View Poll Results: Cel mai mare scriitor roman.

Voters
113. You may not vote on this poll
  • Dimitrie Cantemir

    1 0.88%
  • Mihai Eminescu

    39 34.51%
  • Ion Luca Caragiale

    21 18.58%
  • Ion Creanga

    6 5.31%
  • Vaslie Alecsandri

    0 0%
  • Tudor Arghezi

    2 1.77%
  • Lucian Blaga

    3 2.65%
  • Mircea Eliade

    24 21.24%
  • Altul (precizati)

    17 15.04%
Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 153 of 153

Thread: Cel mai mare scriitor roman al tuturor timpurilor

  1. #148
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Uf, ce pacat, nu mi-a iesit deloc. As fi vrut s-o enrvez pe duduie, s-o dau in clocot cu postul meu, sa scot animalul din trupul ei gracil.
    Doar doua lucruri mai vreau sa-i spun lui ice_girl. Referitor la Ionescu, era normal sa nu ne vrea...Uite un fragment dintr-un jurnal: Cum sa ma intorc in Romania, cand si astazi, noaptea, cand visez ca sunt acolo, urlu in somn; in Romania legionara, burgheza, nationalista, am vazut chipul Demonului sadismului si prostiei incapatanate. Apoi a venit tavalugul bolsevic si raul doar si-a schimbat numele.
    Cunosti dimensiunea conspirationista si antisemita a celui pe care-l ai la semnatura?
    Nu m-am enervat absolut deloc, nici nu aveam de ce, dupa cum am mai spus fiecare e liber sa-si expuna punctul de vedere.
    In legatura cu Eugen Ionescu ai dreptate ca a trebuit sa plece, au fost niste vremuri f grele mai ales pt oamenii de cultura; pe mine ma deranjeaza faptul ca este numit scriitor francez de origine romana si nu scriitor roman de limba franceza. Chiar daca a trait f multa vreme in Franta si opera lui e scrisa aproape integral in limba franceza el ramane roman pt ca aici a trait si si a creat pana la o anumita varsta, aici si-a format educatia, a inceput sa creeze iar spiritul lui ramane in esenta romanesc si nu francez.
    Si da, stiu ca Henry Ford a fost conspirationist si antisemit dar pe mine aceste lucruri ma intereseaza mai putin, il admir ca personalitate si nu ca persoana, admir curajul, perseverenta de care a dat dovada, ceea ce a realizat pt tehnica si antreprenoriat Iar citatul mi l-am pus la semnatura pt ca mi se pare foarte adevarat nu neaparat ca imi place extraordinar de mult Henry Ford, iar aceste vorbe fiind spuse de el mi s-a parut normal sa trec si autorul citatului si nu doar citatul

    Quote Originally Posted by Jerome LeBanner View Post
    Sunt dezamagit ca nimeni nu pomeneste de Domnul Presedinte Ion Iliescu, 20 de carti, cŽmon
    Poate le-a scris noapte in somn pt ca in rest a fost mult prea ocupat cu alte lucruri

    Quote Originally Posted by catel_latos View Post
    Mi-a placut foarte mult "Moara cu noroc", dar la a doua lectura. Descrierea locurilor si mai ales portretizarea personajelor sunt foarte reusite. Si mesajul cartii e bun.
    Si mie tot la a doua lectura mi-a placut "Moara cu noroc" si intr-adevar portretizarea personajelor mai ales a lui Ghita si Lica Samadaul sunt f reusite.
    La sfatul Irinei care ne indeamna sa conversam despre scriitori care ne plac eu ii mai mentionez si pe Camil Petrescu ( mai ales pt opera dramaturgica),Hortensia Papad-Bengescu ( are niste romane de factura realista si naturalista f bune), Ion Minulescu ( cu ale lui poezii f frumoase) dar si pe Rodica Ojog-Brasoveanu ca autor de romane politiste.


    P.S. Ca de obicei am scris un roman, dar unde sa scriu romane daca nu pe thread-urile dedicate literaturii
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  2. #149
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Marin Preda ruleaza si gata. Am zis!
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  3. #150
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Normal, ca stelist nu aveai cum sa nu empatizezi cu Bisisica!
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #151
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    tyler, joaca-te frumos cu ceilalti copii !
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #152
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Terminand cu joaca si glumele, Mihai Eminescu, dar asa ne zice si poll-ul care se pare ca macar pe sectiunea asta ofera realism!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #153
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Astăzi 13 Decembrie, se comemorează 30 de ani de la încetarea din viață a poetului Nichita Stănescu!

    În vara lui 1977, atunci când m-am împrietenit cât de cât cu Nichita, acesta era deja dependent de alcool. Mai bine zis de vodcă. Cu toate că bea foarte mult, peste două sticle de vodcă pe zi, Nichita nu era aproape niciodată beat. Alcoolul îi producea o stare de efervescență intelectuală vecină cu geniul“, povestea despre Nichita, pentru adevărul.ro, prozatorul Ștefan Agopian.

    Mircea Gociman spunea că Elena Ceaușescu i-a trimis medici lui Nichita, pentru a-l consulta și pentru tratament.„Nu a făcut analfabeta numai lucruri reprobabile și unul din exemple este întâlnirea soților Ceaușescu cu conducerea Uniunii Scriitorilor din România, când tovarășa l-a întrebat pe Nichita cum se mai simte cu sănătatea. În perioada respectivă, Nichita chiar se simțea rău, fiindcă își maltratase ficatul nu numai cu vodcă, dar și cu multe altele mai ales prin extenuare fizică, însă i-a răspuns tovarășei că se simte bine și i-a mulțumit pentru grija care i-o arată, la care ea a replicat că știe că nu se simte bine deloc și o să dea dispoziții să fie tratat”. Ceea ce a și făcut, cheltuindu-se la vremea respectivă o sumă enormă pe tratamente, care nu au fost de ajuns.

    Chiar dacă s-a încercat tratarea sa, scriitorul nu s-a prezentat la spital la timp, iar boala l-a răpus, în noaptea de 12 spre 13 decembrie, la doar 50 de ani.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •