Page 60 of 61 FirstFirst ... 105058596061 LastLast
Results 1,240 to 1,260 of 1270

Thread: Mondiale 2013 - Antwerp (Belgia)

  1. #1240
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Mult succes gimnastilor nostri in pregatirea urmatorului an competitional. Mai multa sanatate, mai mult noroc, mai multe repetari, mai multe verificari, mai multa determinare, curaj si tot la fel de multi fani romani (macar in sala de la Sofia). Una peste alta a fost un Mondial frumos cu evolutii spectaculoase si momente inedite.

    Concursul baietilor a fost de pe alta planeta, americancele au dovedit cuvintele Marthei cu privire la "endurance", iar Mustafina este un "monstru" (in sens pozitiv) care stie sa gestioneze un concurs. Din acest motiv cred ca are si noroc. De fiecare data te surprinde cu ceva nou. Biles este un copil deosebit...am ajuns sa o apreciz dupa aceste Mondiale datorita comportamentului pe care il are. Nu e inzestrata de la natura cu calitati artistice, dar compenseaza la alte capitole. Munceste si ea la fel de mult ca restul....poate chiar mai mult. Mi-a dovedit la incalzire! Kyla ne arata ca poti face performanta si cu dificultate mica....cu mentiunea sa lucrezi cat mai curat. Ii va fi greu sa atinga marea performanta (ma refer la titluri individuale), insa nu e rau nici argintul. E criticata ca e lenta, ca doarme pe ea, ca nu lucreaza cu zvac.....insa in rest gimnastica ei este una de buna calitate.
    mai vrem!!

  2. #1241
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Mult succes gimnastilor nostri in pregatirea urmatorului an competitional. Mai multa sanatate, mai mult noroc, mai multe repetari, mai multe verificari, mai multa determinare, curaj si tot la fel de multi fani romani (macar in sala de la Sofia). Una peste alta a fost un Mondial frumos cu evolutii spectaculoase si momente inedite.

    Concursul baietilor a fost de pe alta planeta, americancele au dovedit cuvintele Marthei cu privire la "endurance", iar Mustafina este un "monstru" (in sens pozitiv) care stie sa gestioneze un concurs. Din acest motiv cred ca are si noroc. De fiecare data te surprinde cu ceva nou. Biles este un copil deosebit...am ajuns sa o apreciz dupa aceste Mondiale datorita comportamentului pe care il are. Nu e inzestrata de la natura cu calitati artistice, dar compenseaza la alte capitole. Munceste si ea la fel de mult ca restul....poate chiar mai mult. Mi-a dovedit la incalzire! Kyla ne arata ca poti face performanta si cu dificultate medie....cu mentiunea sa lucrezi cat mai curat. Ii va fi greu sa atinga marea performanta (ma refer la titluri individuale), insa nu e rau nici argintul. E criticata ca e lenta, ca doarme pe ea, ca nu lucreaza cu zvac.....insa in rest gimnastica ei este una de buna calitate.
    bine zis mikeyy !!lin sfarsit pot citi ceva in afara de intepatauri

  3. #1242
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by imbo View Post


    bine zis mikeyy !!lin sfarsit pot citi ceva in afara de intepatauri
    Am facut niste promisiuni legate de anumite subiecte

    Oameni buni, daca se face o gala pentru retragerea Sandrei sau pentru retragearea ei si a altor gimnastii v-ar interesa sa veniti?

  4. #1243
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mustafina a intrat intr-un club select.

    Via Gym Examiner: "Event final day two at #FIG2013Antwerp: "With the beam title, Mustafina becomes only the fourth woman since 1990 to have won World medals in the all-around and all four events. Only Lilia Podkopayeva of Ukraine, Lavinia Milosovici of Romania and Svetlana Khorkina of Russia have accomplished the same."

    @Marty: stii cumva ce nu i-au dat Mustafinei la barna? Cred ca ar fi vorba de 1 zecime.
    Last edited by mikeyy; 8th October 2013 at 01:11.
    www.fangymnastics.com

  5. #1244
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Pina la urma tot raul spre bine, daca Larisa cistiga BB cu pregatirea pe care a avut-o se creea falsa impresie ca se poate si asa, poate cadea in propria plasa si aici citez din Bellu " orele de masaj tereutic le-au depasit pe cele de antrenament".

    A avut intra-devar dificultatea cea mai mare dar i-a lispit precizia si stim cauzele. Nu spun ca nu merita o medalie pentru ca fiind accidentata s-a chinuit sa mearga inainte sa faca ceva dar ar fi fost foarte periculos pentru ea. A vrut, a incercat, merita din acest punct de vedere dar eu zic ca e nu este mare nenorocire pina la urma, se trage linie si se incepe totul cu calm de la capat.

  6. 8th October 2013, 03:53

  7. #1245
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Mustafina a intrat intr-un club select.

    Via Gym Examiner: "Event final day two at #FIG2013Antwerp: "With the beam title, Mustafina becomes only the fourth woman since 1990 to have won World medals in the all-around and all four events. Only Lilia Podkopayeva of Ukraine, Lavinia Milosovici of Romania and Svetlana Khorkina of Russia have accomplished the same."

    @Marty: stii cumva ce nu i-au dat Mustafinei la barna? Cred ca ar fi vorba de 1 zecime.
    Mustafina nu are medalie de aur la sarituri la mondiale sau olimpiada. In Rotterdam a luat argint la sarituri.

  8. #1246
    sport legend GymnasticsFan's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    890
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Mustafina nu are medalie de aur la sarituri la mondiale sau olimpiada. In Rotterdam a luat argint la sarituri.
    Cred ca se refera la orice fel de medalie, nu neaparat de aur.

  9. #1247
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Da, "World medals".
    Daca ar fi vorba de aur, nici la sol nu are.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  10. #1248
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Scuze, n-am fost atenta. Ce putine gimnaste intra in categoria asta a medaliatelor la CM pe 4 aparate. Tinand cont cat e de greu codul de punctaj actual cu atat mai mult e mai valoroasa performanta Mustafinei.

    Poate o intrebare la care ar fi trebuit sa stiu raspunsul , ce senioare au varsta de participare pentru CE 2014? Larisa, Diana, Andreea Muntean, Stefania Stanila, Ana Maria Ocolisan si ...?

  11. #1249
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Pe langa senioarele actuale, mai vin Andreea Munteanu, Silvia Zarzu, Diana Teodoru, Paula Tudorache, Miriam Aribasoiu, Ioana Nicoara. Si cred ca mai sunt fete pe la cluburi, cele enumerate sunt in loturi (sper ca n-am uitat pe nimeni).
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #1250
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Merci. Mi-as dori foarte mult ca Larisa si Diana sa fie menajate un pic la CE din 2014 si sa se puna accentul tot mai mult pe noile senioare. Si daca tot sunt la capitolul exprimat dorinte: ar fi frumos sa le dea medalii la senioare la individual compus si la CE in care este finala pe echipe. De exemplu dupa calificarile de la senioare. Mi se pare ca la junioare se da medalie la AA dupa calificari.

  13. #1251
    senior Magdalena69's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    La CM din Anvers nu a fost public in spatele barnei ci o masa pentru media. Exact in spatele barnei erau Alexoi si Izbasa. Nu este exclus ca Larisa sa fi auzit acele comentarii in timp ce trebuia sa termine exercitiul la barna sau dupa ce l-a terminat pentru ca era exact sub Alexoi. Deci obrazul gros al lui Alexoi depasteste sfera ecranului TV pentru ca nu s-a sinchisit ca Larisa ar fi putut sa o auda.
    Da,ai dreptate nu a fost public in spatele birnei dar nici Alina nici Sandra nu erau acolo.Sandra era in sala de in incalzire si Alina a avut loc de comentator sus la cucuricu.....in fata solului.Doar turcul putea sa tipe la Larisa !!!!

  14. #1252
    manager Catalin_Nick's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    251
    Reputatie
    1
    Uite cine-mi bloca mie vederea . Mi-a fost jena sa-i zic sa-si miste ciufu' mai incolo . Astepta sa vada daca prinde primele 8 la paralel... n-a fost sa fie...
    Attached Images Attached Images
    Sun-Tzu - "Nu-ti fie teama daca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!"

  15. #1253
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Magdalena69 View Post
    Da,ai dreptate nu a fost public in spatele birnei dar nici Alina nici Sandra nu erau acolo.Sandra era in sala de in incalzire si Alina a avut loc de comentator sus la cucuricu.....in fata solului.Doar turcul putea sa tipe la Larisa !!!!
    E posibil ca eu sa fi avut vedenii vineri seara. Tot ce e posibil. O sa caut sa vad daca exista poze. Anyway, chiar sa fi avut eu vedenii Sandra nu prea avea cum sa fie la incalzire vineri seara intre orele 8 si aproape 10 (ora locala) cat a durat concursul de AA.

  16. #1254
    senior Magdalena69's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    E posibil ca eu sa fi avut vedenii vineri seara. Tot ce e posibil. O sa caut sa vad daca exista poze. Anyway, chiar sa fi avut eu vedenii Sandra nu prea avea cum sa fie la incalzire vineri seara intre orele 8 si aproape 10 (ora locala) cat a durat concursul de AA.
    Am crezut ca te referi la finala de la birna! Dar si asa ,vineri Alina nu putea sa paraseasca postul de comentator ca sa stea in spatele birnei, tvr ar fi ramas fara comentator.

  17. #1255
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Magdalena69 View Post
    Am crezut ca te referi la finala de la birna! Dar si asa ,vineri Alina nu putea sa paraseasca postul de comentator ca sa stea in spatele birnei, tvr ar fi ramas fara comentator.
    Eu nu am afirmat ca Alexoi a parasit postul de comentator. Ceea ce imi aduc aminte e ca le-am vazut pe Alexoi si pe Izbasa la masa tehnica instalata vineri seara in spatele si deasupra barnei. Cred ca discutia asta nu mai are sens, deja am plictisit lumea pe forum cu subiectul asta. Daca voi gasi o poza care sa confirme ce spun o voi posta pe forum. Anyway, ce a auzit sau ce nu a auzit Larisa numai ea stie iar eu nu mi-as putea permite sa vorbesc vreodata in numele ei. Ceea ce am scris depre Alexoi se refera la cu totul altceva insa deja e scos din context acum.

    Realizez ca am adus critici negative la adresa lui Alexoi si ca deobicei voi spune si ceva pozitiv la adresa ei: o apreciez pentru faptul ca a militat la TV pentru revenirea lui Belu si Bitang si pentru ca mai stie gimnastica (atat istorie cat si tehnic). Pacat insa ca face mai mereu gafe la adresa gimnastelor si ca multa lume nu poate urmari gimnastica la TV din cauza sonorului si stilului isteric. Gata ca m-am saturat si eu

  18. #1256
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    @Marty: stii cumva ce nu i-au dat Mustafinei la barna? Cred ca ar fi vorba de 1 zecime.
    Nu, nu stiu unde-i zecimea asta. Nu vad nicio posibilitate chiar.

  19. #1257
    incepator Bea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Rotterdam
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Buna, Ma bag si eu in discutie neintrebata si fara sa fi citit tot ce ati scris asa ca va rog sa ma scuzati daca nu contribui cu nimic de fapt
    Vreau sa mentionez cateva lucruri:
    - Alina Alexoi e o persoana extrem de apropiata de lotul national, atat antrenori cat si gimnaste. E o parte din echipa practic. Cand e comentator trebuie sa isi faca meseria. Cat despre stilul de a comenta, eu nu am ascultat inregistrarile TVR de la mondiale dar si mie mi se pare ca uneori se aprinde foarte tare; mie uneori imi place asta alteori nu. La Nationale a comentat frumos.
    - Despre greselile tehnice, desi pot sa imi dau si eu seama cand mai greseste, eu cred ca as face de 100 de ori mai multe. Sa vorbesti in direct e foarte greu.
    - Larisa de pe barna nu cred ca avea cum sa auda ce spunea Alina pt ca presa era foarte departe de podium si oricum era haos in sala cand a concurat ea. Cred ca tocmai sarise o gimnasta din Belgia sau isi incheiase exercitiul si era foarte multa galagie. Larisa insa a spus ca nu a fost zgomotul de vina pt ratare.

    As mai vrea sa adaug ca e ok sa mai si critici din cand in cand, atata timp cat ai argumente. Ca fan ramai alaturi orice s-ar intampla, dar ca reporter e datoria ta sa spui adevarul. Noi simtim ca nu ne permitem pt ca ne e teama ca o sa ramanem si fara cele 2 gimnaste de valoare (confirmate si recunoscute pe plan international), dar ele stiu ca sunt apreciate si sustinute chiar si de presa care le mai si critica.

  20. #1258
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Vin si eu cateva impresii si pareri ( din pacate in timpul Campionatelor n-am avut net, a tb sa ma milogesc pt tv, noroc cu mama care prin telefon m-a tinut permanent la curent cu ce se intampla)
    -la baieti n-am vazut finala AA dar m-am bucurat pt Uchimura ( un gimnast cu adevarat exceptional) dar si pt Fabian ( cine ar mai fi crezut ca poate lua medalie la AA si la un CM)
    -la fete consider ca daca nu rata la barna Larisa ar fi luat bronzul, despre castigatoare ce sa zic, poate ca e fata f draguta si fair-play dar mie nu-mi place si pace ( insa m-a emotionat momentul cu bunicii din tribuna care plangeau )
    -finala de la barna n-am vazut-o si poate e mai bine asa , probabil presiunea si emotiile au fost prea puternice pt Larisa, si-a dorit f mult sa-si ia revansa dar nu-i nimic vor mai veni si alte Mondiale
    -la parelele consider ca fara acele ezitari Marius Berbecar ar fi putut lua bronzul
    -medalia de bronz de la sol cred ca fost cat un aur pt Larisa, a impulsionat-o sa mearga mai departe si sa demonstreze ceea ce poate
    -cazatura Sandrei a fost cel mai dureros moment pt mine, inainte sa-si inceapa exercitiul am avut un deja-vu cu Londra 2012, dar indiferent de rezultat pt mine ramane o mare campioana, mi-as dorit sa-si incheie cariera cu un aur, in plina glorie asa cum ar fi meritat dar poate acest loc 7 o va convinge sa nu se retraga definitiv si sa participe si la anul ( oricum titlul de luni din Prosport "Ne vei lipsi" cu poza Sandrei pe prima pagina m-a facut sa plang )
    -la bara dupa ce Ekpe si-a incheiat exercitiul m-a sunat mama sa-mi spuna "olandezul tau a fost cel mai bun,el vreau sa castige"
    -gimnastica pe care o practica Biles ar tb sa numeasca gimnastica acrobatica nu artistica
    -Ross in schimb mi-a placut f mult, o gimnasta f finuta, poate putin mai lenta dar f sigura in executii
    -de Mustafina ce sa mai zic, aur in finala de la barna cine ar fi crezut, dupa cum a mai zis cineva de pe forum e ca o pantera pe aparate
    -despre Alina Alexoi nu mai zic nimic, ati spus voi tot ce era de zis
    Last edited by ice_girl; 9th October 2013 at 11:31.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  21. #1259
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Eu unul doar sper ca pauza Sandrei sa fie una scurta si sa o vedem la mondialul din 2015 si apoi la olimpiada.
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  22. #1260
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    Eu unul doar sper ca pauza Sandrei sa fie una scurta si sa o vedem la mondialul din 2015 si apoi la olimpiada.
    Daaa,toti ne dorim asta..vreau sa termine cu un sol...''in picioare'' indiferent ce va schimba la el.Adevarul este ca mie mi-a fost frica de acea diagonala....am sperat sa o schimbe,,cu altceva sau sa nu o lase la sfarsit...Felicitari Sandrei pentru concursul frumos si parca in aceasta toamna mai are ceve concursuri..Succes!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •