Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 62

Thread: Prima carte citita. Povestea ta.

  1. #1
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Prima carte citita. Povestea ta.

    Care e prima carte pe care ati citit-o? Cine v-a recomndat-o? De ce ati pus mana pe ea si nu pe alta?... si lista intrebarilor poate continua... "sky is the limit"

    Nu ma refer la cartile de specialitate care vi s-au impus sa le cititi in liceu in facultate.

    O sa incep eu...

    De fel sunt o persoana care se plictiseste repede. Dupa ce ani de zile am fost batut la cap sa citesc si eu o carte cap-coada, pentru ca toate care le incepeam la aruncam pana sa termin primul sfert, la un moment dat m-am hotarat sa citesc un roman cap-coada si i-am zis unei persoane dragi care imi putea face niste recomandari in domeniu. Si, pentru ca de multe ori mai amenintasem inainte ca voi reusi sa citesc un roman pana la sfarsit, persoana care mi-a facut recomandarea a crezut ca este iar o incercare esuata din start, motiv pentru care a zis la misto un titlu de carte din biblioteca. A doua zi am cautat in biblioteca, am pus mana pe carte si pana la sfarsitul saptamanii am terminat prima mea carte. Era ... Goodbye Janette de Harold Robbins. Un roman despre viata zbuciumata si controversata a unui model din Paris. Vreau sa va spun ca erau acolo scene erotice explicate pana in cel mai mic detaliu. Si nu intelegeam care e marea placere si unde e atractia pentru a citi cartea pana la final. Si acum ne amuzam cand ne amintim de rampa mea de lansare in ceea ce priveste pasiunea mea ascunsa lectura. Am vrut un roman serios care sa ma tina in priza si am avut parte de .. erotic book

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Hmm, prima carte citita nu cred ca mi-o amintesc exact. Trec peste "Povesti nemuritoare" sau basmele lui Ispirescu si peste povestile lui Creanga. Imi amintesc ca am citit de foarte mult timp, prin generala, "Lorelei" de Ionel Teodoreanu. Nu stiu daca a fost chiar prima, dar era printre primele citite in afara celor care se cereau la scoala.

  3. #3
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Din ce-mi aduc aminte,prima carte citita a fost Robinson Crusoe.Si mai citeam si povesti de Fratii Grimm.

  4. #4
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Trecand peste povesti..."Cheita de aur sau aventurile lui Burattino". Mi-a placut foarte tare la vremea aia!!!
    Si au mai fost povestioarele lui Octav Pancu-Iasi.

  5. #5
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Primele carti... hehe... vremuri bune! Colt Alb de Jack London si Coliba Unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe, nu le mai stiu exact in ce ordine...
    Cine mi le-a recomandat? Surioara...
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  6. #6
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Biblia. Tin minte exact.
    Aveam vreo 4 ani si am pus mana pe ea, pentru ca era foarte frumos colorata coperta ( era o editie pentru copii cred.. )

  7. #7
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by noir_desir View Post
    Primele carti... hehe... vremuri bune! Colt Alb de Jack London si Coliba Unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe, nu le mai stiu exact in ce ordine...
    Cine mi le-a recomandat? Surioara...
    Tot surioara... De fapt, ea citea si eu mi-am bagat nasul!!!

  8. #8
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Mmmm..foarte greu...prin clasa a 3-a-a 4-a am citit Robinson Crusoe si Aventurile lui Tom Sawyer!Astea au fost cartile mai serioase insa cred ca primele carti citite sunt povestirile fratilor Grimm insa nu sunt sigur!

  9. #9
    sport legend Redboy's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    508
    Reputatie
    1
    pai...prima carte pe care citit-o... a fost o carte cu basme a lu Petre Ispirescu...

  10. #10
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    prima carte citita a fost " aventurile lui habarnam " am avut o obsesie cu cartea asta. inainte sa invat sa citesc, am pus-o pe mama sa mi-o citeasca de o gramada de ori si cu ea am invatat sa citesc, ca sa pot sa o citesc de cate ori vreau eu. o mai am si acum. si cam tot pe atunci au fost si " doctotrul au ma doare" si piticul cip ( aici nu mai stiu exact titlul).
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #11
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    prima carte citita a fost " aventurile lui habarnam " am avut o obsesie cu cartea asta. inainte sa invat sa citesc, am pus-o pe mama sa mi-o citeasca de o gramada de ori si cu ea am invatat sa citesc, ca sa pot sa o citesc de cate ori vreau eu. o mai am si acum. si cam tot pe atunci au fost si " doctotrul au ma doare" si piticul cip ( aici nu mai stiu exact titlul).
    Si eu aveam cartea cu "Aventurile lui Habarnam",dar nu-mi amintesc mare lucru din ea.

    @r0bby:Ce coincidenta!Ce am citit eu prima oara citeai si tu.

  12. #12
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    pe cuvant daca stiu care a fost... hmm... pai eu basme de-alea n-am citit, ca nu-mi placeau, cred ca ceva usor de dumas am citit eu prima data, sau creanga... nu mai stiu
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    si cam tot pe atunci au fost si " doctotrul au ma doare" ( aici nu mai stiu exact titlul).
    Doctorul Au-ma-doare
    A deschis spital
    Vindeca de boala
    Orice animal!

    Ce imi mai placea cartea asta! Ma enervam daca bunica-mea sarea vreun rand atunci cand imi citea, mi-o citise de atatea ori incat o stiam pe de rost.
    Prima carte serioasa pe care am citit-o singura cap-coada a fost David Copperfield de Dickens, prin clasa a III-a sau a IV-a parca. Au urmat cartile lui Dumas, Karl May, Jules Verne etc.
    O carte pe care am recitit-o recent cu placere a fost "De la port Said la Mombassa" de Henryk Sienkiewicz, despre aventurile prin care trec doi copii in Africa, pentru a scapa din robia dervisilor. Foarte faina!

  14. #14
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu am fost f pasionata de ciresarii cand eram a treia. imi aduc aminte ca o caram peste tot ( adica il caram , in functie de la ce volum eram ). in orice mica pauza mai citeam un rand, si visam sa-mi fac o pluta si sa explorez pesteri. uhuu, ce vremuri indepartate, din pacate!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #15
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Wow!!! Irina si mie mi-a placut! Tot in clasa a III-a eram cand am citit prima data "Ciresarii". Doamne, visam cu ochii deschisi...Tic, Ursu, Victor, Maria, Lucia, Dan, Ionel si...Tombi. Am uitat pe cineva???

  16. #16
    sport legend edd's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    prima carte citita a fost "Aventurile lui Tom Sawyer: de Mark Twain!! aceasta carte este si cartea care m-a impresionat cel mai tare am mai citit-o dupa aceea de vreo 10 ori !!! nu mia fost recomandata de nimeni,am primito de ziua mea prin cls a 2-a sau a 3-a!!!

  17. #17
    AndreiPavel fan ana888's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Southside
    Posts
    1,179
    Reputatie
    1
    Prima carte a fost una cu povesti de Fratii Grimm....ce micutza eram...si dupa au urmat basmurile...copilarii
    Adevarata frumusete izvoraste din sublim si simplitate.

  18. #18
    cynical asshole Lavinia's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UK
    Posts
    16,419
    Reputatie
    1
    prima carte citita a fost un volum d mai multe povestiri...timpul de veghe,timpul d vis park se num...iar povestea kre m-a impresionat cel mai mult dintre toate si chiar speriat la vremea respectiva a fost cuiul...dupa c am recitit'o acum vreo 2 ani am inteles'o mult mai bn si chiar o recomand tuturor...
    [COLOR="SeaGreen"][FONT="Palatino Linotype"][COLOR="YellowGreen"][SIZE="3"]La vie faut la vivre donc je la vis ...[/SIZE][/COLOR][/FONT][/COLOR]

    ex-EnyeGizeMalaika

  19. #19
    incepator azriel's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    la nord de Muresh
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    eu nu prea citeam mare lucru ... shi prin clsa 4 sau a 5 m-au tot batut ai mei la cap sa citesc ceva ...
    nu prea shtiam ce sa citesc ... intr-o zi am auzit de Doi ani de vacantza de JVerne ... shi mi-a placut titlul dar nu am gasit-o shi intr-un final i-am mai cerut-o cuiva shi mi-a zis k nu o are dar mi-a dat Singur pe lume... cand am vazut cat e de groasa am zis ca yo nu o sa citesc asha de mult ... dar pana la urma am citit-o shi chiar mi-a placut ...
    players win games ... teams win championships.

  20. #20
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    de Hector Malot?

  21. #21
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Dupa ce am citit cartea asta, asa am batut-o la cap pe mama sa-mi ia o maimutica de plus...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •