Declaratiile de dupa partida Otelul Galati – Concordia Chiajna.
Ilie Stan, antrenor Concordia Chiajna:”Arbitrii fura in Saptamana Mare! Ei ce sa spuna? Muti! Poa’ sa vorbeasca ceva? E clar! Nu vedeti ce declara sefii fotbalului despre Concordia? Ca ce cauta Concordia in campionatul Romaniei? Daca vedeati acum cum plangeau copiii…Jucatorii si-au dorit sa nu pierdem, dar sa pui tu, in minutul 93, sa dai un penalty asa? Nu se poate! Le-am zis baietilor sa tina capul sus sa incercam sa castigam urmatorul joc. Acesti copii sunt talentati, dar nu pot sa creasca in divizia B sau C, la amatorismul ala de acolo. Va fac acum o analiza. Va arat la fiecare joc si va arat fazele cum in care am pierdut puncte. Ce sa mai fac eu ca antrenor?
Cu timpul s-a acumulat aceasta…Si? Isi bate lumea joc de noi, nimeni nu se gandeste la munca noastra. Nu am niciun mesaj de transmis, decat sa fie mult mai echilibrati cei care conduc arbitrajul. Daca mai rezist si eu doi ani si dupa accea ma duc si eu ca Grigoras, la taiat. Cu timpul se acumuleaza. E o nesimtire mare, sa furi in Saptamana Mare asa! La U Cluj ii sparge pieptul lui Silva, nimic, la 0-0. Acasa i-am incalecat putin pe Astra si apoi se da penalty care n-a fost. Si asa cade echipa. Cu Dinamo avem penalty si s-a dat fault in atac. La faza urmatoare au ei penalty. Ce sa-i mai motivez eu pe baieti la meciul cu Iasiul? Niste oua de Paste si asta e”.
Petre Marin, oficial Concordia Chiajna: “Nu meritam sa pierdem acest joc, este o bataie de joc, nu a fost penalty in ultimul minut. Am fost defavorizati in multe partide, inclusiv in acest joc. Sunt foarte dezamagit, stiu cat de mult muncesc acesti copii. Daca deranjam ca suntem in Liga 1 sa ni se spuna si ne retragem, suntem luati de prosti”.
Cristi Sirghi, fundas Otelul Galati: “A fost un meci foarte greu, mai ales ca ei au reusit sa inscrie inaintea noastra. Ma bucur ca am reusit sa inscriu, ii multumesc lui Dumnezeu. Nu ar fi ramas mingea la mine daca nu as fi avut putin noroc. Fiecare meci e foarte important si sunt sigur ca cei care vor intra cu Astra sunt cel putin la fel de buni ca cei inlocuiti”.
Narcis Raducan, director general Otelul Galati: “A fost o partida grea, am intrat in jocul adversarului. Nu am reusit sa-i desfacem si meciul a fost greu. Am reusit insa pe final sa fortam apararea Chiajnei sa greseasca. Am crezut in victorie pana in ultima secunda. Se resimte lipsa lui Grigoras, dar stafful tehnic a comunicat cu el si a pregatit meciul corect. Speram sa revina alaturi de echipa cat mai repede.
Ma bucura victoria, ne-a indepartat de zona retrogradarii. Cand castigi in minutul 90 totul se uita”