View Poll Results: Cel mai bun film, in opinia voastra

Voters
21. You may not vote on this poll
  • Argo

    1 4.76%
  • Beasts of the Southern Wild

    1 4.76%
  • Django Unchained

    9 42.86%
  • Les Misérables

    1 4.76%
  • Life of Pi

    1 4.76%
  • Lincoln

    2 9.52%
  • Silver Linings Playbook

    3 14.29%
  • Zero Dark Thirty

    1 4.76%
  • Amour

    2 9.52%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 66

Thread: Premiile Oscar | 2013

  1. #43
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Diseara de la 2:00. Ma pacalise calendarul.

  2. #44
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Mai sunt cateva ore. Hai sa iasa Lincoln
    chiar Lincoln va iesi...din pacate

  3. #45
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,322
    Reputatie
    0
    Argo are cota 1.16 sa castige. Asta cred ca va castiga.

  4. #46
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,858
    Reputatie
    0
    batalia se va da intre argo si lincoln...clar...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  5. #47
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Eu sunt fericit ca o ia in barba Zero Dark Thiry. Plus ca fata de Lincoln prefer clar "Argo fuck yourself"

  6. #48
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    batalia se va da intre argo si lincoln...clar...
    adica intre cele mai proaste filme (dar asta e doar parerea mea)

    pana la urma se pare ca are priza la publicul american povestile gen argo bla bla bla in care isi ovationeaza "eroii"

    eu astept cu mare interes rezultatul la cel mai bun film strain

  7. #49
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,322
    Reputatie
    0
    Acolo e si mai clara treaba. Amour e deja castigator.

  8. #50
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Da, ce e asa interesant la film strain?

    Eu sunt curios daca impart premiile pentru cel mai bun film si cel mai bun regizor intre Lincoln si Argo sau Lincold le va primi pe amandoua. Chestia e ca Argo a cam luat toate premiile importante pana acum, insa la regizor e cam clar ca Spielberg va castiga. Oricum o editie slaba in materie de filme, chiar mai slaba ca acum un an.

  9. #51
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Argo va castiga. Nu se insala casele de pariuri la astea speciale. Niciodata.

    Anyway, eu am vazut doar 4 filme dintre astea de Oscar.: Argo, Django Unchained, Silver Linings Playbook si Les Miserables.

    Nu stiu daca am scris despre fiecare cate un rand, ca mai mult mi-e lene, dar Django mi-a placut foarte mult. De asemenea, si Silver Linings Playbook mi-a placut aproape la fel de mult, chiar daca e un gen total diferit.
    In schimb, superfavoritul Argo nu m-a incantat, chiar m-a plictisit sincer sa fiu, dar cine sunt eu? Iar Mizerabilii...ma opresc aici
    .

  10. #52
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Amour merita macar un Oscar. Foarte bun filmul

  11. #53
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,322
    Reputatie
    0
    Nicio surpriza. Argo cel mai bun film. Lawrance cea mai buna actrita. Waltz si el cu un Oscar.

  12. #54
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Bine ca n-a luat Lincoln...
    Pentru Anne Hathaway si Waltz.
    Pentru Jennifer Lawrence pentru ca mie mi se pare insipida inodora incolora.


    Best Motion Picture of the Year
    Argo

    Best Performance by an Actor in a Leading Role
    Daniel Day-Lewis for Lincoln

    Best Performance by an Actress in a Leading Role
    Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook

    Best Performance by an Actor in a Supporting Role
    Christoph Waltz for Django Unchained

    Best Performance by an Actress in a Supporting Role
    Anne Hathaway for Les Misérables

    Best Achievement in Directing
    Ang Lee for Life of Pi

    Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
    Django Unchained (2012): Quentin Tarantino

    Best Animated Feature Film of the Year
    Brave

    Best Foreign Language Film of the Year
    Amour
    Lista completa AICI

  13. #55
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    mie mi se pare un pas inapoi sa dai premiul pentru cea mai buna actrita pentru performanta dintr-o comedie romantica destul de banala. dar asta e, Oscarul premiaza performante comerciala si asta nu de azi de ieri.

    Nu am vazut toate filmele din competitie, dar iarasi mi se pare exagerat sa-i dai lui Ang Lee premiul pentru regia lui Pi.
    In primul rand mie mi se pare ca filmul ar fi fost mult mai bun daca era mai scurt si mai dens.
    Nu vad care e aportul asta extraordinar al regiei intr-un film in care ai mare parte din film un singur actor peste care pui sumedenie de efecte speciale. In cazul asta trebuiau sa castige premiul pentru regie si cei ce au facut Shrek, Madagascar si Ice Age.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #56
    junior cosmin95's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Galati
    Posts
    65
    Reputatie
    1
    Rezultate fara surprize extraordinare cu expeptia Oscarului pentru cel mai bun regizor.Parerea mea e ca au vrut sa impace si capra si varza si sa ''repare'' oarecum greseala de a nu-l fi inclus pe Affleck in lista.Asa, nu i-au dat premiul pentru regie nici lui Tarantino si i-au cam impacat pe toti.Parerea mea.

  15. #57
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Da, la asta m-am gandit si eu, si am zis ca poate singurele statuete meritate de aseara au fost cele ale lui Lewis (care isi alege pe spranceana rolurile, numai bune) si Waltz. La restul le-a impartit pt. ca n-aveau ce face, selectia fiind f. slaba anul asta dupa parerea mea. Sunt curios daca filmele pt. Oscar 2014 vor fi mai slabe decat cele de anul asta.
    http://www.comingsoon.net/movies.php
    Desi daca ne uitam la lista asta nu gasim niciun film interesant...
    Sunt curios cand va castiga urmatoarea data Spielberg Oscarul pt. regie, sa vedem ce mai scoate din palarie.

  16. #58
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Da, la asta m-am gandit si eu, si am zis ca poate singurele statuete meritate de aseara au fost cele ale lui Lewis (care isi alege pe spranceana rolurile, numai bune) si Waltz. La restul le-a impartit pt. ca n-aveau ce face, selectia fiind f. slaba anul asta dupa parerea mea. Sunt curios daca filmele pt. Oscar 2014 vor fi mai slabe decat cele de anul asta.
    http://www.comingsoon.net/movies.php
    Desi daca ne uitam la lista asta nu gasim niciun film interesant...
    Sunt curios cand va castiga urmatoarea data Spielberg Oscarul pt. regie, sa vedem ce mai scoate din palarie.

  17. #59
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cu mici exceptii, Oscarurile nu au premiat filme 'adanci' ci in special realizari cu succes comercial.
    E interesant de privit in urma la castigatorii all time. Vedeti de ex. aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award
    si la cel mai bun film aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Academy...r_Best_Picture

    gasim pe lista filme istorice, filme de actiune, comedii, musicalluri si doar cateva filme mai de substanta.
    Rocky de ex a luat Oscarul in 1976. E un film agreabil, dar nu-l poti pune pe aceeasi treapta cu de ex Zbor deasupra unui cuib de cuci care castigase cu un an inainte.
    Au fost ani cu concurenta serioasa de filme remarcabile (de ex in '79 cu Kramer contra Kramer castigator, flancat de Apocalypse Now si All that Jazz).
    Au fost mereu castigatori discutabili. De ex Titanic in '97 a luat fata unor filme pe care eu cel putin le consider mult mai bune si mai pline de miez decat super-productia lui Cameron: As good as it gets, Full monty, Good Will hunting si LA confidential.


    Acum timpul va cerne Oscarurile de azi preucm a facut si cu cele de ieri si vom sti peste cativa ani care dintre filme a avut ceva valoare atemporala si care au reprezentat un succes de moment sau o alegere discutabila.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #60
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Bine, astea care le-ai zis tu n-au fost chiar asa de mari nedreptati, atunci ce sa mai zici de Scorsese care a facut muulte filme mai bune decat "The Departed" si nu a luat nici macar o statueta pentru alea, ci pentru ast' din urma? Sau marele Nolan cu Inception (cel mai bun film din ultimii ani)?
    O gala asa de slaba si filme atat de slabe n-am mai vazut de la Chicago incoace. Astept cu interes 2014 sa vedem ce le mai bese mintea la americanii astia. Oricum, regizorii ff. buni se pot numara pe degete.

  19. #61
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Definiti filmul de oscar, ce trebuie sa aiba el ca sa primeasca un astfel de premiu?

    Legat de acordarea oscarului datorita performantelor comerciale, cifrele contrazic oarecum afirmatia.
    Criteriile sunt altele pe care noi astia de la N kilometrii nu le intelegem sau nu le acceptam

    Domestic
    http://boxofficemojo.com/yearly/chart/?yr=2012
    Worldwide
    http://www.boxofficemojo.com/yearly/...yr=2012&p=.htm


    Silver Linings Playbook il consider o ciudatenie. Multi bipolari in SUA, asa ca prezenta lui la Oscar e justificata + overhyped (asta a fost senzatia mea).
    Bipolar disorder is more prevalent in United States than in other countries
    http://www.apa.org/monitor/2011/06/bipolar.aspx


    Pun pariu ca The Hobbit in urmatorii doi ani va avea o nominalizare la cel mai bun film.

  20. #62
    junior cosmin95's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Galati
    Posts
    65
    Reputatie
    1
    Cum vi s-a parut prestatia lui Seth Macfarlane??Parerea mea e ca, desi a avut glume cam vulgare, a stiut sa faca spectacol.Nu stiu de ce se iau jurnalistii de el.

  21. #63
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    discursul lui seth nu a fost rau, dar se vedea ca omul e scriitor de comedie si nu actor. nu a avut cine stie ce prezenta scenica. pe de alta parte, exista oricand anul anne si james, asa ca nu mai poate nimeni sa fie mai rau de atat.

    cum ajung filmele nominalizate la oscar nu am cum sa stiu. clar nu e vorba doar de subiect sau de box office. eu sunt convinsa ca este vorba in principal de echipa care face lobby/ pr sau cum s-o numi meseria asta. trebuie sa ai un buget si o echipa ca sa stie cum sa prezinte filmul tau academiei de film americane.

    filmele de anul asta nu mi s-au parut cele mai proaste filme din ultima vreme. mi s-au parut mai decente decat cele de anul trecut, de exemplu.anul in care rocky a luat best movie e bun de glume. probabil ca academia s-a simtit " edgy " anul ala

    pe de alta parte si gusturile membrilor academiei pot fi la fel de bizare si eclectice ca ale noastre. un user mai sus declara inception cel mai bun film al ultimilor ani. mie pe de alta parte mi s-a parut inca o incercare simpatica din partea lui nolan sa faca filme de actiune in timp ce induce privitorului ideea ca e mai destept pt ca se uita la filmul lui decat privitorii de filme de actiune sau cam asa ceva.

    si daca intr-adevar sunt atat de multi oameni diagnosticati bipolari in sua, ma intreb de ce nu au intrebat pe vreunul daca going full swayze i-a ajutat in tratament.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •