Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 48

Thread: Suporterii cainilor si petecul

  1. #1
    manager danciuad's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    267
    Reputatie
    1

    Suporterii cainilor si petecul

    Subiectul pare a nu se fi epuizat si inca apar prin presa reactii disproportionate vizavi de incidentele din deplasarea la Bruges.

    Departe de a incerca sa scuz comportamentul deviant al grupului de dementi din galeria alb-rosie, refuz sa fiu de acord cu aberatiile ce se debiteaza pe principiul "am auzit ca fost ucisa o vietate in cartierul x, deci e periculos locul, plin de criminali ... ce conteaza ca, de fapt, a fost ucisa o pisica de catre o masina?".

    Citez mai jos doo replici documentate tehnic la un articol aberant, scris de un profesionist in ale scrisului dar penibil amator in ale gazetariei, care nu face diferenta dintre fictiunea care e normala pentru el ca scriitor si obiectivitatea documentata necesara unui articol de presa. E vorba de articolul scriitorului Mircea Mihaies din EVZ. Replicile apartin unui (fost) pilot de avion si unui inginer de aviatie.

    "Daca Dl. Mircea Mihaies s-ar fi documentat macar putin, ar fi aflat ca usa avionului nu se poate deschide in zbor. Si nici plexicglass-ul nu se sparge atat de usor. Totul tine de diferenta de presiune dintre interior si exterior (cca. 8 atmosfere). In zbor usa se poate deschide numai in doua conditii: daca avionul este depresurizat sau daca ai la indemana 5 tone/forta ca sa ridici un maner care este proiectat sa nu reziste unei asemenea presiuni.
    Ma rog... Nu-i asa ca este mai usor sa-ti dai cu parerea intr-un mod public si panicard decat sa incerci sa-ti faci temele"" inainte de a-ti da cu parerea?
    In ce priveste paguba de 200.000 de euro pe care "Blue Air" sustine ca ar fi pricinuit-o suporterii in avion nu am decat un cuvant: abureala! Or fi plecat suporterii cu vre-un flaps acasa? Au fugit cu pilotul automat?
    Nu ma-ntelegeti gresit! Nu iau apararea unor nemernici fara Dumnezeu! Un asemenea comportament nu este tolerat nicaieri in lume! Si aici ajung la echipajul si personalul de la sol al companiei Blue Air. Ei sunt cei care au responsabilitatea ca toti pasagerii sunt apti de drum. Ei sunt ultima linie de aparare! Cand au inchis usa avionului si-au asumat raspunderea pentru siguranta pasagerilor. Daca si-ar fi facut treaba cum trebuie, nu s-ar fi intamplat asa ceva! Am zburat timp de aproape 7 ani si am avut mii de pasageri de acest gen. Atata vreme cat pot constitui o amenintare la adresa sigurantei zborului, a celorlalti pasageri sau chiar a lor, a inchide usile si a decola mi se pare un gest iresponsabil! P.S. Citez de pe website-ul Blue Air: "Siguranta zborului este principala preocupare a echipei BLUE AIR."Eforturile noastre au ca scop furnizarea unui transport aerian sigur pentru clientii nostrii in concordanta cu reglementarile interne si internationale." Se pare insa ca si "sloganurile"de doi lei de pe site-ul lor sunt pe aceeasi lungime de unda ca si "pagubele de 200.000 de euro" pe care sustin ca le au... Abureala curata!
    Daca Dl. Mircea Mihaies s-ar fi documentat macar putin, ar fi aflat ca usa avionului nu se poate deschide in zbor. Si nici plexicglass-ul nu se sparge atat de usor. Totul tine de diferenta de presiune dintre interior si exterior (cca. 8 atmosfere). In zbor usa se poate deschide numai in doua conditii: daca avionul este depresurizat sau daca ai la indemana 5 tone/forta ca sa ridici un maner care este proiectat sa nu reziste unei asemenea presiuni.
    Ma rog... Nu-i asa ca este mai usor sa-ti dai cu parerea intr-un mod public si panicard decat sa incerci sa-ti faci temele"" inainte de a-ti da cu parerea?
    In ce priveste paguba de 200.000 de euro pe care "Blue Air" sustine ca ar fi pricinuit-o suporterii in avion nu am decat un cuvant: abureala! Or fi plecat suporterii cu vre-un flaps acasa? Au fugit cu pilotul automat?
    Nu ma-ntelegeti gresit! Nu iau apararea unor nemernici fara Dumnezeu! Un asemenea comportament nu este tolerat nicaieri in lume! Si aici ajung la echipajul si personalul de la sol al companiei Blue Air. Ei sunt cei care au responsabilitatea ca toti pasagerii sunt apti de drum. Ei sunt ultima linie de aparare! Cand au inchis usa avionului si-au asumat raspunderea pentru siguranta pasagerilor. Daca si-ar fi facut treaba cum trebuie, nu s-ar fi intamplat asa ceva! Am zburat timp de aproape 7 ani si am avut mii de pasageri de acest gen. Atata vreme cat pot constitui o amenintare la adresa sigurantei zborului, a celorlalti pasageri sau chiar a lor, a inchide usile si a decola mi se pare un gest iresponsabil! P.S. Citez de pe website-ul Blue Air: "Siguranta zborului este principala preocupare a echipei BLUE AIR."Eforturile noastre au ca scop furnizarea unui transport aerian sigur pentru clientii nostrii in concordanta cu reglementarile interne si internationale." Se pare insa ca si "sloganurile"de doi lei de pe site-ul lor sunt pe aceeasi lungime de unda ca si "pagubele de 200.000 de euro" pe care sustin ca le au... Abureala curata!"


    "Deosebit articolul cu mult...mult ,mult adevar .Pacat ca ne facem de ras ,adica ca suntem facuti de ras de niste neispraviti.De aceia nu merg femei ,copii pe stadioane !
    Un singur mic amanunt de care ar fi bine sa tina cont autorul articolului,
    1.usa unui avion aflat la inaltime,deci presurizat,nu poate fi deschisa fizic nici de 100 turbulenti
    2.gemuletul de plastic in care batea betivulcu bricheta este doar ornamental adevaratul geam e fff gros si nu poate fi spart nici cu ciocanul
    3.cabina pilotilor nu poate fi deschisa din exterior decat cu un cod cunoscut doar de seful insotitoarelor de bord.
    va scris Candada un inginer de aviatie ,cu mult dor de tara dar mai putin dor de o parte a celor cere o populeaza"
    Last edited by danciuad; 27th November 2006 at 17:26.

  2. #2
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    "Pagubele" de 200.000 de euro estimate de blue air sunt aberante , in plus avionul este asigurat si nu platesc ei nici un ban + ca avioanele sunt inchiriate

    in concluzie: blue air sucks
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  3. #3
    C H A M P I O N SAMM's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Tara ros-albastra
    Posts
    4,209
    Reputatie
    1
    1. n-a fost nimeni in avion sa vada ce a fost stricat
    2. chiar dak avionul e asigurat, asiguratorul plateste pagubele si apoi prin regres se indreapta impotriva vinovatului, asa ca ar fi bine ca vinovatii sa plateasca direct la Blue Air pt ca dak se ajunge prin asigurator se vor adauga si alte taxe etc
    3. nu vad de ce va agitati atat oricum eu, vecinul meu, colegul meu de servici, tu, noi suntem cei care vom plati pagubele ca doar dinamo este inca finantat de la bugetul statului
    Banel Nicolita a inteles, nu a fost offside, Dica, nu a fost offside la Dica. Dica, Dica, Dica du-te, Dica, Dica in fata lui 4 la 1
    Siii esteeeee goooooool. Iata bolta! Iata bolta ! Iata bolta ! Steaua este una dintre marile echipe ale Europei
    DOAR [B][SIZE="3"][COLOR="Red"]STEAUA[/COLOR][/SIZE] [/B]conteaza in Europa. Fara mizerii in UCL

  4. #4
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SAMM View Post
    1. n-a fost nimeni in avion sa vada ce a fost stricat
    2. chiar dak avionul e asigurat, asiguratorul plateste pagubele si apoi prin regres se indreapta impotriva vinovatului, asa ca ar fi bine ca vinovatii sa plateasca direct la Blue Air pt ca dak se ajunge prin asigurator se vor adauga si alte taxe etc
    3. nu vad de ce va agitati atat oricum eu, vecinul meu, colegul meu de servici, tu, noi suntem cei care vom plati pagubele ca doar dinamo este inca finantat de la bugetul statului
    N-ai auzit ca va plati liga suporterilor...?
    Cred ca v-or da banii in vreo 100 de ani in rate,
    deci... nu cred ca v-or vedea nici un ban
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  5. #5
    manager danciuad's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SAMM View Post
    1. n-a fost nimeni in avion sa vada ce a fost stricat
    Nu, dar s-au declarat pagubele si s-au difuzat imagini. Daca ati zburat vreunul cu BlueAir puteti confirma ca sunt niste epave pe post de avioane. Iar niste tapiterii gaurite, niste tetiere rupte si niste veste furate sau distruse in nici un caz nu pot valora 200 000 euro. Poate doar asa cum o recitare de Crez valoreaza 3 000 de euro ... ;-)

    Quote Originally Posted by SAMM View Post
    2. chiar dak avionul e asigurat, asiguratorul plateste pagubele si apoi prin regres se indreapta impotriva vinovatului, asa ca ar fi bine ca vinovatii sa plateasca direct la Blue Air pt ca dak se ajunge prin asigurator se vor adauga si alte taxe etc
    Aici ai dreptate, caine18 e in off-side.

    Quote Originally Posted by SAMM View Post
    3. nu vad de ce va agitati atat oricum eu, vecinul meu, colegul meu de servici, tu, noi suntem cei care vom plati pagubele ca doar dinamo este inca finantat de la bugetul statului
    Baiete, esti bolnav rau ... aberezi de 3 ori intr-o singura fraza ... nu se va plati paguba la aceasta valoare, nu se va plati de catre club, nu se pune problema finantarii de la bugetul de stat ... poate te gandeai la cum finantam Steaua acoperind evaziunea fiscala a lu' nen'tu Jiji ...

  6. #6
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caine18 View Post
    N-ai auzit ca va plati liga suporterilor...?
    Nu, n-am auzit. Am auzit ca vor plati pagubele la prima aflare a vestii.
    Apoi cind au aflat ca este vorba de 200 000 de euro au dat inapoi si au zis ca nu pot suporta plata acestei sume
    Mai documenteaza-te!

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Nu, n-am auzit. Am auzit ca vor plati pagubele la prima aflare a vestii.
    Apoi cind au aflat ca este vorba de 200 000 de euro au dat inapoi si au zis ca nu pot suporta plata acestei sume
    Mai documenteaza-te!

    Platesc eu YoYoyOi ... stai linistita ...


    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #8
    manager danciuad's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Nu, n-am auzit. Am auzit ca vor plati pagubele la prima aflare a vestii.
    Apoi cind au aflat ca este vorba de 200 000 de euro au dat inapoi si au zis ca nu pot suporta plata acestei sume
    Mai documenteaza-te!
    Pai stii cum e ... ii spui unui tip ca vrei sa iesi cu el cu conditia sa faca cinste ... "la prima aflare a vestii" el se declara de acord ... apoi tu, domnisoara cu pretentii, aberezi ca vrei un Ferrari cadou ... io' l-as intelege pe om daca "apoi, cand a aflat ca este vorba de un Ferrari a dat inapoi".

    Corectura: nu au zis ca nu pot suporta, desi e valabila si aceasta varianta. Au zis ca nu e normal sa suporte o asemenea aberatie.
    Informatie suplimentara: am o prietena sef de departament la Blue Air si stiu sigur ca suma e multiplicata grosolan.
    Completare la o discutie a noastra de pe un alt thread, cand vb. de imaginea pe care incearca ei sa o conserve: imaginea e chiar mai importanta in acest moment pentru ei, pentru ca incearca vanzarea companiei.

    Servus.

  9. #9
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Nici daca-ti vinzi 15 masini ca a ta

  10. #10
    1 9 6 4 SORINULTRA's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    MAZEPA
    Posts
    2,356
    Reputatie
    1
    echipajul trebuia sa i lase pe cainii rosii sa sara din avion , puteau daca erau de treaba sa le imprumute si parasute , dar probabil ar fi costat inca 200 de mii si parasutele

  11. #11
    manager danciuad's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORINULTRA View Post
    echipajul trebuia sa i lase pe cainii rosii sa sara din avion , puteau daca erau de treaba sa le imprumute si parasute , dar probabil ar fi costat inca 200 de mii si parasutele
    He! He! De abia asteptai ... erai jos si stateai capra, nu?
    :-)))
    Problema e ca au incercat sa forteze usa dupa aterizare, iar de la "inaltimea" aia era pacat sa mai strice si parasutele ... ;-)

  12. #12
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Imi este sila de astfel de suporteri ca cei apropiati lui Elias si o parte din cei de la Peluza Sud, care prin violenta incearca sa demonstreze cat de mult "iubesc" ei Dinamo Halal suporteri!!
    Dar cert este ca s-a exagerat in presa cu dimensiunea scandalului din avion....

  13. #13
    edited:trolling Toshiro's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    troll-eybus
    Posts
    895
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by danciuad View Post
    ...Un asemenea comportament nu este tolerat nicaieri in lume! Si aici ajung la echipajul si personalul de la sol al companiei Blue Air. Ei sunt cei care au responsabilitatea ca toti pasagerii sunt apti de drum. Ei sunt ultima linie de aparare! Cand au inchis usa avionului si-au asumat raspunderea pentru siguranta pasagerilor. Daca si-ar fi facut treaba cum trebuie, nu s-ar fi intamplat asa ceva! Am zburat timp de aproape 7 ani si am avut mii de pasageri de acest gen. Atata vreme cat pot constitui o amenintare la adresa sigurantei zborului, a celorlalti pasageri sau chiar a lor, a inchide usile si a decola mi se pare un gest iresponsabil! P.S. Citez de pe website-ul Blue Air: "Siguranta zborului este principala preocupare a echipei BLUE AIR."Eforturile noastre au ca scop furnizarea unui transport aerian sigur pentru clientii nostrii in concordanta cu reglementarile interne si internationale."
    Cred ca asta sintetizeaza perfect situatia.
    [COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="1"][FONT="Arial Black"]...de o falsitate rară, rod al școlii comuniste. Copos a colaborat foarte bine cu Dinamo. La un meci împotriva lor... „nea Nae, stai liniștit, Dinamo trebuie să cîștige azi”. Ne-au bătut cu 2-0, ...după meci Copos le-a dat prime dinamoviștilor! [/FONT][/SIZE]- [SIZE="1"]Nae Manea, fosta vedeta a Rapidului[/SIZE]

  14. #14
    1 9 6 4 SORINULTRA's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    MAZEPA
    Posts
    2,356
    Reputatie
    1
    eu stau in 2 picioare , cainii in 4 , intrebarea mea e cine sta capra?

  15. #15
    ex-hip Hipgnosis's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,909
    Reputatie
    1
    Huliganii tb sa plateasca!
    Alaturi de bataia de la Sofia, este cea mai grava situatie marca suporterii romani in strainatate.
    Stelistii se duc mult mai multi peste tot si nu se creeaza astfel de probleme.
    Ce lume mica. putin mese

  16. #16
    manager danciuad's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hipgnosis View Post
    Huliganii tb sa plateasca!
    Alaturi de bataia de la Sofia, este cea mai grava situatie marca suporterii romani in strainatate.
    Stelistii se duc mult mai multi peste tot si nu se creeaza astfel de probleme.
    Nu te mai acidula atat ca nu erau in strainatate. Un avion romanesc e teritoriu romanesc.
    Chiar, oare de ce n-or fi creat probleme si in Belgia ...? Poate pentru ca acoloo nu au fost alti romani care sa exagereze lucrurile ...? Hmmm ...

    Quote Originally Posted by SORINULTRA View Post
    eu stau in 2 picioare , cainii in 4 , intrebarea mea e cine sta capra?
    Da, da' tare-ti mai place sa te apleci ...

    Quote Originally Posted by Toshiro View Post
    Cred ca asta sintetizeaza perfect situatia.
    Asta am zis si eu in postul celalalt, care s-a inchis ... trebuie sa prevenim, nu sa taxam ce s-a intamplat rau si prin complicitatea incompetentei noastre.
    Last edited by Datenshi; 29th November 2006 at 16:50. Reason: consecutive

  17. #17
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hipgnosis View Post
    Huliganii tb sa plateasca!
    Alaturi de bataia de la Sofia, este cea mai grava situatie marca suporterii romani in strainatate.
    Stelistii se duc mult mai multi peste tot si nu se creeaza astfel de probleme.
    Corect voi va duceti 30 de insi , si noi 300
    Cate probleme pot cauza 30 de oameni?
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  18. #18
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Care noi mai copile? Te-am mai intrebat si nu mi-ai raspuns. Ai fost in deplasarea asta in Belgia? Ai fost acolo? Tot zici noi in sus si noi in jos. Dar la care deplasare ai fost?

  19. #19
    manager danciuad's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Care noi mai copile? Te-am mai intrebat si nu mi-ai raspuns. Ai fost in deplasarea asta in Belgia? Ai fost acolo? Tot zici noi in sus si noi in jos. Dar la care deplasare ai fost?
    In afara de problema de iesprimare, pe fond are dreptate ...
    Asta ziceam si io' acum cateva zile pe thread-il inchis. Na' ca m-am dat rotund ... ;-)

  20. #20
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Care noi mai copile? Te-am mai intrebat si nu mi-ai raspuns. Ai fost in deplasarea asta in Belgia? Ai fost acolo? Tot zici noi in sus si noi in jos. Dar la care deplasare ai fost?
    NOI=Dinamovistii
    Nu am fost in deplasare in bruges dar am iinformatii 100% sigure

    Si nu ma lua cu "copile"


    apropo... cum e ultras la feminin?
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  21. #21
    manager danciuad's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Iar va legati, amandoi, de forma si nu de fond ... irelevant ... (:-(

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •