Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 67

Thread: operatie de menisc

  1. #22
    incepator redondo's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    am o singura sugestie.
    fa o artroscopie.

  2. #23
    junior
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    107
    Reputatie
    1
    am si eu o problema....poate ma indruma cineva catre un doctor bun sau ceva de genu...de vreo 1 saptamana imi amorteste piciorul stang de la geninchi in jos...si nu pot sa mai pun toata fortza in el cand calc,alerg etc....are cineva o idee despre ce poate fi?poate ati avut si voi aceeasi problema...
    ms

  3. #24
    incepator
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    nu cumva te doare spatele la nivel lombar? discopatia sau sciatica poate duce la amortirea piciorului

  4. #25
    junior
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    107
    Reputatie
    1
    nu ma doare spatele...nu prea ma doare nimic...acum sa ridicat amorteala la nivelul genunchiului....

  5. #26
    incepator
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    mergi urgent la un ortoped

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Buna!
    Eu mi-am rupt meniscul intern la ambii genunchi in interval de 1 an.De fiecare data m-am operat la dr.Codorean la Spitalul Militar.E un baiat tanar si opereaza foarte multi sportivi.A fost medicul echipei Steaua si se ocupa in continuare de ei.Participa la toate operatiile pe cre le fac fotbalistii la Bologna.
    Daca faci recuperare buna in 4-5 saptamani poti juca fotbal.

  7. #28
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Hello,
    Se scrie cam rar aici.V-am descoperit azi pe cand cautam ceva despre recuperarea dupa operatia de menisc.Am fost operat acum 7 zile de dr.Codorean la S.M.C.
    Totul merge bine pana acum dar as vrea sa stiu mai multe despre recuperare.Am inteles ca pot deja sa pedalez pe bicicleta statica dar as putea oare sa lucrez si la sala?Genunchiul arata foarte bine si nu ma doare de loc.
    Astept raspuns de la cineva care are "experienta" cu recuperarea dupa operatia de menisc.
    Multumesc!

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Damaged

    in uurma RMN-ului,s-a constatat ca am ruptura ligamantului incrucisat anterior si ruptura menisc lateral tip bucket-handle.Mi s-a recomandat sa fac o artroscopie,puteti sa-mi dati numele unor doctori buni,si cam ce sanse de reusita totala are aceasta operatie,adica voi mai putea face sport de performanta?mentionez ca de 15 practic arte martiale si pana acum nu am avut nici un fel de probleme,e ceva asa de grav incat va trebui sa renunt definitiv la sport?multumesc

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    oricine are probleme la genunchi, eu il recomand pe doctorul codorean de la spitalul militar....este un doctor extraordinar....m-a operat de 2 ori... prima o artroscopie si a doua oara mi-a refacut ligamentul incrucisat anterior.....iar eu dupa 3 luni am putut sa alerg....si dupa vreo 5 luni si ceva o sa pot sa joc iar (fac handball) ... asa k duceti-va cu incredere la el !!!

  10. #31
    incepator
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Salut oamnei buni!am patit o tragedie acum 2 luni si ceva la antrenament m-am lovit la genunchiul drept da foarte tare!!!!deci nu mi sa rasucit nimic m-am lovit am picat cu el de podea! infine a inceput sa ma doara ingrozitor si nu prea am bagat de seama dupa o luna si jumatate am facut un rmn (asat dupa tratatmente cu diclofenac si fizioterapie)si mi-a gasit asa :edem osos postcontuziv condil medial femur drept!habar n-am ce zice aici dare genunchiu se umfla si ma doare rau plus ca nu am forta in articulatie!!va multumesc

  11. #32
    incepator
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    buna ziua!

    Quote Originally Posted by redondo View Post
    buna. eu chiar fac artroscopii, de aproape 15 ani...din pacate am avut de multe ori surprize neplacute, atunci cand am descoperit ca rezultatul unui rmn (investigatie noninvaziva, dar extrem de costisitoare) nu corespunde de loc cu diagnosticul artroscopic (obtinut prin vizualizarea directa cu camera de luat vederi introdusa in genunchi).si asta nu datorita lipsei de performante a aparaturii...
    am numai 17 ani si am fost diagnosticata cu artrita reumatoida,rezultatele la anticcp au fost 55,27 si anticorpii antinucleari au fost pozitivi si activi in proces de desfasurare.Am tinut un tratament naturist pe baza de miere si propolis si un regim strict si am ajuns cu anticcp 10 si anticorpi antinucleari negativi inexistenti.am facut un rmn la genunchi acesta e cel care ma supara in fine am suferit si cu o mana ffff mult timp am avuto de 3 ori imobilizata in ghips deoarece medicii de la bacau au zis ca am o fractura urata tare dar sa dovedit ca in realitate nici entorsa nu am avut in fine.genunchiul e cel cu probleme mia iesit la rmn fisura de menisc intern si extern de gradul 1.acum medicul ortoped zice sa ma operez urgent si cel reumatolog zice sa nu umblu acolo ca e un focar de infectie si imi trece doar cu antiinflamatorii,problema e ca mam saturat sa iau antiinflamatorii am luat o luna incontinuu arcoxia,movalis,celebrex,aflamil nu mai stiu ce sa ma mai fac si durerea e contiunua!nu o mai suport !care e parerea dumneavoastra sa fac o artroscopie sau sa mai astept si sa continui cu antiinflamatorii!astept un raspuns cat mai urgent as vrea sa stiu si parerea dumneavoastra!

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Leziune de menisc intern si extern gr.II si III

    Quote Originally Posted by redondo View Post
    buna. eu chiar fac artroscopii, de aproape 15 ani...din pacate am avut de multe ori surprize neplacute, atunci cand am descoperit ca rezultatul unui rmn (investigatie noninvaziva, dar extrem de costisitoare) nu corespunde de loc cu diagnosticul artroscopic (obtinut prin vizualizarea directa cu camera de luat vederi introdusa in genunchi).si asta nu datorita lipsei de performante a aparaturii...
    Buna seara. Am si eu o intrebare: in urma rmn-ului am fost diagnosticata cu leziune de menisc intern si extern, gr.II si III. Cat de grav este? Artroscopia cum se face? Se va face rahianestezie sau anestezie locala? Cat timp voi sta internata in spital dupa artroscopie? Am senzatia, uneori, ca genunchiul mi s-a rasucit si mi s-a blocat, am dureri (insuportabile, chiar), atunci cand urc si cobor trepte, chiar mi s-a si umflat , au fost si zile cand nu-l puteam pune in pamant (nu puteam sa ma las pe el). Va rog sa-mi raspundeti urgent (maine merg la spital). Va multumesc! Toate cele bune si numai impliniri! O Primavara senina.

  13. #34
    incepator
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    ligament incrucisat anterior

    Am cazut la schi si mi-am rupt ligamentul incrucisat anterior. De la policlinica m-au trimis la spitalul sf. Ioan la dr. Diaconescu.
    Stie cine ceva despre el? E chirurg bun ?
    A

  14. #35
    incepator
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Artroscopie

    Salut!

    Care este costul unei operatii (artroscopie). Operatia fisura menisc nu doar diagnosticare.

  15. #36
    incepator
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Artroscopie

    Quote Originally Posted by redondo View Post
    buna. Eu chiar fac artroscopii, de aproape 15 ani...din pacate am avut de multe ori surprize neplacute, atunci cand am descoperit ca rezultatul unui rmn (investigatie noninvaziva, dar extrem de costisitoare) nu corespunde de loc cu diagnosticul artroscopic (obtinut prin vizualizarea directa cu camera de luat vederi introdusa in genunchi).si asta nu datorita lipsei de performante a aparaturii...
    salut!

    Care este costul unei artroscopii pentru fisura menisc? Operatie de refacere menisc nu doar diagnosticare.

  16. #37
    incepator
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Leziune de menisc

    buna. Am o fetita de 11 ani care face scrima de performanta .A fost diagnosticata cu leziune de menisc intern in urma unui RMN.Doctorul Anghelescu de la 23August i-a recomandat repaus total o luna de zile si tratament cu aulin si midocalm.Mie mi se pare un tratament prea puternic pentru un copil de 11 ani. Ce parere aveti?

  17. #38
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    cost atroscopie

    salutare la toata lumea
    am patit-o si eu la football ..acum 2 ani am incercat satrec de un "taran" care intrese cam tare la minge si am facut extensie aproape la 180 cu piciorul stand ...amd sintit o durere fulgeratoare si am incetat orice miscare ... am reusit sa ajung acasa pe picioarele mele .In cateva zile picioarul si-a revenit. Nu i-am dat atanetie dar am incetat a mai face orice sport ... de obicei jukat football si baschet. Cam dupa un an am inceput sa joc mai relaxat baschet dar cu bengay si cu piciorul legat cu fasa elastica. Cam dupa catava luni bune am inceput sa joc si foot bal tot cu fasa si bengay ..am reusit chiar sajoc si cate 2 ore la capacitate maxima ..eu sunt mai slabaut si "vanos" adica pot sa alerg foarte mult. Acum 3 saptamani mi-a fost cam sila sa ma ami incalzesc cum trebuie si nici bengay ..nici faza ..cam dupa 2 ore am fortat stangul cam mult la o deposedare si am simtit o paraitura mica ...un prieten mai avea o faza din aia sportiva cu magneti si mi-am pus-o continuand sa joc mai relaxat ... dupa 2 minute mi-a fugit piciorul in interior spre dreptul si am simtit o durere puternica in lateral. Am plecat pana la masina sciopatand si am ajuns acasa ..cam 1 saptamana nu am putut calca bine pe picior.Acum pot merge dar genunchiule un pic blocat ..mai ales in lateral ..din cate am citit cred ca am meniscul cel putin fisurat ..daca nu rupt .si lia rupt ... avem un rmn in focsani dar medicii sunt varza ... de pe mai multe forumuri cred ca trebuie sa fac o artroscopie urgent..problema e ca nu imi permit sa stau imibilizat 1 liuna ...din motive personale ...
    as dori sastiu si eu cam cat m-ar costa interventia de sutura la menisc si refacerea ligamentului ... dac poate cina sa-mi zica multumesc anticipat.
    Sper ca genunchiul sa-si revina cat de cat sa o lungesc 1 an cu efort minim si f mareatentie ..pana voi putea sa ma operez. mama lui de football !!!

  18. #39
    incepator
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    buna.am si eu o intrebare pentru cei ce au facut artroscopia la genunchi.as dori sa aflu ce fel de analize vi s au facut inainte de artroscopie.multumesc

  19. #40
    incepator
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    am si eu o problema suficient de mare pt mine la ora asta.daca e vreun cap luminat sau un picior patit sa-mi dea si mie ceva sfaturi nu pot decat sa ma multumesc si sa multumesc.
    am cazut la schi acum o luna si-o saptamana fix.cu chiu si mai ales cu vai am ajuns jos cu schiurile in mana bineinteles.cd am cazut aveam viteza f mare,mi s-a prins schiul in zapada care si ea era f mare si nu a sarit(schiul)asa ca m-am trezit cu piciorul intors dup ce-a trosnit tare de tot si-n toata durerea me ma minunam ce pozitie pot sa am.a mai trosnit la fel de tare si cu acelasi zgomot si cd l-am desfacut din legatura.in fine am ajuns jos,apoi acasa.a urmat o noapte cumplita.a doua zi dimineata m-am dus la azuga,mi l-au pus in ghips dupa 3 saptamani mi-au pus doar o atela ghipsata si-am mai stat si cu aia 10 zile.acum nu mai am ghips problema e ca genunchiul meu e blocat si ma doare cumplit daca incerc sa-l indoi.nu pot sa cobor scari.m-au chemat saptamana viitoare pt o artroscopie...intrebarea mea e daca pot sa scap cumva fara operatiunea asta care ma cam inspaimanta dar si cu speranta ca la anu o sa mai pot schia.multumesc mult!
    chiar astept mult un raspuns pt c intre timp am vb in bucuresti la foisor sa merg luni.

  20. #41
    incepator
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Angry

    monik25,asteptam si noi un cap luminat sa ne spuna si noua...mie de la azuga mi-au spus sa vin c-o seara inainte si-mi fac ei toate analizele.acu cine ti-a recomandat artroscopia trebuia sa-ti dea si lista cu analize.

  21. #42
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Acum aproape 2 ani am facut o entorsa la genunchi cu ciupitura sau ruptura de menisc nu am facut nimic ca nu stiam ca e asa grav,am stat 3 luni dupa care am reinceput sa joc fotbal.Cam de o luna mi-a sarit iar genunchiul am fost la doctor mi-a zis sa ma operez nu am vrut am mai stat dupa 2 saptamani meniscu int. mi-a intrat intre oase.Am facut o artroscopie care nu e o operatie grea sau dureroasa nu va fie frica daca trebuie sa o faceti ca cam tot acolo ajungeti.In schimb medicu mi-a zis ca ligamentele incrucisate sunt cam slabite.Din cauza ca medicu dr. Trocan- pentru cei ce sunt din zona de vest- e de obicei foarte ocupat nu prea am reusit sa vorbesc de recuperare si alte chestii.Intrebarea mea e in ce consta recuperarea si ce pot face ca sa imi intaresc ligamentele incrucisate.cine stie poate sa imi trimite si p.m.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •