Page 53 of 61 FirstFirst ... 3435152535455 ... LastLast
Results 1,093 to 1,113 of 1270

Thread: Mondiale 2013 - Antwerp (Belgia)

  1. #1093
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GymnasticsFan View Post
    Voua vi s-a parut ca Musti a fost peste Ross la executie?
    nu. Eu am vazut-o pe ross prima

  2. #1094
    sport legend GymnasticsFan's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    890
    Reputatie
    1
    si mie la fel mi s-a parut

  3. #1095
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Pacat a avut doua medalii mondiale in mana, una de bronz la AA si una de aur la BB ! Sper din tot sufletul sa aiba puterea sa continue este un moment foarte dificil pentru ea.

  4. #1096
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    91
    Reputatie
    1
    Larisa are o problema psihologica la barna, asta e. Poate e mai bine sa-i reduca dificultatea, chair daca pierde 0.3-0.4 din valoarea de start tot are sanse la aur si macar ia o medalie.

    In rest doua contestatii acceptate... ciudat arbitrajul de la barna.

  5. #1097
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    Auzi daca se intampla 1 data este intamplare daca e de 2 ori, este nevoie de schimbare ca deja larisa a capatat frica de acest aparat....eu zic ca bitanga trebuie sa ii restructureeze exercitiul, ca pe structura asta cu 2 salturi se vede clar k nu merge, ori rateaza la un salt ori la altul...
    daca le facea bine in antrenamente nu au avut de ce sa-i schimbe elementele. pb nu e de constructie a ex, ci de mental, si aici poate e nevoie de un pisholog.
    ce ma enerveaza mai mult decat orice, este ca aceasta fata e supertalentata si ca fie din motive de sanatate, fie datorita labilitatii pishice, nu reuseste sa-si valorifice potentialul real. sper sa nu fie tipul de gimnasta care rupe la juniori ca la seniori sa fie mai mult o umbra. are doar 17 ani, dar a trecut prin multe concursuri mari: cupa americii, 2 camp europene, o olimpiada, un camp mondial, nu se poate spune ca ii lipseste experienta. nu inteleg de ce incepe sa isi faca un obicei din a rata.

  6. #1098
    sport legend roxella's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    suceava
    Posts
    567
    Reputatie
    1
    Mie inca nu imi vine sa cred...dar asta e concursul...Sper sa nu isi piarda din concentrare si sa faca un exercitiu bun la sol,de medalie. Mie mi s-a parut ca s-a grabit,probabil vroia sa scape cat mai repede de elementele dificile.Nu stiu ce sa zic...

  7. #1099
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Nu cred ca are o problema " psihologica" la BB , cred totusi ca pauzele in pregatire, pauze care au fost justificate de problemele de sanatate au afectat-o. Precizia americancelor nu se obtine lucrind cu intreruperi sau la capacitate redusa din cauza diverselor dureri.

    Nu am avut pe cine altcineva sa ne bazam decit pe fata asta care facea drumuri la Istambul sau Viena ca sa descopere de ce o doare spatele cind americancele se antrenau fara pauze. Asta a facut diferenta.

  8. #1100
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    problema larisei e ca e considerata campioana inainte de a deveni. Si presiunea e mai mare decat atunci cand cresti treptat.
    dar sunt de acord ca a fost si o problema de ritm in felul in care s-a pregatit

  9. #1101
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    la aceste nivel nu se accepta scuze de genul, " s-a grabit ca sa scape mai repede de elemntele dificile". nu se accepta asa ceva, repet. te bati pt o medalie, si nu pt orice medlaie, cea de aur, tb sa fii imperturbabila.

  10. #1102
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Hai Marius, un exercitiu ca la antrenamente! Pana acum sunt foarte mandra de evolutia lui, sanse la medalii realiste nu prea sunt, insa imi doresc enorm un intreg mondial bun pentru el. Sa incheie multumit de evolutiile sale.

  11. #1103
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,656
    Reputatie
    0
    de abia astept sa vad ce face Zonderland
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  12. #1104
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    am scapat de orice emotie la fete. ma astept din acest moment la orice.
    pt a urca pe podim e nevoie pe langa sanatate buna, de constanta si de psihic de fier. daca nu ai psihicul de concurs in gene, cred ca se capata pe parcurs prin exeperienta concursurilor, dar si printr-un mod de pregatire in acest sens, iar aici un rol crucial il joaca antrenorii. daca nu ne permitem un psiholog, si nu ne permitem, caci la noi asa ceva este o fitza, e musai ca antrenorii sa adopte un alt tip de atitudine in gimnastica romaneasca.

  13. #1105
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Cea mai atipica si trista finala la barna pe care am vazut-o vreodata. Atatea barniste la acest mondial, o parte au gresit in calificari, o parte in finala....si castiga Mustafina. Care, ma scuzati, chiar daca a fost ok azi nu le are cu barna. S-a spus peste tot ca nu trebuia nici sa fie in finala, dar nu-mi imaginam ca poate iesi asa. Daca e sa o compar cu Ross, parca as fi vazut-o pe ea mai sus la executie. Dar e greu de spus.

    Trist podiumul, triste notele. Bravo lor ca si-au facut treaba azi, dar nu pot sa nu ma gandesc la lista consistenta de barniste care n-au ajuns pe podium.

    Din pacate, daca la inceputul saptamanii se parea ca s-a produs o adevarata minune si s-a reusit recuperarea Larisei in doar 3 saptamani, cu tot cu dureri de spate, cu tot cu o luna si jumatate de pauza inainte.....in final tot faptul ca nu a avut cand sa adune suficiente repetari a contat. Astept si eu, cum zicea dl Bellu, sa aiba si Larisa norocul de a prinde un concurs sanatoasa, fara probleme inainte. Abia atunci va putea arata ce poate, sa continue parcursul senzational inceput ca junioara si continuat la Bruxelles 2012.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #1106
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Dar ce generatiile anilor 90 beneficiau de serviciile vreunui psiholog la lot? Nu cheia este in pregatire gramada caci atunci cind stapinesti si repeti la nesfirsit elementele rezulta executii curate.
    Asta este nu a venit sfirsitul lumii, dar e un semnal de alarma pentru ca fetele care sint acum la lot ar merita mai multa atentie, la modul de infrastructura la asta ma refer. Uite ca fara investitii scade nr de gimnaste si cind te loveste ghinionul si se accidenteaza careva nu ai ce sa faci.

  15. #1107
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Ce intoarceri nebune a avut Zonderland la paralele. Wow! Si Uchi elegant ca de obicei. Imi pare rau pt Marius ca a ratat la standul ala...

  16. #1108
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Dar ce generatiile anilor 90 beneficiau de serviciile vreunui psiholog la lot? Nu cheia este in pregatire gramada caci atunci cind stapinesti si repeti la nesfirsit elementele rezulta executii curate.
    Asta este nu a venit sfirsitul lumii, dar e un semnal de alarma pentru ca fetele care sint acum la lot ar merita mai multa atentie, la modul de infrastructura la asta ma refer. Uite ca fara investitii scade nr de gimnaste si cind te loveste ghinionul si se accidenteaza careva nu ai ce sa faci.
    nu draga mea, nu beneficiau de psihologi. acele fete nu ratau pt ca beneficiau de un mod de pregatire care funtiona pe principiul " bataia e rupta din rai", erau tratate ca niste obiecte, umilite, jignite, li se anula personalitate, astfel incat deveneau niste soldati antrenati de lupta. sa nu ne ascundem dupa deget ca stim toti pe ce sacrificii s-au obtinut marile rezultate din gimastica romaneasca. eu asa ceva nu-mi doresc nici in ruptul capului, caci daca doar asta e cheia succesului romanesc, ma lipsesc de el.
    vad ca la americani se poate si altfel.

  17. #1109
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    nu draga mea, nu beneficiau de psihologi. acele fete nu ratau pt ca beneficiau de un mod de pregatire care funtiona pe principiul " bataia e rupta din rai", erau tratate ca niste obiecte, umilite, jignite, li se anula personalitate, astfel incat deveneau niste soldati antrenati de lupta. sa nu ne ascundem dupa deget ca stim toti pe ce sacrificii s-au obtinut marile rezultate din gimastica romaneasca. eu asa ceva nu-mi doresc nici in ruptul capului, caci daca doar asta e cheia succesului romanesc, ma lipsesc de el.
    vad ca la americani se poate si altfel.
    Asa comment nu merita raspuns. Si in 2004 la fel erau tratate nu? Atunci cand nici una dintre fete nu a facut nici macar o mica ezitare intr-un concurs intreg de o magnitudine imensa, si unele dintre ele erau la inceput de cariera fara mare experienta.

  18. #1110
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Asa comment nu merita raspuns. Si in 2004 la fel erau tratate nu? Atunci cand nici una dintre fete nu a facut nici macar o mica ezitare intr-un concurs intreg de o magnitudine imensa, si unele dintre ele erau la inceput de cariera fara mare experienta.
    intodeauna am crezut ca sunt doar povesti,dar cu cat m-am apropiat mai mult de acest sport, cu atat m-am ingrozit mai tare. intamplator, am reusit sa am si surse credibile. ipocrizia e mare, din pacate. eu nu am dat nume, nu am acuzat pe cineva anume, ci am vb despre un mod de actiune si de gandire care s-a aplicat cu mult succes ani buni.
    si daca al meu comentariu nu merita efortul unui raspuns, uite eu iti raspund pt ca nu te descosider, asa cum faci tu cu mine.

  19. #1111
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    noi putem sa vorbim aici in vant !!!dar pana la urma Larisa trebuie sa gaseasca cheia catre succes !!Nu stiu ce a fost azi sa in finala AA !!dar sunt sigura ca putea mai bine !!Ea singura trebuie sa se regaseasca ,indiferent ce comentam noi sau altii despre ea !1O sa vina si ziua ei !!

  20. #1112
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Eu imi amintesc cand dna Bitang povestea cum Simona Amanar a avut probleme de concentrare la inceputul carierei, iar cel mai mult a fost ajutata de celelalte fete sa se regaseasca.
    Poate ca ma gandesc prea departe, insa mie mi se pare ca Larisei ii lipsesc 2-3 colege din generatia ei, apropiate ca valoare, cu care sa concureze, dar si sa se sustina. Exista Diana Bulimar, dar ea din pacate a avut marele ghinion sa se accidenteze. Evident ca poate fi coincidenta, dar de fiecare data cand Lari a fost cu Didi intr-o finala si cu celebrele ei incurajari, s-a descurcat de minune.
    Oricum, sper sa se gaseasca o solutie. E mare pacat pentru aceasta fata incredibil de talentata.

  21. #1113
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    noi nu traim in trecut ,noi traim azi aici si acum !!ce o sa se intample in viitoarle competitii nu stim !!Ce ma impresioneza este Mustafina ,face ce face si tot pe podium este !!bravooo ei !!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •