View Poll Results: Cel mai mare scriitor roman.

Voters
113. You may not vote on this poll
  • Dimitrie Cantemir

    1 0.88%
  • Mihai Eminescu

    39 34.51%
  • Ion Luca Caragiale

    21 18.58%
  • Ion Creanga

    6 5.31%
  • Vaslie Alecsandri

    0 0%
  • Tudor Arghezi

    2 1.77%
  • Lucian Blaga

    3 2.65%
  • Mircea Eliade

    24 21.24%
  • Altul (precizati)

    17 15.04%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 153

Thread: Cel mai mare scriitor roman al tuturor timpurilor

  1. #1
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0

    Cel mai mare scriitor roman al tuturor timpurilor

    Care e opinia voastra?

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Am votat Eminescu, ne neaparat ca asta ar fi opinia mea, dar asta este opinia majoritatii oamenilor de litere. Sincera sa fiu, in scoala ma saturasem pina peste cap de Eminescu. chiar si atunci cind studiam alti scriitori, tot la Eminescu se facea referire. Ba erau comparati cu Eminescu, ba se facea trimitere la opiniile lor despre Eminescu. Am ajuns intr-un moment sa nu mai suport acest nume.
    Nu contest ca a fost un mare poet si un mare scriitor, dar se exagereaza in privinta lui. Exista multi alti prozatori si poeti care au o opera mult mai vasta si mai interesanta decit el.

  3. #3
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Nu'ti impartasesc deloc opinia. Se studiaza prea putin si se face trimitere mult prea putin la ce geniu a fost Eminescu.

    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Exista multi alti prozatori si poeti care au o opera mult mai vasta si mai interesanta decit el.
    Numeste doi.

  4. #4
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Eu zic ca o opera mai interesanta o are Caragiale.Prin geniul sau a reusit sa satirizeze si sa ironizeze moravurile concitadinilor sai ca nimeni altul.

  5. #5
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    da, marele Caragiale care a stiut sa explice lumea cum nimeni altul nu va putea. Totusi citeam mai demult nu stiu prin ce carte de critica literara ca sunt straini (si nu putini la numar) care invata limba romana pentru a reusi sa inteleaga mai bine ce vrea sa spuna in poeziile sale Eminescu

  6. #6
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Nu stiu cine a fost cel mai mare,insa personal imi place foarte mult Creanga si Caragiale.
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  7. #7
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Marin Preda.
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  8. #8
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Sa ne gindim putin si la contemporanii nostri. Ar trebui inclus in poll si Adrian Paunescu, chiar si Pavel Corut, denumit de multi cel mai mare scriitor roman contemporan.

  9. #9
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Am ales Caragiale.Intotdeauna am citit cu placere cartile lui,pe Eminescu il citeam doar pt scoala .Asta e dar nu prea imi place poezia.Ca poet probabil as alege Alecsandri sau Bacovia.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  10. #10
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Nu pot sa spun ca-mi place un scriitor anume. Cel mai si cel mai...Ma feresc de asta pt ca am mai multi scriitori care-mi plac, nu pot compara.
    Daca incep cu cartile copilariei as spune I.Teodoreanu, C-tin. Chirita si O. Pancu-Iasi.
    Pe la adolescenta as fi spus Sadoveanu si am facut o obsesie pt poezia lui Minulescu.
    Acu', mai la batranete as spune , Rebreanu, Calinescu, Slavici. Si sa nu-l uit pe genialul Cragiale!
    Dintre contemporani recunosc ca nu am citit mare lucru si nu mi-a atras atentia cineva, in mod deosebit. Am asteptat sa treaca moda Cartarescu sa-l pot citi si eu, fara sa fiu influentata de vreun aer trendy...

  11. #11
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by luma View Post
    Am asteptat sa treaca moda Cartarescu sa-l pot citi si eu, fara sa fiu influentata de vreun aer trendy...
    Eu unul aveam o parere foarte buna despre opera lui, REM si Orbitor fiind geniale, dar a decazut complet in ochii mei dupa "De ce iubim femeile"... Dintre contemporani, iti recomand Matei Visniec (dramaturg).

    Yoyo vorbea ca Eminescu se studiaza prea mult in scoala. Fals. Se studiaza prost in scoala, atata tot. Geniul sau inseamna altceva, eu l-am descoperit citindu-l noaptea si nicidecum din franturile mai mult sau mai putin reusite ce apar in manuale.
    Last edited by noir_desir; 26th November 2006 at 17:21.
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  12. #12
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Poate am avut eu profesoare obsedate de el, si de aia mi se pare ca s-a insistat prea mult pe Eminescu. Dar de atunci incoace nu m-am mai atins de creatia lui Eminescu. Pt mine a fost ca si picatura chinezeasca. La fel gindeau si colegii mei. Eram profil filologie si se insista exasperant cu Eminescu. La altii poate a fost altceva.

  13. #13
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by noir_desir View Post
    Eu unul aveam o parere foarte buna despre opera lui, REM si Orbitor fiind geniale, dar a decazut complet in ochii mei dupa "De ce iubim femeile"... Dintre contemporani, iti recomand Matei Visniec (dramaturg).
    Multumesc, am notat si chiar vreau sa citesc ceva din ce a scris Cartarescu pt ca toata lumea (cei cu care am dicutat pana acum) spun ca este foarte bun, genial si alte superlative. Culmea e ca, toti vorbeau despre "De ce iubim femeile".

  14. #14
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    O usoara nuantare se impune

    Este greu sa compari un scriitor cu celalalt, fiecare s-a impus prin ...altceva !
    Dintre poetidovedesc ca intotdeauna fidelitate lui Eminescu, Noapte de dragoste sau Scrisoarea a III- a raman inegalabile.
    Dintre dramaturgi I.L.Caragiale este unic, Scrisoarea pierduta fiind o capodopera a literaturii universale. Intotdeauna m-am gandit la posibilitatea ca un Caragiale sa fi trait in zilele noastre, ar fi avut suficiente motive de inspiratie...

  15. #15
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Mi-e mi-au placut operele lui Ion Creanga,Ion Luca Caragiale,Dimitrie Cantemir si ii consider printre "cei mai mari".Nu imi plac poeziile insa il apreciez foarte mult pe Mihai Eminescu prin felul in care si-a transpus sentimentele in opera sa.

  16. #16
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    yoyoioi si mie mi s-a parut ca-i prea mult eminescu in scoala. 8 ani de generala si 4 de liceu parca altceva decat creanga si eminescu , ocazional un caragiale parca nu mai exista. si dai numai cu ce era pt bac si gata. eu am avut o profa faina de liceu care ne-a indrumat sa mai citim si altceva.
    nu am un scriitor favorit pt ca eu sunt o cititoare bezmetica si nu am reusit sa aprofundez niciodata nimic. adica sa citesc toata opera unui scriitor sa pot zice da domnule asta e scriitorul meu preferat. dar as vota eliade pt ca am o amintire superba dintr-o vara din tinerete legata de eliade si povestirile lui fantastice.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #17
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    eliade
    sa modifice cine poate poll-ul si puneti optiuni publice, vedem si noi cine ce a votat ...

  18. #18
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    Eliade clar
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  19. #19
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ady_Einstein View Post
    eliade
    sa modifice cine poate poll-ul si puneti optiuni publice, vedem si noi cine ce a votat ...
    Nu poate nimeni sa modifice poll-ul,daca nimeni nu e moderator.

  20. #20
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Atunci e cazul sa postez si eu: Eliade(am fost primul care a votat in poll)

  21. #21
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Platanu View Post
    Nu poate nimeni sa modifice poll-ul,daca nimeni nu e moderator.
    pot vadim si delaparis ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •