Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 25 of 25

Thread: Campionatele Mondiale de Gimnastica Artistica (Anaheim 2003)

  1. #22
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Khorkina a castigat individualul compus urmata de americanca Patterson si chinezoaica Zhang Nan.
    Ca si concursul pe echipe si acesta a fost foarte disputat si cu un nivel tehnic bun. Oana Ban a mers bine la toate aparatele si ar fi putut urca doua locuri, ajungand pe 4, daca arbitrele de la ultima rotatie, paralelele, nu i-ar fi dat o nota cam mica fata de ce executase.
    Munteanu a terminat pe 15 datorita unei caderi la paralele. Aparatul asta e un adevarat cosmar pentru echipa noastra.


    Astazi, in finalele pe aparate, Monica Rosu are sanse mari la o medalie la sarituri. La baieti Urzica va incerca sa obtina un nou titlu la cal cu manere, iar Dragulescu are un exercitiu foarte bun la sol. Trei ocazii de a lua aurul deci, sa speram ca macar una din ele se va concretiza. Transmisia pe TVR1 incepe mai devreme ca in zilelele anterioare, la 2:30.

  2. #23
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Am avut ghinion noaptea trecuta, ratand podiumul de 3 ori la limita. Marian Dragulescu, Monica Rosu si Ioan Suciu nu au cazut, dar au avut fiecare greseli care i-au situat pe locul 4 la sol, sarituri respectiv cal cu manere. Urzica a gresit si el si a terminat pe locul 5 la cal cu manere.

    In seara asta ultimele sanse la medalii, la barna Catalina Ponor, la sol Ponor si Andreea Munteanu, iar la sarituri Dragulescu si Suciu.

  3. #24
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    intrebare pentru Mihaela :

    De ce la probele masculine de sarituri si sol ..concurentii au pantaloni scurti ? Iar la cele de paralele , bara , inele , cal....au pantaloni lungi ?
    De ce nu au pantalni scurti la toate ?

    Mi-a parut bine pt. americancele de la paralele....2 medalii de aur pt. USA !
    Dar si la inele....superbe evolutii pt. grec si bulgar !

    Sper sa luam aur la sarituri baietzi !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  4. #25
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabriel
    intrebare pentru Mihaela :

    De ce la probele masculine de sarituri si sol ..concurentii au pantaloni scurti ? Iar la cele de paralele , bara , inele , cal....au pantaloni lungi ?
    De ce nu au pantalni scurti la toate ?
    Nu stiu sigur, dar banuiesc ca pantalonii lungi i-ar incurca in timpul salturilor dificile de la sol si sarituri. La celelalte probe poate le asigura cat de cat o protectie daca cad sau se lovesc la picioare.

    In ultima zi de concurs am obtinut trei medalii de argint, doua prin Catalina Ponor la barna si sol si una a lui Dragulescu la sarituri. Rezultatul final e prin urmare 4 medalii de argint, din pacate unul din cele mai proaste din ultimii 25 ani. Totusi lucrurile nu stau chiar asa rau, suntem in elita mondiala si mai e un an pana la olimpiada.

    Locul 5 obtinut de baieti e un progres fata de campionatul trecut, iar Rusia si Japonia care ne-au intrecut de data asta nu sunt imbatabile. O medalie de bronz in Atena nu e un obiectiv imposibil.

    Echipa feminina a dovedit ca desi e formata din sportive fara experienta are stabilitate si valoare. E pacat totusi ca ne lipseste o lidera, o gimnasta deosebita care sa traga echipa dupa ea. Pe de alta parte e bine ca avem mai multe sportive de valori apropiate care se lupta pentru un loc in echipa, creand o concurenta benefica. Pe cat posibil trebuie sa incercam sa imbunatatim exercitiile la paralele, ne va ajuta probabil si revenirea Oanei Petrovschi care e excelenta la acest aparat.

    Este evident ca multe tari fara traditie au progresat, Brazilia care a castigat aurul la sol si Australia cu bronzul la echipe sunt doar doua exemple. Pe de alta parte metodele de lucru a gimnasticii romanesti, cu radacini in perioada comunista, au trebuit sa sufere modificari importante, ceea ce inevitabil ne-a slabit. Uneori am senzatia, poate gresita, ca stam pe muchie de cutit si un esec important ar risca sa atraga o reactie in lant si o prabusire din care ne-am reveni greu Baza de selectie e mai scazuta, personalitatea noilor sportive e diferita, si cred ca intregul sistem se afla intr-o tranzitie lunga si dificila. Dar nu e o situatie care sa nu poata fi depasita, poate ca punctul culminant a fost in 2002, cand n-am trimis o echipa la Campionatele Europene. Acum situatia e mai buna si se pare ca in actuala echipa, aproape complet schimbata fata de acum 2 ani, nu mai exista tensiunile anterioare. Sa speram ca experienta pe care o avem si dorinta sincera de a invinge a gimnastelor ne vor ajuta sa pastram continuitatea si chiar daca nu vom mai domina ca pe vremuri vom putea vedea mult timp de acum incolo fetele noastre printre stelele competitiei.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •