Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 258

Thread: Senna vs Schumacher

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1

    Senna vs Schumacher

    Sunt curios sa aflu parerile voastre despre cei doi mari piloti (cei mai mari dupa parerea mea). As vrea sa aflu pe care il considerati mai spectaculos, mai complet, mai talentat.... Nu stiu citi dintre voi au avut ocazia sa-l vada la lucru pe Aryton Senna ca sa se poata pronunta. Se pot gasi pe net filmulete cu cele mai importante momente din cariera sa...Am sa revin cu o adresa daca am sa mi-o mai aduc aminte!
    Stay Cool

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1

    Filmuletze!

    Aici veti gasi mai multe clipuri cu Senna:www.a-senna.com/Video_Gallery/
    Download-ati-le ca merita!
    Stay Cool

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Eu am fost fan an lui Senna, unul dintre cei doi sportivi cu care ma pot lauda si eu ca "fan". Insa, nu cred ca se poate face o comparatie intre cei doi, s-au schimbat prea multe in sport in ultimii ani. Cred ca fiecare perioada de timp isi are campionii ei, iar cei care privesc tind sa ii vad in primul rand pe cei care sunt acum.
    Chiar acum incarc filme de la adresa ta.

  4. #4
    Guest

    Re: Senna vs Schumacher

    Quote Originally Posted by BadB
    Sunt curios sa aflu parerile voastre despre cei doi mari piloti (cei mai mari dupa parerea mea). As vrea sa aflu pe care il considerati mai spectaculos, mai complet, mai talentat.... Nu stiu citi dintre voi au avut ocazia sa-l vada la lucru pe Aryton Senna ca sa se poata pronunta. Se pot gasi pe net filmulete cu cele mai importante momente din cariera sa...Am sa revin cu o adresa daca am sa mi-o mai aduc aminte!
    mai spectaculos : Senna......
    mai talentat : ........
    mai complet : Schumi......
    MAI EFICIENT : Schumi

  5. #5
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0

    Re: Senna vs Schumacher

    Quote Originally Posted by Anonymous
    Quote Originally Posted by BadB
    Sunt curios sa aflu parerile voastre despre cei doi mari piloti (cei mai mari dupa parerea mea). As vrea sa aflu pe care il considerati mai spectaculos, mai complet, mai talentat.... Nu stiu citi dintre voi au avut ocazia sa-l vada la lucru pe Aryton Senna ca sa se poata pronunta. Se pot gasi pe net filmulete cu cele mai importante momente din cariera sa...Am sa revin cu o adresa daca am sa mi-o mai aduc aminte!
    mai spectaculos : Senna......
    mai talentat : ........
    mai complet : Schumi......
    MAI EFICIENT : Schumi
    bine zice vizitatoru asta .......da cred ca chiar io is(tat uit sa ma identific)
    Schumi? the only one!

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Bifeaza-ti in prima pagina sa te logheze automat.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Se pare ca avem cam aceleasi opinii! Oricum mi se parea mult mai spectaculos campionatul pe vremea lui Senna: erau mult mai multe depasiri, lupta pentru titlu era mai acerba shi parca shi masinile se miscau mai bine... Parca era alta treaba cind alerga Senna cu Prost, cu Manssel, cu Piquet, Alessi...
    Stay Cool

  8. #8
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by BadB
    Se pare ca avem cam aceleasi opinii! Oricum mi se parea mult mai spectaculos campionatul pe vremea lui Senna: erau mult mai multe depasiri, lupta pentru titlu era mai acerba shi parca shi masinile se miscau mai bine... Parca era alta treaba cind alerga Senna cu Prost, cu Manssel, cu Piquet, Alessi...

    ai dreptate ...........dar chiar lipsa asta de spectaculozitate reflecta distanta infinita dintre restul pilotiilor si Schumi............acum catva ani existau totdeauna 3-4 piloti de valoare apropiata care se bateau pentru titlu.........si cand ma refer la valoare .........., ma refer la nivelul de sus!!!!!
    Schumi? the only one!

  9. #9
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Daca e sa ne luam dupa Ecclestone, campionatul s-ar dinamiza daca Schumacher si Barrichello ar fi lasati liberi, fara ordine de echipa.

    Eu ii consider mai piloti pe cei din generatia lui Senna, pentru ca masinile pe vremea lor erau mai greu de pilotat, nu aveau atatea sisteme electronice, cutie semiautomata sau alte ajutoare.

    Am citit un interviu cu Prost, care spunea ca pe vremea lui, atunci cand schimbai treapta de viteza echivala cu o lovitura de cotita de cal primita in spate, asa se simtea in masina.

    In fine, dar asta este Formula Unu, mereu va fi in pas cu ultimele tehnologii.

  10. #10
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim
    Daca e sa ne luam dupa Ecclestone, campionatul s-ar dinamiza daca Schumacher si Barrichello ar fi lasati liberi, fara ordine de echipa.

    Eu ii consider mai piloti pe cei din generatia lui Senna, pentru ca masinile pe vremea lor erau mai greu de pilotat, nu aveau atatea sisteme electronice, cutie semiautomata sau alte ajutoare.

    Am citit un interviu cu Prost, care spunea ca pe vremea lui, atunci cand schimbai treapta de viteza echivala cu o lovitura de cotita de cal primita in spate, asa se simtea in masina.

    In fine, dar asta este Formula Unu, mereu va fi in pas cu ultimele tehnologii.
    1.in putine cazuri , Schumi si cu Barri puteau ajunge la un duel direct..........cred ca 3-4 ori...........asta nu inseamna ca mi-ar displace sa vad macar intre ei o batalie....
    2.tu ii consideri mai piloti pe cei din generatia lu Senna.Ma rog., dar nu uita ca Schumi a avut rezultate si pe acele timpuri , primul tittlu in 1994!!!
    plus in 93 multe clasari superioare brazilianului, pe aprox acelasi material de cursa....
    3.in sfarsit , trebuie sa iti dau dreptate pentru ultima remarca, ,e normal ca un domeniu atat de marcat de tehnologie de inalt nivel sa nu evolueze...........piloti din ziua de astazi , chiar cei mediocrii , au timpi mai buni decat cei de altadat!!!!!
    de aceea , comparatiile sunt greu de facut........doar Schumi a dat randament in ambele ipostaze, de aceea eu il consider cel mai tare!!!!!!
    in plus fata de Senna , si majoritatea celorlalti piloti, a ridicat o echipa mediocra la statutul invincibil de azi......
    nu contest meritul echipei , bla-bla-bla , dar Schumi e principalul factor al revenirii scuderiei!
    Schumi? the only one!

  11. #11
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Mie nu mi-a placut niciodata Schumacher. Nici ca om (prea arogant), dar asta nu ar conta, si nici ca sportiv. Mi se pare lipsit de fair-play. Parca tot ce ar vrea e sa doboare toate recordurile... unde e placerea cursei in sine ? In locul lui mi-ar fi si jena sa accept ordine de echipa. Ca sa nu mai vorbim de ciocnirea intentionata cu un adversar pentru a-l scoate din cursa...
    Nu cred nici macar ca este CEL mai bun pilot. Are o masina extraordinara. Oricum, nu are adversar. Hakkinen a fost cam la fel de bun (vezi depasirea aceea geniala), Villeneuve a fost si el bun pana la accident. Coulthard si Barichello sunt MEDIOCRI, Montoya si Raikkonen sunt inca in stadiul de sperante.
    Oricum, de cand s-a retras Hakkinen (si cred ca a fost boicotat pt ca a avut un ghinion absolut INCREDIBIL in ultimul an) NU ma mai uit la F1. Ideea cu "lestarea" lui Schumi e o idiotenie crunta, trebuie doar sa asteptam sa bage mai multi bani Mercedes, BMW etc. Si o sa o faca pt ca pierd la imagine. Ordinele de echipa ar trebui INTERZISE cu strasnicie si penalizate cu puncte serioase.
    Barichello nu are sanse sa faca nimic, cu sau fara ordine de echipa explicite, cata vreme Ross Brown (un alt individ la care am alergie) e la Ferrari. Doar nu poate sa isi regleze singur masina. Oricum nici nu ar avea "cu ce" sa se tina aproape de coechipierul lui.
    Asa ca... Hai Montoya! Hai Raikkonen! Rusine, Schumacher & Ferrari. Rusine, Ecclestone.

    PS Vadim, care este cel de-al doilea sportiv al carui fan esti?

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    mi se pare aberat ca cineva sa nu poata accepta valoarea unui Sportiv indiferent daca il simpatizeaza sau nu! Trebuie sa ai mintea cam "prafuita" ca sa spui ca Shumi nu este un mare sportiv atata timp cit el este detinatorul celor mai multor recorduri din F1. Daca nu are4 cu cine sa concureze pe pista mi se pare perfect normal sa alerge dupa doborirea recordurilor! Nici unul dintre pilotii care alearga acum in F1 nu a dat dovada de mai mult constanta shi hotarire in activitatea lor decit Michael! Shumi incepind din 1993 se bate pentru titlu in fiecare an, indiferent de starea masinii pe care concura! In'96 cind a venit la Ferrari motorul crapa la 1 din doua curse shi tot a ajuns sa se bata la ultima cursa cu Hill. Cristi spune ca e lipsit de fair-play ca a incercat sa-l scoata pe Hill din cursa... Care e problema? Senna a facut acelasi lucru cu Prost shi a mai shi cistigat. Asta inseamna sa ai singe in tine shi sa stii sa risti! Sa dai totul pentru ceea ce lupti! Nu crezi ca faptul ca este cel mai bine platit sportiv al planetei ar trebui sa-ti spuna ceva?
    Stay Cool

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi
    PS Vadim, care este cel de-al doilea sportiv al carui fan esti?
    Michael Jordan. Banal, dar asta e adevarul...

  14. #14
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BadB
    Nu crezi ca faptul ca este cel mai bine platit sportiv al planetei ar trebui sa-ti spuna ceva?
    Asta nu e un argument. Filmul cu cele mai multe Oscaruri poate fi slab, iar un film excelent poate trece neobservat. De ce? Pentru ca cei cu bani isi promoveaza produsul, merg 100.000.000 de oameni la cinema sa il vada, tampiti de atatea reclame, iar niste francezi sau italieni, care nu au zecile de milioane pentru publicitate, sunt considerati slabi, pentru ca aduna in sala 10 oameni.

    Nu banii arata valoarea unei persoane, indiferent de domeniu.

  15. #15
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Nu am spus ca nu recunosc valoarea lui Schumi. La ora actuala este cel mai bun, insa, din nou, l-as denumi mai curand "performer" decat "sportiv". Eu cred ca esenta jocului este fair-play-ul si respectul pentru adversar, chit ca e mult sub valoarea ta. Cu atat mai mult la F1, un sport "elitist", cam ca tenisul. La ambele capitole are lacune serioase.
    Cat despre faptul ca, castiga atatia bani... asta nu inseamna ABSOLUT nimic. Daca F1 nu ar fi la moda, ar putea sa fie alde Schumacher un magician ca tot nu ar lua atat. E drept ca baietii astia din F1 isi merita banii la cat risca... eu probabil nu as face-o. Si, hai sa fim realisti, este Schumacher un sportiv de 60 de ori mai bun ca Rivaldo??? Sau de 600 de ori mai bun ca Gabi Szabo? Absurd!!!
    Ii admir ambitia intr-un fel, insa in cazul lui are numai efecte negative asupra celorlalti si, mai ales, asupra F1. Au fost cateva premii care mi-au lasat un gust foarte amar... si m-au determinat sa nu ma mai uit.
    Parerea mea este ca el ESTE omul (aproape) potrivit la momentul potrivit, DAR puteau fi multi altii in locul lui daca nu avea sansa. De ce nu accepta un coechipier pe masura lui?

    P.S. Vadim, chiar am vrut sa te intreb daca nu cumva Jordan este cel de-al doilea dar nu am facut-o pt ca si eu mi-am spus ca gandesc banal. Insa ce alt sportiv oare a revolutionat sportul practicat in masura in care a facut-o Jordan?... Nici macar Senna, ca sa nu mai vorbim de Schumacher care nu a adus nimic nemaivazut.

  16. #16
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim
    Quote Originally Posted by BadB
    Nu crezi ca faptul ca este cel mai bine platit sportiv al planetei ar trebui sa-ti spuna ceva?
    Asta nu e un argument. Filmul cu cele mai multe Oscaruri poate fi slab, iar un film excelent poate trece neobservat. De ce? Pentru ca cei cu bani isi promoveaza produsul, merg 100.000.000 de oameni la cinema sa il vada, tampiti de atatea reclame, iar niste francezi sau italieni, care nu au zecile de milioane pentru publicitate, sunt considerati slabi, pentru ca aduna in sala 10 oameni.

    Nu banii arata valoarea unei persoane, indiferent de domeniu.
    nici asta nu e argument!!!!!!!
    ce legatura are un film cu un sportiv????

    un film e vizionat de milioane de(posibili ) tampiti , care iubesc filmele cu pac-pac............. 8)
    pe cand Schumi e platit de o companie care nu isi permit sa piarda
    si il platesc cu atata banet , fiindca stiu ca isi recupereaza investitia ..........cel mai bun exemplu: masina Ferrari 2002 , cu care si-ar permite sa concureze si cu piloti mai slabi , si tot ar obtine ceva rezultate!

    si Schumi e co-autor al acestei masini..........

    apropo, ,ce masina deosebita a dezvoltat Senna????
    Schumi? the only one!

  17. #17
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Eu il urasc pe Schumacher. Iar pe Senna il adulam. Probabil cel mai mare pilot all-time. Urmaresc Formula 1 din 1987. Pe atunci ma uitam la bulgari. Am vazut o gramada de curse cu Sennna....dar cel mai mult mi-a placut cea de la Monte Carlo cand brazilianul s-a duelat cu Nigel Mansell.
    Cand vreo 20 de ture Mansell a incercat sa il depaseasca si nu a reusit. Senna avea la acea vreme o masina net inferioara lui Mansell. Tin minte cum la finalul cursei ambii pilotzi abia se mai tineau pe picioare.

    Pe vremea lui Senna cursele erau fair-play. Pilotzii erau prieteni intre ei. Nu existau sa se sicaneze in cursa...cum se intampla in ziua de azi. Iar Schumacher este expert la astfel de sicanari.
    Nici nu mai urmaresc Formula 1 in prezent. Ma scarbeste. Si 75 % din scarba imi este provocata de Michael Schumacher.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  18. #18
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gabriel
    Eu il urasc pe Schumacher. Iar pe Senna il adulam. Probabil cel mai mare pilot all-time. Urmaresc Formula 1 din 1987. Pe atunci ma uitam la bulgari. Am vazut o gramada de curse cu Sennna....dar cel mai mult mi-a placut cea de la Monte Carlo cand brazilianul s-a duelat cu Nigel Mansell.
    Cand vreo 20 de ture Mansell a incercat sa il depaseasca si nu a reusit. Senna avea la acea vreme o masina net inferioara lui Mansell. Tin minte cum la finalul cursei ambii pilotzi abia se mai tineau pe picioare.

    Pe vremea lui Senna cursele erau fair-play. Pilotzii erau prieteni intre ei. Nu existau sa se sicaneze in cursa...cum se intampla in ziua de azi. Iar Schumacher este expert la astfel de sicanari.
    Nici nu mai urmaresc Formula 1 in prezent. Ma scarbeste. Si 75 % din scarba imi este provocata de Michael Schumacher.
    pai tu pleci de la faptul ca il urasti pe Schumi , de aceea mesajul tau nici macar nu ar trebui luat in seama!!!!!!!!!!!!!!

    nu e corect!
    /nope/
    ce ti-a facut Schumi????
    :?
    probabil ca Senna e cel mai bun.......aici apare cuvantul probabil , bine folosit!!


    cat despre Monte carlo..................cate depasiri ai vazut pe acel circuit???
    8)
    pilotii erau prieteni intre ei???
    senna cu Prost>>???

    sicanari???

    Senna l-a scos pe Prost in decor , Prost pe Senna , si nu numai...........doar acei pentru care victoria nu inseamna mare lucru nu au incercat lucruri riscante , si poate , cateodata , la limita legalitatii si a fair-playului.......

    maini inferioare ..........schumi a castigat doua campionate mondiale la Beneton, cu o masina sesibil mai slaba decat Williams, iar cu Ferrari-ul
    din 96 , care era o masina de pluton , a furat 3 victorii celor mult mai bine cotati!


    CE VINA ARE SCHUMI CA ESTE DE CATEVA ORI MAI BUN DECAT RESTUL PLUTONULUI???
    Schumi? the only one!

  19. #19
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    M. Schumacher imi este antipatic. Nu il suport. E total lipsit de fair play si asa ceva nu ar trebui sa se intalneasca la un sportiv.
    Plus ca prea e cu nasul pe sus.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #20
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gabriel
    M. Schumacher imi este antipatic. Nu il suport. E total lipsit de fair play si asa ceva nu ar trebui sa se intalneasca la un sportiv.
    Plus ca prea e cu nasul pe sus.
    iti e antipatic..........hmmmmmmmm SUBIECTIV!!!!!
    /nope/

    da nu ai raspuns la cele de mai sus ............. nu ai argumente
    si Senna a scos pe altii in decor!!! de aia nu-l acuza nimeni de lipsa de fair play!!!

    si la urma-urmei , noi discutam aici de valoarea pilotilor , si nu de sportivitate!!!!!

    daca ai avea rezultatele lui Schumi , poate si tu ai fi cu nasul pe sus!
    Schumi? the only one!

  21. #21
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Recunosc ca sunt subiectiv. Pur si simplu nu imi place omul. Poa sa castige si 10 campionate ca tot nu imi va placea.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •