Results 1 to 20 of 20

Thread: Greva la Sportul!

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0

    Greva la Sportul!

    Jucatorii Sportului acuza ca nu au fost platiti si au refuzat sa intre pe teren la partida de azi cu Farul, prima oficiala din retur!
    Farul va castiga cu 3-0 la masa verde!

    Unul dintre liderii jucatorilor, Dacian Varga, a sarit sa-l bata pe patronul Siman in incinta stadionului din Colentina, inchiriat pentru a doua parte a campionatului. Stewarzii au intervenit si l-au scapat pe Siman.

    Sportul era lider in Liga a 2-a inaintea acestei etape.

  2. #2
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    S-a dus si echipa asta. Pacat.

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    o sa joace cu juniorii
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    "Nu avem apă și căldură la stadion, iar în ultimele zile nu am fost lăsați să intrăm pe gazon. Ne-am pregătit doar pe terenul sintetic. Mergem mâine (n.r. - azi) la terenul din Colentina, dar nu intrăm. Nu avem vizele medicale și nu vrem să murim pe teren. Am înțeles că domnul Șiman ne-a falsificat vizele pentru a ne forța să jucăm", a spus un jucător de la Sportul, sub protecția anonimatului. Mai mult, Șiman l-a numit antrenor, în urmă cu o lună, pe Tibor Selymes, dar jucătorii au aflat abia joi.

    "Habar nu aveam cine ne este antrenor. Noi nu am făcut niciun cantonament și niciun antrenament cu Selymes. Vă spun sigur că nu vom intra pe teren contra Farului. Vrem doar să devenim liberi și să plecăm de la Sportul", a afirmat un alt jucător din Regie.

  5. #5
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    În replică, patronul Vasile Șiman spune că jucătorii au refuzat să facă vizele medicale în această iarnă. "E problema lor dacă nu vor intra pe teren cu Farul. Vor suporta consecințele. Nu le-am falsificat nicio viză jucătorilor. I-am programat de două ori la vizitele medicale, dar au refuzat. Ei nu răspund la telefoane când sunt sunați de oamenii din conducerea clubului. Dacă nu le convine ce se petrece la Sportul, fotbaliștii sunt liberi să-și depună memorii. Poate aducem pe alții în locul lor, care vor să joace pentru această echipă", a spus Șiman pentru ProSport.

  6. #6
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=610

    15 jucători de la Sportul și-au spus of-ul în direct la Sport.ro! Mărturii incredibile: "Vrem să scăpăm de sclavie!"

    "Nu suntem plătiți de 18-20 de luni, dar nu putem dovedi. Avem dispoziții de plată, dar n-am primit niciun ban. Suntem disperați, vrem să scăpăm din aceasta sclavie!", "Sunt cel mai nou din echipă și am cel mai mic salariu, dar și cele mai puține luni în care nu am fost plătit. Neavând utilități la stadion, în special apă, a trebuit să plec nespălat acasă, la Ploiești" sau "Nu mai avem nici bani de chirie! Noi nu mai putem suporta acest calvar", sunt doar câteva dintre mărturiile făcute de fotbaliștii Sportului la Sport.ro.

    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...lavie-10660569

  7. #7
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    "De aici scapă cine vreau eu! Sînteți «jugul Uniunii Sovietice»!"

    http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/excl...ce-393280.html

  8. #8
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0

  9. #9
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    "Nu cunosc situația de la Sportul Studențesc, dar ce am văzut la televizor este fără precedent. Nu îmi place să văd asemenea situații, dar ăsta e adevărul. Federația are comisii care vor judeca. Ieri, în Comitetul Executiv, Dumitru Costin (n.r. - președintele AFAN) a ridicat această problemă și trebuie să înțelegem că fotbaliștii nu sunt sclavi. Au familii, părinți, trebuie să trăiască și ei. Dacă cei de Sportul vor proceda precum Mititelu atunci va fi mai grav decât ce s-a întâmplat cu Universitatea Craiova. Sigur că sunt și în Liga I foarte mulți jucători neplătiți, însă nu ca la Sportul", a spus Dragomir.

  10. #10
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...-aici-10687585

    „Dacă mai veniți la antrenamente și vă mai aud vorbind pe tema asta, dacă aud că ciripiți sau că mai comentați o să vă scot în șuturi de aici pe toți. O să ajugem la alte discuții, bani n-am, dar am pumni. Dacă nu sunt bun la finanțe, măcar să fiu și eu bun la ceva, nu? Eu stau cu pistolul în buzunar. Dorm cu el sub pernă”.


    E incredibil ce se intampla la Sportul. De ce nu intervine Federatia?

  11. #11
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Jucătorii din Regie au prezentat cazul lor celor de la FIFPro, sindicatul mondial al jucătorilor, iar cei de acolo au promis că vor înainta dosarul pe masa lui Sepp Blatter și Michel Platini.

    http://www.onlinesport.ro/fotbal/lig...aign=last-news

  12. #12
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Viorel Ferfelea este primul dintre jucatorii aflati in razboi cu Vasile Siman care a castigat litigiul la FRF. Varful a fost declarat liber.

  13. #13
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Rand pe rand jucatorii Sportului sunt declarati liberi de contract. Dupa Daniel Novac a venit si randul lui Andrei Lungu.

  14. #14
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Lungu, Lazăr, Ormenișan, Nistor, Dobre, Ghinga și Lung au fost declarați liberi de către CNSL, decizia fiind irevocabilă și inatacabilă.

    Din acest moment, jucătorii pot semna cu orice echipă, având drept de joc din sezonul viitor. În plus, Comisia a obligat clubul să le achite toate salariile restante.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by leodacin View Post
    Lungu, Lazăr, Ormenișan, Nistor, Dobre, Ghinga și Lung au fost declarați liberi de către CNSL, decizia fiind irevocabilă și inatacabilă.

    Din acest moment, jucătorii pot semna cu orice echipă, având drept de joc din sezonul viitor. În plus, Comisia a obligat clubul să le achite toate salariile restante.
    FRF a actionat impotriva intereselor jucatorilor, asteptand finalul campionatului ca sa-i declare liberi, probabil si ei ar fi trebuit sa ceara eliberarea de contract in decembrie, nu in martie. Cum clubul nu are niciun ban pentru salariile lor, presupun ca singura posibilitate este sa nu mai fie programat sezonul care vine.
    Sa vedem si cine va fi interesat de jucatori, poate Otopenii, Axintele sau Tarlungenii, ca Varga a fost la Vaslui si nu i-a incantat, Rapidul nu are bani de jucatori (tot trebuie sa le dai ceva la semnatura), Steaua si Dinamo nu iau de la Sportul ca vor super jucatori cu 3 lei. Pentru un lot care a tras la promovare perspective interesante nu prea sunt.

  16. #16
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Sportul Studentesc a fost exclusa din campionat si poate reveni doar sezonul viitor in Liga 3.

  17. #17
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    siman a distrus ceea ce putea sa fie una dintre cele mai frumoase echipe din liga 1.
    retired.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    siman a distrus ceea ce putea sa fie una dintre cele mai frumoase echipe din liga 1.
    Siman a ținut această echipă câțiva ani, acum nu mai poate și nici nu vine cineva să-i dea bani pa această echipă. Față de FC Național, SS a mai rezistat câțiva ani. Peste încă vreo 3-4 ani vom avea un campionat mult mai slab și se va vedea asta doar în cupele europene.
    Lui SS i s-a creat imaginea de echipă frumoasă, incă din anii 75.
    Urmează, la rând, SC Vaslui.

  19. #19
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Jucatorii Sportului au castigat procesul cu Vasile Siman la TAS. Patronul Sportului va fi obligat sa le achite toate restantele salariale.

    Jucatorii care au castigat procesul: Octavian Ormenisan, Andrei Lungu, Leonard Dobre, Sebastian Ghinga, Daniel Lung, Valentin Lazar, Codrut Cioranu.

    http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/foto...ze-421326.html

  20. #20
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Foarte bine. Siman ala e idiot rau.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •