Page 4 of 33 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 678

Thread: Sezon 2013/2014

  1. #64
    junior pop-corn's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    85
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaymz View Post
    how about, ce superb au castigat Celtics meciul cu Heat?! nu fi homer ca doar au muncit si Celtics aia pana in ultima zecime de secunda
    Chiar au pierdut stupid. Totul se putea evita daca Wade baga libera sau daca nimerea inelul...

  2. #65
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaymz View Post
    how about, ce superb au castigat Celtics meciul cu Heat?! nu fi homer ca doar au muncit si Celtics aia pana in ultima zecime de secunda
    Cind ratezi FT's si dupa aia nu esti in stare sa te aperi 0.6 secunde, ai pierdut meciul.

    Am zis eu ca n-au muncit Celtics ? Sau ca nu au meritat ?
    Insa cind ai un avantaj si poti asigura W si nu o faci, e vina ta.

    Nu cred ca atunci cind Spurs au ratat FT's in g6 si au zis o circa ca Spurs au pierdut meciul m-ai auzit pe mine comentind "Heat l-au cistigat, nu Spurs l-au pierdut". Au avut super bulan Heat atunci, cum au avut si acum Celtics.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  3. #66
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by koko88 View Post
    am urmarit toate meciurile ale celor de la houston si pot spune ca nu am vazut niciodata un star/superstar sa joaca atat de prost in aparare precum joaca harden anul asta. el mereu a fost bad on D dar acum e la un alt nivel. ii face pe nash si love sa arate ca lockdown defenders prin felul in care joaca.


    http://img802.imageshack.us/img802/9105/gpn.gif


    cam asa a facut tot sezonul, la on-ball defense e si mai rau, trec adversarii de el si il lasa la 2 metri in spate. are si cateva kilograme in plus cum au si deron williams sau chris paul.

    insa nu l-am vazut cu niciun flop pana acum.
    http://basketball.realgm.com/wiretap/230663/James-Harden-Fined-$5K-By-NBA-For-Second-Flopping-Violation

    Daca deja i-a dat NBA-ul amenda la nici 2 saptamini de cind a inceput sezonul, inseamna ca au fost flagrante amindoua flops.

    Poate trebuie sa te uiti mai cu atentie.

    Bennett isi freaca probabil miinile de bucurie cind il vede pe Harden cum joaca. Asa poate sa justifice in fata fanilor mai usor trade-ul (aka cheapness-ul).

    Si Dwight, daca dupa Kobe ramine cu Harden pe cap, a fugit de dracu si a dat de ma-sa.

    Citeam eu pe net ca McHale nu il trage la raspundere pe Harden si ii permite sa faca orice, insa nu eram asa sigur. Incredere in McHale nu am, ca pute a incompetenta de cind era GM la Wolves, insa bad GM nu inseamna automat bad coach.

    Insa Rockets trebuie sa gaseasca ASAP un coach care sa-l motiveze cumva pe Harden. Daca e lovit, sa stea pe bara, altfel sa joace si D si sa nu mai fie egoist on O.

    SVG FTW.

    PS: Harden ar fi trebuit sa fie mai bun decit Wade ? Si-a batut Wade joc, insa parca Harden e si mai rau. Macar Wade joaca D (uneori) si e team-player on O.

    Anul trecut ziceam ca Harden nu e top 20 in NBA. Sezonul trecut a jucat bine si aproape ca m-a pacalit si pe mine.
    Acum i-as pune inaintea lui pe:

    Lebron
    Wade
    Bosh (remember, tinem cont de D)
    Durant
    Westbrook
    Marc Gasol
    CP3
    Duncan
    Parker
    Paul George (desi nu-s convins ca e superstar)
    Horford
    Kevin Love
    Stephen Curry
    Melo
    Dirk
    Anthony Davis (daca o tine asa tot sezonul)
    pre-injury Rose & Kobe

    Si daca tinem cont ca ce ofera el (scoring si ceva playmaking - desi din ce am vazut, acum e foarte egoist, nu cum era la OKC) e mai usor de gasit decit rebounding si awesome interior D, atunci si Dwights si Hibbert.

    Asa ar iesi pe #21.

    Si asta fara sa ii bag in discutie pe Rondo, Wall, Irving, Paul Pierce, Brook Lopez, Blake Griffin, Pau Gasol, Al Jefferson (si ala e doar O), Zach Randolph sau Rudy Gay.
    Holly shit, daca as construi o echipa poate ca i-as lua inaintea lui Harden chiar si pe Pekovic sau Vucevic, since big men ar at a premium.

    And that's not me hatin. That's me spitting truth.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  4. #67
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Yahoo zice:

    After attempting 24 shots during Monday's loss, Brandon Jennings said that he intends to look for his shots more aggressively going forward.
    Advice: "[I've been] trying to please everybody, trying to make sure I was being a pass-first point guard instead of just playing basketball," Jennings said. "If the shot's there, I'm going to take it. If not, then I'm going to pass it."


    PS: urite uniforme sunt alea rosu spalacit de la Bucks. Si nici nu-mi dau seama cine joaca, ca nu i-am vazut niciodata cu culoarea asta.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  5. #68
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    We wont be out-tanked!!!

  6. #69
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploieşti City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Last edited by T-Mac89; 14th November 2013 at 09:27.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  7. #70
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Great job ^^^

    Cand erau Bucks up by 20 sau ceva de genul inca mai credeam in adancul sufletului ca pot sa strice meciul. Dupa care a urmat si o accidentare a lui Butler. Sezonul merge tot mai bine!
    We wont be out-tanked!!!

  8. #71
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Martirule, alege alta echipa.
    Iti zic de 3 ani de zile.

    Daca macar ai trai in Milwaukee, as intelege.
    Insa esti la 10.000 km.

    Tu acum "tii" cu Bucks doar ca sa ne arati noua ce loial esti ?
    Cause this shit ain't gettin you no medals.
    Treaba asta cu loialitatea fata de o echipa tine de instincte tribale si, IMO, nu e tocmai o dovada de evolutie.

    Iar mindria de a fi loial unei echipe de ***** e extrem de WTF.
    Pt mine e complet de neinteles. Nu stiu daca cei care fac asta au o nevoie bizara de a se victimiza, de a se simti martiri (insa fara partea reala a martiriului, adica tortura fizica si executia), daca in mintea lor sunt niste isusi mai mici si mai putin cunoscuti etc.

    Pt a pune lucrurile in perspectiva, e ca si cum ai fi loial unei companii pina la a ajunge sa spui: nu-mi cumpar Adidas astia, chiar daca-s super comozi si buni si ieftini, prefer sa-mi iau Nike astia care-s uriti si scumpi si ma string de-mi invinetesc unghiile si imi sar ochii din cap. Uitati-va la mine ce loial sunt !!!!!
    Now this, my friend, is gonna be fun

  9. #72
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Martirule, alege alta echipa.
    Iti zic de 3 ani de zile.

    Daca macar ai trai in Milwaukee, as intelege.
    Insa esti la 10.000 km.

    Tu acum "tii" cu Bucks doar ca sa ne arati noua ce loial esti ?
    Cause this shit ain't gettin you no medals.
    Treaba asta cu loialitatea fata de o echipa tine de instincte tribale si, IMO, nu e tocmai o dovada de evolutie.

    Iar mindria de a fi loial unei echipe de ***** e extrem de WTF.
    Pt mine e complet de neinteles. Nu stiu daca cei care fac asta au o nevoie bizara de a se victimiza, de a se simti martiri (insa fara partea reala a martiriului, adica tortura fizica si executia), daca in mintea lor sunt niste isusi mai mici si mai putin cunoscuti etc.

    Pt a pune lucrurile in perspectiva, e ca si cum ai fi loial unei companii pina la a ajunge sa spui: nu-mi cumpar Adidas astia, chiar daca-s super comozi si buni si ieftini, prefer sa-mi iau Nike astia care-s uriti si scumpi si ma string de-mi invinetesc unghiile si imi sar ochii din cap. Uitati-va la mine ce loial sunt !!!!!
    E echipa mea favorita, nu inseamna ca pun la suflet tot ce fac ei acolo. Pur si simplu ei imi capteaza cel mai mult atentia. Anul acesta spre exemplu am vazut mai multe meciuri de-ale lui Pacers, Rockets, Clippers si Warriors. de fapt, nu am vazut vreun meci cu Milwaukee cap-coada. Chiar daca imi plac Bucks, urmaresc NBA basketball nu doar Bucks basketball.

    PS: Nu stiu insa ce tot ai cu mine, de-mi vrei asa tare binele. You must really like me
    We wont be out-tanked!!!

  10. #73
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Pentru ca mi se pare ca ai potential.


    Deci pina la urma, nu-ti plac asa mult Bucks, adica .... nu e echipa ta favorita. Trebuie doar sa realizezi si tu asta, si te vei simti mai bine.

    Dintre alea 4, short term ti-as recomanda sa-i alegi pe Pacers, cel putin pentru moment.
    Daca nu vor plati luxury tax insa, nu cred ca vor ramine contenders multa vreme (vezi OKC).

    Long term .... e greu. Clippers inca-s ai lui Sterling, care inca nu vrea sa dea prea multi bani - vezi contractul lui Redick, pt care Doc Rivers a trebuit sa intervina, ca Sterling nu voia sa dea banii.

    Warriors sunt promitatori, insa inca nu stii noul management cit e dispus sa cheltuie.

    Rockets la fel, nu stim inca cit sunt dispusi sa cheltuie, si Harden mi se pare unul dintre cei mai antipatici jucatori din liga, cu barba, cu flopping-ul si cu defense-ul inexistent.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  11. #74
    senior Busta's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post

    Rockets la fel, nu stim inca cit sunt dispusi sa cheltuie, si Harden mi se pare unul dintre cei mai antipatici jucatori din liga, cu barba, cu flopping-ul si cu defense-ul inexistent.
    add Howard to the equation with drama, baby face and attitude and you have a recipe for disaster
    ma bucur ca 2 dintre cei mai nesuferiti jucatori din Nba au decis sa joace pt aceeasi echipa

    te astept oricand in Pacers bandwagon, cu greu reusesc sa-mi stapanesc entuziasmul pt echipa creata acum ...

  12. #75
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Martirule, alege alta echipa.


    Tu acum "tii" cu Bucks doar ca sa ne arati noua ce loial esti ?
    Cause this shit ain't gettin you no medals.
    Ne trimiti si noua o poza cu inelele tale care le-ai primit de la Heat cand au castigat cele doua campionate ?

    De ex : eu sunt fan OKC (din prisma echipei de acolo) daca pleaca Durant si Westbrook nu o sa fie acelasi lucru dar atata timp cat te stresesi si traiesti niste momente sustinand o echipa tot acolo tragi.

    Anul trecu cred ca am vazut meciuri lafel de multe cu Wiz , Knicks , Clippers si Celtics...
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  13. #76
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Busta View Post
    add Howard to the equation with drama, baby face and attitude and you have a recipe for disaster
    ma bucur ca 2 dintre cei mai nesuferiti jucatori din Nba au decis sa joace pt aceeasi echipa

    te astept oricand in Pacers bandwagon, cu greu reusesc sa-mi stapanesc entuziasmul pt echipa creata acum ...
    Nu stiu daca drama queen in echipa aia e Dwight sau barbosu.
    Din cite vad, Dwight a avut 2 meciuri foarte bune (nu am vazut decit 1 half, deci mai mult din stats) in ultimele 2 games.
    Dwight a jucat D, face tone de rebounds si mai si baga 20+ ppg.

    Mai ales acum, ca in final l-au mutat @ C, unde e locul lui, nu PF cu Asik @ C, ma astept sa joace si mai bine.

    Houston sunt insa cretini.
    McHale e depasit si distrus si in mod evident nu-l haleste pe Lin, nu stiu de ce. Si nu e in stare sa-l controleze pe Harden deloc.
    Pt "defense"-ul ala l-as fi trimis direct pe bench si meciul urmator era rezerva.

    Sper ca cu Asik doar voiau sa pompeze trade-value-ul lui Asik, ca daca ei chiar credeau ca va merge cu amindoi pe teren, sunt idioti rau de tot.

    Si cred ca ar fi bine sa-l dea pe Asik ASAP, ca daca asteapta pina la deadline, nu vor lua mare lucru pe el. Nu stiu de ce se continua cu ideea asta de a astepta pina la deadline, cind la deadline obtii mai putin - echipa care vrea sa dea jucatorul e cam obligata sa-l dea chiar daca ofertele sunt mai slabe, mai ales daca e viitor FA, risca sa-l piarda vara pe nimic.

    Anyway, nu te bucura prea devreme, ca daca aduc un antrenor competent (SVG) si iau un wing defender pe Asik, Houston ar putea sa fie cei mai buni din West.

    Quote Originally Posted by obye View Post
    Ne trimiti si noua o poza cu inelele tale PE care le-ai primit de la Heat cand au castigat cele doua campionate ?

    De ex : eu sunt fan OKC (din prisma echipei de acolo) daca pleaca Durant si Westbrook nu o sa fie acelasi lucru dar atata timp cat te stresesi si traiesti niste momente sustinand o echipa tot acolo tragi.

    Anul trecu cred ca am vazut meciuri lafel de multe cu Wiz , Knicks , Clippers si Celtics...
    FTFY.

    Si daca primeam inele, nu ziceam "Miami Heat", ziceam "noi".



    Daca nu sesizezi diferenta, in loc sa ma pling continuu ca echipa cu care tin eu e praf, eu am vazut 3 echipe campioane din 2006 pina acum + o finala, o ECF pierduta cu ghinion in 2005. Ce a ramas au fost 2-3 ani in care nu am avut de ce sa imi fac sperante, din moment ce mi-a fost clar care e planul pt 2010.

    Diferenta e ca Miami au avut mereu un scop clar (titlul) si un plan de a ajunge acolo (trades/cap-space for Lebron). Multe echipe nu au un plan coerent, pe care sa-l defineasca si sa-l puna in aplicare si/sau nu tintesc sa fie cu adevarat bune, ci mediocre.

    Daca iti plac Durant si Westbrook (ca de fapt de aia ai inceput sa te uiti la OKC, nu pt ca aveai o pasiune pt Oklahoma City), fii onest, si cind vor pleca, spune ca esti fan Durant si Westbrook, nu OKC.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  14. #77
    senior Busta's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Nu stiu daca drama queen in echipa aia e Dwight sau barbosu.
    Din cite vad, Dwight a avut 2 meciuri foarte bune (nu am vazut decit 1 half, deci mai mult din stats) in ultimele 2 games.
    Dwight a jucat D, face tone de rebounds si mai si baga 20+ ppg.

    Mai ales acum, ca in final l-au mutat @ C, unde e locul lui, nu PF cu Asik @ C, ma astept sa joace si mai bine.

    Anyway, nu te bucura prea devreme, ca daca aduc un antrenor competent (SVG) si iau un wing defender pe Asik, Houston ar putea sa fie cei mai buni din West.
    Nu ma intelege gresit, nu iau nimic din calitatile fizice/baschetbalistice ale lui Dwight si chiar il consider cel mai bun C defensiv ( doar defensiv ) din liga in acest moment ( desi imi place f mult de Hibbert care are un inceput de sezon grozav ) dar in rest nu cred ca e genul care sa tina o echipa in jurul lui si cred ca nu suporta sa fie al doilea star in echipa, si cum barbosu e acum piesa de rezistenta a rachetelor nu cred ca cei 2 se vor intelege. El se vaita de Kobe care e de 3 ori jucatorul care e Harden ( si zic asta desi Kobe imi este un alt jucator f antipatic ).
    Acum trebuie sa recunosc ca nu prea i-am urmarit pe Rockets si din ce am citit McHale il apreciaza f mult pe Dwight si chiar crede ca il poate invata ceva si ajuta sa progreseze ca jucator, si cum Harden nu joaca defense s-ar putea ierarhia dintre cei 2 sa se schimbe.
    Sincer mi-ar placea sa ajunga Rockets in finala contra Pacers/Heat ( in momentul de fata consider ca Pacers au un match-up f bun importiva Heat-ului si nu prea mai vad pe nimeni asa puternic in Est ) ca atunci mi-ar fi mai usor sa-mi aleg favorita.
    Desi s-a facut mult caz cu faptul ca Lebron e diva si d-astea, Howard cred ca sufera si mai mult ca nu are parte de aceeasi atentie, pe care evident si-o doreste si surprinzator n-a reusit sa o gaseasca nici macar in LA, next stop for him NYC, gaura neagra a baschetului Nord-American

  15. #78
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Cred ca esti printre putinii care-l vad pe Dwight no 2 la Rockets.
    As zice ca Dwight e no 1, and it ain't even close.
    Harden e no 1 la scoring, dar e praf on D si nici nu e cine stie ce playmaker.

    Harden iti ofera 25 ppg and not much else, pe cind Dwight poate baga 20+ ppg + rebounding + elite D.

    Iar Kobe nu era in nici un caz de 3 ori mai bun decit Harden. Nu anul trecut. Kobe a fost in ultima vreme tot doar un scorer. Nu a mai jucat D de ani si ani de zile si la playmaking ... slabut si el.

    De fapt, nu stiu cind s-a vaitat Dwight de Kobe (inainte sa plece). Nu a zis nimic inainte sa plece (poate si pt ca nu are curajul sa zica ceva pe fata). Nu a ramas la LA pt ca in mod evident nu ii placea stilul lui Kobe (want the ball ? go get the rebound) si nici sistemul lui D'Antoni.

    La Lakers Kobe era the-man fara nici un dubiu in ochii managementului, ai fanilor, ai media.
    La Rockets nu cred ca exista o ierarhie prea clara inca, si daca Harden joaca ca o **** on D, fanii se vor intoarce rapid impotriva lui, mai ales daca Dwight isi tine gura si isi vede de treaba. La Lakers Dwight era si accidentat, asa ca stats si modul cum juca nu puteau sa ii sprijine pretentiile de a fi no 1.

    Sa nu uitam achievements-urile. La Lakers, Kobe avea deja 5 rings, pe cind in comparatie cu Harden care a jucat o finala (ca 6th man) and choked BIG TIME, Dwight a carat o echipa in finala si a carat echipa aia in playoffs de multe ori. Harden abia a carat o echipa in playoffs pe locul 8 si a avut un spectaculos 1st round exit.

    La fel cum am zis ca s-a aberat la greu cu Lebron in 2010, cind toti i-au sarit in cap prosteste, pt ca a ales o destinatie alta decit ce voiau ei si pt ca a facut o gluma la ceremonia de introducere (care era doar pt fanii lui Heat, oricum), am zis ca Dwight e acum underrated ca jucator. S-a comportat ca un copil, adevarat, nu stie ce vrea, se tot suceste etc. Dar hai sa nu uitam ca are doar 27 de ani, ca nu a avut parte de o copilarie "normala" (atletii de obicei sunt prea ocupati cu sportul si pierd mare parte din experientele unui copil normal) si acum trebuie sa ia decizii in valoare de jde milioane de dolari, decizii care ii pot afecta viitorul si legacy-ul.

    Nu e exclus ca Dwight sa fi invatat totusi ceva si sa se fi maturizat un pic dupa toate experientele astea.
    Nu ma astept sa devina un Ghandi sau Einstein, dar macar sa priceapa ca nu poate multumi pe toata lumea, asa ca sa incerce sa fie consecvent si sa stie cind sa-si tina gura.

    In orice caz, in ochii mei Dwight (ca jucator) e muuuuuult peste flopperu penal de Harden.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  16. #79
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Martirule, alege alta echipa.
    Stii ca 80% din oameni aleg underdogs, nu?
    Uite un podcast interesant aici.
    Sunt doua teorii interesante care justifica asta:
    1. Ca oameni vrem sa credem ca exista "justice" si egalitate in lume(adica suntem niste socialisti). Si speram ca toata lumea are sanse egale sa castige.
    2. Alegand sa tinem cu underdogs, ne protejam psihologic pentru negative outcome. Adica daca echipa noastra pierde, zicem "erau underdogs, they were supposed to lose". Deci nu suferi foarte tare. Iar daca echipa castiga, cu atat mai mult bucuria este mai mare, pentru ca nu te asteptai sa castige...
    Daca ai tine cu echipa favorita, cand castiga nu te bucuri foarte tare (pentru ca toata lumea se astepta sa castige oricum), iar daca pierde suferi foarte tare (din acelasi motiv.... super dezamagit pentru ca toti se asteptau sa castige).

    Tu probabil faci parte din cei 20%... ca si M. Gladwell (care stiu ca iti place)... I-ai citit ultima carte? Scrie exact despre asta...dar idea lui e ca underdogs nu sunt ceea ce par a fi
    By the way...si eu sunt mare fan al lui.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  17. #80
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    ce finaluri de meci in seara asta! intai i se refuza un 3-pointer perfect valabil (IMHO) lui Melo care oricum a facut hogball toata seara anyway, si infrangerea i se cuvine cu varf si indesat ... desi a avut 45 ceilalti pe langa el adormisera prin Q3 cred... noroc cu Bargnani care a mai tinut NYK in joc pana spre final

    si apoi super finalul de la Oracle Arena. westbrook hits a 3-pointer din fundul curtii si se bucura ca a a avut un game winning shot cu numai 2 sec ramase, ca apoi dupa timeout Iguodala sa aiba un buzzer beating shot cand nu mai spera nimeni... quality bball tonight!
    .
    nothing to see here. move along!

  18. #81
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploieşti City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Iguadala's ballin' this season.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  19. #82
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adrian View Post
    Stii ca 80% din oameni aleg underdogs, nu?
    True that ! D-aia am ales OKC , am ales sa tin cu OKC inca din ultimul an la Seattle (da din cauza lui Durant - but still)

    Atunci sa fiu sincer nu stiam mai nimic despre Bball fata de cat stiu acum si mult legat de asta este ca sunt aici pe forum unde pot sa spun ca am invatat multe.
    Acum am ajuns sa apreciez mai mult defensive players decat volume scorers.

    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Daca iti plac Durant si Westbrook (ca de fapt de aia ai inceput sa te uiti la OKC, nu pt ca aveai o pasiune pt Oklahoma City), fii onest, si cind vor pleca, spune ca esti fan Durant si Westbrook, nu OKC.
    Asta da , la inceput , draftat Durant , dup'aia draftat Westbrook si restul dar de atunci pana acum urmaresc echipa nu jucatorii.

    DAR TU ? Mare fan Bulls acum fan HEAT ... maine ?
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  20. #83
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Underdogs :

    Adica daca echipa noastra pierde, zicem "erau underdogs, they were supposed to lose". Deci nu suferi foarte tare.
    Iar daca echipa castiga, cu atat mai mult bucuria este mai mare, pentru ca nu te asteptai sa castige...

    Favorites :

    Daca ai tine cu echipa favorita, cand castiga nu te bucuri foarte tare (pentru ca toata lumea se astepta sa castige oricum),
    iar daca pierde suferi foarte tare (din acelasi motiv.... super dezamagit pentru ca toti se asteptau sa castige).

    Sounds like Pascal's Wager to me.

    In cazul asta, Underdogs <==> Religious si Favorites <==> Atheists

  21. #84
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adrian View Post
    Stii ca 80% din oameni aleg underdogs, nu?
    Uite un podcast interesant aici.
    Sunt doua teorii interesante care justifica asta:
    1. Ca oameni vrem sa credem ca exista "justice" si egalitate in lume(adica suntem niste socialisti). Si speram ca toata lumea are sanse egale sa castige.
    2. Alegand sa tinem cu underdogs, ne protejam psihologic pentru negative outcome. Adica daca echipa noastra pierde, zicem "erau underdogs, they were supposed to lose". Deci nu suferi foarte tare. Iar daca echipa castiga, cu atat mai mult bucuria este mai mare, pentru ca nu te asteptai sa castige...
    Daca ai tine cu echipa favorita, cand castiga nu te bucuri foarte tare (pentru ca toata lumea se astepta sa castige oricum), iar daca pierde suferi foarte tare (din acelasi motiv.... super dezamagit pentru ca toti se asteptau sa castige).

    Tu probabil faci parte din cei 20%... ca si M. Gladwell (care stiu ca iti place)... I-ai citit ultima carte? Scrie exact despre asta...dar idea lui e ca underdogs nu sunt ceea ce par a fi
    By the way...si eu sunt mare fan al lui.
    In primul rind, ma bucur sa vad ca mai postezi si tu din cind in cind.
    Nu ar fi rau sa postezi si tu un pic mai des.
    Cind am venit pe OLS erau ceva posters de calitate, dar multi au plecat incet incet.
    Au mai si venit oameni noi, dar sunt unii care nu mai posteaza si care aveau contributii interesante si a caror lipsa se simte.

    Nu am citit inca ultima lui carte, insa o sa incerc sa o citesc.

    Dar procentul de 80% mi se pare cam mare. Cel putin in privinta NBA-ului. Procentajele mi se par (fara a fi studiat problema) 50-50.
    Cind zic asta, ma gindesc la tonele de fani Bulls (care au devenit fani in anii 90), Lakers (anii '80 si 2000 - uita-te pe forumu asta, ca jumate sunt fani Lakers/Kobe) si chiar Celtics, doar ca aia-s mai batrini, ca-s ramasi din '80.

    Impresia mea era ca aia care aleg underdogu sunt hipsteri, care vor sa fie ei diferiti. Daca mai toti sunt fani Lakers, Bulls, Heat sau Knicks, ei aleg cite o echipa obscura, nu prea buna, dar nici varza verzelor. Ceva gen Bucks - si oricit ma gindesc, nu pot gasi echipa mai mediocra decit Bucks.

    PS: Daca ai citit The Tipping Point, sa citesti si Freakonomics. E acolo o explicatie alternativa pt unul din exemplele lui Gladwell din The Tipping Point.
    Now this, my friend, is gonna be fun

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •