Results 1 to 11 of 11

Thread: Gala de box;Galati;22 februarie;GSP TV/Eurosport

  1. #1
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1

    Gala de box;Galati;22 februarie;GSP TV/Eurosport

    Programul complet al galei de pe 22:

    Categoria grea, 12 runde, titlul WBC International

    Manuel Charr (22 – 1 – 0) vs Yakup Saglam (28 – 1 – 0)

    Categoria cruiser, 12 runde, titlul eliminatoriu IBF

    Alexander Alekseev (23 – 2 – 1 ) vs Garrett Wilson (13 – 5 – 1)

    Categoria grea, 12 runde, titlul WBO European

    Cristian Ciocan (12 – 3 – 0) vs Oleksiy Mazikin (18 – 4 – 2)

    Categoria semiwelter, 10 runde, titlul WBC Silver

    Klara Svensson (6 – 0 – 0) vs Kremena Petkova (7 – 4 – 1)

    Categoria cruiser, 8 runde

    Iulian Ilie (18 – 6 – 2) vs Peter Erdos (6 – 2 – 1)

    Categoria cruiser, 6 runde

    Noel Gevor (5 – 0 – 0) vs Slavomir Selicky (18 – 10 – 1)

    Categoria mijlocie, 6 runde

    Denis Krieger (3 – 1 – 0) vs Frank Odoi (2 – 0 – 0)

    Categoria semigrea, 6 runde

    Emil Markic (7 – 0 – 0) vs TBA

    Categoria usoara, 4 runde

    Natalia Smirnova (debut) vs Polina Pencheva (4 – 10 – 1)

    Categoria welter

    Flavius Biea (debut) vs Pavel Petkov (0 – 2 – 0)

    O gala foarte buna tinand cont de ce am mai vazut la noi.Cele 3 meciuri care sunt cap de afis chiar sunt de vazut.

    http://img339.imageshack.us/img339/1659/erol.png

    Uploaded with ImageShack.us

  2. #2
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Si totusi in acest interviu recent Flavius Biea neaga ca va lupta in aceasta gala:

    Biea: “Inca nu debutez la profesionisti''.

    Flavius Biea a tinut sa clarifice situatia sa sportiva dupa ce in presa au aparut mai multe informatii care anuntau debutul sau in boxul profesionist intr-o gala la Galati, peste cateva saptamani. “Nu sunt adevarate aceste informatii, nu voi boxa in gala respectiva. Nu stiu de unde au aparut aceste informatii“, a explicat din Anglia boxerul timisorean.

    - Prin țară au ajuns informații care vorbesc despre debutul tău la profesioniști?

    - Din păcate nu sunt adevărate. Nu voi boxa în gala de la Galați! Nu a fost nimic sigur, eram în niște simple discuții să boxez dar nu a s-a concretizat nimic. În primul rând era prea scurt timpul și nu aș fi avut timp pentru a face actele necesare de a trece la profesioniști. Au fost discuții între mine și câteva persoane, nu s-a mers mai departe. Sigur că mi-ar fi prins bine acel meci, era un început bun în boxul profesionist. Nu mă precipit însă, am răbdare și totul va fi bine. Am încredere în mine și sper doar să fiu sănătos și cu ajutorul lui Dumnezeu voi reuși să iau cele mai bune decizii în privința viitorului meu.

    - Care este situația ta în acest moment?

    - Acum sunt în discuții cu cineva pentru o eventuală următoare gală, dacă ne vom înțelege să boxez. Ca să treci la profesioniști trebuie să te înțelegi cu un promoter în primul rând și eu sunt tocmai la acest capitol, în discuții cu doi promoteri dar încă nu s-a stabilit nimic.

    - Nu se întrevede niciun meci?

    - Trebuia să boxez la o gală semiprofesionistă transmisă pe Sky Sport în 16 martie dar din păcate a picat această variantă. Era o gală de semiprofesioniști și după ce m-am dus și am făcut poze de afiș și poze cu adversarul mi s-a spus că nu pot să boxez acolo că sunt la un nivel mult mai mare pentru acea competiție. Acum nu rămâne decât să am răbdare și să mă pregătesc ca și până acum să îmi văd de treaba mea și să îl las pe șeful meu să se ocupe de asta. Eu mă antrenez și când va fi ceva sigur atunci voi spune mai multe. Sigur vor veni ofertele și meciurile.

    Incurajari si aprecieri de la Mihai LeuFlavius Biea se pregătește în Anglia, la Colchester, pentru a face pasul în boxul profesionist. Pugilistul timișorean a susținut două partide la semiprofesioniști pe care le-a câștigat crescându-și cota. Fostul campion mondial Mihai Leu îi prevede un viitor frumos tânărului sportiv.

    ”Flavius mi-a plăcut dintotdeauna cum boxează. Este unul dintre preferații mei. Știu despre dorința lui de a trece la profesioniști și are șanse bune de a reuși. Este un băiat talentat și dacă va munci în continuare își poate face o carieră frumoasă. Țin legătura cu el în Anglia și l-am ajutat cu sfaturi” a punctat Leu.

    http://sportvest.info/acasa/2013/02/...profesionisti/

  3. #3
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    O analiza buna a adversarului lui Hammer(Ciocan) de pe 22:

    Următorul pas în cariera lui Cristian Ciocan, i-l aduce în față pe ucreaineanul de 37 de ani Oleksiy Mazikin (18-8-2). Ca amator, Mazikin a participat la două editii ale Jocurilor Olimpice și a ocupat un loc doi la Campionatul Mondial din 2001, după victorii la Alexander Povetkin și Pedro Carrion, pierzând finala la Ruslan Chagaev prin abandon în repriza a doua.

    A trecut la profesioniști în anul 2005 unde a trăit frumos doi ani, până la partida cu cubanezul Odlanier Solis, care i-a evidențiat pentru prima oară cu adevarat limitele printr-un knockout în prima repriză. Ca profesionist, Mazikin a alternat partidele eroice (Bidenko, Airich, Chechenov), cu cele în care a cedat la primele lovituri serioase (Odlanier Solis croșeu la cap, Juan Carlos Gomez lovituri repetate la ficat, Edmund Gerber croșeu de dreapta la splina).

    De asemenea cariera sa e împânzită de puncte pierdute și avertismente pentru lovituri sub centură (Ondrej Pala, Andrzej Wawrzyk, Konstantin Airich, Evgeny Orlov) ceea ce îi devoalează unul din tiparele silului său, acela de a lovi des uppercuturile la corp. Nu de puține ori abuzează de acest procedeu, folosindu-l atât ca lovitură de deschidere cât și izolat sau pe contră la jabul adversarului.

    Spre exemplu, în repriza a șaptea a meciului din 2010 contra lui Konstantin Airich, a trimis șapte uppercuturi la corp (cinci de dreapta și doua de stânga), iar în cea de-a opta, în interval de doar un minut a lovit cu uppecutul de patru ori (toate de dreapta, două contre la jab și două lovituri de deschidere). Ucreaineanul are deseori încercări de box pe contră dar lipsa vitezei de reacție și încărcarea precară a loviturilor îi compromit eficiența.

    În ciuda staturii impresionante, rata knockouturilor de doar 14 % în fața unor adversari mediocri, îi demonstrează lipsa de forță, Cristian fiindu-i net superior la acest capitol. Totul este ca românul să ajungă în postura de a-și trimite ciocanele devastatoare. Având de depășit o diferență de înălțime de 8 centimetri, lupta din distanță nu este o opțiune viabilă pentru el. Cel mai probabil va căuta lupta din interior, și nu ar trebui să-i fie foarte greu să facă acest lucru, datorită faptului că și Mazikin agrează mai degrabă semidistanta. O variabilă în evoluțiile lui Mazikin este condiția fizică, el arătându-se cu resursele epuizate în mai multe rânduri încă din rundele de deschidere (vezi repriza a treia contra lui Orlov sau a doua cu Juan Carlos Gomez), de aceea cred că una din soluțiile lui Cristian Ciocan este să încerce să-i taie gazul cu lovituri puternice la corp.

    Privit de la distanță, palmaresul ucraineanului poate fi derutant, cele opt înfrângeri (patru înainte de limita) și două egaluri putând adormi vigilența adversarilor săi. Trebuie ținut însă cont că partida cu Bidenko și cele două cu Airich au fost foarte strânse, deciziile cu Bidenko si din cel de-al doilea meci cu Airich fiind de-a dreptul scandaloase, Mazikin dominând și dictând ritmul în ambele. Atunci când e lăsat să boxeze, poate avea evoluții care îi depășesc condiția de luptător dinainte învins. Pus însă sub presiune și combinații în viteză, nu se mai descurcă la fel de bine, neavând inteligența în ring și determinarea de a răsturna situațiile defavorabile.

    Galați, 22 februarie 2013, pare a fi momentul românului Cristian Ciocan. E timpul său să strălucească și dacă se va pregăti cu aceeași seriozitate cu care a făcut-o în ultimii doi ani, poate profita de actuala criză a greilor și să încerce escalada spre glorie și bani. Ajuns vecin de clasament cu Audley Harrison, Matt Skelton sau Hasim Rahman în topul boxrec, ori cu Kubrat Pulev și David Price in cel al versiunii WBO unde ocupă locul doisprezece în acest moment, în cazul unei victorii, Cristian se va îndrepta cu pași siguri spre top 50 mondial, unde îl așteaptă provocări demne de măsura talentului său.

    Înainte de asta are nevoie de mai multe reprize de box care să-l solicite cu adevărat. Firesc și benefic pentru încrederea în sine a românului, ar trebui ca nu foarte departe în timp să fie programată revanșa cu Taras Bydenko pe care acum îl poate aborda în alți termeni. Și apoi, cine știe dacă într-o bună zi Wladimir Klitschko nu-i va trage numele ca challenger la centura cu diamante

  4. #4
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Modificare:

    Desi trustul Impact ajunsese la un acord cu promotorul turco-german Erol Ceylan pentru a transmite in Romania gala de pe 22 februarie de la Galati, in care Cristian Ciocan isi va apara centura europeana WBO la grea, situatia s-a schimbat la 180 de grade in urma cu o saptamana.

    In momentul in care cele doua parti urmau sa si semneze intelegerea, promotorul din Germania nu a mai raspuns la telefon, iar la cateva zile, acesta a batut palma in scris cu trustul Pro, astfel ca evenimentul va fi transmis incepand cu ora 20:00 pe Sport.ro si de la ora 23:00 in direct pe Pro TV.Desi pe card sunt anuntati trei romani, Cristian Ciocan, Iulian Ilie si Flavius Biea, doar primii doi vor lupta in cele din urma dupa acesta din urma, fost campion mondial de cadeti, a negat orice implicare in eveniment, afirmand ca au fost doar simple discutii pe aceasta tema. De altfel, nu e primul sportiv anuntat pe card si care neaga orice implicare dupa ce initial fusese anuntat si luptatorul de K-1 Sebastian Ciobanu, care la randul sau a infirmat orice legatura.

    Lucian daca poti sa modifici titlul threadului.

  5. #5
    tiger claw banzay's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    "Christian Hammer" wtf, cum suna. N-am inteles niciodata chestia asta ''traducerea'' numelor romanesti in engleza. In fine. Eu nu l-am mai vazut luptand, dar vad ca deja are 3 infrangeri si e de-abia pe la inceput, deci nu imi fac sperante ca va fi vreun viitor Bute.
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    astfel ca evenimentul va fi transmis incepand cu ora 20:00 pe Sport.ro si de la ora 23:00 in direct pe Pro TV.
    Nu inteleg. Cum adica va fi transmis de la 20:00 pe Sport.ro si de la 23:00 in direct pe ProTV?
    Last edited by banzay; 14th February 2013 at 01:52.

  6. #6
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Pai nu e pe engleza,e pe germana.Locuind si luptand acolo(in mare parte) a trebuie sa ia un nume care sa prinda la public cum fac majoritatea de pe acolo.

    L-am vazut luptand de mai multe ori si sunt de acord,nu e nimic special,e sub Bogdan Dinu dar peste Razvan Cojanu.Ciocan a fost campion mondial la juniori insa cand a trecut la seniori nu a mai confirmat nici la amatori(are doar un bronz la Campionatele Uniunii Europene) si deocamdata nici la profesionisti.
    E destul de limitat insa e spectaculos fie ca pierde sau castiga.

  7. #7
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Acum incepe.

    Primul meci:

    Natalia Smirnova (debut) vs Polina Pencheva (4 – 10 – 1)

  8. #8
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Castiga Smirnova la puncte(nu s-au anuntat scorurile).

    Smirnova desi debutanta a parut luptatoarea mai bine scolita dintre ele,probabil a avut ceva meciuri si la amatori.Oricum a fost haotic meciul.

    Smirnova putea fi numarata in ultima repriza dar nu schimba nimic.

    Comentatorii zic ca urmeaza Flavius Biea desi peste tot se anuntase ca nu mai lupta.Si totusi uite ca lupta Biea.

    Biea e un prospect adevarat(chiar mai bun decat Ciocan as zice).
    Last edited by Numero Dieci; 22nd February 2013 at 20:23.

  9. #9
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Biea castiga prin KO in prima repriza dupa ce si-a terminat adversarul cu un croseu de stanga la corp.Foarte buna prestatia lui Biea insa puteau sa-i aduca pe altcineva decat acest pusti mai ales ca Biea deja a luptat semiprofesionist cu succes in Anglia unde este stabilit deceva timp.

    Oricum promite mult Biea.

  10. #10
    incepator Gaara's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Parca asteptam mai mult de la gala asta...Biea mi-a placut si mie. Sa nu mai vorbesc de Klara

  11. #11
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    A fost o gala foarte buna zic eu.

    Singura dezamagire a fost no masul lui Saglam cu Charr dupa ce se luptasera 2 reprize excelente.Saglam chiar se descurca bine si Charr nu cred ca era in forma maxima.

    Noel Gevor a avut un KO spectaculos,Iulian Ilie s-a chinuit cu Erdos dar a castigat pana la urma,Alekseev a castigat dar si cu limitatul de Wilson a parut speriat,e clar ca nu o sa fie vreodata un campion mondial cum se preconiza cand a trecut la profesionisti.
    Ciocan/Hammer a luptat bine abia dupa ce Mazikin a obosit si a fost lovit foarte mult in primele reprize.Mentin parerea ca nu o sa ajunga nimic serios.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •