuleaza-le. Indreapta-le. Numai astfel poti afla sensul vietii si te vei proteja de tragedia vietii tale. Confrunta marea de probleme zilnice, complexe si uneori ciudat de neverosimile. Accepta doar ceea ce doresti. Spune-le celor din jur cine esti. Priveste doar inainte. Inapoi inseamna moarte.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)

Totul si toate se intampla dintr-un motiv. Suntem sclavii unor evenimente pe care nu le putem controla. E ca si cand nu poti controla evenimentele - cheie din viata ta. Daca vrei un sens in viata, denatureaza absolut toate ideile ca totul se intampla dintr-un motiv. Uneori decizii constiente ne aduc in situatii limita si situatii critice. Trebuie, oricat ar fi de dificil, sa-ti impui autoritatea asupra sortii, asupra aleatoriului si al destinului pentru ca, totul, se intampla dintr-un motiv.
    Niciodata nu vei obtine ceva fara sa te sacrifici. Sacrificiu cu orice pret.

20. 10th December 2019, 21:14

Banned
    Reputatie
    0
    (*)

Nu mai cred in adevaruri integrale. Exista numai sferturi de adevar. Daca incerci sa vezi un adevar integral vei da de dracu. Ia asta ca pe un instrument iar sensul ei ca pe utilizarea sa. Este o schimbare de paradigma care te poate pune pe picior gresit. Si, atunci, te descurci al naibi de prost.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)

Niciodata, puterea imbecililor n-a fost, de fapt, mai mare.

Imbecilitatea nu se preda in scoli, dar se invata. Nu are culoare politica, dar are sustinatori. Nu este privita ca infractiune, dar este agresiva.

Imbecilitatea nu poate fi oprita, dar imbecilul poate fi ocolit. Iata un Ghid de supravietuire printre imbecili.

1. Imbecilul se naste imbecil. Creste. Se dezvolta. Evolueaza in propria imbecilitate, confundand ignorarea de catre ceilalti cu ignoranta celorlalti.

2. Imbecilul nu este neaparat prost. Adesea imbecilul da dovada de un soi de inteligenta care-i permite sa-si poleiasca imbecilitatea cu diplome si titluri.

3. Lingau prin definitie, imbecilul are scop in viata atingerea recunoasterii sociale. Orice recunoastere sociala a unui imbecil scoate in evidenta doze noi de imbecilitate.

4. Autosuficient, imbecilul crede ca reactiile alegice pe care ceilalti le au in fata imbecilitatii sunt forme de respect fata de propria persoana.

5. Imbecilul nu poate fi contrazis: fara se indoi vreodata de sine, se considera detinator al adevarului absolut. Imbecilul nu face afirmatii, el da sentinte.

6. Imbecilul nu are nevoie de fraze, ci doar de cuvinte rupte din context. Imbecilului ii place sa epateze, citand fara sens tot ce crede ca ar putea impresiona.

7. Imbecilul nu dialogheaza; el doar jigneste. A jigni este singura sa bucurie si, atat cat i se poate aplica notiunea, singura sa compasiune.

8. Cu imbecilul nu se poate comunica. Imbecilul te poate auzi doar daca vorbesti pe limba sa, insa, chiar si atunci, nu te poate intelege.

9. Imbecilul se considera superior celui care, de rusine, refuza sa-i raspunda la imbecilitati. Ceea ce pentru ceilalti este penibil, pentru imbecil este glorios.

10. Delator prin vocatie, este iubit de corporatii, de institutii de stat si de partide si ajunge, nu de putine ori, in pozitii de conducere.

Banned
    Reputatie
    0
    Daca citesti pe Freud, Jung, Nietzsche afli ca totul are o latura intunecata. Freud a sondat in continutul viselor, Jung credea ca orice act este insotit de ceva malefic, un fel de umbra inconstienta. Nietzsche a investigat rolul inconstientului in motivarea unor actiuni aparent altruiste.
    A-l elibera pe un om de tendinta de razbunare, aceasta este pt mine o punte catre speranta care urmeaza furtunei fara sfarsit.
    Cu totul altceva vrea tarantula. Vrem razbunare, vrem sa-i umplem de noroi pe cei care nu ne sunt asemenea.
    Intrebare: cate tarantule mai sunt pe ols?

Banned
    Reputatie
    0
    Cred ca Jung a elaborat cel mai dur dicton psihanalitic: daca nu poti de ce cineva a facut ceva, vezi care sunt consecintele imediate. Si vei afla din asta, motivatia. Acesta este un fel de scapel psihologic care nu este, cred, un instrument corect. Poate taia adanc dar in locuri gresite. Este, totusi, o optiune de ultima instanta.
    De regula un om motivat sa schimbe lucrurile in mai bine, nu e preocupat de schimbarea altora. In spatele intentiei de a produce reguli se poate usor observa un spirit profund antiuman si insidios.
    Intrebare : cate "spirite" antiumane, insidioase au mai ramas pe OLS?

25. 11th December 2019, 14:22

Banned
    Reputatie
    0
    (*)

""""""""""Ati vrut o tară a procurorilor lui Lazăr si Kovesi, venali, corupti si aserviti unui presedinte penal, cu salarii si pensii nesimtite de care nu se pot atinge nimeni! O aveti!
    Ati vrut o Politie si Jandarmerie slabe, timorate si fricoase în urma incidentelor din 10 august 2018, de care să vă bateti joc si să le manevrati cum vreti pentru a vă realiza interesele meschine! Le aveti!
    Ati vrut o tară condusă de un presedinte slugarnic, care n-a făcut nimic bun pentru români, dezbinându-i si instigându-i la ură si răutate, dar care a făcut tot ce se putea face pentru interesul si bunăstarea lui personală! Si o aveti!
    Ati vrut un referendum costisitor si neconstitutional contra coruptilor răi! L-ati avut si l-ati votat (degeaba)!
    Ati vrut să nu se modifice legile justitiei în folosul cetăteanului pentru că trebuiau apărati magistratii puterii, asa cum v-a ordonat Macovei, Junker si Timmermans! Si ati reusit!
    Ati boicotat sau ati votat împotriva familiei traditionale si a bisericii ortodoxe, militând pentru promovarea homosexualilor si lesbienelor într-o tară majoritar crestin-ortodoxă! Si ati câstigat!
    Ati vrut să-l vedeti pe Dragnea la puscărie, nu pentru motivul banal că ar fi angajat două functionare la C.J., ci pentru că voia o justitie corectă si independenta României fată de multinationalele nesătule din tară. Si ati obtinut!
    Ati vrut si vreti în continuare desfiintarea SIIJ! De ce vă nemultumeste faptul că-i anchetează pe magistratii corupti?
    Si dacă ati vrut toate acestea si le-ati si obtinut, atunci de ce vă plângeti? De ce deplângeti soarta Sorinei, săltată de procuroarea pe care ati apărat-o si adoptată în mod straniu de niste 'americani' cu interese meschine? De ce plângeti după Alexandra, fata de 15 ani ucisă cu sânge rece de criminalul din Caracal, ca urmare a incompetentei si indolentei sistemului mafiot din justitie, politie si servicii pe care l-ati apărat, împreună cu presedintele vostru? Asta ati vrut, asta aveti! Vorba proverbului biblic: 'Cine seamănă vânt, culege furtună!'
    Când o să votati un presedinte patriot român, cu dragoste de tară si popor, echilibrat si echidistant politic, atunci veti scăpa! Când veti promova procurori si sefi de servicii corecti si independenti, nu slugarnici, corupti sau aventurieri, atunci veti avea liniste. Până atunci, acceptati mizeria în care trăiti!""""""""""""

ps-Romanii sunt un popor tolerant, bland si civilizat. Singura problema este la varf. De acolo incepe totul. Pana cand acest varf nu va disparea nu se va schimba absolut nimic.

Banned
    Reputatie
    0
    De cele mai multe ori ne oprim din invatat atunci cand am obtinut in sfarsit diploma mult visata. In realitate, abia din acest moment ar trebui sa incepem sa invatam. Lectiile care ni se predau la scoala ne pot ghida uneori in viata, insa ne ofera doar instrumentele de baza astfel incat sa putem face fata in lumea reala, cea de dincolo de peretii salii de clasa. Iar in lumea reala mai si suferim uneori - si vom mai si pierde, indiferent ca este vorba despre viata personala sau profesionala, de bani, de sanatate sau de problemele sentimentale. Asta e garantat. Nu ni se garanteaza insa modul in care vom reactiona la aceste provocari.

Exista o mare diferenta intre cei care invata de pe urma acestor pierderi si cei care nu o fac. Vrei ca spiritul tau sa zaca undeva intr-un soi de infir-merie, mult prea obosit sa incerce din nou sa lupte? Sau vei profita de oportunitate ca sa studiezi, sa evaluezi si sa reconsideri ceea ce s-a in-tamplat, astfel incat data urmatoare sa fii mult mai bine inarmat?
    John Maxwell ne arata principalele componente de care avem nevoie ca sa facem fata diferitelor tipuri de pierderi, transformand lectiile aferente in arme valoroase cu care sa luptam impotriva esecurilor pe care le-am putea avea pe viitor.

https://www.elefant.ro/cele-15-legi-...m_action=click