View Poll Results: pronostic

Voters
36. You may not vote on this poll
  • victorie Romania

    29 80.56%
  • egal

    5 13.89%
  • victorie Estonia

    2 5.56%
Page 21 of 21 FirstFirst ... 11192021
Results 421 to 432 of 432

Thread: Romania - Estonia 2-0

  1. #421
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Daca nimerim la baraj cu ... cu cine naiba sa nimerim ca sa nu ne bata ? Oricum "noi ne vom apara eroic", in stilul binecunscut al barbugiului si pierdem, dar nu conteaza !
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  2. #422
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    tataie,barbugiul a avut ,ca deobicei,noroc cu carul obtinanad o victorie mincinoasa in turcia si un egal la fel de mincinos in ungaria...
    nu cred ca norocul sa va repeta si la baraj...pana atunic,brrrrr la poiana !
    Frustratila, noroc nu poti avea asa cum spui tu "de obicei". De obicei, daca esti un antrenor slab pierzi. Iar la Piti nu-i cazul. Tin sa reamintesc tuturor ignorantilor ca este ultimul antrenor care a calificat tineretul la un turneu final in ultii 40 de ani, si asa nu oricum, ci cu 10 victorii din 10 meciuri.

    Ceea ce multi asa-zisi cunoscatori in ale fotbalului nu inteleg, este faptul ca valoarea jucatorilor romani este f. slaba raportat la tari ca Olanda, Spania, Italia, Germania, Anglia, chiar si Turcia, acum. Cu toate acestea, acest Piti, spre deosebire, de exemplu, de tiganul mic, a reusit ceva la nationala.

    Inca o data iti repet, cand va reusi un alt antrenor, nu numai din groapa spurcata, sa califice Romania la un turneu final sau macar s-o duca la baraj, abia atunci ai voie sa latrii. Pana atuci, sezi bland.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  3. #423
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Ai trei examene pentru a ajunge la un al patrulea examen care iti va betona locul intr-o clasa de elita. Ce faci tu? Pai copiezi la unul mediu, la altul greu pici si la altul usor inveti si iei 6. Si cumva ai voie sa te duci la al patrulea examen sa-l dai si pe ala sa ajungi in elita pentru ca ai facut ceva mai bine decat ceilalti concurenti slabi pregatiti.
    Ce faci la al patrulea examen care e la fel de greu ca ala pe care l-ai picat?
    Inceri sa-ti faci fituici sa copiezi si sa nu te prinda? E greu sa acoperi toata materia si nu prea esti asa destept incat sa te duca un pic capul s-o inveti sistematic.
    Cam asa e Romanica cu Piturca.
    Una e sa arati calitate in joc, consistenta si sa ajungi la baraj pe merit si alta e sa ajungi acolo printr-un joc infect lipsit de idei. Cat noroc sa ai ca Turcia sa fie prafalete si sa piarda puncte cu Ungaria?
    Tu esti prost dar ajungi la baraj pentru ca altii au fost mai prosti ca tine in trecut si chiar daca acum iau note mari si sunt peste tine totusi datorita trecutului n-au sanse.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  4. #424
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sun View Post
    exact. Buna mentalitate Aurel. Decat sa o ducem mai bine, mai bine sa o ducem mai rau, sau la fel. Nu e de mirare ca suntem unde suntem cu mentalitatea asta.

    Decat sa fie ciuca batailor ca Steaua in LC, mai bine sa se pregateasca 20 de ani pentru asta, si sa nu joace
    Nu este vorba de mentalitate, pur și simplu nu simt nimic pt această națională care nu mă reprezintă! Ce înseamnă să o ducem mai bine?? Tu vezi vreo perspectivă reală în fotbalul românesc?? S-a schimbat ceva esențial la echipa Națională și în fotbal, în general ca să sperăm la ceva mai bun??

    Și da, decât să meargă ca la Euro 2008 și să stea cu curul în poartă 3 meciuri, mai bine să nu se califice! Probabil că știi și tu exemple de echipe de nivel mediu care au avut o comportare curajoasă la turneele finale în ultimii ani: Senegal, Coasta de Fildeș, Slovacia, Turcia, Rusia, etc.

    Noi nu, în 2008 Olanda a jucat o repriză cu spatele și pițurcii nu i-au putut marca nici măcar un singur gol, pt că și atunci lui Pițurcă îi era frică să atace!

    Uite aici alt exemplu de cât de praf suntem:
    http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/f...tv-411107.html

  5. #425
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    Frustratila, noroc nu poti avea asa cum spui tu "de obicei". De obicei, daca esti un antrenor slab pierzi. Iar la Piti nu-i cazul. Tin sa reamintesc tuturor ignorantilor ca este ultimul antrenor care a calificat tineretul la un turneu final in ultii 40 de ani, si asa nu oricum, ci cu 10 victorii din 10 meciuri.

    Ceea ce multi asa-zisi cunoscatori in ale fotbalului nu inteleg, este faptul ca valoarea jucatorilor romani este f. slaba raportat la tari ca Olanda, Spania, Italia, Germania, Anglia, chiar si Turcia, acum. Cu toate acestea, acest Piti, spre deosebire, de exemplu, de tiganul mic, a reusit ceva la nationala.

    Inca o data iti repet, cand va reusi un alt antrenor, nu numai din groapa spurcata, sa califice Romania la un turneu final sau macar s-o duca la baraj, abia atunci ai voie sa latrii. Pana atuci, sezi bland.
    tataie,lasand la o parte apelativul frustratila care e la limita sanctionabilului,( nu si pentru alde dario sau alliin) , tin sa-ti multumesc pentru corectie.omul cat traieste invata ...problema survine atunci cand "latrii" la altii fara sa vezi barna din ochii tai...
    in privinta a ceea ce incerci tu sa spui , mircea lucescu ar califica romania la fiecare turneu final daca ar fi lasat de mafia sando-dragomiro-stelista din fruntea frf...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  6. #426
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    in privinta a ceea ce incerci tu sa spui , mircea lucescu ar califica romania la fiecare turneu final daca ar fi lasat de mafia sando-dragomiro-stelista din fruntea frf...


    Ma, Mircea pamant n-a reusit sa califice Romania cand a avut-o pe mana, l-a pisat o nationala de doi lei, asa cum a fost si este Irlanda de Nord. Iar la nivel de echipe de club cand activa in campionatul nostru, n-a reusit sa treaca cu dinamo de 17 Nentori si cu rapid de Skonto Riga sau Valerenga. Imi vei spune ca a realizat cu Sahtior super performante. Da,a realizat, dar beneficiind bugete f.f. mari, de peste 100 de milioane de euro anual, implicit de jucatori extrem de valorosi. Cu gloabele din Romania se caca pe el, asa cum s-a *****, cum am mai spus, cu dinamo si rapid. Piti, in schimb, cu jucatori mediocrii a facut din rahat bici, a se citi s-a calificat la 3 turnee finale, doua la echipa mare si una la tineret, dar si la un baraj. Baga la capatana si nu mai bate campii ca rad toti cei care iti citesc posturile de ineptiile pe care le debitezi.
    Last edited by Duba; 17th October 2013 at 12:18.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  7. #427
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Duba, ti-ai gasit cu cine sa incerci sa duci o discutie cap-coada, bagi in seama toti tinichigii auto.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #428
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,983
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    F Tin sa reamintesc tuturor ignorantilor ca este ultimul antrenor care a calificat tineretul la un turneu final in ultii 40 de ani, si asa nu oricum, ci cu 10 victorii din 10 meciuri.
    ....
    Ceea ce multi asa-zisi cunoscatori in ale fotbalului nu inteleg, este faptul ca valoarea jucatorilor romani este f. slaba ....

    Inca o data iti repet, cand va reusi un alt antrenor, nu numai din groapa spurcata, sa califice Romania la un turneu final sau macar s-o duca la baraj, abia atunci ai voie sa latrii. Pana atuci, sezi bland.
    Stai putin ca le cam incurci.
    Piturca a calificat nationala de tineret in 1998. Poti sa reamintesti ce "jucatori romani foarte slabi" faceau parte din lot atunci?

    Apoi Lucescu ala batran a calificat Romania in '84 la un turneu final dupa 14 ani pauza.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #429
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    adevarul e ca duba poate fi un partener de discutie rezonabil.asta in constrast evident cu militianul dupe jii ...ultima isprava :a dezgropat un report post de acu' o luna si i-a fortat mana lui leo sa-mi dea penalizare...absolut jenant,bre delaparis...

    vadim,delaparis,voi nu credeti ca aceasta replica a moderatorului vostru preferat este un atac la persoana ,nu in sensul ca tinichigiu ar fi o jignire, ci in sensul ca n-am nicio legatura cu aceasta onorabila meserie ...
    in cazul in care nu sunteti de acord ,consider ca pot sa-i spun gorjianului militian mai ales ca si seamana la comportament .
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  10. #430
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Duba View Post


    Ma, Mircea pamant n-a reusit sa califice Romania cand a avut-o pe mana, l-a pisat o nationala de doi lei, asa cum a fost si este Irlanda de Nord. Iar la nivel de echipe de club cand activa in campionatul nostru, n-a reusit sa treaca cu dinamo de 17 Nentori si cu rapid de Skonto Riga sau Valerenga. Imi vei spune ca a realizat cu Sahtior super performante. Da,a realizat, dar beneficiind bugete f.f. mari, de peste 100 de milioane de euro anual, implicit de jucatori extrem de valorosi. Cu gloabele din Romania se caca pe el, asa cum s-a *****, cum am mai spus, cu dinamo si rapid. Piti, in schimb, cu jucatori mediocrii a facut din rahat bici, a se citi s-a calificat la 3 turnee finale, doua la echipa mare si una la tineret, dar si la un baraj. Baga la capatana si nu mai bate campii ca rad toti cei care iti citesc posturile de ineptiile pe care le debitezi.
    mircea lucescu a snopit-o pe steluta in cateva randuri de le-a dat sangele pe nas la toti regii si lacatusii...
    piturca a beneficiat de o generatie de tineri de exceptie,cam ultima pe care a mai promovat-o romania .uite si cum arata lotul:
    1 GK Bogdan Lobonț 18 January 1978 (aged 20)
    2 DF Cosmin Contra 15 December 1975 (aged 22)
    3 DF Iulian Miu 21 January 1976 (aged 22)
    4 DF Adrian Iencsi 15 March 1975 (aged 23
    5 DF Erik Lincar 16 October 1978 (aged 19)
    6 MF Mihai Tararache 25 October 1977 (aged 20)
    7 MF Florentin Petre 15 January 1976 (aged 22)
    8 MF Cătălin Hîldan 3 February 1976 (aged 22)
    9 FW Ionel Dănciulescu 6 December 1976 (aged 21)
    10 MF Ion Ionuț Luțu (c) 3 August 1975 (aged 22)
    11 DF Cornel Frăsineanu 20 August 1976 (aged 21)
    12 GK Tiberiu Lung 24 December 1978 (aged 19)
    13 MF Eugen Trică 5 August 1976 (aged 21)
    14 MF Cătălin Liță 23 March 1975 (aged 23) R
    15 MF Cătălin Munteanu 26 January 1979 (aged 19)
    16 MF Laurențiu Reghecampf 19 September 1975 (aged 22)
    17 MF Robert Vancea 28 September 1976 (aged 21)
    18 FW Adrian Mihalcea 24 May 1976 (aged 21)
    19 DF Marius Iordache 8 October 1978 (aged 19)
    20 FW Cristian Ciocoiu 23 November 1975 (aged 22)
    marea lui performanta a fost ca a incheiat turneul pe ultimul loc...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  11. #431
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    pff..
    Ce echipa.
    NIR nu e o nationala de rahat. Sunt sigur ca ne snopeste la momentul asta.
    Nu avem fotbalisti. In momentul asta chiar nu ai cu cine.
    retired.

  12. #432
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    mircea lucescu a snopit-o pe steluta in cateva randuri de le-a dat sangele pe nas la toti regii si lacatusii...
    piturca a beneficiat de o generatie de tineri de exceptie,cam ultima pe care a mai promovat-o romania .uite si cum arata lotul:
    1 GK Bogdan Lobonț 18 January 1978 (aged 20)
    2 DF Cosmin Contra 15 December 1975 (aged 22)
    3 DF Iulian Miu 21 January 1976 (aged 22)
    4 DF Adrian Iencsi 15 March 1975 (aged 23
    5 DF Erik Lincar 16 October 1978 (aged 19)
    6 MF Mihai Tararache 25 October 1977 (aged 20)
    7 MF Florentin Petre 15 January 1976 (aged 22)
    8 MF Cătălin Hîldan 3 February 1976 (aged 22)
    9 FW Ionel Dănciulescu 6 December 1976 (aged 21)
    10 MF Ion Ionuț Luțu (c) 3 August 1975 (aged 22)
    11 DF Cornel Frăsineanu 20 August 1976 (aged 21)
    12 GK Tiberiu Lung 24 December 1978 (aged 19)
    13 MF Eugen Trică 5 August 1976 (aged 21)
    14 MF Cătălin Liță 23 March 1975 (aged 23) R
    15 MF Cătălin Munteanu 26 January 1979 (aged 19)
    16 MF Laureniu Reghecampf 19 September 1975 (aged 22)
    17 MF Robert Vancea 28 September 1976 (aged 21)
    18 FW Adrian Mihalcea 24 May 1976 (aged 21)
    19 DF Marius Iordache 8 October 1978 (aged 19)
    20 FW Cristian Ciocoiu 23 November 1975 (aged 22)
    marea lui performanta a fost ca a incheiat turneul pe ultimul loc...
    Eu nu-mi amintesc ca pe vremea lui Hagi, Mircea pamant sa fi snopit Steaua. Eu tin minte, si cu siguranta asa si este, ca Iordanescu are mai multe meciuri castigate in confruntarile cu il muce. Iar in intalnirile Steaua - il muce, tot Steluta iese mai bine. Atat inainte, cat si dupa '89. Si la trofee si in intalnirile directe. Ca s-a mai intamplat sa castige si el, asta ete'. S-a intamplat sa ne bata echipe si antrenori mult mai slabi, asa ca ... n-are nicio relevanta.
    Eu spuneam ca afirmatia ta, cum ca daca era tiganul de la 3 coceni la carma nationalei rupea norii si ne calificam non-stop este lipsita de fundament. Si ti-am dat exemplu ce s-a intamplat cand a fost atat selectioner, cat si antrenor la dinamo si rapid. Cum a fost umilit de echipe impotriva carora alti antrenor n-ar fi avut probleme.

    Cat priveste lista ta cu jucatorii acelei generatii, in afara de Contra si partial Lobont (asta pe unde a aparat a fost mai mult rezerva, chiar si la Ajax), restul au fost pamant de flori. Au jucat la echipe de doi lei, iar unii dintre ei nici acolo n-au facut fata.

    "Jucatori de exceptie" pot fi numiti Hagi, Popescu, Dan Petrescu, Adrian Ilie si chiar Mutu care au jucat TITULARI la echipe de prima mana ale Europei. Basinile enumerate de tine n-au jucat niciunde. A fost numai si numai meritul lui Piti ca a calificat acea nationala de tineret. Ca a terminat pe 8 din 8, doar ignoranti pot spune ca e o contraperformanta. Sa-mi trimiti un mail cand vreo alta echipa nationala, fie ea si de tineret, termina a 8-a in Europa.

    E grav ca suporterul roman nu constientizeaza ca fotbalistul roman n-are valoare, cu cateva mici exceptii. La ora asta, in opinia mea, in afara de Chiriches, Marica, si poate Tartarusanu, nici un alt jucator nu poate evolua ca titular de drept la o echipa dintr-un campionat puternic. Unii dintre voi, e posibil, sa-l nominalizati si pe Maxim si Rat. Maxim acum este titular, dar au fost perioade destul de lungi cand n-a jucat sau a jucat putin. Eu nu-l vad, fizicul nu-l ajuta, sa poata face fata o perioada lunga la Stuttgart. Iar Rat e gata. Mai are nitel si termina cu fotbalul. Asa ca ceea ce a facut Piti in aceste preliminarii este mai mult decat decent cu jucatorii pe care-i are la dispozitie.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •