View Poll Results: Cine va castiga ?

Voters
9. You may not vote on this poll
  • Alberto Contador

    2 22.22%
  • Cristopher Froome

    2 22.22%
  • Thibaut Pinnot

    0 0%
  • Cadel Evans

    0 0%
  • Mark Cavendish

    1 11.11%
  • TeJay VanderGarden

    0 0%
  • Puritto

    2 22.22%
  • Valverde

    0 0%
  • Thomas Vockler

    0 0%
  • Andy Schleck

    2 22.22%
Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 153

Thread: Tour de France 2013

  1. #85
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Super Froome a castigat si si-a distantat adversarii. Eroul etapei este, insa, Quitana, care cu 13 km inainte de finish a atacat si s-a distanta de plutonul cu tricoul galben, apoi a ramas cu Froome in ultimii patru-cinci km fiind depasit de acesta pe ultimul km. Dintre adversari, doar Contador a rezistat sa ramana la o distanta onorabila dar a clacat spre final.

    Clasamentul etapei:

    1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 05h 48' 45''
    2. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 05h 49' 14'' + 00' 29''
    3. NIEVE ITURRALDE Mikel 116 EUSKALTEL - EUSKADI 05h 50' 08'' + 01' 23''
    4. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 05h 50' 08'' + 01' 23''
    5. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 50' 25'' + 01' 40''
    6. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 50' 25'' + 01' 40''
    7. FUGLSANG Jakob 63 ASTANA PRO TEAM 05h 50' 28'' + 01' 43''
    8. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 05h 50' 31'' + 01' 46''
    9. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 05h 50' 38'' + 01' 53''
    10. PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 05h 50' 53'' + 02' 08''
    11. DE CLERCQ Bart 23 LOTTO-BELISOL 05h 50' 57'' + 02' 12''
    12. ROGERS Michael 98 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 51' 11'' + 02' 26''
    13. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 05h 51' 17'' + 02' 32''
    14. MARTIN Daniel 175 GARMIN - SHARP 05h 51' 21'' + 02' 36''
    15. PORTE Richie 6 SKY PROCYCLING 05h 51' 34'' + 02' 49''
    16. MORENO FERNANDEZ Daniel 106 KATUSHA TEAM 05h 51' 51'' + 03' 06''
    17. GESINK Robert 162 BELKIN PRO CYCLING 05h 51' 56'' + 03' 11''
    18. KWIATKOWSKI Michal 153 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 05h 51' 59'' + 03' 14''
    19. BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 05h 52' 00'' + 03' 15''
    20. MONFORT Maxime 47 RADIOSHACK LEOPARD 05h 52' 16'' + 03' 31''


    Clasamentul general:

    1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 61h 11' 43''
    2. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 61h 15' 57'' + 04' 14''
    3. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 16' 08'' + 04' 25''
    4. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 16' 11'' + 04' 28''
    5. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 61h 16' 37'' + 04' 54''
    6. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 61h 17' 30'' + 05' 47''
    7. FUGLSANG Jakob 63 ASTANA PRO TEAM 61h 18' 05'' + 06' 22''
    8. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 61h 18' 54'' + 07' 11''
    9. PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 61h 19' 30'' + 07' 47''
    10. KWIATKOWSKI Michal 153 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 61h 19' 41'' + 07' 58''
    11. MARTIN Daniel 175 GARMIN - SHARP 61h 20' 11'' + 08' 28''
    12. ROGERS Michael 98 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 21' 37'' + 09' 54''
    13. TALANSKY Andrew 178 GARMIN - SHARP 61h 24' 15'' + 12' 32''
    14. MONFORT Maxime 47 RADIOSHACK LEOPARD 61h 25' 30'' + 13' 47''
    15. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 61h 26' 25'' + 14' 42''
    16. EVANS Cadel 31 BMC RACING TEAM 61h 27' 23'' + 15' 40''
    17. NIEVE ITURRALDE Mikel 116 EUSKALTEL - EUSKADI 61h 29' 55'' + 18' 12''
    18. SCHLECK Andy 41 RADIOSHACK LEOPARD 61h 30' 57'' + 19' 14''
    19. MORENO FERNANDEZ Daniel 106 KATUSHA TEAM 61h 33' 25'' + 21' 42''
    20. NAVARRO Daniel 139 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 61h 35' 19'' + 23' 36''
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    as fi tare curios daca froome vrea sa castige si alpe dhuez, un alt munte legendar al turului frantei. totusi in etapa de joi e o coborare foarte periculoasa, pe col de sarenne, dupa cum s-a plans tony martin. dupa mine nu m-ar mira sa se impuna si joi. insa, ar fi de-a dreptul dubios ca froome, in cazul in care va fi in vuelta (eu zic ca nu), sa se impuna si pe angliru. mai ales ca s-a descurcat foarte bine pa pante de 15% la planche des belles filles si peyragudes din turul anterior. apropo, interesant este ca anul acesta nicio catarare din turul frantei nu are pante de 15% ca si anul trecut, si se spunea ca a fost un tur lejer pentru wiggo. e interesant faptul ca froome nu a urcat in alpi decat pe madeleine si croix de fer, iar pe alpe dhuez doar in dauphine, dar nu se pune. deci, nici un galibier pentru froomy.

  3. #87
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Daca si etapa de azi a fost boring....E oarecum Giro 2011 "All over the road" doar ca mai spectaculos.Numai ca data asta in locul lui Contador e Froome,iar Contador e in rolul lui Scarponi care se chinuia mereu sa stea in roata sa si imploda de fiecare data.In rolul lui Rujano e clar Quintana.
    Pentru mine Quintana e cel mai placut rutier de urmarit.Pariu ca nu o sa astepte a doua catarare pe Alpe d'Huez pentru a ataca.O sa-l arda prea rau talpile.Contador a facut din nou aceiasi greseala prosteasca ca pe Ax 3 Domaines.In loc sa se chinuie pana la ultimul strop de energie in roata lui Froome mai bine facea ca Fuglsang sau Purito si alegea sa mearga in propiul sau ritm.Asa probabil ca pierdea mult mai putin si trecea deja pe 2 la general.Felul in care a stat in roata lui Nieve i-ar face invidiosi si pe Evans sau Leipheimer.
    Froome probabil ca o sa vrea sa castige pe Alpe d'Huez.Nu de multe ori ai posibilitatea sa castigi pe Ventoux si Alpe d'Huez in acelasi an.
    A si inca ceva.Pacat de Nieve ca a pierdut alea 10 minute in etapa cu vant lateral.E cam al 3-lea catarator in cursa dupa Froome si Quintana.Sper sa ia tricoul alb cu buline.

    Despre etapa de marti nu e de spus decat ca probabil Contador va ataca cu siguranta la fel ca in 2011.Atunci Andy a clacat.Probabil ca Froome nu va mai claca.Sper ca Evans sau Gilbert sa se bage in evadare si BMC sa-si salveze turul.

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    sau un francez sa salveze onoarea turului, fiindca nu cred ca rolland va castiga din nou pe alpe dhuez ca si in 2011. ori etapa de la gap, ori cu chiu cu vai, cea de le grand bornand cu voeckler protagonist. de fapt voeckler a castigat doar etape in coborare si una de plat. iar rolland s-a impus in alpi. desi, dupa dauphine si eu sunt de parere ca merge cu frana de mana trasa. apropo, pe mine ma distreaza pinot ca se "teme" de viteza. e haios ca anul trecut s-a impus la porrentruy, intr-o etapa cu final in coborare.

  5. #89
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ichigo View Post
    sau un francez sa salveze onoarea turului, fiindca nu cred ca rolland va castiga din nou pe alpe dhuez ca si in 2011. ori etapa de la gap, ori cu chiu cu vai, cea de le grand bornand cu voeckler protagonist. de fapt voeckler a castigat doar etape in coborare si una de plat. iar rolland s-a impus in alpi. desi, dupa dauphine si eu sunt de parere ca merge cu frana de mana trasa. apropo, pe mine ma distreaza pinot ca se "teme" de viteza. e haios ca anul trecut s-a impus la porrentruy, intr-o etapa cu final in coborare.
    Da dar coborare aia a fost o coborare in forta fara prea multe viraje.O sa sune ciudat dar singurul francez pe care-l vad pe podium intr-o etapa e Peraud la contratimp =)))))))))).Froome probabil ca nu o sa traga la maxim deoarece coborarile sunt destul de virajate,iar Contador nu mai e ce-a fost odata chiar daca contratimpul ii convine de minune.Totusi Quintana si mai ales Mollema se descurca foarte bine in contratimpurile de genul asta.In mod normal si Evans si Valverde erau de luat in seama dar fiind foarte in spate la general probabil ca nu vor trage.
    Pronosticurile mele pentru ultima saptamana sunt asa:
    Marti:cineva din evadare.
    Miercuri:ceva rutier surpriza de genul Peraud,Mollema,Quintana,Kwiatkowski sau Chavanel.
    Joi:Froome/Quitana
    Vineri:Quintana(il face pe Froome pe coborare)
    Sambata: Porte(ii da Froome zi libera si australianul ataca si castiga etapa)
    Duminica:Cavendish.Recordul de victorii pe Champs va ramane intact.

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    apropo, froomy nu merge in vuelta. cred ca acolo va merge bradley, fiindca mi se pare ciudat sa stai in cantonament pe dealurile de langa mallorca, pentru mondiale. asa zice pe twitter-ul sau, daca-i cel real sau nu. iar cu el vor merge si columbienii si cred ca si vasile, care a abandonat repede anul acesta. ar fi interesant un nou duel wiggins - nibali, de data aceasta in soare si nu pe ploaie sau zapada.

  7. #91
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ichigo View Post
    apropo, froomy nu merge in vuelta. cred ca acolo va merge bradley, fiindca mi se pare ciudat sa stai in cantonament pe dealurile de langa mallorca, pentru mondiale. asa zice pe twitter-ul sau, daca-i cel real sau nu. iar cu el vor merge si columbienii si cred ca si vasile, care a abandonat repede anul acesta. ar fi interesant un nou duel wiggins - nibali, de data aceasta in soare si nu pe ploaie sau zapada.
    Wiggins merge in Turul Marii Britanii care e in acelasi timp cu Vuelta.Programul lui Wiggins pentru restul anului e urmatorul:Turul Colorado.Turul Marii Britanii si Campionatele Mondiale.

    In Vuelta e sigur vor merge columbienii(cu Henao lider) si Tiernan Locke.De asemenea din ce am inteles Froome il stimeaza foarte mult pe Henao si daca se simte bine vrea sa-i fie domestique columbianului.Chiar am incredere ca Henao va castiga Vuelta.Lupa la general probabil va fi intre el,Nibali,Valverde si Purito.E totusi de semnalat ca Purito si Valverde vor veni dupa TdF.Sa nu-i uitam totusi pe Betancur si Samy Sanchez.

  8. #92
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    ce a pedalat Froome pe catarare !!!!

    Contador a incercat ceva dar nu i-a iesit...

    Quintana s-a tinut bine
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #93
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    si rezultatele lui Froome de la anti-doping cand vin?

  10. #94
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Peste cativa ani.

  11. #95
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    am citit un articol "Froome i-a sapat mormantul lui Contador pe Mont Ventoux "
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  12. #96
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quintana, Betancur, Henao si Uran merg toti in Vuelta? Ce spectacol va fi.

  13. #97
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Quintana, Betancur, Henao si Uran merg toti in Vuelta? Ce spectacol va fi.
    Quintana nu merge.Va merge inapoi in Columbia pentru a se pregati pentru campionatele mondiale.In schimb in locul lui de la Movistar vor fi Valverde si Intxausti.De asemenea tot in Vuelta vor fi Nibali,Purito,Samy Sanchez,Scarponi,Pozzovivo si Basso.

  14. #98
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Ah, foarte nasol. SS, Scarponi, Pozzovivo si Basso nu sunt asa spectaculosi. Nibali nu stiu cat mai poate dupa Giro. Purito si Valverde da, sunt spectaculosi, dar parca nu la nivelul columbienilor.

    Quintana era cireasa de pe tort intr-un asemenea tur.

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by liverpool-kid View Post
    si rezultatele lui Froome de la anti-doping cand vin?
    daca a folosit ceva interzis apare pana la vuelta. daca nu, nu. la fel ca si in cazul lui wiggo, care la randul sau a fost acuzat ca umbla cu "suc de portocale", dar si-a aratat limitele in giro.

  16. #100
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Mi-a placut cum a sprintat Froome pe catarare. Abia astept, peste vreo 10 ani, "scandalul Sky", probabil ca o sa fie aproape la fel important ca "scandalul US Postal".
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    apropo, se stie timpul oficial al ascensiunii lui froome, intrucat s-au masurat parca ultimii 18 kilometri iar froomy avea doar doua secunde mai incet decat armstrong, care nu castigase acest munte. si sunt tare curios cati wati a produs, fiindca se spune ca de la 430 in sus esti in zona suspecta.

  18. #102
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    415 parca. Omul pare burdujit pana peste cap. Dar deocamdata nu a fost prins...

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    daca e doar 415, atunci nu sunt decat speculatii. mai ales fiindca in echipa celor de la sky este un jurnalist, numai stiu numele. care l-a dat in gat pe armstrong.

  20. #104
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Timpii de pe Mount Ventoux din Turul Frantei de pe toata catararea(21,5 km) sunt urmatorii:
    Chris Froome - 59:00 (al 23-lea timp din istorie)
    Nairo Quintana - 59:29 (al 40-lea timp din istorie)
    La restul calculatii si voi.

    Pe ultimii 15,6(de la La Esteve) Froome a scos un timp cu doar 2 secunde mai slab decat al lui Armstrong.

    Tinand cont ca dupa spusele lui Henderson cum ca pe aproape toata catararea a fost vant din spate performantele mi se par cam penibile.De ex in 2009 cand a fost una din cele mai plictisitoare etape montane ever Andy si Contador au batut timpul lui Froome cu 15 s.Pana si Kreuziger atunci a rulat mai repede decat Froome acum.
    Totusi e de mentionat ca in 1999 si 2004 Ventoux a fost rulat ca un contratimp individual chiar de la bazele catararii nu intr-o etapa de 240 km.

  21. #105
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Nu luati in considerare un lucru. Froome n-a mers pe catarare la capacitate maxima. A facut-o doar in cateva momente, cand a trecut pe langa adversari de parca erau jaloane. Nu stiu de ce am impresia ca omul n-a fortat si ca i-a fost suficient sa-i dea ceva distanta lui Contador.

    Ne poate spune cineva cati wati a produs pe portiunile alea de forcing, cand pedala de parca era pe coborare?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •