Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 45

Thread: Pronosticuri - 2014 (ATP)

  1. #22
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    JD, cred ca vrei sa intrii in istorie drept cel mai penibil user al forumului.

    Rezolva-ti problemele, omule.

  2. #23
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Federer iese din top 10. Poate termina anul in top, dar eu cred ca are sanse bune sa iasa din top 10 pentru o perioada.


    Asta inseamna ca sunt prost? Sau Cristy, Roddicted etc? Sau aLLiin pentru ca l-a dat pe Nadal castigator la Wimledon / a scris in plus un ***** de "i" la Djokovic?

  3. #24
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Nu e mai simplu asa?

    This message is hidden because...
    .

  4. #25
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Johnny, atentie cum anul trecut am fost singurul de pe forum care a pronosticat corect liderul, asa voi fi si acum unul dintre putinii care va anticipa ca Nadal va termina pentru prima si singura data in cariera 2 ani consecutiv ca lider.
    Am gresit cu acel I. Scuze, cand faaci si alte treburi mai gresesti.
    Eu cred ca NADAL ARE DE LUAT O REVANSA LA WIMBLEDON DUPA CE S-A FACUT DE RAS DOI ANI. SI CRED CA O VA LUA. AM RATIONAMENTUL MEU. DEOBICEI NU GRESESC ASA DES.
    MEREU SUPERIORI !!!

  5. #26
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    aline, rationamentul tau e in mare parte gresit.
    Nadal va avea o sansa la WB doar cand pauza dintre RG si WB va fi ceva mai mare. Problema e ca el vine dupa foarte multe turnee pe zgura in care are (multe) meciuri care-l solicita foarte tare. Probabil in 2014 va face mult mai mult decat sa piarda la Rosol sau Darcis, dar nu cred ca are cum sa le faca fata lui Djokovic, Murray, Del Potro, Tsonga, Berdych etc. cu o pauza atat de mica intre sezonul de zgura si Wimbledon. Sigur, vei zice ca a mai reusit lucrul asta in trecut, dar in trecut nu avea problemele cu genunchiul pe care le are acum. Din punctul meu de vedere, sunt mai multe sanse ca Federer sa ajunga in optimi () la un GS decat ca Nadal sa castige WB

  6. #27
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Eu cred ca Nadal isi va doza mai bine efortul. Inima imi spune ca are exact aceleasi obiective pe care i le-am trasat si eu aici. Adica sa castige WB si sa termine doi ani la rabd ca numarul 1. Nu vad de ce s-ar mai omori cu firea la Barcelona si Roma. Anul asta ti s-a parut ca genunchiul l-a oprit sa joace bine pana la sfarsitul sezonului? Cred ca in 2014 vom vedea un Nadal diferit fata de ultimii 8 ani
    MEREU SUPERIORI !!!

  7. #28
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    1. Nole
    2. Federer
    3. Murray
    4. Nadal
    5. DelPo
    6. Dimitrov
    7. Raonic
    8. Wawrinka
    9. Berdych
    10.Ferrer

    Tsonga maxim top 15,il vad terminand anul viitor pe 17-18.Isner,Kohlschreiber,Gasquet,Haas,Nishikori,Alma gro ,poate si Youzhny in top 20

    AO: Djokovic 60-65% Nadal 40-35%
    RG : Nadal 95% daca nu se accidenteaza,daca da,atunci Nole
    Wimbledon: Federer 50 sau Dimitrov ori Murray
    USO: Nole 30 Nadal 15 Fed 15 Delpo 10 Murray 10 Dimitrov 10 Raonic 10

    Romani: Hanescu 80-125
    Copil 81-110
    Ungur 72-120
    Crivoi 215-320
    Ciorcila 145-280

    dublu: Tecau: 4-15

  8. #29
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Programul complet al lui Rafa în 2014: Doha, Australian Open, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Indian Wells, Miami, Monte Carlo, Barcelona, Madrid, Roma, Roland Garros, Halle, Wimbledon, Toronto, Cincinnati, US Open, Beijing, Shanghai, Basel, Paris și Londra (cu calificare).


    Nadal are sanse bune sa termine anul pe primul loc pentru ca nu are nimic de aparat la 3 turnee mari: AO WB Miami. Sigur, asta depinde si de Djokovic. AO va fi interesant, dar in mod normal finala tot Nadal - Djokovic.

  9. #30
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Eu nu am adus in discutie ce se va intampla dupa Wimbledon, ci ceea ce se va intampla inaintea lui.
    2014 il poate termina pe locul 1 si fara sa castige Wimbledon, lucru care, repet, mi se pare aproape imposibil. Are sanse la #1 pentru ca nu are nimic de aparat la AO si Wimbledon, dar daca ne uitam la performantele de la finalul anului 2013 vedem ca e destul de greu la cate puncte are de aparat.

    Eu cred ca obiectivele lui vor fi cam aceleasi ca pana acum. Sa castige aproape tot pe zgura, dar in special RG si inca o finala de GS (La AO sau USO). Castigarea WB si #1 la sfarsitul lui 2014 sunt obiective, cred eu, mult prea indraznete, in conditiile in care Djokovic si Murray sunt foarte puternici.

    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Programul complet al lui Rafa în 2014: Doha, Australian Open, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Indian Wells, Miami, Monte Carlo, Barcelona, Madrid, Roma, Roland Garros, Halle, Wimbledon, Toronto, Cincinnati, US Open, Beijing, Shanghai, Basel, Paris și Londra (cu calificare).
    Exact ce am zis. 5 turnee tari pe zgura in care va intalni adversari ce-l vor alerga dintr-un colt in altul al tribunei, apoi Halle (la care nu sunt sigur ca va participa) si direct Wimbledon. Sanse foarte mici sa se impuna pe iarba londoneza. O victorie la WB e posibila doar in conditiile unei eliminari premature la RG (doamne-ajuta), dar asta e de domeniul fantasticului

  10. #31
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Se pare ca xaviesta a inteles rationamentul meu. Am facut multe calcule,nu am postat din prima. Acum ramane de vazut
    MEREU SUPERIORI !!!

  11. #32
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Pai, daca te uiti atent, ce a spus Ionut am spus si eu.

  12. #33
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Da, are mult de aparat pe hard, in America. Sunt sanse sa nu castige niciun MS pe hard in 2014, dar are avantajul ca nu are nimic de aparat la Miami Wimbledon si AO. Ma gandesc ca o sa faca asa: semi Miami, semi Wimbledon si finala AO. Djokovic are tot cam la fel de mult de aparat la finalul anului.

    De-aia am spus ca depinde mult si de Djokovic.

  13. #34
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Oricum, tot o lupta in 2 va fi. Murray nu cred ca poate ataca locul 1 sau chiar 2 anul asta. De fapt, eu cred ca Murray nu o sa atace niciodata locul 1 cu adevarat pentru ca e foarte slab pe zgura, si acolo se fac puncte importante. Nu poti sa speri la locul 1 doar dintr-un titlu la WB, semifinale la AO, USO si un sfert la RG. Adica ma uit la clasament si arata asa: (chiar daca Murray nu a jucat dupa Wimbledon)

    Nadal - 13030
    Djokovic - 12260
    Murray - 5790

    E o diferenta uriasa si asta si din cauza punctelor pe zgura.

  14. #35
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Nadal nu are puncte de aparat la AO si Wimbledon, dar are 13.000 la toate celelalte. Ceea ce e enorm. Nu stiu cum crezi ca va reusi s-o faca
    .

  15. #36
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Mai pierde sa zicem 2500 din alea, dar recupereaza la WB&AO
    MEREU SUPERIORI !!!

  16. #37
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Asta inseamna ca sunt prost? Sau Cristy, Roddicted etc? Sau aLLiin pentru ca l-a dat pe Nadal castigator la Wimledon / a scris in plus un ***** de "i" la Djokovic?
    Da, cei care au spus ca Federer iese din top 15 sunt fie prosti fie cu mintea absenta total de la scopul de-a si-o folosi.
    Si nu, Allin nu e penibil c-a zis ca Nadal are cele mai mari sanse sa ia WB, e poet(visator) asa cum am zis, citeste mai atent.
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    JD, cred ca vrei sa intrii in istorie drept cel mai penibil user al forumului.

    Rezolva-ti problemele, omule.
    Atat timp cat concurez cu "cu putin noroc si Federer prinde top 16", n-am cum sa castig!
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Am gresit cu acel I. Scuze, cand faaci si alte treburi mai gresesti.
    Nu e problema ca ai gresit din repezeala, problema e ca ti-ai facut un obicei, un reflex necontrolat pe care nu-l mai observi, e a 3-a oara cand observ c-o faci, ai face bine sa scoti din uz aceasta gresala, ea e specifica celor de la sport.ro, nu tie.
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Eu cred ca NADAL ARE DE LUAT O REVANSA LA WIMBLEDON DUPA CE S-A FACUT DE RAS DOI ANI. SI CRED CA O VA LUA. AM RATIONAMENTUL MEU. DEOBICEI NU GRESESC ASA DES.
    Posibil e orice, dar nu probabil. Federer asa iesit din top 15 cum il vad prostii are de 2 sau 3 ori un joc mai bun ca Nadal pe iarba, e mai slab mental fara discutie decat ibericul si mai putin constant, chiar si asa are mai mari sanse decat Nadal sa castige turneul si asta pentru ca Federer in orice meci va depinde in primul rand de el pe iarba, indiferent cu cine joaca, Nadal n-a mai depins de el pe iarba de la Wimbledon din 2008 cred, n-am mai vazut un meci unde un adversar sa joace tenis de iarba adevarat si Nadal sa-l bata, decat poate pe Soderling dar care doar un set a jucat apoi a cazut ca o fleashca si pe Petzchner dar care are probleme in a fi macar cat de cat la valoarea unui jucator de top 10 in iarba.
    S-ar putea sa fi fost la Queens dar alea chiar nu le mai tin minte.
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    De-aia am spus ca depinde mult si de Djokovic.
    Sa nu uiti un lucru: pt Djokovic e mai usor de aparat indoor-ul decat e pt Nadal zgura in acest moment!
    Si mai ales in meciurile directe dintre cei 2, diferentele pe zgura sunt infirme, pe cand in indoor sunt mari.
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Mai pierde sa zicem 2500 din alea, dar recupereaza la WB&AO
    Pai tu-l vezi castigator la WB, cred ca doar tu ai o speranta ca va ramane pe locul 1, daca nu ia WB e extrem de greu, ar trebui aproape sa repete peformantele din anul precedent, iar dupa cum bine stim nimeni, absolut nimeni nu poate juca la un nivel exceptional 2 sezoane la rand!
    Insa, daca cineva ar reusi asta, nu m-as mira sa fie Nadal. Si totusi... Nadal si-a luat 7 luni pauza sa poata da totul in restul de 8 luni din an sau cat a jucat, dar acum va juca din prima zi, cu-atat mai greu mi-e sa cred ca va mentine nivelul, mai ales pe final de an la USO si turneele adiacente acestuia pe care le-a castigat. De aia raman la pronosticul meu 90% Djokovic locu 1, 90% Nadal locu 2.
    Last edited by Johnny D; 11th December 2013 at 07:30.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. 11th December 2013, 10:38
    Reason
    te rog, nu-i mai da apa la moara

  18. #38
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Ba da, lasa-l sa-mi dea, deoarece stiti si tu si el ca indiferent cati incearca sa ma jigneasca pe buna dreptate sau nu prin diferite cuvinte ce dupa regulament ar trebui sa se interpreteze drept jigniri, tot eu imi iau avertisment pentru ca le zic prostilor pe nume, putand fi acuzat ca sunt instigator pe buna drepate desi eu consider ca prostia voluntara e cea dintai instigatoare, insa ideea e ca nu ma deranjeaza bann-ul ce-mi urmeaza pe-atat cat ma deranjeaza prostia nesesizata, asadar, lasa-l scrie ce-o vrea el, eu o sa-i raspund si ciclul se va relua in modul sau obisnuit. Din toata tevatura de pana acum deloc inutila in opinia mea, tin sa sunbliniez o idee ontopic care cred c-a fost ignorata:
    Djokovic e mai aproape de Nadal pe zgura, decat e Nadal de Djokovic in turneele pe suprafete rapide!
    Partea buna pt Nadal e ca din ceva motive parca toate suprafetele devin din ce-n ce mai lente, mingile mai mari, si toate alea parca menite sa-i faca jocul defensiv urmat de contraatacul cu stanga lui de precizie maxima cu efect turbat, maximizate inspre absolut! Ce n-au calculat ei e ce zice si Roddicted, Djokovel el insusi e maestru defensor, asadar Nadal nu e atat de avantajat precum s-ar parea la prima vedere!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #39
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    1. Djokovic
    2. Nadal
    3. Murray
    4. Del Potro
    5. Federer
    6. Ferrer
    7. Tsonga
    8. Wawrinka
    9. Raonic
    10. Dimitrov

  20. #40
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cipri View Post
    10. Dimitrov



    Depinde ce parere are Sharapova!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #41
    sport legend Claudiu96's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Giurgiu
    Posts
    986
    Reputatie
    1
    1. Djokovic
    2. Nadal
    JD are dreptate cu chestia ca Djokovic e aproape de Nadal pe zgura. Dupa parerea mea sansele la castigarea Roland Garros sunt asa :
    Nadal 53% - Djokovic 46% iar restul 1% ( adica daca cei 2 nu se vor accidenta sau ceva de genul )
    Pe Indoor Djokovic va castiga tot , iar pe hard Nadal nu va avea performantele de anul trecut. Wimbledonul cred ca va fi al lui Djokovic 60%.
    Murray va ramane pe 3 iar restul nu conteaza ... doar Gasquet sa ramana in top 10

  22. #42
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,753
    Reputatie
    0
    Djokovic pe iarba nu e imbatabil, un Verdasco asa ca anul trecut poa' sa-i vina de hac fara probleme!
    Cel mai imprevizibil turneu in acest an ramane Wimbledon, Federer si Murray dupa operatie sunt niste WC-uri, ultimii 2 campioni aici, Murray cu 2 finale la rand daca va incepe anul bine va fi din nou favorit, sa nu uitam ca i-a dat 3-0 lu Djokovic fara drept la replica, pe iarba ramane cel mai bun si am zis-o de acum un an jumate, dar presupun ca v-ati trezit si voi astia care nu v-ati dat seama inca de-atunci... presupun.
    Au dreptate si cei care zic ca nu s-a prezentat la RG tocmai sa-si pregateasca Wimbledonul mult mai bine decat restul, dar asta implica si presiuni exorbitante daca sacrifici un GS pentru urmatorul ce e imediat la cateva saptamani, Murray a facut fata presiunii si-a castigat pentru britanici primul lor Wimbledon de am uitat cand, Murray de azi nu mai e cel de acu 3 ani, s-a maturizat exponential de-atunci.


    Funny fact: Murray si (mortul) Federer, ultimii 2 campioni de-aici sunt si ultimii 2 jucatori care l-au invins aici pe Djokovic!
    Last edited by Johnny D; 24th December 2013 at 07:41.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •