View Poll Results: Campioanele editiilor respective au meritat titlul suprem ?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • 1930 - Uruguay

    3 42.86%
  • 1934 - Italia

    1 14.29%
  • 1938 - Italia

    2 28.57%
  • 1950 - Uruguay

    0 0%
  • 1954 - Germania

    2 28.57%
  • 1958 - Brazilia

    4 57.14%
  • 1962 - Brazilia

    4 57.14%
  • 1966 - Anglia

    3 42.86%
  • 1970 - Brazilia

    5 71.43%
  • 1974 - Germania

    1 14.29%
  • 1978 - Argentina

    2 28.57%
  • 1982 - Italia

    4 57.14%
  • 1986 - Argentina

    6 85.71%
  • 1990 - Germania

    4 57.14%
  • 1994 - Brazilia

    3 42.86%
  • 1998 - Franta

    6 85.71%
  • 2002 - Brazilia

    5 71.43%
  • 2006 - Italia

    1 14.29%
  • 2010 - Spania

    5 71.43%
  • 2014 - Va castiga Brazilia titlul ?

    1 14.29%
Multiple Choice Poll.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Topicul pasionatilor de "El Mundial"

  1. #1
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1

    Arrow Topicul pasionatilor de "El Mundial"

    EL MUNDIAL ... Unii prefera "World Cup", altii poate "Coppa del Mondo" ...
    Campionatul Mondial de Fotbal este o competitie care atrage multa lume din 4 in 4 ani. Si care are MULTI fani si in perioada dintre turnee.
    Unii sunt mari admiratori ai competitiei, ca si mine. Din 1978 acest turneu ma atrage foarte mult.

    De mult timp vroiam sa creez acest topic.
    Nu este un topic de "istorie a campionatului". Mai degraba a discutiilor legate de miile de evenimente petrecute la "El Mundial".
    Eu prefer (de departe) expresia "El Mundial". Expresia "World Cup", zicea cineva, este cam "" scrasnita, chiar daca englezii au inventat fotbalul, dar au refuzat sa recunoasca FIFA timp de mai multi ani .. si abia in 1950 au participat la un turneu final, cand, s-au cam facut de rusine ...

    Celebrul meci de la Belo Horizonte, din 1950, e un meci de referinta. Un fost "cronicar/jurnalist" grec povestea cu mult umor, peste 30 de ani, ca a fost singura data cand a auzit un intreg stadion izbucnind in ras (in minutul 38, cand americanul Gaetjens, nascut in Haiti, a marcat unicul gol .. golul cu care echipa de "amatori" a USA a invins "marea Anglie" ... Si Anglia a plecat acasa dupa faza grupelor ... dupa ce a mai pierdut si in fatza Spaniei, tot cu 1-0 ...)

    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  2. #2
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    La anul se disputa a 20-a editie de "El Mundial".
    Un Poll are maxim 20 de optiuni. Am deja intrebarea pentru Poll
    O intrebare la care am tot cautat raspunsuri de-a lungul anilor, citind tot felul de carti.
    (Dar am si opinia mea, asa ca stiu bine ce o sa votez)

    Intrebarea ultima priveste ceva legat de ce va fi la anul ...

    Nu sunt de acord deloc ca "daca echipa X a castigat atunci a meritat sa castige". Cum votul va fi multiplu eu as dori ca fiecare sa voteze conform opiniei pe care o are, fiindca am vazut de cateva ori cand forumisti au votat totul. Asta nu e interzis, dar poate ca si aduc "justificari", din cand in cand ...
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  3. #3
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Votul meu :

    http://i41.tinypic.com/2pr8j8p.png


    Cele care nu sunt bifate nu au meritat titlul.
    Si cred ca Brazilia va lua titlul la anul ...
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  4. #4
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Deoarece Spania este de 5 ani cea mai buna echipa europeana (nu si mondiala, fiindca nu cred ca la un Mundial ar fi invins Brazilia sau Argentina), in primele postari axate pe o echipa anume, cu precadere, eu as scrie despre Spania de la CM 1978 incoace (fiindca de exemplu de la turneele 1934, 1950 sau 1962 nu stiu nimic decat din carti .. si acelea destul de rare. Multe din cartile alea nici nu le mai am, de mult timp)

    E drept ca a batut o data Brazilia, in 1934 ... Dar asta e foarte de mult .. si mai era si un portar mare la spanioli : Zamora (un portar fabulos, din cate stiu, care mai avea si 1,94 m ... asta la vremea aia !!)

    Sigur ca cel mai mult as vrea sa vorbesc despre echipele mele favorite : "Portocala mecanica" (desi nu cunosc nici macar un cuvant in olandeza ), "Les Bleus" (din cauza perioadei 1978-1986 dar si a "perioadei Zidane", as zice 1998-2006) sau "Squadra Azzurra" (fiindca antrenorii conteaza mult, TREBUIE sa conteze mult, ei creaza tactica unei echipe ... iar la nationala Italiei sau in Serie A se poate studia cel mai bine tactica unei echipe ...)

    Daca la semnatura, in paranteza, mai figureaza si alte 4 echipe, acelea sunt echipe cu care am simpatizat in majoritatea covarsitoare a meciurilor contra echipelor care nu figureaza deloc la semnatura mea .. Dar niciodata impotriva celor 3 favorite : Olanda, Franta si Italia.

    Dar nu despre echipe "favorite" sau "simpatizate" este vorba aici.
    Aici este vorba despre "El Mundial", incepand din 1930 ...
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  5. #5
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Am tinut foarte tare ca in primavara lui 1983 Romania sa bata Italia (golul lui Boloni )
    Dar nu era un turneu final atunci.

    Cat despre "Europene", inevitabil o sa "scap" (vorba vine) si detalii despre unele evenimente de la "Europene". Dar asta nu trebuie interpretat ca "off-topic", atata timp cat are legatura cu "Mundialele".

    ================

    Am uitat sa scriu un lucru important pentru mine :
    as vrea sa aflu detalii interesante, reale, de la Mundiale, detalii pe care nu le-am stiut niciodata
    (Poate voi avea ocazia, sigur sunt multi si mari pasionati de aceste turnee)

    Eu unul sunt foarte pasionat de aceste turnee finale ...
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  6. #6
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    O poza interesanta gasita pe Net acum cateva zile, un fel de "echipa lumii" :

    http://i42.tinypic.com/2d85c92.jpg

    In afara de Di Stefano toti au jucat la Mundiale.
    Dar prima mea "grija" a fost sa vad daca van Basten figureaza acolo ... (nefiind vorba de mondiale)

    Fara sa vorbim de Mundiale eu as face cateva schimbari (cel putin), la un prim "studiu" (subiectiv, dar aste e ...)
    Adica : Zidane in locul lui Di Stefano, Messi retras pe locul liber lasat de Zidane .. iar van Basten in locul unde se afla aici in poza Messi.
    Van Basten a fost cel mai mare atacant al tuturor timpurilor (de fapt mai mereu se spune asta).

    Vorbind despre Mundiale, van Basten n-a avut noroc in 1990 (ca toata echipa portocalie de fapt). Asa ca n-ar avea ce sa caute in "echipa Mundialelor".

    Dar sigur se pot "efectua" si alte schimbari ... Poate ca si Cruyff ar trebui sa fie in locul unde am zis sa-l pun pe Messi iar Messi unde e aflat acum Cruyff.

    Dar cine ar fi capitanul unei asemenea echipe ? Maradona ? Beckenbauer ? (parca Franzi ar parea mai bun, zic si eu ...)

    Revenind la STRICT la inlocuirea "saetei rubia" (sageata blonda), adica a lui Di Stefano, fiindca n-a fost la Mundiale, cred ca Garrincha TREBUIE neaparat sa se afle acolo, exact in locul unde am zis ca l-as plasa pe van Basten (cu modificarile ulterioare descrise).

    Nici Messi n-a jucat prea bine la 2 Mundiale. Leonidas sau Eusebio poate c-ar parea mai indreptatiti. Dar parca e greu sa-l scoti pe Messi ... Nu stiu ce sa zic ...

    ====================

    Apropo de Maradona si Messi : mereu mi-am dorit sa-l vad invins pe Maradona. I-am apreciat ENORM jocul, il consider cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor .. dar avea un caracter destul de criticabil (sunt multe exemple din 1982 dar chiar si din 1986). Abia in 1990 parca se "calmase" (schimbase). Se stie, "caracterul se poate schimba, forma .. dar nu si firea".

    Pe Messi nu l-am considerat DOAR un "gentleman", ci chiar un "lord".
    Dar cu problemele alea de la fiscul spaniol nu prea stiu ce sa mai zic. Sper sa fie totul in regula pentru el si in mod corect si cinstit ("regulamentar") el sa nu aiba nici o problema. In fine ...

    Chestia e ca acum sunt convins 99% ca Messi nu-l va ajunge niciodata pe Maradona.
    (Nici daca ne raportam la evolutiile per total, nu doar la Mundiale)
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  7. #7
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Ronaldo(brazilianul) in locul lui Pele si totul e in regula
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  8. #8
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Messi mai are de demonstrat la mondiale..pana acum nu a reusit mare lucru ..atac Pele-Ronaldo clar...dar si Gerd Muller ar avea loc acolo
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #9
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Srdjan View Post
    Ronaldo(brazilianul) in locul lui Pele si totul e in regula
    Da, dar ce facem cu Di Stefano ?... Ca el n-a jucat la Mondiale.


    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    Messi mai are de demonstrat la mondiale..pana acum nu a reusit mare lucru ..atac Pele-Ronaldo clar...dar si Gerd Muller ar avea loc acolo
    Gerd Muller a aratat multe. Adica a marcat mult, din situatii destul de dificile (care nu anuntau golul, in multe cazuri).
    Dar Garrincha a aratat si mai multe. El, in primul rand (nu Pele si nici altcineva, nici antrenorul) a fost principalul "artizan" pentru cupele din 58 si 62 (Amarildo, in 62, era la finalizare, dar fara Garrincha nu stiu daca luau titlul in 62, cand Pele n-a jucat practic bine decat in primul meci ... Din cate stiu s-a "auto-accidentat" la acel 0-0 cu Cehoslovacia, al 2-lea meci din grupa. Citesc pe Net :
    He injured himself while attempting a long-range shot against Czechoslovakia. This would keep him out of the rest of the tournament, and forced coach Aymoré Moreira to make his only lineup change of the tournament. The substitute was Amarildo, who performed well for the rest of the tournament. However, it was Garrincha who would take the leading role and carry Brazil to their second World Cup title
    Nu mai am din 87 o carte superba despre Istoria Mundialelor, in care citisem ca "Pele s-a autoaccidentat" )

    Messi mai are de demonstrat la Mundiale. E adevarat. Cred ca va demonstra.
    In echipa "construita" de mine cu inlocuirile din poza :
    - Di Stefano -> out (fiindca n-a jucat la Mundiale)
    - Zidane in locul (pozitia) lui Di Stefano din poza ...
    - Cruyff in locul lui Zidane
    - Garrincha in locul lui Messi
    - ? .. cine in locul lui Cruyff ? (daca Messi inca n-a aratat suficient la Mundiale)


    Cat de mare a fost Garrincha. Am vazut clipuri cu el. Degeaba incercau sa-i ia mingea. Sigur ca erau alte vremuri, dar era genial ...



    Vad si aici un clip :



    Nu am timp sa-l (re)vad acum, poate l-am vazut deja ... dar o sa-l (re)vad mai tarziu.

    Garrincha era poate prea static, se juca cu adversarii ... Parca facea "misto" de ei ... dar avea mingea lipita de picior. Dobrin al nostru poate ca seamana un pic cu Garrincha, in sensul ca mingea parca "il asculta" ...
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    29
    Reputatie
    1
    @Iulian. : nu vreau sa te jugnesc, dar cum poti sa tii cu Milan Si cu Juve in aceelasi timp?

  11. #11
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    @Iulian: In locul lui Di Stefano l-as pune pe Garrincha sau Jairzinho care a ajutat naționala Braziliei enorm in 1970. Stanley Matthews iar ar fi o varianta
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  12. #12
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JHDD View Post
    @Iulian. : nu vreau sa te jugnesc, dar cum poti sa tii cu Milan Si cu Juve in aceelasi timp?
    Nu e ceva complicat. Dar de scris se poate scrie mult ...
    Eu sunt de fapt un "fan" al campionatului Serie A.
    Adica si Inter este o echipa pe care o urmaresc cu interes, si pe care am admirat-o in diverse perioade.
    Pe Napoli deasemenea .. si pe celelalte ...

    "Inceputul" a fost in perioada cand am inceput sa pariez pe campionatul italian (prin '85). Dar apoi, citind carti despre echipele "fanion" ale Italiei, am ramas impresionat. Ele au creat istorie in Europa.

    Daca e sa vorbim de anul cand am inceput sa tin cu o echipa din strainatate atunci e vorba de 1977, cand Juve a castigat cupa UEFA ...
    Zoff, Cuccureddu, Scirea, Gentile, Benetti, Tardelli, Causio, Boninsegna, Bettega ... au facut istorie, atunci dar si la CM 1978 (cand Italia a jucat cel mai frumos turneu final al ei ...)

    In 1987, Platini ("idolul" meu in fotbal - desi nu prea-mi place cuvantul "idol", in nici un domeniu) s-a retras .. si, coincidenta, olandezii van Basten si Gullit au venit la Milan (care castigase demult 2 C1, in 1963 si in 1969). Si am fost convins ca Milan va face furori in Europa.
    Si a facut. (In 1987 van Basten luase C2 cu Ajax .. El a marcat si unicul gol, dar a facut un meci mare ...).
    Si asa am ajuns la Milan (s-a petrecut "rocada la varf", la echipele din Serie A).
    E posibil ca si fratele meu, cu 8 ani mai mare decat mine, care tinea cu Italia, sa ma influentat un pic .. dar nu prea mult.

    =====================

    Cam la fel stau lucrurile cu Barca si Real (dar e un 60% la 40% pentru Barca). Oricum, le simpatizez pe amandoua (nu insa si in disputa cu Milan, Juve .. sau, cateodata, cu alte echipe din Serie A : Inter, Bologna, Napoli (desi am tot sperat sa nu ia titlul in 1987 .. n-a fost chip de Maradona, iar Juve a terminat DOAR pe 2, la 3 puncte diferenta) ..., AC Torino, chiar si Sampdoria in 89 si 92 ... Si-or mai fi si altele din Italia pe care le-am preferat lui Real sau Barca)

    Cu Rapid tin de la 5 ani. Auzeam multe povesti frumoase, "romantice" spuse de niste rapidisti, chiar daca Rapid era (SI) atunci in suferintza ...
    Din Olanda pot spune ca Ajax e mult in fatza lui Feyenoord si apoi Eindhoven ...
    Si-ar mai fi Marseille si PSG (iar cativa ani mi-a placut si Lyon, 2005-2008).
    Din Anglia tin cu Arsenal si din Germania tin cu Bayern. Dar mi s-a parut chiar si mie excesiv sa le mai tin si pe astea 2 la semnatura.

    Alte echipe in afara de "multe din Serie A", Rapid .. plus ce am enumerat eu pe-acolo nu prea intra la "favorite". Le pot aprecia la cate un meci (Atletico Madrid a jucat bine in ultimii ani, au mai fost bune in ultimii ani si Sevilla, Valencia ... dar nu am fost niciodata suporterul lor, nu mai zic de a fi "fanul lor").

    Chestia e ca eu nu sunt DELOC un "hater" (oare chiar exista acesti "haters" ? ... Daca exista atunci pot spune doar ca nu-mi place o asa atitudine. Dar nici "fanatic cu orice chip, in orice imprejurare", al unei echipe. Eu i-am criticat dur pe "olandezii mei", in mai multe randuri ... Si OLANDA este marea mea favorita, inainte de Milan sau orice alta echipa de fotbal ).

    =====================

    Spania a luat cupa in fatza Olandei in 2010, dar eu nu sunt deloc suparat pe spanioli (am fost mai degraba suparat pe Robben, pe ce a facut el in min. 62 al finalei .. ba chiar si in min. 82 sau 81, nu mai tin minte exact. Bineinteles ca am fost foarte dezgustat de Howard Webb care a fost cel care a stricat cel mai mult finala. Mai bine il elimina in min. 27 pe Nigel de Jong decat sa stau pana in min. 117, sa vad toate gafele lui H.W., culminand cu faptul ca nu a dat corner in min 116 .. olandezii s-au oprit sa protesteze, au fost prinsi pe contraatac si asta a fost. Preferam sa castige Spania la 11m, fiindca Spania a meritat mai mult sa castige)
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  13. #13
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Sunt un fan inrait al campionatelor mondiale de fotbal... In acele perioade caut sa nu muncesc...practic este sarbatoarea microbistilor!!
    MEREU SUPERIORI !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •