Results 1 to 20 of 20

Thread: Pictori&Picturi faimoase

  1. #1
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1

    Arrow Pictori&Picturi faimoase

    Am observat ca nu prea se vorbeste pe aici de pictura !Aici vom vorbi de picturi si pictori celebri!Eu cred ca cea mai controversata pictura este Gioconda sau de altii cunoscuta ca Mona Lisa pictata de Leonardo Da Vinci!S-au nascut pe seama ei multe pareri bazate pe cine este in acea pictura!A fost furata iar acum poate fi vazut la Muzeul din Paris Louvre'!Voi reveni cu o poza!

  2. #2
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Aceasta este poza!Gioconda!
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Leonardo Da Vinci si cateva schite celebre!El a conceput prima schita a unui elicopter insa nu a pus-o si in practica!Multe inventii si schite!Voi posta cat voi putea de multe!
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu una am ramas f socata cand am vazut mona lisa. mereu am crezut ca e un tablou mai mare , pana sa o vad. si era asa o fata urata intr-un tablou mic, pe un perete mare si alb inconjurata de multi asiatici cu aparate foto. ma scuzati, dar asta e amintirea mea despre mona lisa!!!
    ceva ce am vazut si m-a lasat cu adevarat masca, a fost capela sixtina. eu nu stiu deloc multe despre arta, ce o face valoroasa si ce nu, dar pe mine asta m-a frapat. si senzatia unor desene ca sunt in relief si cand te apropiai de ele nu erau. dar este si aici ceva despre care s-a discutat o gramada si am crezut ca e mult mai mare si am ramas uimita cand am vazut ca nu e. faza cu crearea lui adam si faptul ca degetul lui dumnezeu si al lui adam nu se ating si intrebarile daca michelangelo stia ca neuronii nu se ating de fapt si alte chestii din astea. oricum eu am vazut mereu poza cu crearea lui adam si credeam ca e parte mare din tavanul capelei si cand colo de abea l-am reperat.
    si inca ceva de care eu m-am indragostit e rodin. nu e el pictor ci sculptor dar eu dupa ce vazu-i portile iadului m-am indragostit.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #5
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Ar trebui sa scriem si despre marele nostru pictor Nicolae Grigorescu cateva randuri.

    Nicolae Grigorescu (1838 -1907) este cel mai mare pictor pe care la avut romania.

    1850 Isi incheie scurta ucenicie si incepe sa faca singur iconite pe care le vinde apoi “ la obor “, “ ca orice negustor “ : “ Doamne, cu ce bucurie am venit eu acasa dupa cea dintai afacere a mea ! Facusem vreo zece sorcoveti si cand i-am pus mamei in mana, s-a uitat la bani, apoi la mine, si m-a intrebat ingrijata de unde-s - ca eu lucrasem pe ascuns icoanele. Cand i-am spus, m-a sarutat, a dat sa zica ceva si s-a intors repede cu fata spre fereastra, ca-i venea sa planga. Aceea a fost, poate, cea mai fericita zi din viata mea ... “
    1853 Picteaza pentru biserica din Baicoi sase icoane mari si unsprezece praznicare; sunt cele mai vechi icoane ale sale care poarta o data sigura.
    1855 Picteaza mai multe icoane pentru manastirea Cadarusani; “mesterul Nicu” ajunge sa se numere “printre cei mai cautati zugravi de biserici”.
    1857 Picteaza biserica manastirii Zamfira
    1860 Picteaza biserica manastirii Agapia
    1867 Expune sapte tablouri la Expozitia Universala din Paris.
    1868 Este invitat sa participe la expozitia pictorilor din Barbizon, de unde Imparatul Napoleon III ii cumpara tabloul 0 glastra cu flori.
    1869 Expune doua lucrari la Salonul din Paris (Vanat si Corturi
    tiganesti).
    1870 Este prezent cu 26 de lucrari la cea de a treia “ Expozitie a artistilor in viata “. I se acorda medalia de aur pentru portretul marelui ban Nasturel Herescu. “
    1873 Expune 146 de lucrari la expozitia organizata de “ Societatea amicilor bellelor-arte din Romania “.
    1876 Participa la a treia expozitie a “ Societatii amicilor bellelor-arte “ cu tablouri pictate in Italia si la Bacau.
    1878 Se desfasoara razboiul ruso-romano-turc.La chemarea guvernului roman, Grigorescu revine in tara si pleaca pe front, in calitate de reporter artistic
    1878. Definitiveaza si prezinta publicului unele dintre lucrarile inspirate de razboiul de independenta.
    1880 Expune Evreul cu gasca la Salonul din Paris
    1885 Grigorescu termina Atacul de la Smardan, tablou ce-i fusese comandat de primaria Bucurestiului. Expune peste 60 de lucrari la Intim-Club, printre care numeroase desene si uleiuri inspirate de razboiul de independenta.
    1886 Expune din nou la Intim-Club
    1887 La inceputul anului expune in sala Martinet din Paris, presa francezii comentandu-i elogios tablourile
    1889 Expune la Expozitia Universala din Paris si la Salonul Ateneului Roman
    1891 Expozitie Personala la Ateneu.
    1896 Picteaza unele dintre cele mai cunoscute lucrari - Luminisul si Printre dealuri si muscele
    1897 Expozitie personala la Ateneu.
    1899 Este chemat in randurile membrilor Academiei Romane; pentru prima data i se face o asemenea onoare unui artist plastic. Este invitat sa participe la Expozitia universala de la Paris, dar se retrage in ultimul moment fiind nemultumit de locul rezervat tablourilor sale.
    1904 Picteaza la Agapia si Varatec.
    1907 La 21 iulie se stinge din viatda la Campina, lasand neterminata pe sevalet ultima sa panza - Intoarcere de la balci.
    voi reveni si cu poze cu picturile sale.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  6. #6
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    dali si picasso
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  7. #7
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    voi posta un articol despre ei si despre Vincent Van Gogh!

  8. #8
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Vincent Van Gogh



    Vincent van Gogh (pronunțat în neerlandeză [vɪnˈsɛnt vɑnˈxɔx], n. 30 martie 1853, Groot Zundert, Țările de Jos, d. 29 iulie 1890, Auvers, Franța) a fost un pictor olandez.

    Tatăl lui era preot protestant, iar mama provenea dintr-o familie de pictori și negustori de artă.

    La vârsta de 16 ani, mama lui i-a găsit primul loc de muncă, în Haga, la un unchi care era negustor de artă. Părea că viața lui a intrat pe un făgaș normal, dar în 1874 este transferat la Londra, unde se îndrăgostește de fiica gazdei și își neglijează munca. A fost concediat și trimis acasă. În 1876 se întoarce în Anglia și lucrează ca colector de impozite într-o școală londoneză. Mizeria orașului îl afectează atât de puternic încât refuză colectarea impozitelor, motiv pentru care se trezește iar pe străzi.

    Se întoarce acasă și de decide, urmându-și tatăl, să devină preot, dar studiile teologice i se par prea dificile și se dedică activităților caritabile. Așa ajunge în 1878 în Belgia, în zona minieră Borinage. Sărăcia regiunii este impresionantă chiar și față de mizeria cartierelor londoneze; își vinde lucrurile și se mută într-o colibă sărăcăcioasă, aproape de "ai săi". Patronii, uimiți, îl concediază în 1880.
    Terasa Cafenelei Noaptea (1888)
    Extinde
    Terasa Cafenelei Noaptea (1888)

    În 1881, Van Gogh își împarte timpul între Haga și Anvers hotărăt să devină pictor. În 1885 pleacă la Paris. Cu ocazia primului sejur în acest oraș, înainte cu 11 ani, fusese fascinat de prima și unica expoziție impresionistă, iar acum își dorea să fie aproape de artiștii săi idolarizați. Van Gogh era îndeosebi atașat de Gauguin, având în vedere că ambii artiști considerau că picturile trebuie să reflecte trăirile interioare. În următorii ani, Van Gogh are accese de furie la beție și se ceartă din ce în ce mai des cu Gauguin. În urma unei certe aprige între cei doi, Van Gogh îl atacă pe Gauguin cu briciul. Gauguin fuge speriat, iar Van Gogh își taie o bucată din urechea dreaptă. Cu această ocazie realizează cât de aproape este de demență. În 1889 se internează voluntar în ospiciul din Saint-Rémy. În perioadele de calm este lăsat acasă să picteze. În decurs de mai puțin un an pictează 200 de tablouri.

    În 1890 se stabilește în Auvers, la nord-vest de Paris, un orășel foarte po****r în rândul artiștilor. Se refugiază într-o cămăruță deasupra unei cafenele și se dedică exclusiv picturii. Pictează 70 tablouri în tot atâtea zile. Însă nu a rezistat mult timp în acest ritm fanatic. La 27 iulie 1890 iese din orășel și se împușcă în piept, după care se retrage în camera lui, unde își petrece noaptea fumându-și pipa. Marți, la ora unu noaptea, Van Gogh în vârstă de 37 ani, moare din cauza rănii.

  9. #9
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Cateva picturi prin care s-a facut remarcat "Vincent Van Gogh"

  10. #10
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Pablo Picasso


    Pablo Ruiz y Picasso (n. 25 octombrie 1881, Malaga - d. 8 aprilie 1973, Mougins/Cannes), artist plastic spaniol. Picasso nu s-a putut mulțumi în viață cu un singur rol. Va juca multe, reale și imaginare, dar pe toate cu aceeași pasiune. A fost andaluz și catalan, spaniol și francez. A fost un copil genial, la Paris un străin "iresponsabil", din cauza căruia însă cartierul Montmartre a intrat în legendă. A fost un amant pasional, soț și tată. Dar mai presus de orice, a fost cea mai strălucită personalitate artistică a secolului al XX-lea, unul dintre marii maeștri ai penelului, care a rupt definitiv cu convențiile stilului iluzionist și figurativ, dominant încă din perioada Renașterii. Așa cum tablourile cubiste au descompus realitatea, și opera lui Picasso este o oglindă care permite urmărirea artei în secolul al XX-lea și totodată viața particulară a artistului. Pânzele lui ne amintesc de un jurnal intim care glorifică frumusețea și erotismul femeilor iubite. Optzeci de ani de activitate artistică - pictură, sculptură, poezie - reflectă multilateralitatea creației lui Picasso care trăiește pentru artă și prin artă.



    Anii de ucenicie și începuturile carierei artistice
    Picasso: Viața, 1903 - Cleveland Museum of Art
    Picasso: Viața, 1903 - Cleveland Museum of Art

    Pictura face parte din viața lui Picasso și, în același timp, viața lui înseamnă în egală măsură artă. S-a născut la 25 octombrie 1881 în Malaga (Andaluzia) ca fiu al lui José Ruiz Blasco - pictor și profesor la Școala de Arte Frumoase din Malaga - și al soției sale, Maria Picasso y López. Talentul lui Pablito se evidențiază încă din copilărie, ca adolescent îi uimește pe profesorii de la Institutul de Arte Frumoase din La Coruna, deși el suportă cu greu rigoarea tradiției și educația academică. În anul 1895 familia se mută la Barcelona. Tatăl său îi dăruiește pensulele sale, gest prin care îi recunoaște talentul excepțional. Tânărul Picasso își continuă studiile la Școala de Arte Frumoase din Barcelona (1896) și la Academia de Pictură din Madrid (1897-1898). În anul 1900, Pablo, în vârstă de nouăsprezece ani, își expune pentru prima dată lucrările în localul Els Quatre Gats ("La patru pisici") din Barcelona, unde se aduna avangarda artistică și intelectuală din capitala Cataluniei. Din 1901, începe să-și semneze lucrările cu numele mamei sale, consideră că Picasso "sună foarte bine". Următorii ani și-i petrece călătorind între Spania și Franța. La Paris este influențat de operele lui Auguste Renoir și Claude Monet. Expune câteva tablouri la galeristul Ambroise Vollard, unde cunoaște pe pictorul Max Jacob, de cale îl va lega o prietenie de lungă durată.

    La Paris în cartierul Montmartre. Perioadele albastră și roz

    În 1904, Picasso se hotărăște să se stabilească definitiv la Paris, într-o casă veche, cunoscută sub numele de Bateau Lavoir, unde locuiesc studenți, pictori, sculptori și actori. Pictează la început tablouri triste, în tonuri albastre reci (așa numită perioadă albastră), ce exprimă singurătatea, suferința și sărăcia, reflectând o dispoziție afectivă melancolică.Cunoaște pe Fernande Olivier, o tânără brunetă și elegantă, de care se îndrăgostește și cu care va locui împreună.
    Picasso: Familie de saltimbanci, 1905 - Chester Dale Collection

    Picasso: Familie de saltimbanci, 1905 - Chester Dale Collection

    În pânzele lui Picasso domină acum nuanțele deschise, senine (perioada roz).Fascinat de universul arlechinilor, acrobaților și clovnilor, merge adeseori la un circ din apropiere unde își găsețte motive pentru tablourile sale. Vara anului 1905 o petrece într-un sat din Pirinei împreună cu Fernande. Lucrează acolo la tablourile care vor marca începutul "perioadei primitive" în creația lui. Picasso se îndepărtează de modul clasic, figurativ, de prezentare a chipului omenesc, îl interesesează sculptura iberică dinaintea dominației romane, renunță la modele și pictează exclusiv din imaginație.
    Picasso: Les Demoiselles d'Avignon, 1907 - Museum of Modern Art, New York

    Picasso: Les Demoiselles d'Avignon, 1907 - Museum of Modern Art, New York

    Acest proces este încununat de realizarea tabloului Domnișoarele din Avignon (1907), care prevestește nașterea cubismului.

    Cubismul

    Între anii 1908 și 1914 Picasso trasează împreună cu Georges Braque drumul unui mod revoluționar de tratare a formelor, care va căpăta denumirea de Cubism, de la articolul criticului Louis Vauxcelles: "...ei disprețuisc formele, reduc totul - locuri, figuri, case - la formele geometrice elementare, la cuburi". În realitate, Picasso și Braque încearcă să reprezinte obiectele tridimensionale pe suprafața bidimensională a tabloului, fără a folosi mijloace iluzioniste, să reunească forma și suprafața recurgând la mijloacele unei picturi fără deosebiri între prim plan și fondul în perspectivă.
    Picasso: Femeie pe fotoliu, 1913 - The Artchive Patron Program

    Picasso: Femeie pe fotoliu, 1913 - The Artchive Patron Program

    Obiectele se descompun în părți elementare, pentru a fi din nou reconstruite pe suprafața pictată.

    Începând cu anul 1912, Picasso recurge la metoda "colajelor" (hârtie lipită, fr.: collage, papiers collés), cubismul intră în așa zisă "fază sintetică". În felul acesta, Picasso reușește să accentueze și mai mult diferența între suprafața tabloului și relieful obiectelor reprezentate.

    Acești ani reprezintă pentru Picasso un punct de cotitură. Maniera de a picta dar și situația financiară se schimbă radical.Prețurile tablourilor sale cresc, nu va mai cunoaște niciodată sărăcia. Picasso închiriază o casă în cartierul burghez Montparnasse, unde se mută cu noua sa iubită, Marcelle Humbert. În anul 1915 îl cunoaște pe scriitorul Jean Cocteau și pe Seghei Diaghilev, conducătorul ansamblului avangardist Les Ballets Russes. Picasso proiectează decorurile și costumele pentru spectacolul de balet "Parada" (1917), pus în scenă de Jean Cocteau. Pleacă la Roma împreună cu corpul de balet și se îndrăgostește de dansatoarea Olga Koklova, cu care se căsătorește în vara anului 1918.
    Picasso: Fată citind la masă, 1934 - The Artchive Patron Program
    Picasso: Fată citind la masă, 1934 - The Artchive Patron Program


    În timpul călătoriei în Italia, vizitează orașul Napoli și vechile ruine de la Pompei, unde admiră picturile murale romane. Picasso reintroduce stilul compozițiilor figurative, reprezentate naturalist, cu contraste de lumină și umbră. Desenul elegant se limitează uneori doar la reprezentarea contururilor corpurilor de femei sau copii (Nud șezând, 1923). Coloritul amintește de perioada roză (Arlechin cu mâinile împreunate, 1923). Este o perioadă liniștită de viață de familie și de lucru. În 1921 se naște primul său copil, Paul. În scurtă vreme totuși relațiile dintre cei doi soți se strică. Picasso începe o legătură amoroasă cu Marie-Thérèse Walter.

    Picasso și suprarealismul
    Pablo Picasso - Tauromahie: Moartea toreadorului (1933), Muzeul Picasso, Paris
    Pablo Picasso - Tauromahie: Moartea toreadorului (1933), Muzeul Picasso, Paris

    În 1925, Picasso participă cu tabloul Trei dansatoare la prima expoziție suprarealistă din Paris. Picasso nu este însă un artist suprarealist în sens propriu și nu a făcut parte din cercul parizian din jurul lui André Breton. Totuși este uneori considerat ca suprarealist, prin faptul că opera sa nu reflectă o realitate vizibilă, ci redă o reprezentare interioară (Pictorița 1933, Nud în mijlocul unui peisaj 1933). În acest timp Picasso pictează un ciclu dedicat luptelor cu tauri (Moartea toreadorului, 1933) și reia mitul antic al Minotaurului, care simbolizează virilitatea.

    În 1935 se desparte de Olga Koklova. O cunoaște pe Dora Maar, pictoriță și fotografă, care avea mulți prieteni în cercul suprarealiștilor. În noua lui dragoste pictorul găsește o corespondență intelectuală care până atunci îi lipsise. Nu o va părăsi totuși pe Marie-Thérèse și își împarte viața între cele două amante.
    Pablo Picasso - Guernica (1937) - Museo Nacional de la Reina Sofia, Madrid
    Pablo Picasso - Guernica (1937) - Museo Nacional de la Reina Sofia, Madrid

    Anii de război

    După izbucnirea războiului civil din Spania, Picasso se pronunță de partea guvenului republican. În iulie 1937, are loc la Paris "Expoziția Mondială". Tabloul lui Picasso, Guernica, expus în pavilionul spaniol, este dedicat orașului basc Guernica, bombardat de aviația germană. Această operă marchează începutul angajării politice a artistului, care va culmina cu înscrierea în Partidul Comunist Francez (1944). În timpul ocupației germane a Parisului, atelierul lui Picasso din rue des Grands Augustins devine un punct de întâlnire al artiștilor și literaților, ca Jean-Paul Sartre, Raymond Queneau.
    Pablo Picasso - Femeie cu un cărucior de copil (1950) - Colecția Ludwig, Köln
    Extinde
    Pablo Picasso - Femeie cu un cărucior de copil (1950) - Colecția Ludwig, Köln

    Ultimii ani

    În anul 1946, Picasso o părăsește pe Dora Maar. El începuse de fapt o relație cu tânăra pictoriță Françoise Gilot, pe care o cunoscuse cu trei ani mai înainte. Se mută împreună în sudul Franței. Începând din anul 1948 vor locui la Vallauris, unde Picasso se consacră sculpturii, ceramicii și litografiei. În anul 1949 se naște fiica lor, Paloma, al cărei nume amintește de celebrul "porumbel al păcii" de pe afișul Congresului Mondial al Păcii. Anul 1953 debutează cu despărțirea de Françoise și retragerea din partidul comunist, și se încheie cu o nouă poveste de dragoste cu Jacqueline Roque. Jacqueline are 26 de ani, se vor căsători în 1961. În 1963 se deschide la Barcelona "Muzeul Picasso", care va cuprinde mai târziu cea mai mare parte din operele sale.

    Pablo Picasso moare la 8 aprilie 1973 la Mougins, în apropiere de Cannes.

    Picasso și-a transformat viața în legendă. După anii petrecuți printre boemii din Montmartre, a devenit - grație geniului și spiritului său inovator, dar totodată și prieteniilor celebre și aventurilor sale amoroase - cel mai renumit pictor al secolului al XX-lea.

  11. #11
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Cateva din operele lui Picasso:
    1.portret
    2.Picasso: Viața, 1903 - Cleveland Museum of Art
    3.Picasso: Familie de saltimbanci, 1905 - Chester Dale Collection
    4.Picasso: Les Demoiselles d'Avignon, 1907 - Museum of Modern Art, New York
    5.Picasso: Femeie pe fotoliu, 1913 - The Artchive Patron Program
    6.Picasso: Fată citind la masă, 1934 - The Artchive Patron Program
    7.Pablo Picasso - Tauromahie: Moartea toreadorului (1933), Muzeul Picasso, Paris
    8.Pablo Picasso - Guernica (1937) - Museo Nacional de la Reina Sofia, Madrid
    9.Pablo Picasso - Femeie cu un cărucior de copil (1950) - Colecția Ludwig, Köln
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 1.jpg (11.6 KB, 2 views)
    • File Type: jpg 2.jpg (11.1 KB, 1 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (16.3 KB, 2 views)
    • File Type: jpg 4.jpg (17.7 KB, 3 views)

  12. #12
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    a ll-a parte:
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 5.jpg (17.3 KB, 2 views)
    • File Type: jpg 6.jpg (15.3 KB, 3 views)
    • File Type: jpg 7.jpg (15.2 KB, 2 views)
    • File Type: jpg 8.jpg (8.7 KB, 3 views)

  13. #13
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    pe mine m-a fascinat mereu dali. nu stiu in ce masura parea sa buna despre sine s-a ridicat la inaltimea realizarilor, dar stiu ca e amuzant sa-i urmaresti declaratiile si operele.
    exemplu :
    "Every morning when I wake up, I experience an exquisite joy - the joy of being Salvador Dalí - and I ask myself in rapture: What wonderful things this Salvador Dalí is going to accomplish today?" - Salvador Felipe Jacinto Dalí
    Last edited by irinaidu; 2nd February 2007 at 14:37.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. 2nd February 2007, 14:38

  15. #14
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Foarte faimoase picturile alea 3 ale lui Adrian Nastase ce le-a scos la licitatie zilele astea. A luat o gramada de bani pe ele. Dar eu nu pricep un lucru. De ce au o asemenea valoare daca autorul lor este "anonim".
    Poate sunt pictate de vecinul de palier al lui Nastase de pe vremea cand era student...

  16. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    apropo de picturi celebre. stiti " originea lumii" a lui gustave coubert din 1866??? interesanta pictura, nu am acum o poza, dar daca o gasesc si o pun pe aici, s-ar putea sa trebuiasca sa imi dau singura avertisment. inteleg ca e expusa in muzeul orsay acum, dar ca nu a fost facuta pentru public initial, ci pentru un diplomat turc.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #16
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0

    Red face

    ok, am gasit si o poza a picturii.
    Attached Images Attached Images
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #17
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Imi place mult Giotto,o sa incerc zilele astea sa pun si cateva picturi de-ale lui.
    Plus Rembrandt,care are niste picturi extraordinare

  19. #18
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Hieronymus Bosch, Goya, Monsu Desiderio, H.R.Giger. Am o slabiciune pentru monstruos.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  20. #19
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Despre Bosch vroiam sa spun si eu,nu imi place dar ma fascineaza prin modul in care picta;iar de la Goya,dintre picturile negre imi place "Satyrn devorandu-si unul dintre fii",e chiar interesanta

  21. #20
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Pictorul meu preferat e Goya ( imi plac aproape toate picturile lui fara exceptie), deasemenea imi plac impresionistii( cu un plus pt Monet, Sisley si Renoir), Dali, Delacroix, Rubens, Turner dar nu ma prea omor dupa Perioada Renascentista.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •