View Poll Results: Cel mai mare scriitor roman.

Voters
113. You may not vote on this poll
  • Dimitrie Cantemir

    1 0.88%
  • Mihai Eminescu

    39 34.51%
  • Ion Luca Caragiale

    21 18.58%
  • Ion Creanga

    6 5.31%
  • Vaslie Alecsandri

    0 0%
  • Tudor Arghezi

    2 1.77%
  • Lucian Blaga

    3 2.65%
  • Mircea Eliade

    24 21.24%
  • Altul (precizati)

    17 15.04%
Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 153

Thread: Cel mai mare scriitor roman al tuturor timpurilor

  1. #85
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    am citit de mult ultima noapte de dragoste.... sper sa nu gresesc ( si daca gresesc nu ma criticati prea tare, va rog ). eu imi aduc aminte ca in cartea asta era ideea ca iubirea iti da drept de viata si de moarte asupra celui iubit. brrrr, ingrozitoare idee. asta nu are nici o legatura cu valoarea cartii , nici cu abilitatile de scriitor ale lui camil petrescu. doar ca mie asta mi-a ramas in minte. spuneti-mi daca imi aduc aminte bine.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #86
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    ...pfaaaa....nu cred ca a spus-o chiar asa direct...de fapt nu cred ca a spus-o deloc....iar daca a spus-o...n-a facut-o..........acum..pe bune....sunt absolut sigur ca nu asta era ideea cartii.....

  3. #87
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ok, my bad atunci. dar eu asa imi aduc aminte. nu numai ca era ideea ci era chiar textual spusa chestia asta.
    Last edited by irinaidu; 14th January 2008 at 15:36.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #88
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Hai ca m-ai pus sa caut in biblioteca (piei,satana....!!!!)..de-abia am gasit cartea.....plina de praf,jerpelita,cu foile rasfirate pe 3 rafturi....in fine...m-am linistit repede insa...intr-adevar in capitolul 1 este o discutie intre citiva ofiteri care filozofeaza pe tema asta la un sprit,la un purcelus la tava....si lu' Gheorghidiu ii sare tandara pentru ca omul suferea ca un caine ca nevasta-sa il cam traducea cu un avocatel......ma rog,era o discutie ...in continuare personajul evolueaza in alte directii...dar in principiu ai avut dreptate.....

  5. #89
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    hai mai ca nu sunt chiar satana era o faza intr-un film , prefer : the ruler of all evil!!!

    ok, deci memoria ma mai ajuta ceva dar nu suficient. apreciez ca ai cautat, ca si pe mine ma macina si eu nu am cartea in biblioteca.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #90
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    .....meeey....ce naiba...satana era...biblioteca...ca eu nu prea dau pe acolo......

  7. #91
    Shogun Matu's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    385
    Reputatie
    1
    Mihail Sadoveanu.
    [COLOR="DarkRed"][B]Nimeni nu ne poate schimba karma.Nimeni.
    ____________________________________
    You have to ask the right question.Has anything you done made your life better?

    But a thug changes and love changes
    And best friends become strangers[/B][/COLOR]

  8. #92
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    vot: Mihai Eminescu .
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  9. #93
    sport legend adi_sampon's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Arad
    Posts
    1,526
    Reputatie
    1
    Desi nu am citit prea mult la viata mea (ceva mai mult decat specific tinerilor din ziua de azi ) ,am o cultura generala asupra scriitorilor romani .Mie mi-a placut mult Caragiale prin lucrarile pe care le-a scris care iti dau senzatia ca poti intr ausor in pielea personajelor si poti construi secventele intamplarilor foarte usor
    Deci votez pentru Caragiale ,desi toti cei din lista au reprezentat un nume important in istoria literaturii romane
    Last edited by irinaidu; 15th June 2008 at 20:28.
    Aux Armes, aux Armes Nous sommes les marseillais Et nous allons gagner Allez l'OM, allez l'OM

    Olympique Marseille

  10. #94
    Undead cristi8's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    180
    Reputatie
    1
    Eu am votat cu Mircea Eliade

  11. #95
    junior ogip000's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti City
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    Este o prostie sa spui ca X este cel mai mare scriitor roman!
    Fiecare a scris in tiparele curentului in care a trait, fiecare si-a pus amprenta in cultura literara romaneasca, fiecare scriitor s-a "luptat cu pana sa", fiecare curent a avut ideile si stilul sau. Nimanui nu cred ca-i place Bacovia, dar v-ati intrebat vreodata ce a lasat literaturi noastre? Acesti mari scriitori nu pot fi comparati unii cu alti si nici nu poate fi unu sau altul "cel mai mare scriitor roman", ei pur si simplu au vrut sa lase ceva culturi romanesti, si ar trebui sa fim mandri de ei in egala masura, fara a-i compara.
    Am facut descoperirea secolului XXI!!! Unitatea de masura pentru prostie este: "Geoana" cu derivatii "Kilogeoana" sau "Miligeoana", precum si derivatul "Vanghelie"= 50 "Geoana"...=))

  12. #96
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    in general sunt de acord cu tine. am si zis-o pe undeva in threadul asta.
    dar faza cu bacovia pe care nu il place nimeni dar a lasat multe literaturii e tare funny. deci propriu zis valoarea vine din faptul ca poate fi folosit ca exemplu negativ??? uite mama, daca vrei sa te faci poet sa nu faci ca nenea asta ca pe el nu-l place nimeni. scuze, poate nu e asa de funny si e de vina doar ora tarzie si filmul prost pe care l-am vazut .
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #97
    junior ogip000's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti City
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    ^Nu stiu cat de inteles m-am facut... Nu am zis ca e un exemplu negativist, ci pur si simplu oricarui cititor i se pare morbid, fara a-si da seama de ce a insemnat atat in literatura, cat si in simbolism. Nu am spus ca nu e un mare scriitor, dimpotriva are toata admiratia mea, dar vezi tu, pentru o persoana care il citeste prima data ii lasa un "gust amar" acest scriitor. Cat despre exemplu negativist... Nici vorba!
    Am facut descoperirea secolului XXI!!! Unitatea de masura pentru prostie este: "Geoana" cu derivatii "Kilogeoana" sau "Miligeoana", precum si derivatul "Vanghelie"= 50 "Geoana"...=))

  14. #98
    incepator NovemberRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Mie imi plac Rebreanu si Bacovia...cum nici unul nu era in poll am votat "altul" si am precizat care

  15. #99
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Recunosc ca am facut threadul asta cam la repezeala.Deh,eram si mai mic.

  16. #100
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    intre timp pe cine ai mai descoperit ?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #101
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Intre timp mi-am dat seama ca nu poti sa pui toti scriitorii intr-o oala,ca fiecare a fost bun prin ceva anume.

  18. #102
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    e bine ca ti-ai dat seama. asta e motivul pt care eu nu fac poll-uri dupa cum se poate observa. de altfel nu poti sa pui nimic intr-o oala doar pt ca au o trasatura comuna, chiar daca acea trasatura este placerea de a scrie carti, cantece, scenarii de filme sau orice altceva.

    dar totusi ca amuzament sunt dragute si ai creat o discutie ceea ce e un lucru bun.
    asa ca simte-te liber sa dezbati orice vrei ( si are legatura mai mult sau mai putin cu forumul ).
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  19. #103
    Mada Mada Dane! Andreea's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Bahamas
    Posts
    397
    Reputatie
    1
    Dupa mine cei mai buni scriitori romani sunt: Marin Preda, Liviu Rebreanu si I.L. Caragiale.Cel mai mare: Marin Preda.

  20. #104
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Eu votez cu Marin Preda.In opinia mea a scris cel mai complet si mai fascinant roman din literatura romana"Cel mai iubit dintre pamanteni".Mai imi place Rebreanu,Caragiale,Calinescu,Bacovia si Eliade.

  21. #105
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Criss88 View Post
    Eu votez cu Marin Preda.In opinia mea a scris cel mai complet si mai fascinant roman din literatura romana"Cel mai iubit dintre pamanteni".Mai imi place Rebreanu,Caragiale,Calinescu,Bacovia si Eliade.
    nu m-a impresionat cu nimic marin preda.nu cred ca avem scriitori reprezentativi ci doar unii de hmmm...nisa ceva de genul asta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •