Results 1 to 11 of 11

Thread: Oþelul vrea sã transfere un star al "Mondialului" de juniori ºi doi germani

  1. #1
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1

    Oþelul vrea sã transfere un star al "Mondialului" de juniori ºi doi germani

    La Oþelul se lucreazã intens pentru pregãtirea campaniei de transferãri din aceastã iarnã, managerul general Narcis Rãducan afirmând cã a analizat împreunã cu antrenorul german Ewald Lienen peste 50 de jucãtori. „Vom interveni în aceastã iarnã acolo unde lucrurile nu au funcþionat. Vor fi patru-cinci schimbãri pe care le pregãtim foarte atent. Spre exemplu, am stat împreunã cu Lienen peste opt ore analizând peste 50 de CV-uri în Instats, un software performant care ne oferã foarte multe date”, a declarat Rãducan, într-o amplã emisiune la Radio GSP, unde s-a discutat doar despre Oþelul.
    Conducãtorul echipei gãlãþene a mai mãrturisit cã deja s-a ajuns la o înþelegere verbalã cu unul dintre jucãtorii doriþi ºi cã sunt negocieri avansate ºi cu unul dintre cei mai promiþãtori juniori din lume. „Sunt în discuþii avansate cu un titular al unei echipe naþionale care a terminat în primele patru locuri la ultimul Campionat Mondial al juniorilor sub 17 ani. Este jucãtor de atac ºi nu e sud-american. Nu putem da nume, am micºora ºansele de a se ajunge la semnarea contractului”, a detaliat Narcis Rãducan.
    În semifinalele CM Under 17, încheiat luna trecutã, au fost trei echipe care nu sunt sud-americane, Nigeria, Mexic ºi Suedia, astfel cã nu este exclus ca jucãtorul despre care vorbeºte Rãducan sã fie Yahaya sau Iheanacho, titulari în echipa Nigeriei, câºtigãtoarea competiþiei, ori mexicanii Diaz, Jaimes sau Ochoa.
    De asemenea, Rãducan a precizat cã este în discuþii ºi cu doi jucãtori germani: „Sunt foarte greu de atras în România, îl folosesc pe Lienen cã locomotivã, ca punct de atracþie. Ar fi perfect sã reuºim, ar conta pentru grup sã avem în lot ºi doi jucãtori cu mentalitate germanã pe lângã antrenor”.

    Preparator fizic german

    Totodatã, Rãducan a adãugat cã sãptãmânã viitoare este foarte posibil ca staff-ul tehnic sã fie completat cu un preparator fizic german. „Încã nu e totul bãtut în cuie, dar negocierile sunt foarte avansate. Este vorba de un german tânãr, are doar 30 de ani, foarte bine pregãtit, cu multiple specializãri”.
    Altfel, Narcis Rãducan s-a declarat impresionat de modul de lucru al antrenorul Ewald Lienen, exprimându-ºi convingerea cã rezultatele favorabile nu vor întârzia sã aparã. „Am lucrat cu vreo 25 de antrenori pânã acum, n-am vãzut decât patru dintre ei sã lucreze aºa de riguros. Stã ºi câte 12 ore la stadion, uneori chiar a preferat sã nu mai plece acasã, înnoptând în cantonamentul de la stadion. Intensitatea antrenamentelor a crescut, lucreazã prea profesionist, analizeazã prea în amãnunt totul ca pe termen mediu sã nu vinã rezultatele dorit”.

    http://www.viata-libera.ro/sport/490...si-doi-germani
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  2. #2
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    "am stat împreunã cu Lienen peste opt ore analizând".
    Pentru schimbarea jucatorilor care vor decide returul? Asta chiar ne ia de prosti? 3-4 ore analizam eu acum 15 ani ce transferuri sa fac la Championship Manager 3 si oligofrenul stelist se lauda cu 8 ore de analizat 50 de jucatori.
    Daca ne aduce un nou Marquinhos sau Cooper, sa-i duca sa-i tina de urat nevestei lui, ca-n teren n-avem nevoie de parodii.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  3. #3
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    "am stat împreunã cu Lienen peste opt ore analizând".
    Pentru schimbarea jucatorilor care vor decide returul? Asta chiar ne ia de prosti? 3-4 ore analizam eu acum 15 ani ce transferuri sa fac la Championship Manager 3 si oligofrenul stelist se lauda cu 8 ore de analizat 50 de jucatori.
    Daca ne aduce un nou Marquinhos sau Cooper, sa-i duca sa-i tina de urat nevestei lui, ca-n teren n-avem nevoie de parodii.
    De fapt a spus ceva de genul " chiar si ieri am stat vreo 8 ore cu Lienen sa analizam vreo 50 de CV-uri". Din ce am inteles zilnic se analizeaza noi jucatori, se primesc date de la Instat, inclusiv imagini din meciurile jucate de acestia. Lienen a spus ca nici in Germania nu a avut un asemenea sistem de genul Instat, care il scuteste de munca pe care o depunea singur inainte de adunare a datelor.
    Despre Cooper, eu nu sunt deacord. Il vad unul din cei mai buni jucatori din Liga I. Sa nu uitam ca sezonul trecut a prins peste 20 de meciuri in prima liga din Argentina.
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  4. #4
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Mie nu-mi place de el pana acum. Nu are tehnica prea buna, e slab la dribling, vocifereaza la deciziile arbitrilor (chiar si cand comite faulturi clare si de pe Luna), plus ca face multe faulturi la nervi si evidente, pentru care poate lua usor galbene.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    23
    Reputatie
    0
    Mie imi place Cooper la nebunie si nu numai mie.

  6. #6
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Fiecare cu parerile lui. Ce vroiam eu sa spun e ca tehnica nu-l prea ajuta. Nu l-am vazut sa-si depaseasca vreun adversar direct, iar pase gresite da destule. E la ani lumina de Antal, iar noi, din postura de campioni, trebuia sa aducem ceva mai bun dupa plecarea lui la Vaslui, nu Marquinhos si Cooper.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  7. #7
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by megastar View Post
    Lienen a spus ca nici in Germania nu a avut un asemenea sistem de genul Instat, care il scuteste de munca pe care o depunea singur inainte de adunare a datelor.
    Lol. Apa calda la dusuri avea in Germania? Daca abia la Otelul a descoperit InStat-ul, e posibil orice
    [I]În timp ce Luceafãrul brânzei își revarsã lumina hepaticã la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  8. #8
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Lol. Apa calda la dusuri avea in Germania? Daca abia la Otelul a descoperit InStat-ul, e posibil orice
    E pe bune faza asta. A spus ca aveau informatii de genul asta printr-un alt fel de program pus la dispozitie de federatia germana, dar nu Instat.
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  9. #9
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Bine, daca se refera la ce se intampla acum 20 de ani la Duisburg sau acum 10 ani la Monchengladbach e de inteles. Dar ma indoiesc ca la Arminia nu avea InStat sau ceva similar ca performante.

    Desi vad ca InStat-ul tinde sa devina la noi adevarul absolut in materie de fotbal, ceea ce e o prostie uriasa.
    [I]În timp ce Luceafãrul brânzei își revarsã lumina hepaticã la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  10. #10
    rosalbalbastru fl0o's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Galati, Romania
    Posts
    6,501
    Reputatie
    1
    Romanii pot sa calculeze si cu ochiul liber... ce atata instat?
    [FONT="Georgia"]bautura si meci[/font]

  11. #11
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Desi vad ca InStat-ul tinde sa devina la noi adevarul absolut in materie de fotbal, ceea ce e o prostie uriasa.
    Pai nu stiu cate echipe mai folosesc asa ceva in Romania, asa ca e mult spus adevar absolut. Totusi, cred ca nimeni nu e atat de tampit incat sa se bazeze doar pe el. Jucatorii care vor fi adusi de Otelul ( din Romania sau Europa) sunt vizualizati si la fata locului.
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •