Results 1 to 10 of 10

Thread: Felix Magath: Bayern si Borussia ar trebui excluse din Bundesliga!

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Felix Magath: Bayern si Borussia ar trebui excluse din Bundesliga!

    Felix Magath - fost antrenor la Bayern Munchen - este de părere că Bayern Munchen și Borussia Dortmund ar trebui excluse din Bundesliga, pentru a face competiția mai atractivă. În schimb, celor două forțe ar trebui să li se rezerve locuri într-o Super Ligă a Europei, unde să joace cele mai puternice echipe ale continentului.

    Magath spune că această măsură ar face fotbalul din Germania mult mai atractiv. Altfel, spune el, nemții riscă să se aleagă cu situația din Spania, unde titlu se dispută doar între Barcelona și Real Madrid: "Cluburile care joacă în mod constant în Liga Campionilor au avantaje imense. De fapt, acestea ar trebui excluse din competiția internă. O ligă a Europei ar fi mult mai cinstită", a declarat Felix Magath pentru Hamburger Morgenpost.
    http://www.prosport.ro/fotbal-extern...sliga-11705382
    Ce credeti, are sau nu dreptate batranul antrenor?
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Da

  3. #3
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanța
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    NU, tocmai existenta lui Dortmund si a Bayernului face Bundesliga mai atractiva
    Joc Dota

  4. #4
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Mda, dar problema e ca acestea doua echipe sufoca totul in jurul lor, cum facea Lyon in Franta acum cativa ani...Sunt atat de puternice incat nimeni altcineva nu mai poate lua titlul, decat asa, poate la cativa ani, cum a facut Wolfsburg.
    Tocmai aici e faza, ca nu face liga mai atractica, ci dimpotriva, strica competitia, de aici si nemultumirea lui Mgath.
    Cand o sa mai vezi un Wolfsburg, Stuttgart, Schalke sau Leverkusen luand titlul, sa ma anunti...
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,175
    Reputatie
    0
    asa e si in Spania , NU Bayern trebuie sa joace in Bundesliga , la fel si Dortmund
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  6. #6
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Cred ca tocmai de aceea Platini si alti capi ai fotbalului european doresc creearea unei CL numai pt cluburile selecte, foarte puternice. Ar creste atat calitatea fotbalului cat si incasarile din drepturi tv, asta e clar, numai ca echipele mai putin bune ar ajunge sa se bata intre ele, intr-o liga mult mai slaba, mai diluata, cam cum era Intertoto pe vremuri.
    De aia zic ca extremele astea nu-s bune.
    Sa asteptam sa vedem car va fi configuratia cupelor europene pe 2015-2018, cel tarziu pana in vara UEFA va anunta calendarul.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  7. #7
    sport legend Jeleul's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,421
    Reputatie
    1
    Nu cred ca se poate compara liga spaniola cu cea germana din acest punct de vedere, parerea mea.

    Real si Barca + Atletico zdrobesc mai rau campionatu ca si Bayern, Borussia. Uitati-va ce s-a intamplat cu Dortmund in ultimele meciuri.

    In Bundesliga nu esti sigur de victorie in nici un meci chiar daca esti Dortmund sau B. Munchen. In schimb in Primera in 90-95% din meciuri Real sau Barca sunt cam sigure.

    Mie mi se pare Bundesliga un campionat mult mai greu si mai disputat.

  8. #8
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    are dreptate, eu am avut primul ideea asta (tin minte si unde mi-a venit ideea: in masina 104, in zona pietei unirii), sa facem un campionat cu cele mai tari echipe din europa si sa ne bagam cariciul in uefa si in campionatele interne etc. ne umplem de bani. din pacate, nu am indraznit sa propun acest lucru conducatorilor respectivelor echipe, ca doar imi cunosc lungul nasului. sunt alti oameni care ar trebui sa aiba aceasta initiativa.

  9. #9
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Un rahat

  10. #10
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Mie mi se pare o disproportionalitate muult prea mare intre primele 3 tari care au dreptul sa inscrie cate 4 echipe in CL (4 echipe, oameni buni, la naiba, e prea mult!), in timp ce locurile 7-15 doar doua echipe.
    Ba, la un moment dat, cand a primit si un loc de Fair Play, Anglia ajunsese sa participe cu 8 echipe in competitii, desi regulamentul spune clar ca maximum de echipe e 7! A fost in sezonul 2011-2012. De ce, fiindca te numesti tu Anglia, patria fotbalului, inseamna ca ai dreptul la atatea echipe, esti din sula de domn sau ce? In 2008/2009, tot asa, a participat Anglia cu 9 echipe!
    Ar trebui sa se limiteze numarul total de echipe in cupele europene la 6 (3 in CL_3 in EL) si va fi mult mai echilibrata competitia! Sau sa se reinventeze intertoto, si pt. echipele mai slabute, sa aibe si ele sansa sa joace in esalonul 2.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •