View Poll Results: Cel mai bun film, in opinia voastra

Voters
21. You may not vote on this poll
  • Argo

    1 4.76%
  • Beasts of the Southern Wild

    1 4.76%
  • Django Unchained

    9 42.86%
  • Les Misérables

    1 4.76%
  • Life of Pi

    1 4.76%
  • Lincoln

    2 9.52%
  • Silver Linings Playbook

    3 14.29%
  • Zero Dark Thirty

    1 4.76%
  • Amour

    2 9.52%
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 66

Thread: Premiile Oscar | 2013

  1. #22
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    ARGO, cel mai "prost" film vazut de mine in ultima perioada, cu greu m-am abtinut sa nu adorm la acest film

    Daca Argo va castiga atunci ... ma abtin
    a cistigat Globul de Aur deocamdata... in general, cine ia Globul nu ia si Oscarul

    mie mi-a placut Argo, insa nu mi s-a parut cine stie ce, insa ma rog, e o poveste clasica de Hollywood, care daca mai e si inspirata din realitate, nu are cum sa nu prinda, la ei cel putin. Affleck, intr-adevar face o treaba excelenta ca regizor, insa la cit de plin de clisee e filmul asta, a-l desemna filmul anului e cam mult.

    mie Beasts... mi-a placut mult mai mult, si chiar si Silver..., desi e comedie/drama romantica, cred ca e mai bun.

    La filme straine, am vazut Kon-Tiki si A Royal Affair, nu mi s-a parut niciunul mai bun decit Dupa dealuri, insa nici mult mai slabe.

  2. #23
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Pana acum am vazut Django, Argo si o tentativa de Lincoln care pe mine a reusit sa ma adoarma.

    Django - chiar daca sunt fan Christoph Waltz dupa rolul din Inglourious Basterds, chiar daca si aici a jucat foarte bine, premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar l-as fi dat DiCaprio pentru Monsieur Candie, DAR...ciciu nominalizare. So, Waltz sa castige!
    Filmul e bun dar in opinia mea overrated. Daca asta a avut loc la masa finalistilor avea si Cloud Atlas.

    Argo - interesant, iar Ben Affleck stie sa faca filme

    Lincoln - probabil e un film "excelent", am sa ii mai dau o sansa peste cateva saptamani. Ca fapt divers au fost putine filme care au reusit sa ma adoarma.

    Vazut si placut Kon-Tiki, dar probabil premiul se duce la Amour.

    p.s. Soundtrack-ul din Django ruleaza.

  3. #24
    sport legend SuperDumnezeu's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    780
    Reputatie
    1
    Cloud Atlas ala e penibil

  4. #25
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Puii mei nu toti avem acelasi gusturi... Dar daca tot e penibil, zi si de ce. De exemplu poate tu nu adormi la Lincoln . Loc in lista aia de finalisti avea, parerea mea.

  5. #26
    manager Silmar22's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    On your freakin' mind
    Posts
    292
    Reputatie
    1
    Cloud Atlas e, din toate punctele de vedere, genul acela de film care se face odata la 20-25 de ani, poate chiar mai bine. De la Godfather III n-am vazut film mai bine executat si l-as considera, daca n-ar fi pentru primele trei povesti cronologic vorbind, cel mai bun science fiction all-time, nu pentru efecte, cat pentru poveste. Daca ma intrebi pe mine, e unul din cele mai bune filme facute vreodata, la nivel de plot, montaj si "heart". Merita cel putin 5 nominalizari.

    Sa ghicesc, nu ti-a placut nici Matrix?
    [SIZE="4"]Allen Iverson[/SIZE]

  6. #27
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    freek, normal ca fiecare isi exprima propriul punct de vedere. doar nu am gasit noi adevarul absolut... ma rog, acum superdumnezeu e posibil sa-l fii accesat, noi insa astia mai putin divini nu cred sa fii reusit

    dar si eu as putea sa-ti explic de ce cloud atlas e un film slab. firesc si argo e un film slab si de altfel si life of pi. argo are macar meritul ca nu-ti creeaza senzatia ca s-a scremut mult ca sa fie profund. in schimb life of pi si cloud atlas sunt 2 filme care s-au gandit sa profite de imagine ( si dupa indelungile dezbateri pe care le-am avut pe acest subiect, cred ca toata lumea stie ca ma seaca genul de filme cu imagine peste idee ) pt a parea ca au substanta. cloud atlas e plin de replici pline de intelepciune demna de prajiturelele cu ravase gen - Our lives are not our own. From womb to tomb, we are bound to others. Past and present. And by each crime and every kindness, we birth our future. clar nu tot filmul e atat de penibil cum e partea cu somni, dar per total e plin de astfel de replici si de o filozofie ieftina.

    iar legatura intre cloud atlas si matrix imi scapa cu totul.

    iar filmele gen lincoln sunt doar pt cei care gusta chestiile cu tenta de biografie. mie nu-mi plac din start. prefer cu documentar bine facut pe discovery despre un subiect decat o poveste romantata care insista ca se sustine in adevarul istoric.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #28
    manager Silmar22's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    On your freakin' mind
    Posts
    292
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    iar legatura intre cloud atlas si matrix imi scapa cu totul.
    Fratii Wachowski. Si mindfuck-ul, numai ca in Cloud Atlas vorbim de deep mindfuck, nu doar cel pur din alde Matrix si Eraserhead. Modul cum povestile se leaga atat de usor, de natural mi se pare ca transforma Cloud Atlas in ceva fascinant. Film cult scria pe el, inca de la lansarea de la Toronto.
    [SIZE="4"]Allen Iverson[/SIZE]

  8. #29
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Eu in general nu cred in rahaturi gen karma, reincarnare etc., dar am reusit sa privesc filmul ca pe un SF de calitate. Povestea a fost frumos legata chiar daca are plot holes pe ici pe colo iar zapaceala aia intre trecut si viitor m-a prins. La partea cu Somni am atatea de spus... Nu incerc sa bag pe gat nimanui filmul asta. L-ai vazut ti-a placut sa fii asnatos, l-ai vazut nu ti-a placut sa fii sanatos, dar sa il faci penibil fara un argument imi rezerv dreptul de a te intreba de ce. Stii ma gandesc ca daca ti-a placut Mr. Nobody iti palce si asta.
    Oricum dezamagirea maxima a fost la make-up sau costumatia...sau cum ii zice. A fost de desene animate in anumite momente.

    Legatura dintre Matrix si Cloud Atlas, fratii Wachowski. (ah, nu vazusem ca a raspuns si silmar)

    Cu tenta biografica a fost si J. Edgar si totusi am rezistat la el, Lincoln mi s-a parut extraordinar de lent.
    Last edited by Freek; 18th January 2013 at 21:36. Reason: .

  9. #30
    sport legend SuperDumnezeu's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    780
    Reputatie
    1
    Matrix nu l-am vazut si nici n-o sa ma obosesc sa-l vad. Ma cac in ele SF-uri cu dialoguri care vor sa para pline de sens si care, de fapt, nu spun absolut nimic.

  10. #31
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    freek, nu ma prind daca in ultimul post vorbeai cu mine sau cu superdumnezeu. ma gandesc ca vb cu el pt ca eu n-am vazut niciodata mr nobody.
    mie insa mi-a placut matrix. nu ma inclin la el in loc de biblie si nici nu cred ca e cel mai bun film facut vreodata. insa primul matrix mi-a placut foarte mult. apoi au tinut sa insiste si sa-l faca trilogie. dar pe primul il revad oricand cu placere.

    silmar, daca un film reuseste sa obtina statusul de "cult movie " nu e exact o dovada de vreun merit artistic deosebit. dar lasand asta la o parte, dupa cum a zis si freek, daca tie ti-a placut , ma bucur ca l-ai vazut.

    am vazut in seara asta "django unchained " - si zic ca daca tot e sa premiem filme care nu au nici un scop, macar sa premiem filmele care nu au nici un scop cu stil. ca toate filmele lui tarantino si asta mi-a creat senzatia ca omul asta se distreaza de minune facand ceva ce-i place mult si mai reuseste si sa ne ia banii pt treaba asta. plus ca am nevoie de soundtrack in viata mea.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #32
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Pentru tine era mesajul, s-a tufut cand am dat edit. "Stii, daca ti-a placut Mr. Nobody..." era separat in mesaj ma adresam cumva celor ce l-au vazut pe Nobody.


    De cand am vazut Django nu mai ma satur de "John Legend - Who Did That to You"
    [SPOILER="sss"][/SPOILER]

    +

    [SPOILER="sss"][/SPOILER]

    Am reusit sa vad un amart de dvdrip cu Silver Lining Playbook. Meh... Dracu, mi-a palcut mai mult The Vow

  12. #33
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Zero Dark Thirty, l-a vazut cineva? e film de Oscar? merita vazut?

  13. #34
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Mie nu mi-a placut, nu e de Oscar

  14. #35
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    nici mie nu mi-a placut

  15. #36
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Film de propaganda a?

    Sa vad zilele astea daca reusesc sa trec de prima jumatate de ora.

  16. #37
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    e film de Oscar?
    as zice ca trebuie sa stabilim intai ce inseamna film de oscar
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #38
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    True true. Poate un film fara propaganda. Hurt Locker totusi a castigat oscar pentru cel mai bun film luand fata la Inglourious Basterds, nu?

  18. #39
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,403
    Reputatie
    1
    E de propaganda, Argo e mai ok din punctul asta de vedere. Oscarul cel mare il ia Lincoln, parca vad, alta propaganda, alta basina in stilul Sergiu Nicolaescu de la ei.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  19. #40
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0

  20. #41
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Mai sunt cateva ore. Hai sa iasa Lincoln

  21. #42
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    e sambata noapte sau duminica noapte ?
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •