View Poll Results: Cine va castiga ?

Voters
9. You may not vote on this poll
  • Alberto Contador

    2 22.22%
  • Cristopher Froome

    2 22.22%
  • Thibaut Pinnot

    0 0%
  • Cadel Evans

    0 0%
  • Mark Cavendish

    1 11.11%
  • TeJay VanderGarden

    0 0%
  • Puritto

    2 22.22%
  • Valverde

    0 0%
  • Thomas Vockler

    0 0%
  • Andy Schleck

    2 22.22%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 153

Thread: Tour de France 2013

  1. #1
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0

    Tour de France 2013

    Marea Bucla ! O noua editie , cea jubiliara cu nr.100.

    Pentru prima oara pleaca din Corsica !

    Printre favoriti :

    Alberto"Trisorul"Contador
    Cristopher Froome
    Purito
    Valvedere
    Thomas Vockler
    Andy Scheleck
    Mark Cavendish
    TeJay VanGarden
    Cadel Evans
    Thibaut Pinnot

    Sper ca nu am omis pe nimeni !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    Marii absente : Bradley Wiggins si Vicenzo Nibali , primul accidentat , al doilea a declar forfait dupa victoria din Il Giro !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    Doar 5 ciclisti si-au trecut in palmares cate un Gran Slam ! Adica au reusit sa se impuna si in Il Giro si in Le Tour si in Vuelta .

    Acestia sunt :

    Jacques Anquetil -5 le Tour , 2 Il Giro , 1 Vuelta
    Bernard Hilault-5 le Tour , 3 Il Giro , 2 Vuelta
    Felix Gimondi-1 le Tour , 3 Il Giro , 1 Vuelta
    Eddy Merclx-5 le Tour , 5 Il Giro , 1 Vuelta
    Alberto Contador -2 le Tour , 1 Il Giro ,2 Vuelta
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    Marea Bucla ! O noua editie , cea jubiliara cu nr.100.

    Pentru prima oara pleaca din Corsica !

    Printre favoriti :

    Alberto"Trisorul"Contador
    Cristopher Froome
    Purito
    Valvedere
    Thomas Voeckler
    Andy Schleck
    Mark Cavendish
    Tejay Van Garderen
    Cadel Evans
    Thibaut Pinot

    Sper ca nu am omis pe nimeni !

    Poi nu inteleg ce cauta Cavendish acolo.El e la sprinturi.
    Printre favoritii de general trebuie sa-i mai mentionam pe:Van den Broeck,Rolland(el e liderul Europcar ci nu Voeckler),Nairo "noua senzatie a muntilor" Quintana,Porte(daca Froome pateste ceva in prima saptamana si el devine lider il vad pe podium),Talansky(singuru care s-a tinut pe Risoul de Froome).
    La sprinturile masive lupta probabil va fi intre Cav,Greipel si Kittel dar la tricoul verde tot Sagan e usor favorit.
    O lupta foarte interesanta se va in clasamentul tinerilor.Tejay,Quintana,Talansky si Pinot sunt oamenii care se vor bate.Poate si Izagirre de la Euskaltel daca prinde o evadare norocoasa.
    In clasamentul cataratorilor probabil se va impune un francez sau unul de la Euskaltel(Anton,Nieve) care si-a facut un obiectiv in castigarea tricoului alb cu buline.

    Maine avem etapa complet plata dar foarte complicata pe final.Drumuri inguste si un viraj foarte periculos cu 2 km inainte de final.Cred ca o sa fie o gramada de cazaturi.
    Etapa de maine:
    http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2013/100/PROFIL.png

  5. #5
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si eu zic ca ai uitat sa-o enumeri pe marea speranta franceza, Pierre Rolland, printre favoriti. Parerea mea este ca a venit vremea ca ciclistii francezi sa se apropie de castigarea Le Tour iar cel enumerat mai sus este cotat, dupa mne, cu sansa cea mai buna. Vive La France! Vive Le Tour!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Lance Armstrong : "Le Tour de France ? Impossible de gagner sans dopage"
    Asta a zis. Imposibil sa castigi fara sa fii dopat
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #7
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    De la Teejay si Rolland am cele mai mari asteptari anul asta. Sper sa nu dezamageasca.

  8. #8
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    mi-ar place sa-i vad pe Andy, Tejay si Pierre batandu-se pentru tricoul galben...nu-l vreau pe Contador(pe care de altfel nu-l inghit) si nici un rutier de la Sky, pentru ca ei omoara cursele...exemplu clar fiind obisnuitul lor trenulet...n-are nici un farmec asa....pentru azi ii asteptam la final pe Mark, Marcel sau Andre...om trai si om vedea

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Castigatori,Marc Cavendish???Frate,voi va uitati la ciclism sau faceti poll-uri din auzite?Ce treaba sa aiba Cavendish cu clasamentul general???
    Favoritii mei,Basso si Nibali nu sunt,asa ca am sa tin cu Purito!Mi-a parut rau pentru el in Giro de anul trecut cand s-a inecat ca si tiganul la mal si i-a dat sansa lui Hesjedal sa-si treca in palmares,probabil singura mare victorie pe care o va avea in cariera.
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  10. #10
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Sincer in duelul americanilor dintre Tejay si Talansky l-as lua pe Talansky.Tejay nu o sa aiba o echipa langa el si va trebui sa munceasca pentru Evans in timp ce Talansky o sa fie liber sa faca ce vrea la Garmin,sefia fiind impartita intre el si Hesjedal.Rolland e prea inconstant ca sa se bata la tricoul galben.Sigur o sa aiba o zi proasta in munti.

  11. #11
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Lordule daca nu esti in stare sa scrii numele rutierilor corect nu te mai baga la facut thread-uri.Numele rutierilor corect scris sunt:Tejay van Garderen,Thibaut Pinot.Thomas Voeckler si Purito.

  12. #12
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    daca Rolland are noroc si prinde o zi buna in munti, desigur si cu ajutorul lui Voeckler si Veilleux, ar putea emite pretentii la tricoul galben...is curios ce strategie vor avea cei de la RadioShack Leopard, ca Andy sa iasa invingator, probabil Bakelants si bascii vor fi locotenenti, iar Voigt si Kloeden oameni de evadare pe munti

  13. #13
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    mai greseste omul....nu sari asa....doar ma uit de 2-3 ani doar la ciclism....

    A inceput
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  14. #14
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by liverpool-kid View Post
    daca Rolland are noroc si prinde o zi buna in munti, desigur si cu ajutorul lui Voeckler si Veilleux, ar putea emite pretentii la tricoul galben...is curios ce strategie vor avea cei de la RadioShack Leopard, ca Andy sa iasa invingator, probabil Bakelants si bascii vor fi locotenenti, iar Voigt si Kloeden oameni de evadare pe munti
    Rolland nu poate sa-i bata in munti pe Froome,Contador sau Purito.Doar printr-o evadare gen La Toussuire anul trecut.

  15. #15
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Hai mai...cum naiba un autocar sa iti blocheze linia de sosire. Daca se intampla in Romania, am fi spus "asa ceva numa in Romania se putea intampla..."

  16. #16
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ce etapa! Peisaje frumoase, un autobuz care a vrut cu orice pret sa fie martor la sprint, reclame rau voitoare si sprinteri impiedicati sa-si faca treaba dar nu de vreun autobuz. Marcel Kittel invinge pe alt norvegianul decat cel cu care ne am obisnuit in ultimii ani, Alexander Kristoff, Van Poppel, pe trei.
    Last edited by miril; 29th June 2013 at 19:31.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Kitell multumeste colegilor pentru sustinere si povesteste ca au aflat ca finish-ul va fi la trei kilometri decat era prevazut dar nu si de ce. Asta mai trebuia. Echipa lui Schleck a incetinit la punctul respectiv, restul au continuat spre linia de sosire prevazuta de la inceput.

    Autobuzul a reusit sa distruga si camera de la sosire, toti ciclistii fiind inregistrati cu acelasi timp chiar daca nu au putut continua pe ultimii trei kilometri.
    Last edited by miril; 29th June 2013 at 19:48.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    probleme mari pentru omega pharma quick step. se aude ca tony martin ar fi suferit o fractura de clavicula dupa cazatura, si care l-ar scoate definitv din tur. plus ca si contador ar fi cazut in ultimii kilometri ai etapei de azi. si cei de la sky au ceva probleme intrucat stannard si thomas au dureri la sold. a fost o etapa superba pana la finalul ei, cand a inceput nebunia. cu cazatura lui hogerland, autocarul celor de la Orica, si haosul prvind linia de sosire.

  19. #19
    No.14 sosososik's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targoviste
    Posts
    621
    Reputatie
    1
    Am citit ca Tony Martin chiar si-ar fi pierdut cunostinta la un moment dat:
    https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...08541260_n.jpg

    https://pbs.twimg.com/media/BN8K75qCQAESOT5.jpg
    [B]Steaua Bucuresti--Rafael Nadal[/B]

    Valencia C.F*New York Giants*Detroit Red Wings*Detroit Pistons*Valentino Rossi*Ronnie O'Sullivan*Bode Miller

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    si e out pentru restul turului. mai ales ca era favorit la primul contratimp individual. si maine se anunta o etapa nebuna, cu patru catarari dintre care trei de categorie a treia si una de a doua. iar cireasa de pe tort va fi ultima catarare, de categoria a 3-a, cu panta de peste 8%, pe o distanta de peste 1 km cu 12 km inainte de final, un fel de srati cum a fost in giro. apropo, drumurile inguste din corsica seamana ca doua picaturi de apa cu cele din bretania, fiindca si in regiunea respectiva au loc numeroase cazaturi.
    Last edited by ichigo; 29th June 2013 at 21:17.

  21. #21
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    In casa am televizoare,pe unul am eurosport in limba engleza,pe celalalt am eurosport in limba romana.Nu stiam pe ce program am sa urmaresc Le Tour....Mi-a placut comentariul in limba romana de pe eurosport.Jean si alexandru ciocan au avut niste replici foarte haioase si inspirate despre "cazul autocarul".Dupa prestatia de azi,am sa urmaresc comentariul in limba romana.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •