Page 127 of 128 FirstFirst ... 2777117125126127128 LastLast
Results 2,647 to 2,667 of 2683

Thread: Stagii de pregatire/Cantonamente - Veniri/Plecari

  1. #2647
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Corect, bravo! Doar cainii isi pot scoate fularul in Sibiu! Sunt multe orase dinamoviste in Transilvania, dintre care amintesc Sibiu, Alba-Iulia si ăăă, Tulcea🤣

  2. #2648
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Sezon 2023/2024

  3. #2649
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Dinamo pleaca pe 26 iunie in Slovenia, in cantonament, unde va juca 3 meciuri amicale:
    28 iunie: Dinamo - NK Alminij (Slovenia)
    2 iulie: Dinamo - Zalaegerszegite (Ungaria)
    5 iulie: Dinamo - Dinamo Kiev (Ucraina)

  4. #2650
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    In mod cert, vor pleca aceiasi jucatori care au promovat. Burca nu are de ce sa planga. Vom castiga omogenitate, visul oricarui antrenor Nu se va face niciun transfer daca nu cumparati actiuni de 1200 euro bucata, cu un comision de 4% pt Red si prietenul lui, White.

    Chiar nu va inteleg, Claudiule, nu aveti 60-70 de milioane puse deoparte pt Dinamo? Acum e momentul sa demonstrati 👍

  5. #2651
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Initiativa aia cu actiuni vandute catre suporteri e o prostie, mai ales ca DDB a cedat vreo 10% din actiuni catre R&W si ca va continua sa sustina clubul in paralel. Ai dat 48 euro/an la ddb, acum vine concurenta la actionarie si-ti cere 1200 euro. Bah dar voi nu gasiti si actionari cu ceva cheag care sa investeasca mai serios si pe termen lung? Iar suporterii?
    Oricum nu e clar daca r&w da actiuni sau face crowdfunding dupa cum parea sa spuna Nicolescu. Sunt doua lucruri diferite, in caz ca esti actionar probabil ca trebuie sa platesti anual 1200 euro si poti sa-ti vinzi actiunile daca te plictisesti, daca e crowdfunding atunci platesti odata si pe urma astepti eventual sa-ti iei banii inapoi, posibil cu ceva dobanda.

    Clar ca pleaca in Slovenia lotul care a promovat plus Rici si Cretu minus aia la care se renunta. Si e la fel de clar ca transferuri se vor face eventual la toamna, nu are nimeni chef sa le deblocheaze nimeni mai devreme. Sau chef or avea, dar nu e malai. E drept si ca ar fi nedrept sa le dea purcoi de bani unor jucatori care au reclamat la TAS, aveau salarii barosane insa n-au atins de prea multe ori mingea. In plus, parca mai sunt de platit aia de au acceptat amanare ca sa poata lua clubul licenta.

    Ma rog, e o varianta sa mai stea un an cu acelasi lot plus ceva puieni promovati la exceptional si sa traiasca periculos la limita retrogradarii. Daca le iese pasenta atunci au facut economii. Daca nu, atunci e un motiv in plus sa pastreze acelasi lot pentru Liga a 2a si sa atace cu curaj promovarea viitoare. Iarasi economii si stabilitate pe termen mediu.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #2652
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ploua cu transferuri la Dinamo desi deocamdata nu au drept de transferuri. Daca nu ma insel, deocamdata sunt 2 reveniri, 2 atacanti, doi fundasi laterali si un portar. Ar mai trebui macar inca un fundas central. Ma rog, in speranta ca se vor debloca transferurile si toti astia vor juca mai mult de-o vara de pregatire.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #2653
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Paradoxal si parca de nicaieri, se pare ca unele lucruri se misca Intr-un fel, imi pare rau ca nu a functionat caciuleala asta pe nume crowdfunding. Cred ca e si meritul ddb, care a devalorizat complet acest tip de monetizare. Am inteles ratiunea pretului f mare per actiune, aceea de a limita acesul suporterilor in factorul decizional. Le vrem banii, dar vom conduce noi, bazat pe o vasta experienta. Nici nu stiu daca ma deranjeaza atat de mult. ddb s-a adaptat mai bine climatului economic precar, la un moment dat se vindeau tichete cu 2.5 ron. Era si o situatie de viata si de moarte, in care fiecare leu conta. Din pacate, nou-haul precar, deciziile demente, sangvin-emotionale, au adus intr-un final retrogradarea. Jumatatea plina a paharului -am salvat clubul, nu a putut sterge din mentalul colectiv dezastrul managerial care a culminat cu retrogradarea. Cred totusi ca s-au aruncat un pic cam sus baietii din R/W, targetand un grup restrans de fani, cei care isi permit sa arunce o mie si ceva de euro pe o actiune. Fanii obisnuiti au fost lipsiti de mijloacele fizice de a-si ajuta in continuare echipa, ceea ce nu e corect. Marketingul e la pamant. Iti asumi, cu branhiile umflate, promovarea, dar nu sufli o vorba ca n-ai miscat un pai pe partea de marketing. Am o comanda de tricouri din 14 iunie, n-am primit inca niciun semn. Ma rog de R/W sa imi ia banii astia nenorociti, cateva sute de ron, si pe el il doare in **** Ca ne refuza pe noi e una, problema e ca refuza oameni cu bani care ar putea misca lucrurile, pe motiv ca le scade influenza actionarilor majoritari. Probabil ca s-au mermelit cateva sute de mii, se vor debloca transferurile, lumea va fi din nou multumita ca suntem acolo si fizic putem lua cativa pumni de la oricine.

    Totusi, de data asta nu mai accept 6-8 saptamani. Incepe campionatul, esti in bataia pipiului de la inceput. Ovidiu Burca a garantat pt acesti baieti, a zis ca curg laptele si mierea. Foarte bine, hai sa facem 9 puncte in primele 3 etape si mai vedem apoi
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  8. #2654
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    bah esti nebun, 9 puncte in primele trei etape? pai daca reusesc sa bata la rand CSU si Sepsi acasa si FCSB in deplasare atunci devin brusc candidati la titlu.

    Apropo de actionarii aia suporteri, mie inca nu mi-e clara situatia lor in actionariat.
    Daca sunt actionari precum vor astia de la R/W, atunci ei ar trebui sa vina cu suma asta in fiecare an, ca asta e shmenul, altfel actiunile lor se vor diminua in timp spre zero avand in vedere ca ceilalti actionari trebuie sa aduca malai an de an.
    Pe de alta parte crowdfundingul este o actiune limitata in timp, contribui odata ca sa acoperi niste nevoi de investitie si apoi astepti sa ai eventuale dividende. Cu alte cuvinte suporterii astia nu vor baga ci au dat acum o suma de ajutor si eventual vor lua bani de pe urma ei. In concluzie: stie cineva ce statut au suporterii de la R/W?

    Despre marketing numai de bine. Cred ca marketingul DDB a mers foarte bine, ala de la club e la fel cum a fost mereu adica aproape zero. Au fost ceva incercari mai serioase de marketing in prima decada a mileniului, dar s-a pierdut mai apoi. Nu am inteles niciodata de ce Dinamo nu a renovat arcul ala de la poarta de intrare din Stefan cel Mare. E vai de el de ani de zile, i-au mai dat o mana de var si doua bidinele de vopsea rosie si cam atat. Or nu era mare investitie sa faca unul nou, modern, cu spatii mai mari de marketing si consumat o bere inainte si dupa meci. Bashca aportul estetic in zona. Iar statuia lui Patzaichin puteau sa o urce undeva intr-un colt al noului arc, sa fie vazuta de la departare, sa nu-i mai fure prostovanii pagaia, sa fie cam cum planuiau sa puna statuia lui David al lui Michelangelo pe Duomo din Florenta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #2655
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pentru ca pe la clubul ăsta s-au perindat doar fosti nomenclaturisti, sekuristi, fripturisti, arivisti si fomisti. Ei nu au facut un biznis de anvergura, cu care de altfel nu avem nimic impotriva. Doar gheƟeft din asta de butic. Pun 1 leu si castig 1.5, cu care imi maresc penisul si fut toate țigancile din showbizz. Yey, me!

  10. #2656
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Mai aflu chestii si revin, in legatura cu ce ne intrebam cu totii, de fapt.

  11. #2657
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #2658
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Pana una alta, e binisor zic eu. Am luat licenta. S-a facut un cantonament decent (dupa multa vreme), s-au adus niste jucatori bunicei. Incet, cu pasi mici se rezolva problemele.

  13. #2659
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E binisor, daca mai aduc ceva si in centrul apararii ar putea fi chiar bine.
    Insa e enervanta incertitudinea permanenta, nu poti sa spui ca va fi ok pe durata unui sezon daca nu pe cativa ani.
    Ar fi frumos sa avem patron, actionari, investitori, camatari cu suflet care sa ne faca sa uitam problema banilor si sa ne lase sa ne bucuram de fotbal. Pentru ca de ani de zile vorbim despre probleme colaterale mai mult decat de datul in beshica.

    Vreu sa redevin suporter, m-am saturat sa ma vorbim mereu despre probleme legate de finantare, actionariat, management, marketing, vreau fotbal ca sa ma relaxez si nu sa-mi adancesc si mai mult problemele existentiale.
    Last edited by Utilizator; 8th July 2023 at 10:25.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #2660
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    👍☝️

    A iesit la atac pana si blândul urs Dorin, care rastoarna cateva tomberoane cu promisiuni si nerealizari evidente ale 'actionarilor'. Cautati articolul din Prosport.

    Nu e placut sa iei o lovitură de cort in freză, asa cum pateste astazi famiglia Iacob, chiar de la cei pt care a facut lobby.

    PS. Iata ce scria ziarul Bursa in 2006, nr 92.

    [iPupilul Ioanei Vlas conduce asociatia fondurilor mutuale.

    Eugen Voicu a revenit la conducerea Certinvest dupa o pedeapsa de 3 ani de suspendare din activitatea de pe piata de capital[/i](cam lemnos, dar elocvent ).

    Voicu a fost pedepsit fiind unul dintre personajele principale in ocazia volatilizarii din fondurile mutuale, in 1996. Pe atunci, UNOPC era condus de Ioana Maria Vlas, de care Eugen Voicu este extrem de apropiat

    Hmm, interesant. Hai, ma, ca are bani jegosu' . Ramane sa il convingem cumparand 15 mii de abonamente, achizitionand actiuni de un mil jumate, ca meritam sa fie capitanul nostru! 🤣

  15. #2661
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    deocamdata cica azi s-au platit toti jucatorii care au reclamat la FIFA si se asteapta deblocarea transferurilor. nu e rau, s-au miscat destul de repede dupa ce verdictul la proces a fost negativ si n-au mai mers la TAS si sa amane deblocarea transferurilor cu vreo 3 luni. E mai bine decat ma asteptam, eram aproape sigur ca vor incepe campionatul cu lotul cu care au promovat.
    https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/din...ii-703926.html
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #2662
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Sunt convins ca vom incepe cu lotul cu care am promovat Pt ca sunt destule acte de invartit in 5 zile, nu cred sa se rezolve atat de repede.

    Nu mai stiu cum se numea antrenorul URSS de la polo, din anii 60, cred 🤣 Erau niste ziare vechi pe care le pastrase bunicu', pt cu totul alte lucruri. Insa le rasfoisem si eu si aveau niste povestiri din sport care m_au marcat, zic, daca am ramas cu imagininile astea. Bun, ce facea ăsta la polo. Era foarte exigent, un zbir sovietic clasic, adica un satrap valoros, care nu lasa niciodata garda jos. Pana cand, o data in viata, dupa ce l-a antrebat pe un poloist georgian, Meșeniradze ☺️, i-a facut semn sa mearga la vestiar, sa se odihneasca. Exceptional. Un moment pe care ziarele vremii l-au consemnat. Proaganda, nepropaganda, povestea e oricum frumoasa.

    E, eu voi fi antrenorul de polo sovietic. Si credeti-ma ca mai e mult pana ii voi lasa pe astia sa se odihneasca ☺️

    Dar, sigur...

  17. #2663
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Daca le iei locul ai votul meu neconditionat.

    Eu sunt mai relaxat, la ce rahat de investitori sunt in fotbalul romanesc ma multumesc cu unii care macar se taraie si nu se retrag.
    Am mai spus, vreau sa ma preocup strict de pasiunea pentru fotbal si mai putin spre deloc de aspectele financiare si manageriale.
    Pana la urma sunt unii care s-au bagat si deocamdata au platit nsite scadente. E ok, sunt departe de perfectiune dar asa ceva nu exista, e posibil sa fie rau dar sper sa fie bine si decat sa-i alung pe astia si sa se aleaga praful mai bine raman cu ei. Ai luat antrenorul sovietic, unul capitalist putred nu merge la Dinamo, asa ca eu raman sa urmez modelul Burca. Adica ala stramosesc: de-o fi una, de-o fi alta, de e scris si pentru noi, bucurosi le-om duce toate
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #2664
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    de-o fi pace, de-i leozboi.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #2665
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Atunci, daca toate conditiile marii performante au fost indeplinite, il asteptam pe antrenorul Burca Ovidiu sa anvizajeze 🤣(Sahistul dixit, o tempora) un termen rezonabil in care ne putem lansa crucisatorul la apa 🤣

  20. #2666
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mare performanta la Dinamo . . . Ca sa citez un alt inaintas (nu era atacant ci aparator) asta o sa vada copiii copiilor mei in veacul vecilor.
    Esti copil? Ce performanta frate, nu vezi ce jale e in jur? De unde sa avem productii record la hectar daca pamantul e argilos si crapat de seceta? Sa zicem merci daca culegem doi-trei stiuleti sa iasa de-o mamaliga.
    N-ar fi rau ca seicii de la M City si PSG si-ar da mana sa cumpere Dinamo, dar mi-e teama ca le e frica, e o palarie prea mare pentru ei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #2667
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Sunt șeici la poarta castelului si nu sunt lăsați inăuntru, conform viitorului revocat, Vlad Iacob 😊

    Incepe, gata. Nu oferim nimanui cecuri in alb, cel mult un sold-out pe un stadion de 7000 pe care il umplea de 5 ori intr-o zi si Dinamo Dresda, liga 3 Germania. O cutie de conserve care poate sufoca adversarul, dar si echipa proprie, daca lucrurile nu merg bune.

    Da, voi fi acolo. Claudiu a zis acum vreo 3 ani ca vine el cu o palinca, e un fel de Cortacero al promisiunilor pe baza de spirtoase 🤣 Te astept, dragă. Eu nu mai beau, dar e buna acolo in casa sa ai de o frectiet, cand te mai ia vreo gripa ☺️

    Am multe sa spun, dar pana la urma echipa are ultimul cuvant. Si noi am uitat sa fim suporteri. Invartim actiuni, creante, datorii, smart money, crowdfounding, principii corporatiste, parca suntem Bruzli cu nunceagu' in Enter the dragon 🤣 Echipa o sa ne semnaleze daca ramanem la fotbal sau o dam iar in metafizica clitoridiana.

    Sa strigam iaaaar caaampioooniii! ☺️

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •