Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 68

Thread: Michael Schumacher in coma si in stare critica

  1. #22
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asa e, daca mentii niste reguli teoretic sa schiezi pe pistele amenajate din strainatate este o activitate sigura. Schumi a incalcar regulile. El si cinci oameni care au murit in weekend in Franta la schi, e drept ca si el in afara partiilor amenajate, aventurati cine stie pe unde.
    Insa daca nu ma insel cel de la Cronica Cartotasilor s-a lovit cu capul de un pom parca acum ceva ani pe o pista din Austria, tot amenajata. Daca nu te pricepi si apare ceva ce te depaseste din punct de vedere tehnic sau al vitezei de reactie poti sa o patesti rau.

    Ca sa nu vorbesc de pistele din Romania, acolo unde la orice pas se pot intampla nenorociri din cauza aglomeratiei, lipsei de organizare si spatiu. Cati tampiti nu coboara cu viteza si pot lovi aproape de baza partiei copiii din zona de jos de la Predeal? Vazuta si traite de mine acum 2 ani. In Romania am pus punct schiului.

  2. #23
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Am pus-o, multumesc.

  3. #24
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Incredibil.
    Omul asta a infruntat moartea la 300 km/h ani de zile si acum este la limita din cauza unui banal accident in vacanta !!!
    nu sunt banale deloc, anual mor cateva sute pe schiuri iar marea lor majoritate o fac in afara pistelor

    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    ... tineti cont ca oamenii ca el au "viteza" in sange.
    postul anului
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  4. #25
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Faptul ca nu se mai comunica nimic in legatura cu evolutia starii lui Schumi alimenteaza speculatii macabre.
    Am mai vorbit azi cu medici prieteni sau in familie si majoritatea sunt pesimisti in ceea ce priveste pronosticul vital. Leziunile multiple vor provoca in cel mai rau caz decesul si in cel mai bun caz sechele grave.

    Unii sunt totusi optimisti si cred in capacitatea fizica exceptionala a lui Schumacher deci si in recuperare exceptionala.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #26
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Ca sa nu vorbesc de pistele din Romania, acolo unde la orice pas se pot intampla nenorociri din cauza aglomeratiei, lipsei de organizare si spatiu. Cati tampiti nu coboara cu viteza si pot lovi aproape de baza partiei copiii din zona de jos de la Predeal? Vazuta si traite de mine acum 2 ani. In Romania am pus punct schiului.
    Daca mergi sambata si duminica la Predeal este aglomerat bucuretestenii astia insa daca vii de luni pana vineri si esti pe partie la 9 dimineata este o placere indiferent la ce nivel esti.Clabucet este partia mea preferata poate pentru ca acolo am si invatat sa schiez nu insa sambata si dumineca.
    Last edited by iulian_1976; 30th December 2013 at 23:59.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  6. #27
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Faptul ca nu se mai comunica nimic in legatura cu evolutia starii lui Schumi alimenteaza speculatii macabre.
    Am mai vorbit azi cu medici prieteni sau in familie si majoritatea sunt pesimisti in ceea ce priveste pronosticul vital. Leziunile multiple vor provoca in cel mai rau caz decesul si in cel mai bun caz sechele grave.

    Unii sunt totusi optimisti si cred in capacitatea fizica exceptionala a lui Schumacher deci si in recuperare exceptionala.
    Medicii au zis ca la ora 1 ora Romaniei fac din nou conferinta de presa marti. Sa vedem ce spun.

    Ar trebui sa conteze starea lui fizica, asa e.

    Cu ce oameni ai vorbit, sunt de specialitate? Medicii s-au exprimat "hemoragii bilaterale difuze" din ce am inteles sunt mici "puncte" de sange care apar dupa ce se scoate un hematom, favorizate de slabirea vaselor de sange. Aici e problema, complicatia unei asemenea interventii pe un asemenea traumatism cranio-cerebral.

    In seara asta a aparut stirea la nemti ca Schumi nu mai era coerent la cateva minute dupa lovitura si ca avea casca sparta, deci s-a lovit ingrozitor si imediat a avut de suferit. La nici o ora jumate era in coma, e clar ca e grav si orice e posibil...

  7. #28
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Daca mergi sambata si duminica la Predeal este aglomerat bucuretestenii astia insa daca vii de luni pana vineri si esti pe partie la 9 dimineata este o placere indiferent la ce nivel esti.Clabucet este partia mea preferata poate pentru ca acolo am si invatat sa schiez nu insa sambata si dumineca.
    Asa e, pentru cine are timp e idel, pentru cine merge un weekend alta solutie nu e. Daca merg la Predeal in weekend o sa prefer stat in aer liber decat schi, nu am fost niciodata un mare fan al acestui sport (de facut, nu de privit competitii), desi in rest stiu ceva sporturi unele facute de performanta. Poate daca stateam in alta tara, da as fi invatat sa si schiez, la noi e ruleta ruseasca in weekend asa cum spui.

  8. #29
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Medicii s-au exprimat "hemoragii bilaterale difuze" din ce am inteles sunt mici "puncte" de sange care apar dupa ce se scoate un hematom, favorizate de slabirea vaselor de sange. ..
    Din ce spune sotia, este in domeniu nu este decat o loterie,nu exista o logica.
    Sunt cazuri care pareau foarte grele si pacientul si-a revenit complet si sunt cazuri cand pare mai usor si .....doctorii fac tot ce pot insa esti la mana lui Dumnezeu.
    Cazul lui Huidu este un caz fericit,nasol ca nu a inteles nimic.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  9. #30
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Lupta campionule ! Trebuie sa castigi si cursa aceasta ! Forzza Michael !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  10. #31
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Din ce spune sotia, este in domeniu nu este decat o loterie,nu exista o logica.
    Sunt cazuri care pareau foarte grele si pacientul si-a revenit complet si sunt cazuri cand pare mai usor si .....doctorii fac tot ce pot insa esti la mana lui Dumnezeu.
    Cazul lui Huidu este un caz fericit,nasol ca nu a inteles nimic.
    Huidu a ramas santaliu mult timp dupa accident si nici acum nu se mai poarta natural, se vede ca are sechele. Ce nu stiu in cazul lui daca a intrat in coma sau nu (nu indusa). Coma dupa accident cum a fost in cazul lui Schumi, care a ajuns la spital deja in coma.

  11. #32
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Parca am mai vazut filmul asta...
    Imi pare rau pt Sumi... maine este ziua lui, sa speram ca avem sansa sa-i urma de bine.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    eu skiez de f multi ani.
    ce pot sa zic ca e un sport (hobby as spune mai mult) extrem de frumos daca iti intra in sange. Peisaje superbe zapada, frumusetea muntilor te atrag sa practici skiul. Am skiat si in conditii extreme si pe polei si la -20 de grade cand in varf de munte era ep la -25 -30 cand trebuia sa iti acoperi orice particica a corpului
    Accidente se pot intampla oricand:
    -pe partiile marcate, poate fi gheata, de multe ori alti skiori sau snowboardisti...astia sunt cei mai periculosi ca fac intoarceri bruste si iti taie calea. Poti iesi in decor daca prinzi o bucata de gheata sub zapada sau nu virezi la timp.
    -pe cele nemarcate asa cum e cu Shumi am vazut ca zapada era destul de mare pe acolo pe unde a trecut era clar ca ai probleme e vina lui.
    ma nou se poarta casca...
    oricum e un sport pe cat de frumos pe atat de periculos.
    insanatosire lui Shumi desi un accident din asta se lasa cu sechele
    Oamenii inteligenti discuta idei. Oamenii mediocri discuta evenimente. Restul oamenilor discuta alti oameni.

  13. #34
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Marele campion implineste azi 45 de ani. La multi ani Schumi, insanatosire grabnica !
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  14. #35
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    La multi ani ! Insanatosire grabnica !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  15. 3rd January 2014, 22:09

  16. #36
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Am gasit pe net o poza cu evacuarea lui Scumi...
    e pe siteul Mirror
    delaparis,poza e facatura 100%.Daca descifrezi cat de cat ce scrie pe spatele lor,numai franceza nu este!Ma gandesc ca nu a venit Salvamontul din Slovenia sa-l duca pe Schumi la spital...
    Last edited by carlo; 3rd January 2014 at 22:22.
    „Zwei Chancen, ein Tor - das nenne ich hundertprozentige Chancenauswertung.“
    Roland Wohlfarth

  17. #37
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Mi-am dat seama ulterior. Era in avalansa stirilor pe secunda si in plus credeam ca un site serios ca la Mirror nu pune o prostie.
    Apoi am vazut ca in spate se vad brazi acolo deci era clar ca nu se poate la partiile Meribel.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #38
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Presa germana scrie ca politia franceza ar fi confiscat de la familia Schumacher-care initial nu a fost de acord-camera pe care Schumi a avea montata pe casca.In cazul ca aceasta functiona,se va face cat de cat lumina in situatie.Va dati seama ca e vorba de zeci,poate de sute de milioane de euro din asigurari?
    Oricum,eu cred ca noi,muritorii de rand,nu vom afla niciodata adevarul adevarat despre ce s-a intamplat...
    „Zwei Chancen, ein Tor - das nenne ich hundertprozentige Chancenauswertung.“
    Roland Wohlfarth

  19. #39
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Este ancheta deci se retin temporar toate elementele care pot aduce informatii. E clar ca trebuie stabilit responsabilitatile deoarece este un accident grav care poate costa, nu milioane, ci viata cuiva.

    In legatura cu ce a zis Hohenlohe, eu cred ca se joaca cu cuvintele sau nu cunoaste domeniul schiabil acolo. Partia e partie si langa este pericol de moarte. Am mai spus, gropi, stanci, sant de 2 metri de largime si 10 metri adancime. Este vorba de domeniu schiabil extrem la peste 2500 altitudine.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #40
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    http://www.dailymotion.com/video/x19..._news?start=12

    Aveti reconstituire facuta de Bild ,traseul facut de M.Schumacher a dorit sa traverseze spre stanga spre partia unde erau prietenii cu care skia,nu era doar cu fiul lui.
    Se observa ca este terenul accidentat in stanga,in plus se observa urmele altora care au taiat care au trecut mai in vale pe cealalta pista.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  21. #41
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,948
    Reputatie
    0
    http://fr.sports.yahoo.com/news/form...--f1.html?vp=1

    Dans son enquête sur place, Bild a établi les choses suivantes :

    - L'accident s'est produit plus tôt qu'annoncé, vers 10h50 ;

    - Michael Schumacher avait emprunté des skis ce matin-là ;

    - Il était seul au moment de sa course vers la hors piste. Il avait laissé son fils de 14 ans et d'autres membres de son entourage. Juste avant l'accident, le pilote allemand était en fait en queue de peloton de son groupe, afin de surveiller les jeunes skieurs qui le devançaient. C'est là qu'une fille d'un de ses amis a chuté et qu'il a entrepris de lui porter secours ;

    - Pour ce faire, Schumacher a décidé passer par une bande vingt mètres hors piste, sur "une neige très profonde", entre Biche et Mauduit. Aucun témoignage n'a pu déterminer s'il se savait hors piste et s'il avait relevé des panneaux de signalisation ;

    - Il n'a fallu que quelques secondes pour que sa course heurte un rocher non recouvert de neige et qu'il perde le contrôle de sa trajectoire. Il n'allait manifestement pas vite, comme l'a indiqué dès mardi sa manager Sabine Kehm (voir la vidéo) ;

    - L'enquête lancée dès lundi semble avoir établi que l'un des skis était resté fixé au pied de l'ancien pilote. Ses skis auraient d'ailleurs été saisis pour les besoins de l'enquête ;

    - Propulsé en l'air, Schumacher est retombé tête la première, côté droit, vers le sommet d'un rocher. Il n'a pas eu la possibilité ou le réflexe d'amortir l'impact avec ses bras. C'est ce qui explique que "l'énergie cinétique" dont parlaient ses neurochirurgiens en début de semaine ait été suffisamment violente pour casser son casque ;

    - Il portait une protection dorsale en plus de son casque et celle-ci a aussi visiblement autant contribué à protéger sa vie que son casque ;

    - Confirmant les premiers éléments de récit publiés sur le site internet de Paris Match (consulter l'article), Schumacher saignait abondamment, sur le côté droit de la tempe. S'il était bien conscient après la chute, il semble que ses réactions aient été très rapidement incohérentes, ainsi que l'ont relevé ses neurochirurgiens. Sa parole n'était pas en phase avec les questions qui lui étaient posés et les mouvements de ses membres n'étaient pas maîtrisés (consulter l'article) ;

    - Les secours sont arrivés en 4 minutes. Michael Schumacher a été oxygéné quelques instants après son accident ;

    - L'hélicoptère qui l'a transporté, d'abord vers Albertville-Moutiers a dû atterrir en urgence suite à une perte de connaissance ayant entraîné la nécessite de l'intuber aussi vite que possible, puis de le transporter à Grenoble, dans un établissement de pointe concernant les traumatismes crâniens.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  22. #42
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    viata nu mai este in pericol

    Gerard Saillant, seful unui prestigios institut de neurologie, l-a operat pe Michael Schumacher si dupa accidentul din 1999, iar de atunci au ramas prieteni.
    ''Edemul s-a resorbit dupa a doua operatie. Gerard Saillant mi-a spus ca e in continuare in stare grava, dar viata lui nu mai e in pericol, din fericire'', a declarat Philippe Streiff, fost pilot de Formula 1.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •