Page 2443 of 2443 FirstFirst ... 14431943234323932433244124422443
Results 51,283 to 51,298 of 51298

Thread: Paul Atreides

Banned
    Reputatie
    0
    Exista oameni care cred ca totul e bine in propria lor viata.
    Ei sunt cei care evita conflictele si fac doar ce li se spune.
    Gasesc zona de confort si se ascund.
    Nu isi exprima ideile. Incearca mereu sa fie invizibili, ca pestii in mijlocul unui banc de mii de pesti.
    Obiedienta si autominimalizarea elimina orice sens din viata acestora.
    Omul acesta nu a devenit nimic altceva decat un sclav. In viata lui nu e nimic de valoare care sa contrabalanseze adevaratele provocari din viata lui amarata.
    Cel care se ascunde nu e vital. Vitalitatea implica o contributie originala. Faptul de a te ascunde nu te salveaza de la moarte.
    Ascunderea de altii este egala cu suprimarea propriului sine.
    Asta e problema. Este o filozofie care determina nebunia endemica a lumii si, chiar, o justifica.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    "Orbii" Romaniei

Platon sustinea că inteleptii, adica cei invatati sau cei care stiu, trebuie sa conduca cetatea. Ce ne facem insa cu lasitatea inteleptilor nostri? Cei care stiu, nu vorbesc. Cei care vorbesc, nu stiu. Iar cei care stiu si vorbesc sunt niste lichele care raspandesc bezna vanzandu-o ca lumina. Exceptii sunt, dar, nesemnificative cantitativ, ele nu fac decat sa confirme regula.
    Rusine!!! Sarmana Romanie!
    Atunci când doar orbii isi arată unul altuia drumul, cu totii vom ajunge in prapastie"

Banned
    Reputatie
    0
    Elon Musk a anuntat pretul unei lansări a Starship care va duce pământenii în spatiu
    https://www.descopera.ro/dnews/18550...enii-in-spatiu

4. 12th November 2019, 14:33

5. 12th November 2019, 14:55

Banned Sevilla86's Avatar
    Reputatie
    0
    Prea va suparati din orice...

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    Codul lui Hammurabi. Acum 3800 ani a fost inscriptional in bazalt si plasat in centru Babilonului. Tema lui centrala: stabileste simetrii intre oameni pentru ca nimeni sa nu fie in stare sa transfere riscuri gen Bob Rubin. Afacerea Bob Rubin este un risc de extremitate de peste 3800 ani, la fel de veche precum civilizatia.
    Ce este riscul de extremitate? E un fel de eveniment extrem care are totusi o frecventa redusa. Se bazeaza pe curba lui Gauss.
    Dispozitia lui Hammurabi, una din multele cunoscute: "Daca un constructor de case, ridica o casa si aceasta casa se prabuseste producand moartea proprietarului, atunci acel constructor trebuie condamnat la moarte".
    Aceasta "idee" este una fractala. In sensul ca, functioneaza intotdeauna la orice scara : om, trib, societate, stat, etc.
    Isocrate, in sec 5 spunea:
    "Trateaza omul mai slab dupa cum crezi ca ar trebui sa te trateze un om mai puternic decat tine"
    Totusi, revin la Kant: "Omule, indiferent cine esti, poarta-te ca si cum actiunile tale s-ar putea generaliza, devenind legea de comportament a tuturor oamenilor, in orice conditii".
    Si tot el adauga " Actioneaza in asa fel incat sa folosesti umanitatea, atat din tine, cat si din oricui altcuiva, de fiecare data ca scop, niciodata ca mijloc."
    Il las balta pa Kant pentru ca e prea complicat. Iar lucrul complicat devine problematic.
    Motivul e acesta :
    Comportamentul unui om e sublim pe hartie dar un dezastru in practica.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    Domnule Presedinte, noi, sătenii din Josenii de Câmpie din judetul Dâmbovita, am aflat cu oarecare perplexitate cetătenească despre faptul că savantii japonezi au descoperit că universul nostru este o hologramă si că noi toti nu am exista cu adevărat. Gândindu-ne la toate câte ne-au încercat de-a lungul vremurilor, la toti care ne-au călcat si ne-au vitregit, noi suntem acum pe deplin bulversati si îngrijorati. Vă rugăm prin prezenta să lăsati jocurile de palat si să veniti grabnic la Josenii de Câmpie să ne sfătuim. Noi am stat de vorbă si cu alti săteni din Plăiesii de Mijloc, de la Câsla Vădanei, din Malul cu Flori, din Prundisul de Sus si putem să vă spunem că toată tara e cuprinsă de îndoială. Noi am vrea să luati destinul tării cu mai multă hotărâre în mâinile dumneavoastră si să deveniti Presedintele cel mai ce din toate timpurile. Mai mult, dacă aveti vreun clenci cu Orban al Ungariei, cu Putin al Rusiei, cu Macron al Franciei, cu Trump al Americanilor si ei vă poartă sâmbetele, să ne spuneti că noi o să le scriem pe aia dreaptă si n-o să le dăm pace deloc.

Abomination Johnny D's Avatar
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Baga-mi-as pulla in ma.ta aia moarta
    Necrofilule!
    N-am crezut vreodata ca o sa pot fi neutru cand joaca spurcaciunea dar... uite ca minunea s-a produs, s-a impartit in doua si se bate cu ea insasi!

Dubel, te astept cu berea la meci!

Reputatie
    0
    Apropo de mortaciuni, la ce ora ai vrea sa-ti joace Rapiduletele cand nu are nocturna in Regie?

In iunie avem alegeri locale. Tudorache si toti pesedistii lui vor fi out. Sa vedem cine mai aproba buget din bani publici pentru echipa psd-ului, stadion, facilitati, etc. Ati luat bani de la doua primarii. Tudorache e la sectorul 1, dar stadionul din Regie e in sectorul 6. Tot un pesedist e si acolo. Au pus mana de la mana si v-au ajutat cu tot ce s-a putut.

Reputatie
    0
    Nu ne-au dat nici un ban, doar facilitati. Daca ai bani, facilitatile vin, nu-i problema.
    N-am crezut vreodata ca o sa pot fi neutru cand joaca spurcaciunea dar... uite ca minunea s-a produs, s-a impartit in doua si se bate cu ea insasi!

Reputatie
    0
    Ori ca dai bani pe salarii, ori ca dai 400,000 euro pe marca, nu-i tot aia?
    Cumparat din bani publici si apoi dat moca prietenilor primarului.

https://www.prosport.ro/fotbal-inter...lesti-18403498

"Amandoi sunt prietenii mei".

Reputatie
    0
    Aia cu marca a fost un one time deal, nu mai are legatura cu subzistenta/intretinerea clubului.
    Last edited by Johnny D; Yesterday at 13:56.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    'Mintirea vietii' nu e o viziune. E doar o orbire. E cel mai infect tip de minciuna. Subtila, folosind rationalizari facile.
    Acest tip de orbire e refuzul de a stii ce poate fi stiut.
    Refuzul de a recunoaste gorila din casa, elefantul din baie, scheletul din dulap.
    E refuzul de a-ti recunoaste neputinta.
    Jocul are reguli. Unele sunt implicite.
    Prima regula - jocul e vital.
    A doua e ca miscarile sunt valide.
    Vechea gluma- nebunia inseamna sa faci acelasi lucru si sa obtii rezultate diferite.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    Uneori intreaga ierarhie de valori este eronata si intreaga constructie trebuie parasita. Jocul trebuie schimbat.
    Asta poate insemna o revolutie cu haosul ce implica asta.
    A accepta adevarul e egal cu capacitatea de a sacrifica unele valori - si daca ai respins adevarul atunci ai ajuns in punctul pe care eu il numesc mort. Pentru ca in acest punct trebuie sa decizi sa sacrifici multe.
    Focul din padure arde lemnul uscat. Asa izbucneste incendiul.
    O minte aroganta, confortabila cu ea insasi, ignora eroarea si ascunde mizeria sub covor.
    O persoana percepe asta ca fiind neautentica si actioneaza intr-un mod in care propria sa experienta ii spune ca totul este fals.
    De fapt, nu vorbeste cu propria voce.
    Simplu- e vocea autentititatii.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    Lucrurile sunt cam asa: Intr-o zi vei da ortu' popii. Am vrut sa-ti reamintesc, desi e ceva evident. In cazul in care poate ai uitat. Tu si cei pe care-i cunosti veti murii curand. Iar in rastimpul asta, dintre atunci si acum, cantitatea de griji e foarte limitata. Daca te invarti ingrijorandu-te de toti si de toate, fara a lua decizii constient sau fara a gandi- atunci esti un om terminat.

IMPORTANT

Sa alegi ce conteaza. Este incredibil de dificil. Uneori simti ca esuezi constant. Dar asta este cea mai importanta lupta pe care un om o duce. Si singura.
    Fiindca atunci cand iti pasa de toti si de toate, o faci in virtutea sentimentului ca totul ar trebui sa fie exact cum vrei tu sa fie. Insa, asta e ca o boala. Care s-ar putea sa te manance de viu.
    Percepi orice provocare ca pe un esec total.
    Asa ajungi prizionerul iadului tau personal, intr-o goana disperata intr-un cerc vicios, fara a ajunge vreodata la capatul drumului.

Sa clarific: Indiferenta nu este benefica, nici admirabila. Un om indiferent e jalnic. Este un fel de expert in a zace in fotoliu si a-i hartui pe altii pe net. Poarta haina sarcasmului si arogantei nefondate. Dar sufera cumplit de niste probleme pe care nu le intelege nimeni.
    Se ascund intr-o groapa adanca, cenusie, murdara, lipsita de viata emotionala, pe care si-au sapat-o singuri in speranta ca se vor ineca in mila propriei persoane.

Cineva mi-a spus ca el si-a sters brusc teama din minte, punandu-si un afis in dormitor : Pe afis a scris : "Nu-ti face griji. Probabil ca asta nu se va intampla."
    Daca ai luat foc, sari. Sau da-mi pistolul si te impusc eu.
    Dar nu asa merg lucrurile in viata reala.
    Viata, daca esti suficient de vigilent, iti ofera suficiente motive sa nu te sinucizi.
    Suicidul este azi principala cauza de deces anormal, absurd. Mai ales, daca e in combinatie cu cocaina.
    Omoara mai multi oameni decat orice.
    Recunosc ca ma bucur prea tare de whiskey. Prietenul meu Jack Daniels. Nu m-a tradat niciodata.
    Last edited by Paul Atreides; Yesterday at 14:17.

Banned
    Reputatie
    0
    (*)
    Lumea e un loc nemilos. Majoritatea dintre noi nu hotaram ziua, ora, minutul cand ne dam ultima suflare.
    Pentru majoritatea oamenilor momentul e ales pentru ei.
    Cine il alege? Acel minut.

Credinta, teama sunt forte ce trebuiesc intelese.
    Asa cum intelegem teoria relativitatii.
    Si principiile nesigurantei.
    Fenomene care ne stabilesc cursul vietii.

E nevoie de mai mult curaj pentru a supravietui decat pentru a te sinucide. Imi amintesc perfect ziua in care vechiul meu sine a murit definitiv. Ceva parea absurd. Gresit. Credeam ca urmeaza sa mor. Simteam un fel de un fluture blocat in minte. Apoi inima a inceput s-o ia razna. Apoi eu am am luat-o razna.
    Un aspect straniu: in interiorul mintii se petrec lucruri pe care altcineva nu le poate vedea.
    S-ar putea sa sune incoerent. Dar nu este.

Stiu. suntem niste oameni. o specie clandestina. purtam toale si procream din greu in camarute inguste si sordide. nu stim ca, ceva nu e in regula in toata povestea asta. dar, poate, timpul, vindeca. la capatul tunelului, probabil, chiar se afla o luminita. indiferent daca o vezi sau nu. si, poate, acolo se afla niste lucruri bune. desi, nu sunt prea convins.

Reputatie
    0
    Sunt mandru de prietenul meu, Paul! In ciuda intemperiilor subumane repetitive din calea lui, persevereaza! Bravo!