View Poll Results: Dintre Maradona si Messi, care a fost un jucator de fotbal mai bun ?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Maradona

    12 40.00%
  • Messi

    14 46.67%
  • Nu stiu (Eventual imi exprim parerea pe thread)

    4 13.33%
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 92

Thread: Maradona sau Messi

  1. #22
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mr. Eko View Post
    Ce ma distreaza faza asta. Nu a castigat Cupa Mondiala. Nici nu poti sa o castigi singur, fotbalul e la un nivel foarte ridicat, sunt nationale senzationale(gen Spania, Germania). Argentina ii slaba, nu are cum Messi sa joace 1 vs 11.

    Iar la faza cu Pele...nici nu comentez. A jucat toata viata in Brazilia si cu asta am spus totul. Nu zic ca are cifre senzationale si a fost probabil incredibil, dar nivelu din Brazilia e jenant si azi, atunci era mai rau. Am vazut din golurile lui ...la juniori is mai organizati decat cum erau aia atunci.
    pai de messi ce sa spunem, ca a jucat toata viata doar la barca?

    tocmai ca la nationala ar trebui sa sclipeasca deoarece teoretic este no. 1 in argentina

    sper ca peste 2-3 ani sa-l vad pe messi la alta echipa de club, daca si acolo va avea rezultatele de la barca atunci putem spune ca este no. 1 in lume, pana atunci ...

  2. #23
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    La nationala sclipeste deja, daca nu ai vazut. Sclipeste de la venirea noului antrenor, care este un geniu pentru mine. A stiut exact cum sa aseze echipa in teren. Messi sclipea si inainte la nationala, dar prin pase de gol, pentru ca Maradona si fostul bolovan de la Copa America, il puneau sa joace mijlocas ofensiv.

    Am mai spus. Multi au impresia ca se uita la Argentina ca la o echipa mare doar pentru ca are atacul fenomenal, poate cel mai bun din lume. Mijlocul este solid, dar lipseste jucatorul de ultima pasa. Gago - Mascherano. Va dati si voi seama. Apararea este foarte, foarte slaba, iar portarul este modest. Dar, dupa mine, Argentina are sanse bune la CM2014, datorita lui Alejandro Sabella, care a aratat pana acum ca este un antrenor mare care stie sa aseze o echipa perfect.

    Apropo, mitul ala cum ca jucatorii firavi sau jucatorii din Spania/Italia/Brazilia etc. nu rezista in EPL e o mare prostie. Am tot vazut jucatori mult mai firavi decat Messi care se descurca excelent in Anglia.

    Daca Messi nu da multe goluri in EPL, atunci de ce in zilele bune matura cu echipele alea in UCL?

    Thread-ul asta e inutil, parerea mea. Messi are doar 25 de ani. Xavi are 32 si e cel mai bun mijlocas in continuare. Si Messi nu e vreun Ronaldinho, asa ca o sa faca tot posibilul sa joace la maxim pana se retrage.
    Last edited by Xaviesta; 9th January 2013 at 13:31.

  3. #24
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,354
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Nu se pot compara. Maradona n-a fost crescut in laborator, n-a jucat toata viata in aceeasi echipa si cu aceiasi jucatori.
    Atat.

  4. #25
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Nu se pot compara. Maradona n-a fost crescut in laborator, n-a jucat toata viata in aceeasi echipa si cu aceiasi jucatori.
    Detaliaza faza cu laboratorul, ca nu inteleg?
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  5. #26
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Presupun doar, dar mai mult ca sigur asa e. Acolo apararile sunt mult mai bune decat in Spania, plus ca jocul e mult mai fizic. La cat de firav e Messi in cateva etape ii rup aia picioarele. In Spania se plimba ca pe bulevard cand joaca cu echipe precum Espanyol, Getafe sau Vallecano...
    Messi ar marca la fel de mult in Anglia ca si in Spania. si cel mai clar argument e cel al scorurilor care sunt mult mai mari decat in Spania. am vazut in ultimii ani scoruri mari in Anglia, scoruri mult mai rare in alte campionate: 4-4, 4-3, 8-2,7-3, etc. adica marca Walcott cate 3-4 goluri intr-un meci si nu le da Messi?

    treaba e simpla in discutiile despre Messi. cei pro il sustin, cei contra (din motive ronaldine) il contesta. adevarul se afla din tabara celor neutrii. care in marea majoritate il sustin. si cu asta am spus tot.

    un raspuns la intrebarea cu cel mai bun din toate timpurile nu se poate da. se poate ajunge insa la un consens in privinta celor mai buni: Pele, DiStefano, Cruiff, Maradona, Zidane, Messi, etc.

    insa datorita faptului ca toti inafara de Messi sunt fosti jucatori, iar Messi are doar 25 de ani, s-ar putea ca peste 6-7 ani sa putem sa dam un raspuns imposibil de dat azi fara a fi contestat
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  6. #27
    sport legend Dytza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Acolo apararile sunt mult mai bune decat in Spania, plus ca jocul e mult mai fizic. La cat de firav e Messi in cateva etape ii rup aia picioarele. In Spania se plimba ca pe bulevard cand joaca cu echipe precum Espanyol, Getafe sau Vallecano...
    Asta e doar un mit. Au venit David Silva, Aguero si Mata si sunt deja cei mai buni jucatori ai campionatului. Niciunul nu se compara cu Messi.

    In Spania sunt echipe mici care s-au aparat mult mai bine contra Barcelonei decat adversare din fazele superioare UCL. (Granada sezonul asta de exemplu. Sezonul trecut sunt mult mai multe exemple)

  7. #28
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Nu se pot compara. Maradona n-a fost crescut in laborator, n-a jucat toata viata in aceeasi echipa si cu aceiasi jucatori.
    Sincer nu cred ca e vina lui ca avea un metru sub clanta.Cred ca a fost benefic pentru fotbal injectarea acelui hormon de crestere chiar daca in ciclism din cate stiu eu unii rutieri(Patrick Sinkewitz) au fost prinsi si suspendati pentru asa ceva.Totusi nu ai ce sa suspendezi la 12 ani cat avea Messi in acel moment.Fara Messi/Ronaldo nu ar mi fost la fel fotbalul.E o placere sa-i vezi pe nebunii astia doi batandu-se cu cifrele.

    PS. Si eu sunt de parerea ca Mardona a fost peste Messi chiar daca l-am vazut doar in inregistrari.Golurile alea cand dribla cate 3-4-5 oameni erau megnifice.

  8. #29
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mariomax View Post
    Messi ar marca la fel de mult in Anglia ca si in Spania. si cel mai clar argument e cel al scorurilor care sunt mult mai mari decat in Spania. am vazut in ultimii ani scoruri mari in Anglia, scoruri mult mai rare in alte campionate: 4-4, 4-3, 8-2,7-3, etc. adica marca Walcott cate 3-4 goluri intr-un meci si nu le da Messi?
    Corect. Acolo echipele ies la joc, incearca sa joace fotbal. Majoritatea nu se uita la campionatul spaniol si de-aia spun ca e mai greu in Premier League. Ei nu au vazut ce inseamna sa joci in deplasare la Betis, Levante, Valencia, Malaga, Villareal (in trecut), Atletico Madrid. Numai astea sunt echipele care joaca bine acasa in mod constant. In rest, mai sunt echipe care atunci cand prind o perioada buna sunt greu de batut chiar daca nu joaca acasa. Sevilla, Vallecano, Sociedad.

    Sezonul asta diferenta e ca Barça joaca mult mai bine fata de sezonul trecut cand avea probleme sa inscrie un gol in deplasare.
    Last edited by Xaviesta; 9th January 2013 at 18:12.

  9. #30
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    da, campionatul Angliei e mai spectaculos, mai puternic daca vreti. dar asta nu inseamna ca acolo un jucator ca Messi nu ar marca la fel de mult.

    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Presupun doar, dar mai mult ca sigur asa e. Acolo apararile sunt mult mai bune decat in Spania, plus ca jocul e mult mai fizic. La cat de firav e Messi in cateva etape ii rup aia picioarele. In Spania se plimba ca pe bulevard cand joaca cu echipe precum Espanyol, Getafe sau Vallecano...
    la prima citire n-am sesizat intregul sir de prostii din mesaj...Messi firav? aparari mai bune decat in Spania? care? a lui Arsenal care incaseaza 8 goluri sau a lui Utd care incaseaza 6?
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  10. #31
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    dar mai mult ca sigur asa e.
    Inca o data, de unde stii tu ?

    Faptul ca joaca la aceeasi echipa de-o viata si ca are coechipieri buni, este un avantaj, fara dar si poate insa nu poti sti ce-ar fi facut Messi in alte echipe si campionate.
    Probabil ar fi marcat mai putine goluri dar asta nu inseamna ca n-ar fi fost oricum cel mai bun jucator din lume.

    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Acolo apararile sunt mult mai bune decat in Spania, plus ca jocul e mult mai fizic. La cat de firav e Messi in cateva etape ii rup aia picioarele. In Spania se plimba ca pe bulevard cand joaca cu echipe precum Espanyol, Getafe sau Vallecano...
    Firav Messi n-as spune....a trecut ani buni de la ultima sa accidentare.
    Acum vorbind serios, e greu sa-l critici pe Messi...chiar nu vad ce e de criticat la baiatul asta....2 lucruri imi vin in minte: Mondialul din 2010 slab si penalty-ul ratat cu Chelsea in Champions League anul trecut...in rest, repet, este cel mai constant si eficace jucator pe care l-am vazut vreodata

    Comparatia cu Maradona va fi grea de facut aici:
    - "batranii" nostalgici vor vota cu Maradona
    - tinerii cu Messi

  11. #32
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Comparatia cu Maradona va fi grea de facut aici:
    - "batranii" nostalgici vor vota cu Maradona
    - tinerii cu Messi
    Nimic mai fals. Messi poate fi votat doar de fanii Barcei si de alti vreo 2-3.
    Oamenii care au o idee despre fotbal si sunt obiectivi isi dau seama ca e o diferenta intre Maradona si Messi.

  12. #33
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by resita View Post
    sper ca peste 2-3 ani sa-l vad pe messi la alta echipa de club, daca si acolo va avea rezultatele de la barca atunci putem spune ca este no. 1 in lume, pana atunci ...
    Stai putin. Vorbim daca e cel mai bun din istorie sau nu. Nu cred ca mai exista cineva care spune ca nu e no1 in lume in momentul asta.

    Da nu inteleg cum lumea poate sa zica ca nu ii cel mai bun Messi pana nu il vad la alta echipa, dar nu e o problema ca Pele a jucat toata viata in Brazilia, unde era nivel de Liga 1 in cel mai bun caz.

    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Asta cu Messi e ca si cum ai juca la Celtic si te-ai lauda ca ai iesit golgheter in Scotia. Mare branza. Pune-l pe Messi sa dea 90 de goluri in PL, sa vezi ca nu le da in 2 ani.
    Nu le da in 2 ani pe naiba. Eu imi amintesc de Messi v.s echipele din Anglia si nu o fac cu placere.
    Sa nu mai vorbim ce face Messi in CL...sau cand joaca cu Real.


    Chiar am mai citit o chestie. In sezonul trecut Messi a creat cele mai multe faze de gol pentru colegi din tot campionatul, in plus a fost numarul 1 la pase de gol . Astea pe langa cele 50 de goluri date in campionat.
    Adica in 37 de meciuri a dat 50 de goluri si 26 de pase de gol. In 37 de etape a creat 76 de goluri . Daca exista persoane care nu vad cat de incredibil e asta...chiar nu stiu ce sa mai zic.

    Eu am impresia ca toata treaba asta legata de Cupa Mondiala nu mai are mult. Daca Messi ajunge sanatos si in forma asta, sau cine stie chiar mai in forma...rezolva si Cupa Mondiala.

    Pana una alta o poza cu "micuta" colectie a lui Messi :
    http://t1.qpic.cn/mblogpic/daa572e60c1f59fab0ea/460

  13. #34
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    sunt destui suferinzi. se numeste ronaldita...
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  14. #35
    sport legend Dytza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Cele mai multe goluri create din campionatele de top din europa. Cele 5.

  15. #36
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,354
    Reputatie
    0
    Vad ca lumea o da pe cifre, bun, cifrele lui Messi sunt formidabile, poate cele mai bune din istorie, dar important e unde realizezi acele cifre si cu cine. Vad ca se zice despre Pele ca a dat 1000 de goluri prin Brazilia, asa se zice si o sa se zica si despre Messi peste cativa ani, ca a dat o gramada de goluri intr-un campionat cu echipa slabe majoritatea, el jucand la un colos precum Barca. Un fotbalist colosal isi arata valoarea la o echipa mai mica, care nu e in top an de an, chiar la mai multe echipe, unde intalneste alti jucatori, alte sisteme de joc, etc. E usor sa fii cel mai bun din lume, cand joci la o echipa care e de 10 ori poate mai buna decat celelalte din liga si cand ai langa tine tot aceiasi jucatori. Messi o sa fie cel mai bun din lume cand o sa realizeze si la alta echipa ce a facut la Barca, intr-un alt campionat, fara Xavi si Iniesta, s.a.m.d. Ca tot pomenea cineva de Ronaldo, pana una alta Ronaldo a demonstrat atat in Anglia cat si in Spania ca e o masina de goluri. Si mai sunt in ultimii 20 de ani jucatori care au jucat formidabil in mai multe campionate, nu doar intr-unul singur cum a facut-o Messi pana acum.

  16. #37
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Mie imi place Messi. Mult mai mult decat Ronaldo,Rooney sau altcineva. Nici Barcelona nu imi este antipatica, dar tin sa sustin partial ce au spus Miril si El Pistolero. Messi joaca la o echipa fenomen, o echipa care,practic a castigat un titlu mondial si 2 titluri europene. Deci Messi trebuie sa dovedeasca si in alta parte sau macar la nationala. De exemplu daca merge la PSG si va castiga trofee,va trage echipa dupa el, va deveni de necontestat cel mai bun din istorie! Darva incerca si altceva oare?

  17. #38
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    De parca PSG ar fi o echipa de mana a doua. Sa vina dom'le la Chiajna si sa traga echipa dupa el pana in finala CL si abia apoi o sa putem zice de el ca e cel mai bun
    E clar ca la ora asta, Messi e cel mai bun din lume. Mi se pare aiurea sa ii luam din merite doar pentru ca joaca la o echipa meseriasa. Echipa aia e meseriasa si datorita lui, in mare parte.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  18. #39
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Si Spania care joaca pe scheletul Barcei, nu este meseriasa? Barcelona nu a avut niciodata asemenea echipa.
    Ps nu contesta nimeni ca Messi este cel mai bun.

  19. #40
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Barcelona i-ar da sa behaie Spaniei intr-un eventual meci si diferenta ar face-o chiar Messi
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  20. #41
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    O barcelona fara Spaniolii din nationala? Spunemi ca glumesti.

  21. #42
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Era o duma cu un scenariu ipotetic. Barca vs. Spania (inclusiv aia de la Barca). E logic ca asa ceva e imposibil.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •