Page 9 of 11 FirstFirst ... 7891011 LastLast
Results 169 to 189 of 226

Thread: Ripensia Timisoara

  1. #169
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Mai este o singura etapa de jucat si Ripensia promoveaza in Liga 2.
    le-a dat Mediop de mucii le-au sarit...
    granita la Orsova!

  2. #170
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Ripensia a promovat dupa 69 de ani in Liga a 2-a.

    ''In primul rand ii felicit pe acesti jucatori minunati, care azi au fost, ca si pe parcursul acestui campionat, minunati, au dovedit ca au caracter. Ii felicit pe cei din spatele nostru, conducerea Ripensiei
 Vestiarul si-a dorit dintotdeauna, de cand am preluat echipa. Odata cu trecerea timpului au devenit din ce in ce mai puternici.

    Chiar si statistica arata că meritam locul 1. Intensitatea la care am jucat, exactitatea, constanta, ne da dreptul sa speram la ceva in perioada aproapiata. Ma bucur ca au avut incredere in mine si am reusit sa le transmit aceasta mentalitate de invingator'', a declarat Remus Steop, tehnicianul lui Ripi, conform Pressalert.ro.

  3. #171
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1

    pas cu pas,asa si trebuia sa se intample...bravo Ripi!
    echipa noastra,mandria noastra
    granita la Orsova!

  4. #172
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Esti fericit Cipule dupa 69?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #173
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1

    hai ca asta o fost buna...

    bai dar a dreq pielea aia olteneasca pe tine,nu te lasi nici in ramadan...
    granita la Orsova!

  6. #174
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Eu o sa va felicit dupa ce promovati in prima liga. Chiar m-as bucura ca o echipa dinainte de venirea bolsevicilor la putere sa reapara pe prima scena. Succes!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  7. #175
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    sa fie!

    vorba cantecului,fie sa renasca...
    granita la Orsova!

  8. #176
    sport legend realivanhoe's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara, Romania
    Posts
    634
    Reputatie
    1
    Sa retinem din articolul cu noutatile de dupa promovare si faptul ca FRF a afiliat definitiv Ripensia Timisoara recunoscandu-o ca fiind continuatoarea echipei istorice, deci oficial, in acest moment, Ripensia Timisoara are palmaresul istoric recunoscut!

    "Entuziasm la FC Ripensia după promovare. Clubul din Ciarda Roșie a primit o confirmare importantă de la FRF și și-a trasat primele planuri pentru B

    De Cornel Biholari - Mai 29, 2017

    FC Ripensia, după promovare Ripensia Timișoara e una dintre revelațiile sezonului în sportul de pe Bega după performanța de a promova în Liga a II-a. Deși au existat informații de-a lungul campionatului că diriguitorii roș-galbenilor nu ar face față cheltuielilor din B, președintele Radu Ienovan susține că bugetul echipei e asigurat într-o proporție destul de mare. Mai mult, gruparea cu nume de legendă își propune un obiectiv ambițios. Ripensia a făcut oficial pasul spre eșalonul secund în weekend. Conducătorul clubului timișorean spune că s-a făcut deja o analiză preliminară a ceea ce va însemna participarea în eșalonul secund. Astfel, principalii sponsori ai echipei vor contribui în medie cu circa 50% mai mult la bugetul pentru ediția 2017-18. De asemenea ”Ripi” speră și la un sprijin suplimentar de la autoritățile locale. ”Acum pot spune cu certitudine că nu se pune problema la a renunța la dreptul câștigat în teren. Cu siguranță vom participa la următorul sezon de Liga a II-a”, a declarat Radu Ienovan, președintele Ripensiei, pentru PRESSALERT.ro. ”Această promovare a generat un entuziasm, chiar și înainte, când aveam șanse mari, au fost discuții și toți sponsorii au confirmat că vor suplimenta sumele care au fost la nivelul Ligii 3, cu o medie de cel puțin 50% fiecare. Ceea ce nu acoperă în totalitate bugetul, dar acoperă în proporție destul de mare. Dacă Primăria Timișoara ne face o surpriză și va contribui și ea nu vom avea niciun fel de probleme. Vom putea să facem și alte acțiuni și să nu cheltuim tot bugetul în zona sportivă”, a precizat Ienovan. Timișorenii nu au izbutit să obțină finanțare de la CJ Timiș pe concurs de proiecte, dar sunt optimiști în privința unui sprijin de la autoritățile locale. ”Chiar și legislația de până acum nu a fost rea, problema apare la modul în care e implementată. Am avut Legea 350, recent UTA Bătrâna Doamnă a accesat fonduri de 600.000 euro
 Ripensia a depus la CJ Timiș și CL Timișoara proiecte, din păcate la CJ Timiș proiectul a fost declarat neeligibil. În 19 mai s-a făcut selecția, la ultima sesiune, în opinia noastră dosarul a fost complet. Vedem acum măsura în care se dorește să fim sprijiniți de CLT”, a adăugat conducătorul roș-galbenilor. Juniorii și stadionul, cu minusuri Printre chestiunile importante pe care ”Ripi” trebuie să le rezolve înainte de startul B-ului se numără arena și juniorii. ”Mai sunt mici detalii legate de infrastructură, noi dorim să jucăm în Ciarda Roșie. Este o autorizare provizorie de un an de zile pentru cluburile nou promovate. În cazul în care nu va fi posibil, nu știu exact cerințele în acest moment legate de licențiere provizorie. Timpul e foarte scurt, dar poate vom juca unu-două meciuri în altă parte
”, a spus Radu Ienovan despre problema stadionului. Deși a avut parte de îmbunătățiri arena din Ciarda Roșie are ca minusuri capacitatea (sub 500 locuri), dar și facilitățile. Un alt aspect e lipsa Centrului de copii și juniori, în condițiile în care Ripensia s-a axat doar pe seniori, prin echipele I și II (Primavera), la cea din urmă evoluând ce-i drept aproape numai juniori. Dar la nivelul eșalonului secund bănățenii roș-galbeni au nevoie de grupe superioare de juniori. ”Întrevăd niște soluții, e clar că vom avea nevoie de niște parteneriate. Sunt mai multe soluții. Cel mai facil era cu LPS Banatul, dar au deja un parteneriat cu ASU, nu cred că vor schimba, ne vom reorienta spre alt club, poate Electrica, un club care are grupele A și B, dacă nu, o vom lua de la zero, dacă nu e posibil va trebui să facem selecții”, a conchis Ienovan. În privința lotului, cel puțin pentru sezonul ”de toamnă”, Ripensia se va baza în mare parte pe jucătorii cu care tehnicianul Remus Steop a realizat performanța. ”Am avut o întâlnire cu jucătorii și staful tehnic, eu sunt pentru stabilitate și continuitate. Probabil nu vor fi mai mult de două-trei veniri. O să dăm credit cel puțin în turul campionatului grupului care a realizat performanța. Noi suntem recunoscători și ei sunt primii care primesc credit. Le-am promis și cred că așa cum au făcut în Liga a III-a nu îmi vor înșela încrederea. Vor fi niște plecări, dar nu din rândul celor care au dus greul campaniei. E normal”, a subliniat conducătorul ripensiștilor. FC Ripensia, afiliată definitiv Deși numele de Ripensia Timișoara a lipsit din fotbalul românesc timp de 64 de ani, conducerea actualului club roș-galben a făcut toate demersurile legale pentru ca noua structură să fie recunoscută ca și continuatoare. La Adunarea Generală a FRF FC Ripensia a fost afiliată definitiv după ce în primul sezon, ca nou promovată în C, a primit afiliere provizorie, acest fapt e considerat ca fiind și cea din urmă certificare că cei din Ciarda Roșie se pot folosi de palmaresul cu patru titluri naționale și două cupe al lui ”Ripi”. ”Pe ordinea de zi a fost și afilierea, nu am fost doar noi, au mai fost vreo zece cluburi, totul e în regulă. Acesta era ultimul pas din punct de vedere procedural. Practic acum nu mai există dubii”, consideră Radu Ienovan. Sezonul 2017/18 al Ligii a II-a va debuta la finele lunii iulie. Statistica Ripensiei în Liga a III-a: 28 de jucători a folosit tehnicianul Remus Steop în campania din C. ”Ripi” a dat golgheterul Seriei a IV-a în persoana lui Ndiaye Mediop. Atacantul senegalez a izbutit să marcheze 21 de goluri, cu o reușită mai mult decât Bogdan Bozian (CSM Lugoj). Iulius Rădulescu 5 meciuri /0 goluri, Georgios Gakos 21/0, Raul Boboiciov 0/0 (portari) – Laurențiu Luca 9/0, Mădălin Grunță 3/0, Mihai Hecsko 22/0, Claudiu Apro 17/0, Ciprian Ștreangă 7/1, Călin Toma 24/5, Darius Vasiliu 3/0, Andrei Popescu 9/0, Raul Briciu 17/0, Cosmin Mânecan 15/0, Gabriel Stoi 16/0, Sebastian Bobină 1/0, Adrian Zaluschi 23/9, Silviu Francescu 9/0*, Marius Semeniuc 21/1, Florin Nanu 18/3, Adrian Popa 22/1, Adrian Ungureanu 12/3*, Claudiu Filip 4/1, Ndiaye Mediop 23/21, Denis Golda 22/4, Pavel Olărescu 8/1, Flavius Vlădia 10/2, Alex Olar 1/0*, Andrei Dumiter 13/8, Claudiu Matiș 12/5 (jucători de câmp). Linie de clasament: 1. Ripensia Timișoara 26 16 7 3 69-30 55 pct. 69 de goluri a marcat ”Ripi”, doar SCM Pitești, 72, a marcat mai multe în această ediție a întregului eșalon terț.

    Citeste mai mult pe: http://www.pressalert.ro/2017/05/ripensia-timisoara-radu-ienovan/"
    [SIZE="2"][FONT="Book Antiqua"]damnant quod non intelligunt[/FONT][/SIZE]

  9. #177
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    4 meciuri,4 victorii
    nu-i chiar rau pentru o echipa nou promovata,bravo Ripi!
    legenda pare sa mearga mai departe...
    granita la Orsova!

  10. #178
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    La cate echipe aveti, se mai intampla sa mearga cate una bine. Legea probabilitatii
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  11. #179
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    La cate echipe aveti, se mai intampla sa mearga cate una bine. Legea probabilitatii
    oras mare,echipe multe...probleme Gogule?
    ce.la voi e altfel?
    ca numai eu stiu vreo 3 Rapiduri si cel putin doua stelute
    granita la Orsova!

  12. #180
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Nu-i adevarat! Sunt 4 rapiduri, CFR, AFC, FC Primaria si societatea aflata in faliment

    Si Steaua e numai doua... pardon, numai una
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  13. #181
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Incep sa apara si pasii gresiti. 2-2 cu Braila?

  14. #182
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    foarte bine,am mai luat un punct,avem 13 acum
    granita la Orsova!

  15. #183
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    13 e cu ghinion.

  16. #184
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    cu ghinion cu neghinion,suntem primii-n esalon
    granita la Orsova!

  17. #185
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Deocamdata.

  18. #186
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    cobe ce-mi esti...
    chiar trebuie tu sa tii mereu cu lupu cel rau?
    granita la Orsova!

  19. #187
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0

  20. #188
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Inca 2 puncte pierdute.

    Ripensia - FC Arges 1-1

  21. #189
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Lasa ca isi revin ei
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •