Astazi a aparut in Viata Libera un interviu interesant cu Ewald Lienen. Declaratiile lui sunt extrem de echilibrate si de bun simt, exact ce ne-a lipsit noua in ultimul timp. M-am saturat de scandalurile de la noi sau de oriunde din Liga I. Modul cum vorbeste imi aduce aminte de Otelul meu, ala linistit, fara incrancenare.
- În România nu a fost niciodată un antrenor străin cu un „CV” ca al dumneavoastră, care ați lucrat la echipe foarte cunoscute, astfel că venirea dumneavoastră la Galați a fost o surpriză pentru noi. Ce v-a determinat să acceptați oferta de a antrena la Oțelul?

- Am fost contactat și mi s-a spus despre interesul pe care îl are Oțelul pentru mine. Primul lucru de care am fost interesat a fost să văd echipa. Așa că am urmărit meciul Oțelului cu Botoșani pe internet. Am văzut jucătorii și mi-am format o părere despre echipa: tehnică bună și potențial. E un aspect foarte important pentru mine pentru că nu aș semna niciodată cu o echipa fără să-i văd jocul. Al doilea lucru care a contat mult a fost o întâlnire în București unde l-am cunoscut pe patron, Dan Adamescu, și, bineînțeles, pe Narcis Răducan, omul cu care urma să lucrez în mod direct și care mi-au lăsat o impresie foarte bună. De asemenea, când am venit la Galați i-am cunoscut pe Gabriel (n.r Viglianti), pe jucători și pe Șumi (n.r. – Constantin Shumacher, antrenor secund), oameni tineri, la fel că asistentul meu, cu toții profesioniști, plini de energie și motivați, lucru care iarăși m-a încântat. De-asemenea am primit informații încă de când eram în București despre facilitățile pe care le are la dispoziție clubul, aspect extrem de important pentru mine, căci am antrenat la cluburi unde condițiile nu erau deloc bune. Îmi amintesc de prima mea zi în Grecia, la Atena, unde nu aveam un teren unde să ne antrenăm, dar la Galați condițiile sunt foarte bune: avem la dispoziție un centru de antrenament (baza „Zoltan David”), stadionul cu terenul secundar pentru antrenamente, teren sintetic, săli de forță și așa mai departe. Jucătorii au unde să se odihnească între două antrenamente din aceeași zi (n.r. – minihotelul de la stadion), este foarte important ca între ele să nu trebuiască să trimit jucătorii acasă, iar lucrul acesta nu îl veți întâlni nici în Bundesliga. Astfel că am acceptat să vin să antrenez la Galați, pentru că am dat peste oameni muncitori și dedicați, iar Oțelul este un club foarte bine organizat.

- Ce părere aveți despre Galați? Ce v-a impresionat?
-Sunt complet impresionat de Dunăre. Locuiesc într-un apartament exact lângă fluviu, la etajul opt. Când am intrat în el și am văzut frumusețea Dunării la Galați, am rămas uimit. Cunosc fluviul din partea de sud a Germaniei, dar acolo e mic, aici totul e altfel, extraordinar de frumos, pot vedea din apartament chiar și vapoarele. În Germania, unde locuiesc, trebuie să traversez Rhinul ca să ajung la aeroport, dar în comparație cu Dunărea de la Galați, Rhinul e un râuleț. Îmi doresc să văd Delta Dunării când o să am timp.

„Esențial este să joci ce poți, nu ce ți-ai dori”

- Cam în cât timp credeți că Oțelul va ajunge să joace fotbalul pe care-l vreți dumneavoastră?
- În momentul de față ca și pentru restul sezonului, cel mai important lucru este să adunăm puncte că să ieșim din subsolul clasamentului. Nu vreau să visez acum la unde am putea ajunge într-o zi, trebuie să ne concentrăm 100 % să ieșim din pozițiile de retrogradare și să urcăm cât mai sus posibil. Despre fotbalul care-mi place mie… Dacă aș fi antrenor la echipe precum Barcelona, Bayern Munchen, Borusia sau alte echipe mari, m-aș duce la supermarket și aș spune „Vreau jucătorul asta, jucătorul ăla și-așa mai departe…”, dar aici lucrurile nu sunt chiar atât de ușoare. La echipele mari, chiar dacă ai probleme în teren, având în vedere jucătorii mari de care dispui, tot poți câștigă cu ușurință. Ceea ce vreau să spun este că cel mai bine e să joci cel mai bun fotbal pe care-l poate juca echipa, nu neapărat fotbalul pe care ți-l dorești. Ca antrenor trebuie să vezi care sunt punctele forte în echipă și să iei decizii astfel încât să ai parte de victorii. Nu-i pot cere unui jucător ceva ce nu poate să facă. Trebuie să rămâi realist și să găsești cea mai bună modalitate de a juca pentru a câștiga. Pentru asta avem nevoie de foarte multă pasiune, agresivitate și voință.

- Când credeți că jucătorii Oțelului vor ajunge să joace la capacitate maximă?
- Sper să se întâmple cât mai repede cu putință. Desigur, este un aspect pe care nu-l poți schimbă în doar câteva săptămâni. Am stilul propriu de a-mi pregăti echipa și influența mea se instalează în timp. Am venit la mijlocul sezonului, dar vor veni trei săptămâni de vacanță după care am la dispoziție șase săptămâni de pregătire, perioadă importantă. În momentul de față tot ce vreau este să găsim soluția perfectă pentru a obține puncte înainte de Crăciun.

Antrenorii și suporterii determină atitudinea jucătorilor

- Credeți că meciurile cu Corona și U Cluj sunt mai importante decât cele două confruntări avute cu Steaua?
- Pentru a ieși din subsolul clasamentului trebuie să tratăm fiecare meci care urmează ca și cum ar fi o finală europeană. Am jucat cu Steaua, am dat ce aveam mai bun în acel moment, dar tot mai important este să învingi echipa care este exact lângă tine în clasament. Acestea sunt meciurile anului, cele împotriva adversarilor direcți, Brașovul și Clujul, și implor suporterii să fie alături de noi. Avem nevoie de ei, iar victoria o putem obține doar împreună. Fotbaliștii joacă pentru oameni. Dacă stadionul e gol, automat, din punct de vedere mintal, jucătorii au de suferit. Eșecurile de până acum nu au fost cauzate de lene. Ca fotbalist, când practic un joc ofensiv, creativ și pierd mingea, singurul lucru la care trebuie să mă gândesc este să alerg să o recuperez, căci greșeli se pot întâmplă oricui. Problema e că nu pot juca ofensiv atunci când știu că, dacă am pierdut mingea, jumătate de stadion mă va huidui, așa nu-mi voi mai asumă niciun risc. Atât antrenorii, cât și suporterii trebuie să aibă mereu o atitudine pozitivă. Doar așa și atitudinea jucătorilor va rămâne pozitivă pe toată durata meciului și doar așa avem șanse să câștigăm. Vreau că jucătorii Oțelului să fie siguri pe ei și puternici, iar pentru asta avem nevoie și de ajutorul suporterilor.


http://www.viata-libera.ro/sport/491...uc-victoriile*