Results 1 to 4 of 4

Thread: Campionatele Mondiale de Natatie: Barcelona 2013

  1. #1
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1

    Campionatele Mondiale de Natatie: Barcelona 2013

    Patru români la Campionatele Mondiale de natație de la Barcelona


    Barcelona, capitala Catalunyei, va fi, peste două zile, gazda unei noi ediții a Campionatelor Mondiale de natație (19 iulie – 04 august). Norbert Trandafir, Alexandra Ioana Popa, Alexandru Coci și Dragoș Agache sunt cei patru înotători care reprezintă România la CM. Alexandra Popa și Alex Coci vor concura în bazinul acoperit din Catalunya la 50 m bras, 100 m bras, 200 m bras, respectiv 100 m și 200 m fluture. Norbert Trandafir va concura la 50 m fluture, 50 m liber și 100 m liber, iar Dragoș Agache la 50 m bras și 100 m bras.

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...elona-11129416

    Ce credeti, vom prinde anul acesta o finala? Cea mai mare sansa o are Norbert Trandafir la 50 si 100 m liber, restul zic eu ca nu se pune problema sa intre in primii opt la disciplinele lor.

    Mai avem si echipa de polo care este in grupa cu Italia, Germania si Kazakhstan. Locul trei este accesibil, poate putem termina grupa chiar pe locul secund. Daca terminam pe trei cel mai probabil zic eu ca vom juca cu Ungaria mai departe, iar in cazul unui loc doi cu Australia.

    Stie cineva, avem sportivi si la sarituri in apa?

  2. #2
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Romania a pierdut primele doua meciuri de la turneul de polo: 10-4 cu Italia si 7-4 cu Kazakhstan. Maine mai avem cu Germania de la 14:30, meci pe care probabil il vom pierde. Apoi vom juca in optimi cu Serbia unde nu avem nici o sansa. Foarte slab au jucat baietii nostri, daca au pierdut si cu Kazakhstan. Din pacate nu avem centru si nu avem nici o idee in atac. La Londra ne-am prezentat onorabil, acolo am pierdut mai toate partidele la limita cu tari foarte bune din polo-ul mondial. Din pacate dupa Londra am pierdut cativa jucatori foarte importanti si cred ca vor trece ani buni pana sa ajungem la nivelul din anii trecuti.

    La sarituri in apa am avut-o pe Mara Aiacoboae care s-a clasat pe locul 26 in preliminariile la 10 m platforma. Daca nu rata saritura a 4-a probabil ca se califica in semifinale. Mai ramanem cu cei patru inotatori care probabil nu vor face valuri prea mari in piscina din Barcelona.

  3. #3
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Dupa cum era de asteptat am pierdut si cu Germania, la limita cu 9-8. Am fost condusi si cu 7-3 insa am revenit datorita relaxarii nemtilor. Suntem slabi rau, pierdem foarte usor in aparare duelurile dintre centrii, iar in atac nu avem nici o idee (asta o spun a doua oara). Imi este groaza sa ma gandesc ce vor face sarbii cu noi.

  4. #4
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Norbert Trandafir s-a clasat pe locul 41 in seriile la 50m fluture, astfel nu s-a calificat in semifinale. Totusi o calificare mai departe asteptam de la el la 50 si 100 metri liber, va fi insa foarte greu dar sa nu uitam ca la Londra acesta a reusit o calificare in semifinale la 50 si a fost primul sub linie la 100.
    De la 18:30 pe TVR 2 si Dolce Sport 2 joaca Romania cu Serbia in optimi la polo.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •