View Poll Results: Cel mai mare scriitor roman.

Voters
113. You may not vote on this poll
  • Dimitrie Cantemir

    1 0.88%
  • Mihai Eminescu

    39 34.51%
  • Ion Luca Caragiale

    21 18.58%
  • Ion Creanga

    6 5.31%
  • Vaslie Alecsandri

    0 0%
  • Tudor Arghezi

    2 1.77%
  • Lucian Blaga

    3 2.65%
  • Mircea Eliade

    24 21.24%
  • Altul (precizati)

    17 15.04%
Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 106 to 126 of 153

Thread: Cel mai mare scriitor roman al tuturor timpurilor

  1. #106
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    nu m-a impresionat cu nimic marin preda.nu cred ca avem scriitori reprezentativi ci doar unii de hmmm...nisa ceva de genul asta.
    Vesnicul contestatar....
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  2. #107
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    nu e asta semn de consecventa?
    m-ai auzit spunand ceva rau de dumas?

  3. 28th May 2009, 17:08


  4. #108
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Marin Preda, clar, insa nefiind pe lista am votat Caragiale, locul 2, in opinia mea. Insa nefiind pasionat si nici cititor de poezie, ma rezum sa spun ca acestia mi se par cei mai buni prozatori.

  5. #109
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eminescu, Caragiale, Marin Preda. Ion Creanga de departe cel mai supraestimat.

  6. #110
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    nu te lua de povestile nemuritoare bai ereticule! n-ai citit povestea pu*** nu-i asa?

  7. #111
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    E o pu *** povestea aia.
    Last edited by rob_din; 4th June 2009 at 01:00.

  8. #112
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Foarte buni Preda si Petrescu. Adevarul e ca intr-o discutie de tipul asta nu poti da raspunsul la intrebarea respectiva. Poti doar enumera indivizii care ti-au placut tie si cam atat. Foarte mult mi-a placut Rebreanu. Consider ca Cioran, care a fost mentionat o singura data aici, ar merita un loc acolo sus in top. Schimbarea la fata a Romaniei scrisa la 24-25 de ani parca este o carte exceptionala. Amurgul gandurilor din care am citit cateva pasaje la fel este excelenta. Mie mi-a placut "Un student de altadata" de Ionel Bandrabur de exemplu. Sunt foarte multi scriitori romani care au scris bine. Caragiale a fost hilar si genial. Ideea e sa-i citesti tu ca ei sunt acolo.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  9. #113
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    Marin Preda imi place cel mai mult
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  10. #114
    Mada Mada Dane! Andreea's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Bahamas
    Posts
    397
    Reputatie
    1
    Nu-mi vine sa cred ca pe Marin Preda l-ati trecut la ALTUL in poll, parerea mea este ca el este cel mai mare scriitor roman
    [COLOR="RoyalBlue"]'Insanity in individuals is something rare but in groups, parties, nations, and epochs it is the rule.' Friedrich Nietzsche
    "When you look long into an abyss, the abyss looks into you." Friedrich Nietzsche
    "The farther backward you can look, the farther forward you will see." Winston Churchill[/COLOR]

  11. #115
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Sunt multi care ar fi meritat sa fie printre cei nominalizati intre optiuni. Pe langa Marin Preda, mie imi plac mult Sorescu si Rebreanu, ca sa nu mai spun de un Doru Davidovici sau Cornel Marandiuc.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  12. #116
    Killin Nazis Q-Djyni's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,877
    Reputatie
    1
    Caragiale si Eminescu fara nici un dubiu
    I hate Nazis.I kill Nazis.

    [B]Ho ho,Merry Christmas motherf..ers and a Happy New Year.[/B]

  13. #117
    senior Atiase's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Blue House
    Posts
    219
    Reputatie
    1
    Cosbuc si Rebreanu !
    [I][B][COLOR="Black"][I]Dejate Notar[/I][/COLOR][/B][/I]

  14. #118
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaden Gil View Post
    Caragiale si Eminescu fara nici un dubiu
    Ca sa n-ai niciun dubiu, trebuie sa fi citit toata literatura romana, ori nu cred ca e cazul...
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  15. #119
    Killin Nazis Q-Djyni's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,877
    Reputatie
    1
    Nu ma mai satur de Caragiale
    I hate Nazis.I kill Nazis.

    [B]Ho ho,Merry Christmas motherf..ers and a Happy New Year.[/B]

  16. #120
    ^ Black_Mamba's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3,429
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Des Esseintes View Post
    Ca sa n-ai niciun dubiu, trebuie sa fi citit toata literatura romana, ori nu cred ca e cazul...
    :ras-plans:
    Nici eu.
    Nu cred


    PS Eminovici.
    “Eu mi-am [U][COLOR="Red"]riscat libertatea[/COLOR][/U] pentru Steaua, dar acum dacă o fac, [I]nu mă mai prind ei în viața lor[/I], fac totul ca la serviciul de spionaj.[B]Suporterii nu știu câți bani m-a costat pe mine, [U][COLOR="Blue"]m-a costat mulți bani ca să fie Steaua campioană, milioane![/COLOR][/U] [/B]" ...autodenunțul [B]stelistului suprem [/B] din 04.03.2009

  17. #121
    sport legend Redboy's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    508
    Reputatie
    1
    lol... Cum sa-l pui pe Lucian Blaga in poll, iar pe Bacovia nu ? :|

    Evident, am votat "Altul", se subintelege de ce.

  18. #122
    incepator Sorin Olariu's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Michigan, SUA
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Bineinteles, Herta Muller.

  19. #123
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    Mihai Eminescu - genial. cu siguranta el
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  20. #124
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Dupa mine cel mai mare scriitor roman de fapt sunt 2 la egalitate: Marin Preda si Liviu Rebreanu ( cu toate ca imi plac f mult si Mihail Sadoveanu, George Calinescu si Eliade) iar cel mai mare poet roman clar Mihai Eminescu ( cu toate ca preferatul ramane George Bacovia)
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  21. #125
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    stiu ca Eminescu a fost genial, ca a fost unic si ca opera lui este exceptionala, nu am nimic de comentat. respect pt el! dar mie nu mi-a placut niciodata foarte mult, nu mi-a ajuns la suflet, ba chiar de multe ori ma intreb de ce trebuie sa "suferim" noi acum de pe urma lui. peste tot Eminescu cu toate temele lui pe care noi trebuie sa le comentam, sa le intoarcem si rasucim pe toate partile. deja se exagereaza. pt mine ramane doar un poet genial si atat. preferatul meu dintotdeauna e Bacovia pe care, de asemenea, il consider genial, dar care imi si transmite ceva aparte, pur si simplu ador sa-i citesc poeziile, e special pt mine. apreciez de 10 ori mai mult "Plumb", "Decor" , "Amurg violet" sau "Rar" sa zicem, decat "Luceafarul" sau "Floare albastra" sau oricare alta a lui Eminescu. Sigurele poezii ale lui care m-au atras sunt "Melancolie" si "Oda(in metru antic)". in rest a ajuns sa ma plictiseasca

    din proza, il apreciez cel mai mult pe Caragiale, omu' asta a avut un stil inconfundabil si o sa ramana un simbol prin satira lui. Marin Preda, de asemenea.
    citeam odata "Romanul adolescentului miop" si-n anumite secvente, daca nu in cele mai multe, pur si simplu ma regaseam, parca erau scrise special pt mine sau din perspectiva mea. fara sa stiu in ce zodie a fost Eliade(nici nu stiam cand s-a nascut), mi-am zis ca trebuie sa fie undeva prin pesti(prea era extraordinara asemanarea), apoi caut eu frumos data nasterii lui si gasesc fara sa ma mir prea mult data de 13 martie. atat de aproape de mine. e incredibil cum trairile si gandurile lui le gaseam pe toate in mine. si asta in mai multe scrieri de-ale sale, nu doar opera asta.

    imi mai place Ionel Teodoreanu, am ramas fascinata de "La Medeleni" (pot sa spun ca e preferata mea deocamdata - cred ca am spus-o de prea multe ori) si acum citesc "Bal mascat", foarte interesanta
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  22. #126
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    lil ade, din pacate scoala omoara dragostea pentru unii scriitori. stiu ca si eu mai aveam putin si ma impuscam datorita cometariilor la romana. dar nu-i de vina eminescu si nici creanga ca profesorii nostri sunt cam prosti. si de asemenea in multe cazuri, profesorii de romana parca uita ca mai avem si alti scriitori, ceea ce uneori te scoate din sarite.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •