Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 69 of 69

Thread: Homeland

  1. #64
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    am vazut si eu primele 6 sezoane din Homeland.
    per total un serial fantastic, stiintifico fantastic.
    foarte multe parti de baza din scenariu nu prea stau in picioare: agenta CIA bipolara care se cupleaza cu suspectul, debandada si abordarea relaxata de la CIA, multele aspecte fortate sau lasate fara explicatii samd (ca sa nu dau prea multe spoilere altor intarziati).

    Insa serialul merge inainte de culcare pentru ca e destul de bine legat si are un casting foarte bun.
    Sper sa pot duce la capat si sezonul 7 care de data asta este axat pe lupta dintre oamenii de bine din sistem si un presedinte anti-sistem (suna cunoscut?).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #65
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,903
    Reputatie
    0
    Am inceput si eu sa ma uit acum (primul sezon si-un pic), ca l-au bagat pe Netflix. Imi place. Uti are dreptate. Serialul are cateva fracturi de logica prin scenariu, dar n-am vazut serial care luat la bani marunti sa n-aiba. La inceput m-a cam dezamagit ca nu era pur detectiv - spectatorii stiu intotdeauna mai mult decat "aia bunii", dar dup-aia am inteles de ce au facut asta: ca sa puna in valoare dinamica de familie a suspectului. Serialul e jucat bine de tot.

    Ce nu inteleg nici in ruptul capului e de ce nevasta-sa il striga doar pe numele de familie. Mereu.

  3. #66
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Ce nu inteleg nici in ruptul capului e de ce nevasta-sa il striga doar pe numele de familie. Mereu.
    In semn de respect.
    Un soldat american reactioneaza prompt numai cand este apelat pe numele de falimie, precum o fac sergentii si superiorii sai in general.
    Bunoaca de nevasta-sa stia ca altfel nu-l trezeste la lupta pe Brody.
    In plus el devenise un erou si nu mai putea fi apelat familar cu prenumele sau cu diminutive gen Gigi, Vasilica, Ionel, Costel.
    Un erou este un domn (sau tovarash, dupa caz) si toti ii vorbesc cu respect, adresandu-i-se pe numele de familie.

    Cand spuneam ca exagereaza prea mult ma refeream in special la sezoanele mai din coada, cand vezi cat de fragila e CIA si cum e martelata de o mana de diletanti.
    Inceputul e acceptabil dpdv logic daca accepti ca e un film de fictiune ce nu poate fi intru totul realist.
    Dar enjoy, chiar daca scenariul are gauri pe ici pe colo, Homeland este e un serial bine jucat si te tine in priza.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #67
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,856
    Reputatie
    0
    am inceput sa-l urmaresc de cand e pe Netflix. Am vazut momentan primele 2 sezoane...
    De mult nu am mai vazut un serial in care ambele personaje principale sa fie atat de detestabile precum Carrie si Brody...

    dar serialul este bun spre foarte bun.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  5. #68
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,318
    Reputatie
    0
    Primele 3 sezoane sunt bune, după aia o ia la vale. Nici nu m-am mai uitat la ultimul sezon.

  6. #69
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sunt acum la sezonul 8 care se intampla in Afghanistan.
    Pe aceleasi coordonate ca si sezoanele anterioare.
    Insa bine facut si te tine in priza daca nu esti cusurgiu si poti sa-l vezi fara sa te macine prea mult SFurile din scenariu (ex: un agent reactivat desi are probleme de sanatate serioase si cu suspiciunea ca ar fi fost racolat de rusi, un presedinte care circula in zona de lupta cu doar un singur elicopter de paza etc).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •