Results 1 to 11 of 11

Thread: Romania - Regiuni de dezvoltare

  1. #1
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1

    Lightbulb Romania - Regiuni de dezvoltare


    REGIONALIZAREA in dezbaterea USL - Gandul.Info
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  2. #2
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    pe aia din zona 4,propun sa-i cedam la bulgari
    granita la Orsova!

  3. #3
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Doar zona 4 se suprapune unei regiuni istorice, restul sunt decupaje si lipituri

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vad ca e 'ordin de sus' ca Romania sa se regionalizeze.

    In teorie regionalizarea ar aduce ceva avantaje, facilitand o mai mare flexibilitate si in consecinta dezvoltarea mai rapida a regiunilor.
    In practica romaneasca ar fi o povara in plus daca raman si actualele judete si se pastreaza acelasi mod de administratie la nivel de judet. Totul e o complicatie inutila si risipa de bani fara o reforma profunda care sa asigure o descentralizare suficienta si fara o mai mare autonomie administrativa la nivel local.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ai dreptate, Uti, va fi o povara in plus intocmai cum a fost si cu numarul parlamentarilor, care la final a iesit muult mai mare decat pana acum! Daca se pastreaza si judetele si CJ-urile+presedintele CJ, iar pe langa astia mai vin si guvernatorii regiunilor fiecare cu aparatul lui de consilieri si angajati, n-am facut nimic, ba chiar mai rau! Atunci sa vezi lupta pe cioland intre interesele guvernatorilor si cele ale presedintilor de CJ cum sa se imparta banii si care sa-si aloce o felie cat mai mare!
    Ori ca-l pui pe Oprisan sau Uioreanu sa se ocupe de fondurile europene, ori ca-l pui pe guvernatorul regiunii e exact acelasi lucru, deci de ce sa mai creezi inca o structura supra-dimensionata?
    Deci, in opinia mea, ori desfiinteaza judetele de tot si raman doar regiunile de dezvoltare cu guvernatorii si consiliul aferent (8-9 regiui sau cate or fi), ori lasi in continuare cele 41 de judete.
    Plus ca daca pui un guvernator sa zicem clujean pt. Transilvania, cine imi garanteaza mie ca se va bate sa obtina fonduri pt dezvoltarea intregii euroregiuni si nu doar pt. orasul/judetul sau? Crezi ca e Nicusor Ctinescu o sa-l doara undeva de celelalte judete din regiunea Dobrogea sau o sa-i pese doar de judetul sau? De ce i-ar pasa de celelalte, cand el n-are nimic de castigat?
    Deci, ne trebuie in primul rand altfel de oameni, cu alta mentalitate, nu tot de-astia baroni inchistati si pusi pe ciordeala, ca n-am facut nimic!
    Daca il pune pe un ungur la regiunea Centru, o sa-l doara doar de judetele Harcov, nu-i va pasa de Alba sau Brasov -aia isi stiu doar interesele lor!

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Plus ca daca pui un guvernator sa zicem clujean pt. Transilvania, cine imi garanteaza mie ca se va bate sa obtina fonduri pt dezvoltarea intregii euroregiuni si nu doar pt. orasul/judetul sau? Crezi ca e Nicusor Ctinescu o sa-l doara undeva de celelalte judete din regiunea Dobrogea sau o sa-i pese doar de judetul sau? De ce i-ar pasa de celelalte, cand el n-are nimic de castigat?
    desi ne aflam in vorba, ca de obicei, schepsisul regiunilor cred ca-i altul: tutelarea CJ de catre oamenii puterii (remarcati ca nu dau nume d epartide, ca de obicei). Stiam un drum intre doua capitale de judet (aflate candva in aceeasi regiune) a carui reabilitare se facuse doar de judetul mai bogat, cand treceai in celalalt judet incepeau gropi pe cap de locuitor.
    Debutul in media al noii guvernari s-a facut prin subiecte aruncate rumegarii, vezi bazaconia lu Felix, care gadila orgoliul parazitilor ramasi in armata, sau forfetarul care aminteste de Peggy, dar toti isi dau cu parerea cam cum (n-)ar trebui sa fie. In final ne vom alege cu ceva sau cu nimic, dar dupa 4 ani in care se va face tot la fel de mult cat a facut PSD in 2001-04 sau PDL (2009-11) vom avea impresia ca au vrut sa faca dar au ales solutia mai buna, adica nimic. Deocamdata sunt toti la ciolan, iar PDL nu are nicio credibilitate pentru a castiga alegerile in 2016. Ramane sa-i gaseasca un adevarat adversar lui cacarau, singurul pe care l-as vota ar fi Oprescu, ca sa nu-l mai vad pe palavragiul atotincompetent.

  7. #7
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Regionalizarea are un singur scop major: facilitarea atragerii de fonduri europene regionale. Avem deja regiuni si centre de dezvoltare zonala, dar daca regiunile sunt definite si administrativ atunci, teoretic, se pot defini mai bine proiecte de interes regional. De asemenea exista la nivel UE ideea ca entitatile administrative regionale sunt mai dinamice si stiu mai bine nevoile locului decat la nivel centralizat national. De asta tot spectrul politic romanesc o bate-n cap cu regionalizarea.


    In fapt regionalizarea asta romaneasca are mari sanse sa creasca birocratia si are potential ridicat de a alimenta viitoare probleme intre regiuni.
    Nu poti sa speri ca regionalizarea sa aduca ceva bun cat timp nu fluidizezi, simplifici si reduci povara administratiei locale, ridicand in acelasi timp nivelul autonomiei locale. Totul trebuie gandit per ansamblu si e pagubos sa mai introduci un palier administrativ intre cele existente.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #8
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    din punctul meu de vedere, pot sa-'mparta tarisoara asta cum vor. daca nu-i federalizare - in adevaratul sens al cuvantului - povestim discutii.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    In fapt regionalizarea asta romaneasca are mari sanse sa creasca birocratia si are potential ridicat de a alimenta viitoare probleme intre regiuni.
    Nu poti sa speri ca regionalizarea sa aduca ceva bun cat timp nu fluidizezi, simplifici si reduci povara administratiei locale, ridicand in acelasi timp nivelul autonomiei locale. Totul trebuie gandit per ansamblu si e pagubos sa mai introduci un palier administrativ intre cele existente.
    suntem de 6 ani in UE. Este vreunul din voi care poate sustine ca s-a facut ceva pentru el din bani europeni ?
    Am putea spune ca vom face autostrazi cu bani europeni, dar cati km s-au facut din 2007 incoace ? Lasati soselele de ocolire ale muncipiilor. Sunt cei 42 km ai lui Boc, autostrada soarelui apune a inceput pe vremea lui nea Nicu si nu s-a terminat nici acum. In plus, ne plangem in fiecare an electoral ca nu s-au atras aproape deloc fonduri europene, Orban ala a fost pus pe liber odata cu noul guvern. Sa mai credem ca se va face ceva din care vom avea o bruma de folos ?
    Regionalizarea este o alta poveste, mama-mama ce vor sa faca ei pentru noi, dar tot cu nimic nu ne alegem. Cu exceptia zonei maghiare, (cred) ca toate CJ urile sunt USListe, deci la ce le mai trebuie regiuni ? Nu pot sa se intalneasca presed la vreo 5 CJ si sa zica: uite ce facem noi impreuna ?

    Ca sa traim toti mai bine, trebuie sa producem ceva competitiv, dar vad ca supermarketurile strecoara cu inteligenta produse made in Germany. Ati auzit vreunul din voi de plantatie de cafea in Germania ? Dar ne exporta noua! Daca ciucalata Poiana s-a saturat sa mai se faca la noi, putem cumpara bomboane belgiene ieftine, in plus vad tot felul de vinuri de Bordo sau iitaliene. Nu sunt impotriva produselor de import, dar noi ce mai producem ? De la 8 mln angajati in 1990 s-a ajuns la 4,5 mln acum, plus vreo 4 mln romani exportati. Deci noi exportam po****tie in timp ce UE s-a extins tocmai ca sa capete o piata mai mare de desfacere. Fata de vest aveam avantajul mainii de lucru ieftine, dar cum nu producem decat palavragii media, asta e singurul lucru care-l producem cu sarg.
    Creste salariul minim cu vreo 14 % anul asta, dar isi inchipuie cineva ca inflatia va ramane sub 5 % ? Ce patron isi va permite sa castige mai putin de dragul salariatilor cu 800 ?
    Imi spunea un prieten mai devreme ca este invitat sa fie profesor universitar si il intreb: cat ? Stupoare! 1100 lei. Sotia lui lucreaza in Belgia pe 2500 (E) plus bonuri din care-si cumpara ce vor.
    Si atunci, cine va mai munci aici sa aduca fonduri europene, ca aia din parlament zic merci ca au ce toca 4 ani.

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    suntem de 6 ani in UE. Este vreunul din voi care poate sustine ca s-a facut ceva pentru el din bani europeni ?
    Depinde, discutia e lunga.
    Banii europeni se pot accesa pe diverse domenii: infrastructura, pregatire profesionala, dezvoltare afaceri, cercetare etc.
    Daca vorbim despre fondurile de dezvoltare regionala trebuie sa luam in calcul doua aspecte:
    1. Romania propune directii de alocare a fondurilor pe programele operationale si aici inca suferim.
    2. Romania judeca propunerile de proiecte si aici suferim
    3. Finantarea la timp a proiectelor aprobate sufera din motive administrative, de ex. din cauza ca in contractele de accesare a co-finantarii bancare (banii europeni acopera numai o parte din costuri, e nevoie de co-finantare) nu se iau in calcul intarzierile de plati a banilor europeni (multe datorate neregulilor in gestionare de pe plan national) si astfel intreprinzatorul ajunge sa plateasca si penalitati usturatoare fara sa fie de vina.
    4. din cauzele de mai sus avem o rata foarte mica de atragere fonduri europene pe dezvoltare regionala astfel incat rezultatele nu pot fi atat de consistente precum ar putea fi.

    Altfel se intampla destule. De ex cateva primarii de sector din Bucuresti au accesat bani de la BEI ca sa co-finanteze si partea proprietarilor pentru reabilitarea termica a blocurilor. E si cazul sectorului meu.
    Sunt proiecte de infrastructura care au fost si sunt finantate din bani europeni, inclusiv reabilitare de scoli, spitale, drumuri, zone urbane. Sunt afaceri, inclusiv in agricultura, care au beneficiat de astfel de finantare.
    Dar dupa cum spuneam noi accesam prea putin, sunt inca putini cei ce-si permit sa-si asume riscurile descrise mai sus si cat timp nu este asigurata corespunzator cofinantarea locala e greu sa se faca mai mult.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Depinde, discutia e lunga.
    Banii europeni se pot accesa pe diverse domenii: infrastructura, pregatire profesionala, dezvoltare afaceri, cercetare etc.
    Daca vorbim despre fondurile de dezvoltare regionala trebuie sa luam in calcul doua aspecte:
    Altfel se intampla destule. De ex cateva primarii de sector din Bucuresti au accesat bani de la BEI ca sa co-finanteze si partea proprietarilor pentru reabilitarea termica a blocurilor. E si cazul sectorului meu.
    Sunt proiecte de infrastructura care au fost si sunt finantate din bani europeni, inclusiv reabilitare de scoli, spitale, drumuri, zone urbane. Sunt afaceri, inclusiv in agricultura, care au beneficiat de astfel de finantare.
    .
    in timp ce polonezii au absorbit tot ce au putut si mai cer, noi nush daca am luat 10-15 %. De la acest procent, cat de mult ne putem da peste cap sa luam anii urmatori ? Adica daca pana acum nu am fost in stare, plus ca s-au blocat majoritatea căilor (daca nu toate), pe sfântul obicei românesc: nu conteaza, trebuie să luăm banii, nu conteazî ce iese din ei. Pontacu țipa la Băse să-și folosească dreptul d eveto că nu ne dau mai mulți, deși luasem cu scriam mai sus. Apoi l-am auzit pe plagiator că era foarte mulțumit că Băse e un bun negociator. Rămâne ca Rom să mai ia acești bani, deci de la 10-15, la mai mult de 100 %, asta în timp ce ne pleacă în permanență absolvenții de facultăți cu pretenții.
    Infrastructură: comentam mai sus: 42 km autostradă, plus câteva felii din cea a soarelui. Ultima dată auzeam că s-au zburlit spaniolezii că numai ai noi câștigă licitații, indiferent dacă alții vor să facă mai eftin.
    Pregătire profesională: am un prieten care s-a dus vara trecută la un curs pentru profi. După ce termina cursul, venea la mine să-i trimit pe adresa de mail niște documente, de fapt un exercițiu de a trimite atașamente. El era la curs, eu trebuia să ghicesc pe ce adresă să trimit și nu vorbesc de cineva cu 8 clase ci de un profesor. Ar mai fi aici certificatul de conducere a computerului, parcă așa îî zice. Specializare mare, domne. Păi câte ore trebuie cuiva să învețe să deschidă Windows, Word sau Excel ? Cine este azi interesat să angajeze pe cineva care abia a învățat așa ceva, cand sunt destui cei care știu, dar nu au parte. Știu un concurs la oficiul comerțului: un post (de utilizator), 28 candidați. Subiect: partiționarea hardului. Păi stai frate, ca nu se apucă oricine să partiționeze în rețea, îți dai seama la registrul comerțului să te apuci să partiționezi un hard plin pe jumate ? Se duce drau toată informația.
    Cercetare ? OK, dar noi nu am fost niciodată la curent cu stadiul cercetării mondiale, iar Pontacul tocmai ne-a dat exemplu de cum s eface un doctorat pe la noi. Așa că te alegi cu o teză de doctorat, bani cheltuiți, dar care este eficiența ? S-au încasat banii (BTW și aștia au fost blocați), se pune la arhiva o teză de doctorat, folosește cuiva ?
    Reabilitare de școli, spitale ? Hai să vedem câte s-au făcut de la 0 în anii 1960-90, cu bani proprii. Acum așteptăm de la UE, eventual vedem ca nu avem decat 5 elevi pentru școala X pe care o inchidem la 3 ani dupa reabilitare.
    Reabilitare blocuri ? OK, dar acestea sunt proprietate privată, trebuie UE să dea bani ca sa facem blocurile mai frumoase (sau sa astupam gaurile din constructia proasta din anii 80-90) ?
    Mai degraba ce s-a facut seamana cu o pomana: mai luati si voi, mai va vindem cateva materiale si aparate, vedem cum iesim din criza peste 15 ani. Multam pentru adezivul de faianta, pe care-l facea muncitorul amestecand cu lopata nisip, aracet si ciment. Mult ne-a trebuit sa-l facem si sa-l punem la saci si la fel de mult ne-a trebuit sa facem sac de 2 kg sau 5, nu de 30 care iti rupea spinarea daca aveai s afaci o reparatie. Multam si pentru pexal, nu mai facem muschi filetand si taind tevi. Buna si tabla de cupru, o pune distrigaz pe acoperis, dupa care isi face alt sediu, abandonandu-l pe cel tocmai acoperit si care acum e gol. A facut Petrom sediu, a venit OMV si a facut altul la Bucale si uite asa ne aflam noi in treaba. Pana in 1989 faceam instalatii care nu functionau niciodata, acum facem sedii care se inchid dupa 3 ani si luam PC uri pe care le aruncam dupa 3 ani (vezi importurile 1991-2008).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •