Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 49

Thread: 6 campanii de calificare ratate din ultimele 7

  1. #22
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by eventHorizon View Post
    Bulgarii ce au facut dupa, la CM1998? Iti zic eu, cu 1 pct in grupa au terminat. Sau au ajuns macar la CE2000?
    Nu ma intereseaza de ce au facut bulgarii, discutam de ai nostrii , altfel fiecare tara "mai mica" a avut generatia ei de aur, Ungaria, Polonia, Cehoslovacia, URSS, istoric, si mai recent Portugalia, Croatia, Turcia, Korea de Sud, sa nu uitam Grecia chiar si Ghana Dar ne intereseaza? not so much.
    beleafer

  2. #23
    Odd interaction eventHorizon's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,566
    Reputatie
    1
    Tu i-ai pomenit pe bulgari si m-ai provocat
    De ce crezi ca ei au meritat sa joace semifinala mai mult ca noi?

    Eu am zis, daca aveam portar in poarta, si nu o maimuta, acum ne mandream cu o finala impotriva Italiei lui Baggio
    He may be cast in bronze, but he′s still capable of producing truly golden moments...

  3. #24
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by eventHorizon View Post
    Tu i-ai pomenit pe bulgari si m-ai provocat
    De ce crezi ca ei au meritat sa joace semifinala mai mult ca noi?
    Nu stiu daca au "meritat" judecand la cald, dar tehnic si ei au batut tot atunci Argentina, in grupe, si in optimi unde noi ne-am oprit ei au trecut de Germania, ceea ce nu-i tocmai de minimizat. Deci, da, la momentul ala prin prisma rezultatelor echipa lui Stoicicov era mai buna decat cea a lui Hagi.

    Quote Originally Posted by eventHorizon View Post
    Eu am zis, daca aveam portar in poarta, si nu o maimuta, acum ne mandream cu o finala impotriva Italiei lui Baggio
    nu luam 4 boabe de la Elvetia la cateva zile dupa ce baturam Columbia sa ne teremure chilotii pentru o victorie istorica cu 1-0 chinuit cu USAin ultimul meci al grupei.

    cu un portar mai bun zici? ma uit pe wikipedia ca nu mai stiu amanunte, se pare ca daca Dan Petrescu (actualul mare antrenor) si Belodedici (singurul roman care a castigat de doua ori CCE) nu ratau 11m tot am fi ajuns tocanita pentru Brazilia in semifinala, hai sa nu visam la finala.
    beleafer

  4. #25
    incepator nic's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    NYS, SUA
    Posts
    30
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Generatia de aur... asa la nivel metaforic, ca nu au castigat nici un aur niciodata. Jucatori buni, echipa so-and-so, USA 1994 a fost o exceptie cu doua victorii categorice impotriva a doua tari sudamericane, plus gazda ca si inexistenta atunci in fotbal, in rest impotriva tarilor europene am facut la fel ca la Euro 92 sau Euro 96 2 ani inainte si doi ani dupa momentul '94 tot generatia de aur. Au trecut inca cativa ani la Euro 2000 ca generatia de aur sa mai straluceasca cat de cat, din nou.
    Exagerezi. Gazda aproape inexistenta in fotbal? De aia ne-au bataut intr-un amical, in Romania, cu 2-0, in aceeasi perioada?

    Echipele alea sudamericane au fost Columbia (trei Mondiale consecutivein anii '90) si Argentina.

    Intodeauna am jucat decent impotriva sudamericanilor, din '30 si pana recent (cu Uruguay, in amical) ...

  5. #26
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by nic View Post
    Exagerezi. Gazda aproape inexistenta in fotbal? De aia ne-au bataut intr-un amical, in Romania, cu 2-0, in aceeasi perioada?
    Nu exagerez, nationala USA pana la momentul '94 era inexstenta dpdv fotbalistic. Atunci au organizat CM cu mare generozitate din partea FIFA si cu suport tehnic $$$ exceptional din partea firmelor care au crezut ca soccer va fi o vacuta de muls (rapid) $$$ din marketing si in USA, ca big 4 va deveni big 5, chestie ce a dus al infiintarea MLS, iar rezultatele nu au aparut imediat, USA a mai asteptat 8 ani pana la CM 2002 Korea/Japan cand au profitat si au batut rasunator Portugalia si Bruce Arena a devenit peste noapte un antrenor bun. Imi amintesc ca inainte de meciul cu Germania la o conf de presa Arena a fost intrebat ce va face daca nu bate Germania (deja ziaristii americani isi vedeau nationala foarte sus) iar el a raspuns ca nu e nici o problema, din contra intrebarea ar trebui ce vor face nemtii daca nu castiga, adica omul era foarte realist. Si Germanii au pierdut pe piciorul lui Ronaldo, oficat ca cel mai bun jucator al turneului nu a fost el ci Oliver Kahn, cel carui ii daduse doua goluri...
    Da, dupa 2002, si nationala USA a iesit din mediocritate sa zic asa, dar mai ales MLS a crescut, cu precadere de cand Beckham a semant cu L.A.

    zici ca batura cu 2-0 Ro in amical well, si Ro batu Germnaia 5-1, tot in amical, de palmares.

    Quote Originally Posted by nic View Post
    Echipele alea sudamericane au fost Columbia (trei Mondiale consecutivein anii '90) si Argentina.
    yeah, am explicat si asta mai sus

    Nu ma intelege gresit: fara dubiu si discutie generatia de aur a obtinut cele mai bune performante istorice in fotbalul romanesc, de 100x mai mult decat fac vedetele actuale.
    Dar ce vreau sa spun este ca din perspectiva top performance, 1 QF la CM si 1 QF la CE, cam toate tarile unde se joaca fotbal cat de cat bunicel au reusit dpdv istoric.
    Jucatori foarte buni erau in generatia de aur, comparabili ca individualitati cu alti din alte tari la vremea respectiva, dar ca grup, cum zic, ca Dacia 1300, cand bine, cand te lasa si trebe sa suflii in jiglere . (daca sti ce-i aia, si cred ca sti)

    Iar daca e sa comparam valoarea jucatorilor de atunci, nu cu romanii de azi, ci cu vedetele internationale de azi, ma tem ca balanta nu e in favoarea noastra.
    Ibra, ramas acasa, este peste oricare cel mai bun atacant roman pe care-l vrei, din orice epoca. Asta la atacanti, la mijlocasi e si mai nasol, Hagi in maximum de forma nu cred ca ar fi peste Xavi sa zic repede.

    ok, asta-i cu trecutul.

    ce facem in viitor?
    beleafer

  6. #27
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,903
    Reputatie
    0
    Tragand linie, tot generatie de aur e, ca doar e mai buna decat ce-a fost inainte si definitiv mai buna decat ce-a urmat dupa.
    In viitor speram la prezenta la CE cu 32 de echipe.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #28
    suporter Gabriel28's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    1,551
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    ok, echpe de prestigiu, sa le enumeram, din memorie:
    3-1 Columbia - CM '94
    3-2 Argentina - CM '94
    1-0 Coumbia (din nou) - CM '98
    2-1 Anglia - CM '98
    3-2 Anglia (din nou) Euro 2000

    Deci echipe de prestigiu a batut aproape cu fiecare ocazie? # - Columbia, Argentina, Anglia.

    Atat.

    E drept ca astia de azi nici atat nu reusesc



    Ai glume in program in seara asta? au facut blaturi?? serios? ai dovezi? sau doar zici in ideea hai sa nu punem la socoteala ce nu ne convine sa sa ne ascundem dupa ... blaturi
    Cati ani ai tu cocos? Ca vorbesti asa in necunostinta de cauza, eu personal am fost contemporana cu Generatia '94 si am vauzt cam 99% din meciurile nationalei.

    Din '90 pana in '01 am batut: Rusia, Argentina, Columbia, Anglia, Spania, Mexic, Nigeria, Slovacia, Polonia, Irlanda, Grecia, Paraguay, Yugoslavia si altele. Si am avut si cateva egaluri cu echipe de top precum Germania.

    Dar ma bucur ca tii minte macar rezultatele de la cupele mondiale la care am participat!

    In fine, cu oamenii care au idei fixe eu greu sa te intelegi, voi deobicei nu vedeti decat intr-o singura directie.

  8. #29
    suporter Gabriel28's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    1,551
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Iar daca e sa comparam valoarea jucatorilor de atunci, nu cu romanii de azi, ci cu vedetele internationale de azi, ma tem ca balanta nu e in favoarea noastra.
    Ibra, ramas acasa, este peste oricare cel mai bun atacant roman pe care-l vrei, din orice epoca. Asta la atacanti, la mijlocasi e si mai nasol, Hagi in maximum de forma nu cred ca ar fi peste Xavi sa zic repede.

    ok, asta-i cu trecutul.

    ce facem in viitor?
    Mai flacau dar tu esti istet rau nu asa. Ibra mai bun peste orice atacant roman? Ce atacanti romani ai vazut tu jucand ma? Sau ai gasit si tu vreo 2-3 compilatii pe youtube? De Raducioiu ai auzit? De Camataru?

    90% din fotbalul de astazi este marketing gogule. Inainte chiar se juca fotbal, acum, iti fura ochii cu o mie de clipuri si produse, si campanii publicitare. Van Basten nu mai avea o mie de ghete, si tricouri, si dadea goluri pe banda rulanta. Messi si Ronaldo si Ibra au echipe de marketing in spate. Sunt buni cei drept, dar orice contemporan cu fotbalistii din anii 70, 80, chiar si 90 nu o sa iti zica niciodata ca sunt profund impresionati de oricare dintre astia 3 in comparatie cu cei de dinainte. Si nici macar nu ma refer la Maradona sau Pele. Ei vor fi mereu exceptii.

    Xavi peste Hagi? Xavi nu poate fi nici macar peste Dobrin, dar mi-e ca vorbesc deja de lucruri care depasesc nivelul tau de cunostinte fotbalistice.

    Hagi creea goluri, marca goluri de geniu, dadea pase, sprinta, si avea un dribling extraordinar. Xavi are schema lui de pase care a invatat-o la Barcelona, dar in rest? Dribling? Viteza? Suturi? Alo? Pe ce lume traiesti?

    Ce ti-e si cu copii astia....

  9. #30
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Tu chiar crezi ca Raducioiu a fost mai bun decat Ibra?

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Lipsa unei strategii sanatoase a adus la falimentul fotbalului romanesc. Centrele de copii si juniori au disparut ( probabil Academia Hagi va incepe sa scoata ceva ), campionatul de tineret in paralel cu Liga 1 a fost desfiintat, patronii din fotbalul romanesc sunt niste bisnitari care urmaresc doar combinatii dubioase si profit imediat.

  11. #32
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Cosmin Contra.Cel mai indicat sa preia echipa tricolorilor.Dar degeaba...

  12. #33
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    hai sa dam autonomie echipei nationale..sa nu mai aiba antrenor, ci sa vina la nationala cei care sunt mai in forma la momentul respectiv si gata..nu mai dam vina pe nimeni

    PS: oare ne calificam la Euro 2016?

  13. #34
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Si cine decide care sunt cei mai in forma?

  14. #35
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    ei intre ei se decid...ca si atunci cand ajung la executarea loviturilor de la 11 m (intr-o finala de exemplu)

  15. #36
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Aha.

    Excelenta idee.

  16. #37
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by liverpool-kid View Post
    hai sa dam autonomie echipei nationale..sa nu mai aiba antrenor, ci sa vina la nationala cei care sunt mai in forma la momentul respectiv si gata..nu mai dam vina pe nimeni
    http://24.media.tumblr.com/tumblr_m9...alnuo1_250.gif

  17. #38
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,914
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by liverpool-kid View Post
    hai sa dam autonomie echipei nationale..sa nu mai aiba antrenor
    Sunt de acord. Deci sa vina Hagi
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #39
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    sa vedem cate echipe se vor duce din grupa la euro 2016...

    noi probabil vom fi in urna a 3-a si daca se vor duce primele 2 din toate grupele atunci ne va fi greu sa terminam pe 2...

    e suficient sa iti cada ceva de genul

    1. germania/spania/olanda/italia
    2. rusia//suedia/croatia/ucraina

    si ai ratat si euro 2016
    Last edited by YoNuTzz; 29th November 2013 at 00:04.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  19. #40
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    ^ poate picam cu Franta
    beleafer

  20. #41
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    sa vedem cate echipe se vor duce din grupa la euro 2016...

    noi probabil vom fi in urna a 3-a si daca se vor duce primele 2 din toate grupele atunci ne va fi greu sa terminam pe 2...

    e suficient sa iti cada ceva de genul

    1. germania/spania/olanda/italia
    2. rusia//suedia/croatia/ucraina

    si ai ratat si euro 2016
    se califica direct primele 2 din toate grupele + cel mai bun loc 3

    apoi restul echipelor de pe locul 3 vor juca un baraj (8 echipe in total)
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  21. #42
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Catalanul View Post
    se califica direct primele 2 din toate grupele + cel mai bun loc 3

    apoi restul echipelor de pe locul 3 vor juca un baraj (8 echipe in total)
    am inteles..deci sunt sanse mari ca in 2015 sa mai avem un baraj...de data asta cu o echipa un pic mai slaba...deoarece nici o echipa buna nu termina pe 3
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •