Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 33 of 33

Thread: Julia Lipnitskaia - Little Tsaritsa

  1. #22
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Ar fi culmea sa se retraga...
    Zbor pana la stele.

  2. #23
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sisy View Post
    Era un zvon ca ar vrea sa plece le CSKA Moscova acolo unde se antreneaza Sotnikova si Radionova dar ea a infirmat zvonurile. A declarat ca dupa nationale s-a gandit sa se retraga dar Eteri si presedintele federatiei au convins o sa mai incerce.
    Multumesc. Intr-adevar foarte culmea ar fi fost sa se retraga. Inca mai e asa tanara si atat de talentata. Sper sa foloseasca timpul acesta sa se recupereze mental. Toti sportivii trec prin asemenea momente, dar acum trebe sa demonstreze ca poate sa treaca peste.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  3. #24
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Julia Lipniskaia a plecat de la Eteri Tutberitze si se va antrena cu Alexeu Urmanov: http://www.sport-express.ru/figure-s...eviews/939046/
    "On Wednesday evening , the day before the Moscow stage of the "Grand Prix " has learned that one of the brightest in the world Yulia Lipnitskaya officially ceased cooperation with her coach Eteri Tutberidze and intends to continue to work under the guidance of the Olympic champion in Lillehammer Alexei Urmanov in the center of Olympic preparation in Sochi. Julia is planning to go there on Monday."
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #25
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca sa fiu surprins sau nu. Era clar ca lucrurile nu prea mergeau intre ea si Eteri dupa olimpiada.

    Totusi nu stiu cat de mult o va ajuta aceasta mutare. A dat cumva explicatii de ce tocmai Urmanov si de ce acuma?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  5. #26
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Julia este foarte schimbata sezonul asta, si in bine-pare mult mai relaxata, zambeste mai mult dar si in rau-nu mai este clar la nivelul din anii trecuti. Are nevoie de cineva care sa aiba rabdare cu ea, sa o ajute sa treaca peste problemele aduse de transformarile specifice varstei. Este evident ca nu se mai poate antrena ca pana acum, se cere o noua abordare.
    Poate sa revina, cum a revenit si Liza Tuk, si Liza ati vazut ca greseste de multe ori, iar Mishin pare uneoride-a dreptul amuzat, cred ca Julia are nevoie de un antrenor cu o atitudine mai degajata.

  6. #27
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Julia va lucra cu Stephane Lambiel la noile sale programe, astept o revenire in forta http://s32.postimg.org/yyho3vyad/Ci_...U4_AI3_Zb3.jpg
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #28
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Julia va lucra cu Stephane Lambiel la noile sale programe, astept o revenire in forta http://s32.postimg.org/yyho3vyad/Ci_...U4_AI3_Zb3.jpg
    Nu imi plac coregrafiile lui...

  8. #29
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Nu imi plac coregrafiile lui...
    Nici mie...De la coregrafia pentru Daisuke mi se trage, ca nu mi-a placut cu ceva timp in urma. Dar peisajul e frumos.

    Tot acolo isi fac coregrafiile Shibutanii, Viveca Lindford si Denis Vasiljev.
    http://66.media.tumblr.com/0c719386c...l9co1_1280.jpg
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut coregrafia pe care Lambiel a facut-o in Amelie - parca asa s-a numit - ca program in sine a fost frumos, dar a fost mult prea Lambiel ca stil.

    In ce-o priveste pe Lipnitskaya, s-ar putea sa nu pastreze coregrafiile lui Stephane. Am observat ca ori de cate ori patinatorii rusi au apelat la coregrafi ne-rusi, cand s-au intors acasa au schimbat coregrafiile respective pana la a le face de nerecunoscut. Ca a fost vorba despre Lambiel sau Buttle sau Wilson sau Tom Dickson.

    Ce mi-as dori eu de la colaborarea dintre Lambiel si Julia este ca Lambiel sa o invete sa tina miscarile mai mult, sa le duca pana la capat, ca sa nu mai dea senzatia ca este tot timpul grabita si ca vrea sa termine programul cat mai repede ca sa plece acasa.

    Cat despre Shib/Shib, am citit initial ca Stephane le coregrafiaza noul FD si am fost foarte surprinsa pentru ca ii lipseste experienta in coregrafiile de dans care au specificul lor si consideram ca nu e cazul sa-si incerce puterile pe un cuplu de top. Dar m-am linistit afland ca le face un program demonstrativ.

  10. #31
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Julia a anuntat federatia rusa ca se retrage din activitatea competitionala. Pacat, are doar 19 ani si talent cu carul.
    Are multe realizari pentru aceasta varsta: ca senioara este campioana europeana, vicecampioana mondiala, argint la GPF, aur olimpic cu echipa, toate in sezonul 2013-2014.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Yulia_...ive_highlights
    http://sport.rbc.ru/news/59a413ba9a7947328a3705e6
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #32
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Oare care a fost problema cu ea? Pt ca a aparut in forta si apoi lucrurile nu s-au mentinut....toata lumea zice ca asa face rusia, isi supra forjeaza patinatorii ....Sincer as fi curioasa sa stiu povestea ei...
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #33
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Oare care a fost problema cu ea? Pt ca a aparut in forta si apoi lucrurile nu s-au mentinut....toata lumea zice ca asa face rusia, isi supra forjeaza patinatorii ....Sincer as fi curioasa sa stiu povestea ei...
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Julia Lipnitskaya a hotarat sa puna capat carierei in patinaj. Daca stirea a mai fost postata undeva pe acest forum, imi cer scuze ca o repet.
    http://tass.com/sport/962308
    N-am stiut ca Julia a suferit de anorexie si ca s-a tratat vreo trei luni undeva in Europa. Bietul copil.
    Ideea e ca unele copile se ingrasa. La fel s-a intamplat cu Serafima Sakhanovich, o mare promisiune in vremea junioratului, in aceeasi trupa cu Medvedeva. Or fi probelme de nutritie nepotrivita, de energizante nepotrivite, sau pur si simplu de metabolismul specific fiecareia .... Dar nu numai in Rusia; in USA Gracie Gold are acum aceeasi problema.
    Liza Tutkamysheva a avut rabdare si ea si antrenorii, si a depasit cu bine o faza asemanatoare.
    N-am auzit de astfel de probleme in Japonia, Mao sau Miki... sau Yuna, ca doar si ele au inceput de timpuriu performanta.
    Last edited by Tracoromana; 13th September 2017 at 09:02.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •