Page 43 of 43 FirstFirst ... 33414243
Results 883 to 892 of 892

Thread: Eurovision 2013

  1. #883
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    daca au facut milioane ,nu inseamna ca si muzica lor e buna...
    cel mai bun exemplu e o-zone cu dragostea din tei ,sau unul si mai recent gangnam style cu coreeanul ala pe care n-o sa stie nimeni niciodata cum il cheama...
    Muzica "buna" si-o clasifica fiecare in functie de gusturi, dar tu ai cerut niste hituri. Si hiturile asa se masoara - in locuri si saptamani in top si in vanzari/downloaduri/views.
    Iar pe coreean il cheama Psy.

    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    @JJ mai da-o in p**a mea pe Lena ...Satelite un mare *****....s-a mai auzit ceva de Lena dupa Eurovizion...copila virgina la vremea cand l-a castigat si proasta pe deasupra 10 puncte Olandei aaa pardon Danemarcei )))))))))))))))))))
    Lena e un exemplu excelent de succes al Eurovisionului - era universal necunoscuta inainte de casting, si a fost creata special pentru Oslo. Raab are macar 50% merit pentru titlul ala. Dupa Satellite n-a mai avut succes international, dar mai are doua single-uri de top in Germania si face abia 22 de ani poimaine.
    Ca e proasta nu contesta nimeni - cel mai bun comentariu pe care l-am vazut a fost "dupa ce ca nu prea am luat puncte, n-am fost in stare nici sa dam punctele cum trebuie."
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #884
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by relansat View Post
    Iote-l pe Thor cum baga balade la Eurovision
    http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net...emYrV_700b.jpg


  3. #885
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pax Romana View Post
    Fraude la votul din Italia pentru Romania si Moldova?
    http://wiwibloggs.com/2013/05/20/ita...numbers/27306/
    De-asta nu castiga Romania Eurovisionul.

  4. #886
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pax Romana View Post
    Fraude la votul din Italia pentru Romania si Moldova?
    http://wiwibloggs.com/2013/05/20/ita...numbers/27306/
    urāt din partea macaronarilor. si cam neinspirat acest sistem cu juriul. evident ca apare problema pe cine pui in juriu si daca ei voteaza corect.

  5. #887
    manager Silmar22's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    On your freakin' mind
    Posts
    292
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Multi remarca pe aici melodia Norvegiei, vorbim despre cea a Danemarcei, despre Moldova, Ungaria, Azerbadjan...numai faptul ca auzim melodii din astfel de tari si e un mare castig. Cati dintre noi vorbeau despre muzica actuala norvegiana? sau de 'Alcohol is free'?
    Uti, Norvegia are o scena muzicala absolut completa. Per total, da cam cea mai buna muzica a Europei. Recunosc, de reprezentanta de anul asta a Norvegiei n-am auzit dar, cu ceva noroc, scotea capul in lume si fara ESC. Uita-te de exemplu la Royksopp, Ulver sau Datarock. Toti astia-s norvegieni si rup electro-ul in doua. Royksopp ar fi chiar cei mai buni in treaba lor, din intreaga lume. De metal-ul si rock-ul care inunda Europa din Norvegia nici nu mai zic.

    Valabila asta si pentru Suedia si Finlanda, care anul asta au avut niste patetisme extraordinare. Izvorul lor de muzica superioara e nelimitat. La fel si al Islandei, care anul asta iarasi a trimis ceva extrem de bun, dar care nu prinde.

    De "Alcohol is Free", cu tot gypsy si folk metal-ul ascultat, tot dadeam odata si odata. Desi, recunosc, trupa asta, Koza Mostra e o descoperire chiar placuta, care altfel, ar fi venit la mine greu si dupa sapaturi indelungate prin related videos pe YT.

    Moldovenii il au pe CSD.
    [SIZE="4"]Allen Iverson[/SIZE]

  6. #888
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Muzica "buna" si-o clasifica fiecare in functie de gusturi, dar tu ai cerut niste hituri. Si hiturile asa se masoara - in locuri si saptamani in top si in vanzari/downloaduri/views.
    Iar pe coreean il cheama Psy.
    corect .mea culpa.
    uitasem ca hit nu inseamna neaparat si muzica buna...
    PS psy...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  7. #889
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sil, de acord cu ceea ce spui despre Norvegia si tarile nordice in general.
    Dar Eurovision, pe langa faptul ca e un show teve bun in opinia mea, are meritul sa puna in atentia continentului tari care altfel ajung mai greu la nivel de masa. Nu e pentru cunoscatori, nu e un program cultural de nisa ci o productie de masa.

    Sigur ca puteam trai si fara, puteam sa dam de anumite filoane muzicale si singuri, dar per total eu gasesc Eurovision un spectacol util si agreabil.

    Mi se pare ipocrizie sa te dai batos in Eurovision, mai cu seama cand esti dintr-o tara in care showrile muzicale televizate lipsesc aproape total iar cand apar in forme embrionare se limiteaza la taca-paca dijereala de doi lei. In general televiziunile romanesti se zbat in minimalism de slaba calitate asa ca Eurovision e cu multe clase peste ceea ce vedem pe la noi. Eurovision e peste multe showuri de televiziune din tari tari la capitolul asta precum Italia, franta, Spania. San Remo la italieni era un fel de mamaia cu pretentii.
    E ilar sa vezi cum romanii se agata de opiniile englezilor si se simt solidari cu ei in problema Eurovision (si UE in general).
    Englezii au o scena muzicala fantastica, sunt in general batosi in izolarea lor de continent si criticile lor catre Eurovizion vin din cu totul alte considerente ce ii fac sa fie o exceptie.
    In concluzie cu toate problemele pe care le spui si tu (patetisme, ciudatenii etc) este show si nu mi se pare rau.
    Iar gandind constructiv, nu vad ce altfel de show european ii poate lua locul, nu cred ca limitarea genurilor muzicale e o solutie. Mi se pare mai bine cu el decat fara.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #890
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Iar gandind constructiv, nu vad ce altfel de show european ii poate lua locul, nu cred ca limitarea genurilor muzicale e o solutie. Mi se pare mai bine cu el decat fara.
    Pai ar putea fi "Vocea Europei", "Europenii au talent", "Europa cauta superstar", "EuroX-Factor" si alte finale europene ale concursurilor astora care si-au vandut licentele prin toata Europa.

    Cat despre povestea cu Italia - noul sistem de vot era cunoscut de luni bune de catre participanti. Asta e de altfel motivul principal pentru care n-a mai participat Turcia.
    Pe wiwiblogs ii mai vad pe unii care zic ca Universal music a castigat editia actuala. Eu zic ca Universal Music n-a ales-o pe Emmelie ca e blonda si vine din Danemarca, ci pentru ca a vazut potential de star si de hit la ea.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  9. #891
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Pai ar putea fi "Vocea Europei", "Europenii au talent", "Europa cauta superstar", "EuroX-Factor" si alte finale europene ale concursurilor astora care si-au vandut licentele prin toata Europa.
    pai asta ar fi un concurs de talente si nu unul de melodii.
    doi la mana, in astfel de concursuri ai numai debutanti, pe cand dincoace ai cantareti consacrati cu melodii noi, obisnuiti cu showul pe scena, live, ceea ce mie mi se pare mai atractiv decat sa aud tineri cantandu-mi evergreenuri sau preluari din muzica actuala.
    trei la mana, ar fi imposibil sa decizi corect si asta numai intr-o seara cine e mai bun. si oricum nu ar fi extrem de motivant sa vii drept castigator dintr-o tara si sa termini la coada pentru ca ai pierdut la criteriul subiectiv politic.

    Prefer genul actual Eurovision care mi se pare mult mai atractiv decat formulele de mai sus. Pana la urma e un show televizat punctual si fair enough. daca nu e genul preferat, faci altceva, vezi un film in orele respective. Si sunt convins ca un concurs de talente european ar atrage mai putini spectatori decat actuala formula.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #892
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    S-au publicat rezultatele diferentiate pe juriu si televot.
    Interesant: Cezar a fost primul la televot in semifinala si al 7-lea in finala. La jurii a fost insa al 13-lea in semifinala si al 24-lea in finala.
    La fel de interesant: Alyona a fost a cincea la jurii si abia a 18-a la televot.
    Si juriul a mai eliminat cateva melodii in semifinale - Muntenegru (4 la televot), Elvetia (5 la televot), Bulgaria (6 la televot), iar in finala a declasat mistoul grecilor si melodia maghiara.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •