Results 1 to 9 of 9

Thread: tactica impotriva Serenei

  1. #1
    7 iunie 2009 newcobra007's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    747
    Reputatie
    1

    tactica impotriva Serenei

    Simona Halep a reusit sa bata in ultima perioada cam tot in top 10-20 cu exceptia Serenei, Mariei si Azarenkai.Ultimelor doua cred ca le-ar face fata insa impotiva Serenei cred ca cel putin momentan inca nu poate emite pretentii.

    Vreau sa aud pareri ce ar putea face Simona sa aiba sanse impotriva Serenei.Ce ar trebui ea cu antrenorul ei sa imbunatateasca in joc, ce tactica ar trebui sa adopte.
    [B]FEDERER[/B] - [I][B]The lion king[/B][/I]

  2. #2
    sport legend GreenApple's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sinaia, Romania
    Posts
    1,528
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca exista vreo tactica neaparat. Dar, si Serena are ceva puncte slabe: in momentul in care o joci pe centru ea va continua sa joace pe centru si de multe ori greseste, pentru ca se simte inghesuita si mai are o problema, cu mingiile joase, cele slice (am vazut-o chinuindu-se cu jucatoare din Spania care au acel slice, nu rau, dar se vedea ca are o dificultate). In ceea ce o priveste pe Simona, tactica ar fi sa tina mingea cat mai departe de Serena, de racheta Serenei dar MAREA problema e ca nu cred ca o poate face. Nu stiu daca Simona Halep va reusi sa aiba aceeasi lungime a mingii in momentul in care se va simti agresata de la retur si pana la terminarea ...meciului cu lovituri din ce in ce mai grele si mai puternice. De deplasat in teren se deplaseaza foarte bine, ceea ce ar trebui sa-si imbunatateasca este serviciul doi (si am vazut la serviciul doi ca incearca sa-l imbunatateasca, incearca sa puna mult efect ). Dupa meciul cu Kanepi a avut un serviciu 1 foarte bun si constant. De ce ? Pentru ca nu au fost adversare care sa-i returneze agresiv, care sa-i faca punct direct din retur, si asa... a fost mai relaxata, pe cand, in meciul cu Serena nu va fi asa, ea va incerca sa o atace de la inceput pana la sfarsit - si nu stiu cat de relaxata ar mai fii, implicit, aparand si dublele greseli.
    Serena Williams - Tomas Berdych - Monica Niculescu - Milos Raonic

  3. #3
    7 iunie 2009 newcobra007's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    747
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GreenApple View Post
    Nu stiu daca exista vreo tactica neaparat. Dar, si Serena are ceva puncte slabe: in momentul in care o joci pe centru ea va continua sa joace pe centru si de multe ori greseste, pentru ca se simte inghesuita si mai are o problema, cu mingiile joase, cele slice (am vazut-o chinuindu-se cu jucatoare din Spania care au acel slice, nu rau, dar se vedea ca are o dificultate). In ceea ce o priveste pe Simona, tactica ar fi sa tina mingea cat mai departe de Serena, de racheta Serenei dar MAREA problema e ca nu cred ca o poate face. Nu stiu daca Simona Halep va reusi sa aiba aceeasi lungime a mingii in momentul in care se va simti agresata de la retur si pana la terminarea ...meciului cu lovituri din ce in ce mai grele si mai puternice. De deplasat in teren se deplaseaza foarte bine, ceea ce ar trebui sa-si imbunatateasca este serviciul doi (si am vazut la serviciul doi ca incearca sa-l imbunatateasca, incearca sa puna mult efect ). Dupa meciul cu Kanepi a avut un serviciu 1 foarte bun si constant. De ce ? Pentru ca nu au fost adversare care sa-i returneze agresiv, care sa-i faca punct direct din retur, si asa... a fost mai relaxata, pe cand, in meciul cu Serena nu va fi asa, ea va incerca sa o atace de la inceput pana la sfarsit - si nu stiu cat de relaxata ar mai fii, implicit, aparand si dublele greseli.
    Cred totusi pe zgura sa aiba o sansa in plus.
    [B]FEDERER[/B] - [I][B]The lion king[/B][/I]

  4. #4
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Sunt multe chestii pe care ar trebui sa le ai si probabil ca inca nu s-a nascut jucatoarea de tenis pentru asa ceva. Sau n-o avem in circuit in momentul de fata.
    In primul rand trebuie sa ai un serviciu bun ca sa poti obtine "puncte ieftine" in limbaj tenisistic... Asii intra evident in aceasta categorie.
    Altfel zis sa ai macar un serviciu care sa nu-i permita Serenei sa te atace din prima ci mai degraba sa puna mingea in joc.
    Daca dupa miscarea de serviciu Serena te pune in dezavantaj si pe fuga punctul e pierdut.
    In dezvoltarea jocului trebuie sa ai abilitatea sa ghidezi mingea astfel incat s-o pui pe fuga in punct, s-o pui sa loveasca din miscare. Sigur o sa-ti faca puncte cu ceva lovituri castigatoare dar mai mult o sa oboseasca si daca meciul e lung sansele de reusita cresc exponential.
    Daca jocul tau e static Serena o sa preia initiativa si esti din nou sortit bataii la fundul gol.
    Ar fi perfect daca in dezvoltarea jocului din colt in colt ai putea sa ai si "adancime" pentru mingea respectiva.
    Un joc complet si variat nu strica. Da slice apoi da tare in minge apoi pune o scurta. Trebuie sa identifici exact momentul cand sa faci asta altfel o sa epic fail-uiesti la modul grav.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  5. #5
    sport legend GreenApple's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sinaia, Romania
    Posts
    1,528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Sunt multe chestii pe care ar trebui sa le ai si probabil ca inca nu s-a nascut jucatoarea de tenis pentru asa ceva. Sau n-o avem in circuit in momentul de fata.
    In primul rand trebuie sa ai un serviciu bun ca sa poti obtine "puncte ieftine" in limbaj tenisistic... Asii intra evident in aceasta categorie.
    Altfel zis sa ai macar un serviciu care sa nu-i permita Serenei sa te atace din prima ci mai degraba sa puna mingea in joc.
    Daca dupa miscarea de serviciu Serena te pune in dezavantaj si pe fuga punctul e pierdut.
    In dezvoltarea jocului trebuie sa ai abilitatea sa ghidezi mingea astfel incat s-o pui pe fuga in punct, s-o pui sa loveasca din miscare. Sigur o sa-ti faca puncte cu ceva lovituri castigatoare dar mai mult o sa oboseasca si daca meciul e lung sansele de reusita cresc exponential.
    Daca jocul tau e static Serena o sa preia initiativa si esti din nou sortit bataii la fundul gol.
    Ar fi perfect daca in dezvoltarea jocului din colt in colt ai putea sa ai si "adancime" pentru mingea respectiva.
    Un joc complet si variat nu strica. Da slice apoi da tare in minge apoi pune o scurta. Trebuie sa identifici exact momentul cand sa faci asta altfel o sa epic fail-uiesti la modul grav.
    Asta daca iti permite Serena.
    Serena Williams - Tomas Berdych - Monica Niculescu - Milos Raonic

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    In plus fata de ce am vazut spus aici, Simona ar trebui sa-si lucreze mai mult venirile la fileu, se vede limpede ca in zona aia se simte foarte nesigura si vulnerabila. Sigur ca nu o sa o bata pe Serena venind peste ea la fileu si sigur ca Simo este si va fi o jucatoare de fundul terenului. Dar daca ti se iveste ocazia sa termini un punct cu vole-drive sau cu smach, trebuie sa o poti face decisiv. Apoi, asa cum ati zis si voi, foarte important mi se pare sa aiba un serviciu doi mai greu atacabil direct din retur. Sunt semne ca asta e in curs de realizare. Si nu in ultimul rand, eu cred ca cel mai important lucru e sa isi dea o sansa contra Serenei, sa renunte la acea idee ca poate sa bata pe oricine, in afara americancei. E contraproductiva si nici nu stiu cat se mai bazeaza pe realitate, atata timp cat nu le mai despart decat 8 locuri. Ar fi fost o ocazie buna acum la Dubai sa-i ia pulsul lui Williams pentru R.G. Nu-i nimic, poate la Indian Wells.

  7. #7
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Pe scurt, in primul trebuie sa crezi ca o poti invinge si doi, sa reusesti sa fi mai ofensiva decat ea incapand cu primul touch pe racheta din punct.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Aseara Serena a aratat de ce este de departe cea mai buna jucatoare din istorie!La 5-2 ,a inceput sa si bata coapsa,semn ca isi trezeste monstrul interior,si saraca Na Li ,din momentul ala a fost doar o partenera de antrenament,chiar daca pina atunci jucase perfect tactic.Serena domina prin atitudine,prin incredere,toate bazate pe jocul ei fara cusur aproape.Serva si returul sint cele mai bune din WTA ,iar jocul ei de pe fund este incredibil de intimidant.Pe Serena nu o poate bate decit..Serena,iar rarele jucatoare care au reusit sa o invinga au prins-o intruna din zilele ei slabe,ele jucind la 110 %.Nu-mi place ca femeie,insa ca jucatoare de tenis este un exemplu de woman tennis machine!

  9. #9
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin19 View Post
    Aseara Serena a aratat de ce este de departe cea mai buna jucatoare din istorie!La 5-2 ,a inceput sa si bata coapsa,semn ca isi trezeste monstrul interior,si saraca Na Li ,din momentul ala a fost doar o partenera de antrenament,chiar daca pina atunci jucase perfect tactic.Serena domina prin atitudine,prin incredere,toate bazate pe jocul ei fara cusur aproape.Serva si returul sint cele mai bune din WTA ,iar jocul ei de pe fund este incredibil de intimidant.Pe Serena nu o poate bate decit..Serena,iar rarele jucatoare care au reusit sa o invinga au prins-o intruna din zilele ei slabe,ele jucind la 110 %.Nu-mi place ca femeie,insa ca jucatoare de tenis este un exemplu de woman tennis machine!
    Cred ca momentan are cel mai bun varf de forma, chiar si peste cel din 2002-03. Problema e ca acum are aproape 33 de ani!
    Dar la ea ca si la Tommy Haas, spre exemplu, se ia in calcul si faptul ca per total a fost accidentata vreo 2 ani si poate sa mai duca inca un an jumatate peste perioada clasica de performanta in tenis.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •