Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 63

Thread: Eurovision 2013 selectia nationala

  1. #1
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0

    Eurovision 2013 selectia nationala

    După audiții în cinci orașe din țară, juriul din partea TVR a stabilit lista celor 32 de melodii calificate în semifinalele concursului Eurovision, selecția națională.
    În cursa națională s-au înscris 135 de piese, cu 37 mai multe decât în 2012. Audițiile s-au desfășurat în patru orașe din țară, Iași (6 februarie), Cluj (8 februarie), Timișoara (10 februarie), Craiova (12 februarie), iar pe 13 și 14 au avut loc și la București.

    Nepoata celebrului Carlos Santana, Andrei Leonte, Elena Cârstea și Luminița Anghel sunt printre artiștii care s-au calificat în această fază a competiției.



    EUROVISION 2013 - piese calificate în semifinale

    1. The best thing in life is to love - Cristian Prăjescu
    2. I believe in love - Diana Hetea
    3. Pour toi et pour moi - Phaser
    4. Seven - Narcis Iustin Ianău
    5. Hello - Tudor Turcu
    6. All for naught - Gardens
    7. Confession - Natalia Barbu
    8. Criminal Mind - FreeStay
    9. Un Refren - Casa Presei și Robert Turcescu
    10. Sukar Transylvania - The Zuralia Orchestra
    11. Buddy Buddy - Edict
    12. Ma Ma He - Diana Matei
    13. Unique - Luminița Anghel
    14. Broken Heart - Maximilian Munteanu
    15. We are one - Letiția Moisescu
    16. Firebird - Tamara Sofi
    17. Wake me up - Georgiana Moraru
    18. Final de război - Cristina Haios
    19.Your heart is telling me so - Station 4
    20. Run away with me - Ovidiu Anton
    21. Storyline - Alin Văduva
    22. Feel the same - Mosquito
    23. Emilia - Electric Fence
    24. One heart - Brigitta&Mihai (feat. TIPS)
    25. I feel so high - Claudiu Mirea
    26. Silver lining - Spin & Cezar Dometi
    27. La donna di nero - Liviu Cătălin Mititelu
    28. Dream girl - Anthony
    29. Paralyzed - Andrei Leonte
    30. It's my life - Cezar Florin Ouatu
    31. Spinning - Elena Cârstea Muttart
    32. What is love - Renee Santana

    Semifinalele vor avea loc pe 23, respectiv 24 februarie. Juriul de specialitate și telespectatorii vor decide cele mai bune șase melodii din fiecare semifinală, ponderea televotului fiind de 50%.

    9 martie este seara verdictului. În cursa finală vor intra 12 piese, votate în procente egale de telespectatori și de membrii juriului.

    Semifinalele și finala vor fi transmise în direct pe TVR1, TVR HD, TVR Internațional și online, pe www.tvrplus.ro, iar finala națională va apărea și pe www.eurovision.tv, site-ul oficial al competiției.

    Finala continentală, în Suedia

    Cea de-a 58-a ediție a competiției va avea loc la Malmo, în Suedia, pe 14, 16 mai (prima, respectiv a doua semifinală) și pe 18 mai (finala). Anul acesta participă mai puține state, 39, după ce unele țări și-au anunțat retragerea din motive financiare.

    România va concura în cea de-a doua semifinală alături de 16 țări: Letonia, Israel, Azerbaidjan, Norvegia, Malta, Armenia, Albania, Islanda, Ungaria, San Marino, Elveția, Georgia, Grecia, Macedonia, Finlanda și Bulgaria. Din fiecare semifinală vor merge mai departe primele 10 clasate. Acestora li se vor alătura în finală alte cinci state calificate direct: Franța, Marea Britanie, Spania și Germania (ca state mari plătitoare) și Suedia (câștigătoarea ediției precedente).
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  2. #2
    mitic torinezu's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,854
    Reputatie
    1
    cine naiba mai pierde vremea cu eurovision? a ajuns de rasul curcilor...
    Mai detestabili decat cei care nu stiu sa piarda sunt cei care nu stiu sa castige.

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    mie mi-ar place sa se duca Turcescu
    la anul banuiesc ca toti 'analistii politici indragiti' se vor lupta pentru a reprezenta Romania.
    Urmeaza oamenii politici si alti profesionisti ai muzicii romanesti.
    Ar fi misto sa fii nevoit sa alegi reprezentantul Romaniei la Eurovision dintre Turcescu, Ciutacu, C.T. Popescu, Madalin Voicu si Emil Boc. Plus neamuri ale unor muzicieni celebri, precum e anul asta nepoata lui Carlos Santana.
    Tara de oameni multilateral dezvoltati si clone.

    Elena Carstea vad ca si-a trecut si numele sotului ca e de bon-ton un nume strein.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    N-am auzit de niciunul dintre acei cantareti

  5. #5
    mitic torinezu's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,854
    Reputatie
    1
    din tot pomelnicul de "interpreti" de mai sus am auzit decat de elena carstea (fosta candva cantareata, actualmente maritata cu un porc, dupa cum era parerea ei despre barbati...) si turcescu, dar care nu stiam ca e cantaret, ci altceva.
    oh, observ ca exista si luminita anghel. mai canta?
    Mai detestabili decat cei care nu stiu sa piarda sunt cei care nu stiu sa castige.

  6. #6
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    mai canta....eu ii remarc pe Ianau de la Romanii au Talent , pe castigatorii X-Factor Andrei Leonte si Tudor Turcu , locul 2 Alin Vaduva si pe Cezar Dometi de la Vocea Romaniei
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  7. #7
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Ciudate semifinale...

  8. #8
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    de ce ?
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #9
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    incepe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  10. #10
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    astia iar au venit cu o melodie tiganeasca?
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  11. #11
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    Aia e piesa ce a cantat Turcescu? Electric Fence astia chiar sunt misto.

  12. #12
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Diana hetea poate canta, dar oare chiar e nevoie de inca o balada la eurovision? Cred ca nu..

  13. #13
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Horror! toate melodiile sunt horror.

  14. #14
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    deci sa inteleg ca azi se afla cine ne reprezinta?
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  15. #15
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    pe 9 martie aflam cine ne va reprezenta in Suedia ....
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  16. #16
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    nu am vazut semifinalele dar am vazut rezultatele si am ascultat pe net melodiile din concurs.
    Parerea mea e ca:
    -aia doi castrato din concurs pot atrage atentia doar la capitolul curozitati, altfel melodiile mi se pare slabe si deloc memorabile. Ar fi o idee sa faca un duo, asa ar atrage si mai mult atentia.
    -melodia lui Turcescu si Casa Presei este un fel de copie proasta a celor de la Vama Veche. E misto poate la o sueta cu prietenii intr-un bar, dar altfel omul nu are voce iar melodia este cu impact limitat la romani.
    -Electric Fence au venit cu o melodie similara cu cea de anul trecut, mai putin faptul ca nu au mai cantat in romanes. Canta frumos, dar melodia nu e catchy in opinia mea. Cu atat mai putin pentru Eurovision.
    -personal nu cred ca a merge cu melodii tiganesti la Eurovision ar fi o idee buna (a mai fost si Zuralia pe aceeasi tema). Nu numai ca am pirdut trenul originalitatii si ne-a luat-o Bregovic inainte, dar ne mai si auto-definim ca atare intr-un concurs ce are nuante politice si de promovare de tara destul de pronuntate.

    -marea majoritate a melodiilor din concurs sunt slabe sau in cel mai bun caz fara muc si sfarc
    -de apreciat incercarea lui Liviu Guta de a canta si altceva decat manele. A rezultat o melodie banala in italiana, dar decenta.
    -cativa dintre concurenti nu au volum deloc si nu vad de ce insista sa cante. E cazul lui Andrei Leonte si a catorva gagicutze.
    -melodia Luminitiei Anghel mi se pare buna de coloana sonora la filmele James Bond. Nu e rea per total.

    -ce mi-a placut mie nu a trecut in finala, respectiv melodia celor de la ABCD-La final de razboi. E drept ca vocea Cristinei mi-a placut mereu. Cred ca melodia asta are si o amprenta romaneasca in ea, dar mi se pare catchy si in context european. Cu un aranjament mai bun pe sunet si cu un film bun pe background ar fi putut face un scor bun in opinia mea. Eventual tradusa in engleza, dar mi se pare OK si in romana. Pacat, eu cred ca melodia asta ar fi meritat macar sa intre in finala.

    Mi-a mai placut si Mosquito-Feel the same. But the same, nu au trecut de semifinale. E drept ca asta era cam plata si ar fi avut nevoie de ceva rupere de ritm.
    Mi-au mai placut intr-o mai mica masura Phaser (o melodie buna dar banala in context frantuzesc), FreeStay (agreabila dar banala) si nepoata lu' Santana (o melodie pe stilul Euphoria).


    Inteleg ca votul a fost dat partial de telespectatori si de juriu.
    Daca romanii pot vota in draci melodii ca alea ale 'vocilor subtirele' sau Turcescu si nu fac asta la misto, atunci se cheama ca ceva ciudat se intampla cu tara noastra.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #17
    mitic torinezu's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,854
    Reputatie
    1
    asadar concluzia este ca nici anul asta nu vom lua marele premiu...
    Mai detestabili decat cei care nu stiu sa piarda sunt cei care nu stiu sa castige.

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    eu n-as paria niciun cent pe Romania.
    oricum nu prea avem unde sa organizam un festival de asemenea amploare.
    Poate doar pe noul stadion national, dar nu stiu daca acustica este buna pentru un concurs de muzica.
    Last edited by Utilizator; 25th February 2013 at 12:46.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Mi-a placut Emilia - Electric Fence.

  20. #20
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    sper sa nu castige Turcescu

    superb canta Ianau
    Last edited by Lordul; 9th March 2013 at 21:15.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  21. #21
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Penibil Turcescu

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •