Quote Originally Posted by Mike^ View Post
Sincer mi-e rau cand vad atata rautate si atata bucurie in esecul echipei "dusmane"...Imi dau seama ca am ramas la statutul de neanderthali si nu suntem in stare sa ne depasim conditia. Bravo voua, ce pot spune. Uite, eu sunt fan Barcelona. De cand ma stiu. Rivaldo a fost si va fi intotdeauna jucatorul meu preferat. Si orice echipa mare are astfel de cicluri. Dar ceea ce nu intelege lumea e ca poate sa piarda Barcelona, poate sa fie eliminata, tot va avea puterea sa revina. De ce? E un club cu traditie, fani in toata lumea, bani, etc. La fel cu Real, Manchester United, Chelsea, etc. Asa ca de ce sa ma bucur ca a fost eliminata in semi-finale echipa X? Anul viitor tot acolo va fi. Si bun, poate unii fani Barcelona au scris ca echipa va castiga in retur. Ii puteti blama ca spera la asta? Voi cu echipa voastra nu sperati pana la ultimul fluier? Si repede sariti pe ei ca sunt mari "cunoscatori". Fiecare are motivele lui sa tina cu o echipa si sa spere la victorie chiar cand este condusa cu 3-0. Asta inseamna sa fii suporter.

Cat despre Barca de acuma. E clar ce e nevoie. Si-a pierdut identitatea, si-a pierdut sufletul si energia. Nu au atacant, trebuie scapat de Vila, Sanchez si adus un atacant gen Muller, Lewandovski. Cel putin unul. Mijlocul e prea batran, Xavi si Iniesta trebuie sa se dea inapoi un pas si sa lase alti tineri jucatori. S-a vazut in meciurile astea ca sunt depasiti. Busquets, Deufoleu de la echipa a doua, Thiago, etc. Si in aparare e dezastru. Dar ideea e ca se poate construi o echipa in jurul lui Messi, Busquets, Thiago, poate Pique, Jordi Alba. Acestia ar trebui pastrati in primul 11. Atat.

Si mai mult decat schimbari la nivelul echipei, au nevoie IMENSA de schimbari cand vine vorba de mentalitate. Si-au pierdut acea mentalitate care i-a facut sa fie numiti extraterestri. Cand jucau cu incredere, cu PLACERE si nu erau aroganti sau nu li se urcasera trofeele la cap. Fotbal de placere, asta face Bayern, asta face Dortmund. Pe cand Barca si Real zici ca joaca cu un cutit la spate. Stresati, nervosi, etc. Presiune, nepresiune, de asta ai nevoie. De asta acuma cativa ani Hoffenheim a jucat atat de frumos. De asta Dortmund incanta la fiecare joc si de asta Bayern joaca perfect.
+1