View Poll Results: Cine va castiga cursa din Malaezia?

Voters
11. You may not vote on this poll
  • Kimi Raikkonen (Lotus Renault)

    0 0%
  • Fernando Alonso (Ferrari)

    5 45.45%
  • Sebastian Vettel (Red Bull)

    6 54.55%
  • Felipe Massa (Ferrari)

    0 0%
  • Lewis Hamilton (Mercedes)

    0 0%
  • Mark Webber (Red Bull)

    0 0%
  • Adrian Sutil (Force India)

    0 0%
  • Paul di Resta (Force India)

    0 0%
  • Jenson Button (McLaren Mercedes)

    0 0%
  • Romain Grosjean (Lotus Renault)

    0 0%
  • Sergio Perez (McLaren Mercedes)

    0 0%
  • Nico Rosberg (Mercedes)

    0 0%
  • Alt pilot (mentionati-l pe thread)

    0 0%
Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 156 of 156

Thread: 2. Malaezia GP: Sepang, 22-24 Martie 2013

  1. #148
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mariomax View Post
    prea tarziu insa, e clar ca setarile monopostului nu mai erau aceleasi dinainte de ultimul schimb cand Webber se mentinea constant la 4-5 secunde de Vettel...
    Deci RBR, in loc sa-i spuna angajatului Webber sa-l lase pur si simplu pe Vettel sa treaca, a ales sa-si saboteze pilotul modificandu-i setarile masinii pentru a fi mai lent decat coechipierul sau.

    Ma intreb ce parere au extraterestrii de chestia asta...
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  2. #149
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Mda.....Ca o concluzie pot spune ca nu ma deranjeaza prostia UNORA-ca doar nimeni nu e perfect-ci doar CONSISTENTA perfecta de care dau dovada.
    Nu mai conteaza ca unii piloti au 1,2,3....titluri ce campioni mondiali.Sunt falsuri,nemuncite,moca,etc.....dar cand apare 1,2,3....piloti care aduca ici-colo cate o victorie,si toate adunate poate face cat un titlu mondial,aia sunt cei mai nedreptatiti,furati la drumul mare,etc....
    Nu mai conteaza ca un Ross Braun ia o echipa(Honda) care "pusese cruce" la intrarea in garaje, si ajunge CM la constructori si la piloti in primul an.Sau ca a fost CM cu Ferrari pana ia curs sange din na......
    Dar el ramane "un neica nimeni" in opinia unora.....hmmmmmm.....
    Trebuie sa ai probleme "la colivie" sa nu accepti realitatea.Sau cum spunea un amic de-al meu,doctor fiind,..."...un costum cu maneci la spate e un tratament adecvat+ un control la oftalmolog".....
    Si mare dreptate a avut......

    PS.
    Oaspete....ai primit PM cu informatii despre Liga?

  3. #150
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Deci RBR, in loc sa-i spuna angajatului Webber sa-l lase pur si simplu pe Vettel sa treaca, a ales sa-si saboteze pilotul modificandu-i setarile masinii pentru a fi mai lent decat coechipierul sau.

    Ma intreb ce parere au extraterestrii de chestia asta...
    eu zic sa recitesti ce s-a scris ca te faci de.....

    in echipa RBR era o intelegere si toti se asteptau ca Vettel sa nu o incalce, adica sa nu il atace pe Webber. de aceea lui Webber i s-a spus ca in acel moment cursa era ca si incheiata, totul trebuia doar ”conservat”. insa Vettel a ales sa o incalce si sa il depaseasca pe Webber, care normal, isi ”racise” ritmul...
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  4. #151
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mariomax View Post

    in echipa RBR era o intelegere si toti se asteptau ca Vettel sa nu o incalce, adica sa nu il atace pe Webber. de aceea lui Webber i s-a spus ca in acel moment cursa era ca si incheiata, totul trebuia doar ”conservat”. insa Vettel a ales sa o incalce si sa il depaseasca pe Webber, care normal, isi ”racise” ritmul...
    Atunci inseamna ca tu nu prea stii ce scrii pe-aici sau ca ar trebui sa te hotarasti pe ce varianta de scenariu mergi in continuare.

    Asadar, ori exista o intelegere in cadrul RBR pe care Vettel a incalcat-o, caz in care Webber a fost totusi depasit net de colegul sau, ambii avand acelasi "material", ori Webber a fost sabotat de RBR la ultima intrare la boxe, cand i s-au schimbat setarile ca Vettel sa-l depaseasca, ori Webber a crezut in echipa si l-a lasat pe Vettel sa treaca pentru ca mergea "la ralanti", ori... ori... ori...

    Reciteste ce-ai scris pe aici, cu fiecare post avansezi un nou scenariu. Poate te decizi candva
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  5. #152
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mariomax View Post
    eu zic sa recitesti ce s-a scris ca te faci de.....

    in echipa RBR era o intelegere si toti se asteptau ca Vettel sa nu o incalce, adica sa nu il atace pe Webber. de aceea lui Webber i s-a spus ca in acel moment cursa era ca si incheiata, totul trebuia doar ”conservat”. insa Vettel a ales sa o incalce si sa il depaseasca pe Webber, care normal, isi ”racise” ritmul...
    Eu nu stiu de unde ai tu informatiile astea 100% sigure vizavi de intelegerea asta.
    Si eu cred ca exista o intelegere, o strategie mai bine spus, dar vezi tu, conditiile de pe circuit se mai schimba, masinile se mia schimba, pneurile se mai schimba. Ala care a avut cauciucuri mai bune la inceput sigur a bagat material, celalalt a rulat conservativ.
    Ei bine, la final se schimba treaba. Mai mult, ai o diferenta de 4 sec intre cei 2 dar dupa schimbul de pneuri, desi executat in acelasi timp (sa zicem) Vettel iese exact in spatele lui Webber. Poi nu e clar ca s-au schimbat termenii intelegerii ?? (sau mai corect, a strategiei??) Plan B, Plan B
    Schumi? the only one!

  6. #153
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Took down McLaren's 2.31s record

    Red Bull was able to establish a new pitstop record during the 2013 Malaysian Grand Prix.

    The previous record belonged to McLaren as last year they were able to change all four tires in 2.31 seconds. However, at the Malaysian Grand Prix the record was improved no less than six times, with five of them belonging to Red Bull. One of those achievements happened during Sebastian Vettel's first stop when the pit crew did their job in 2.13 seconds.

    The other four occurred during Mark Webber's pitstops, including the one in lap 19 when Red Bull's mechanics replaced the used rubbers in an almost unbelievable 2.05 seconds, thus establishing a new world record.


    l-au boicotat !

    Schumi? the only one!

  7. #154
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Atunci inseamna ca tu nu prea stii ce scrii pe-aici sau ca ar trebui sa te hotarasti pe ce varianta de scenariu mergi in continuare.

    Asadar, ori exista o intelegere in cadrul RBR pe care Vettel a incalcat-o, caz in care Webber a fost totusi depasit net de colegul sau, ambii avand acelasi "material", ori Webber a fost sabotat de RBR la ultima intrare la boxe, cand i s-au schimbat setarile ca Vettel sa-l depaseasca, ori Webber a crezut in echipa si l-a lasat pe Vettel sa treaca pentru ca mergea "la ralanti", ori... ori... ori...

    Reciteste ce-ai scris pe aici, cu fiecare post avansezi un nou scenariu. Poate te decizi candva
    omu... tu vorbesti cam mult de sabotarea de catre echipa si schimbarea setarilor la boxe... ai auzit vreodata de "fuel mixing"? e un butonel dintre acelea multe existente pe volanul oricarui monopost F1. Are trei pozitii: 1. Rich (performanta sporita dar consum mai mare); 2. Standard; 3. Lean (performanta scazuta dar consum mai mic).
    Cand echipa iti spune prin radio ca e terminata cursa si nu mai trebuie decat sa ajungi la sosire, se foloseste logic setarea "Lean", ca evident, vrei sa nu ai probleme de combustibil pe final. mai informeaza-te un pic de cum functioneaza o masina de Formula 1 inainte sa pui totul pe seama abilitatii umane. aceiasi facatura si cu ajutorul DRS-ului, sa exclame lumea: Vai ce spectaculos, vai ce talent, vai ce senzational, cand de fapt in spatele depasirii e doar un avantaj tehnic evident. (de-aia n-o sa fie niciodata Formula 1 sport olimpic)
    Last edited by Travis Daye; 9th April 2013 at 18:02.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  8. #155
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Travis Daye View Post
    omu... tu vorbesti cam mult de sabotarea de catre echipa si schimbarea setarilor la boxe...
    Omu', eu cred c-ar trebui sa recitesti ce-am scris si poate o sa intelegi. Si dupa ce o sa intelegi poate ca o sa ne intelegem sau macar eu o sa inteleg ce vrei.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  9. #156
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Omu', eu cred c-ar trebui sa recitesti ce-am scris si poate o sa intelegi. Si dupa ce o sa intelegi poate ca o sa ne intelegem sau macar eu o sa inteleg ce vrei.
    ca in impunerea ritmului de cursa nu exista numai indicatia "las-o mai moale" ci si niste setari care se fac din interiorul cockpit-ului, iar unele din ele e posibil sa nu intre in efect imediat cum ai apasat butonul.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •