Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 26 of 26

Thread: Dupa dealuri - nominalizat lla Oscar?

  1. #22
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Se mai inseala omul...

  2. #23
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Se pare ca nu i-a impresionat destul subiectul. Daca era si despre vreo clasa "defavorizata", o tigancusa, ceva, lua si Oscarul, nu daor nominalizarea.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  3. #24
    incepator epal's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Roddicted View Post
    Cele 2 ore jumatate puteau fi reduse la 30 minute si rezultatul era acelasi.Nu mi-a transmis vreo idee, nu m-a sensibilizat, scene lungi fara sa auzi un glas, in 50% din timp ma chinuiam sa disting ceva din intunericul care se asternea peste monitor.Cele 5 minute de final sunt cel mai bun rezumat al acestui film, o plictiseala
    Nu am de gand sa judec, dar parerea mea este ca tratezi cu superficialitate un film. Tocmai asta e ideea la filmele lui Mungiu - scene lungi, care nu-s pe degeaba facute sa fie asa. Totul are o semnificatie, pana si intunericul care acapareaza ecranul isi are farmecul lui in contextul ideii pe care vrea s-o transmita filmul. Se cheama tehnici de filmare, tehnici regizorale, nu-s de ieri de azi, si sunt considerate de un artistism superior filmelor de duzina.

    Din pacate, suntem obisnuiti cu filmele hollywood-iene, unde totul se intampla repede, scene scurte, rapide, mult dialog, actiune, totul colorat si atragator pentru ochiul uman, cand de fapt e doar mani****re nesimtita ca sa se vanda bine si sa fraiereasca masele de oameni. Creierul are nevoie de pauza. Sa digere si sa interpreteze ceea ce vede, sa lase filmul sa-i inspire ceva.

    Eu consider filmul foarte bun, si ma bucura faptul ca regizorii romani nu fac filme comerciale, ci filme care chiar sa spuna si transmita ceva cu adevarat, sa fie autentice. Da - asta a pierdut cinematografia - autenticitatea. Rar (cam de 2-3 ori pe an) mai apare ceva ce poate fi considerat astfel.

  4. #25
    sport legend Uncle Ben's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Home
    Posts
    3,150
    Reputatie
    1
    Epal, filmu' e pal-secam?
    "Dixi et salvavi animam meam"

  5. #26
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am descoperit recent ca filmele românești pot fi urmărite cu subtitrare pe Netflix. E o unealta care va schimba percepția asupra calității filmului cu un procent considerabil, avand in vedere calitatea audio a producțiilor autohtone. Sunetul înfundat, mormăit, pierdut între fâșâieli și alte zgomote exterioare, specifice cinematografiei noastre, au acum o rezolvare simpla. Daca e sa ne referim la filmul de față, un motiv în plus ar fi dialectul moldovenesc

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •