Page 5 of 134 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 85 to 105 of 2795

Thread: ASU Poli Timisoara

  1. #85
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    hehe,Toni Foale e director tehnic la ASU?
    hai succes,cred c-o sa-i capiati cu luminile alea pe aia din Boldur,ei sunt obisnuiti cu opaitzuri si e posibil sa le distrugeti iremediabil retina cu ocazia asta...asta ne mai lipsea,sa pice Boldurul in liga a 6-a
    granita la Orsova!

  2. #86
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    bre, tot vad ca se scrie despre ASU pe aici...]
    Ma, pentru prieteni echipa se numeste SS Poli
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  3. #87
    sport legend Uncle Ben's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Home
    Posts
    3,150
    Reputatie
    1
    Le da ASU la Boldur/
    De-o sa-i usture ...pe matze!
    "Dixi et salvavi animam meam"

  4. #88
    rosalbalbastru fl0o's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Galati, Romania
    Posts
    6,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Grinco View Post
    Ma, pentru prieteni echipa se numeste SS Poli
    Un abac ca sa tineti evidenta?
    [FONT="Georgia"]bautura si meci[/font]

  5. #89
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    ziero puncte,abac va mai trebuie...
    granita la Orsova!

  6. #90
    sport legend pe garduri's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Banatul e tara mea
    Posts
    553
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    hehe,Toni Foale e director tehnic la ASU?
    hai succes,cred c-o sa-i capiati cu luminile alea pe aia din Boldur,ei sunt obisnuiti cu opaitzuri si e posibil sa le distrugeti iremediabil retina cu ocazia asta...asta ne mai lipsea,sa pice Boldurul in liga a 6-a
    Toni Foale e director tehnic din iarna de cand a venit Paul Codrea antrenor, in locul lui


    https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.n...67397315_n.jpg
    www.sspolitehnica.ro

  7. #91
    sport legend pe garduri's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Banatul e tara mea
    Posts
    553
    Reputatie
    1
    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...l-loc-10870453

    De ce e mai bine în liga a cincea? Emoționant: povestea fotbaliștilor pentru care banii nu sunt pe primul loc

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=610

    ASU Politehnica Timișoara a crescut într-o iarnă „cât alte echipe în zece”. Echipa adoptată de suporterii lui Poli face pași mari către profesionism, odată cu noii oameni care s-au alăturat recent acestui proiect.

    *Paul Codrea e antrenor, Sorin Brîndescu e manager, în teren joacă Titi Varga, Alin Stoica, dar și alți fotbaliști care până anul trecut au evoluat în ligile a patra, a treia sau chiar a doua.
    Cristi Gălan a fost în tur căpitanul echipei Flacăra Făget (Liga a III-a), iar Paul Burtic era portarul titular al acestei formații. Niciunul dintre ei nu e la final de carieră, Flacăra era implicată în lupta pentru promovare în liga secundă, însă ambii au ales să joace în liga a cincea, fără salarii, doar cu prime simbolice acordate de fani, din propriul buzunar.
    Care e motivul pentru care cei doi au ales această cale în iarnă? Cei doi au explicat exact cum stă treaba, fără ocolișurile specifice unui fotbalist care se află în fața unui microfon sau reportofon. Nu neapărat pentru că Burtic și Gălan ar fi mai „dezghețați” decât fotbaliștii de la marile echipe românești, ci și pentru că, jucând la nivel de amatori deocamdată, nu le e frică să fie amendați dacă spun adevărul.

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=610

    Burtic: „Aici, nu are cine să mă mintă”

    Paul Burtic are 29 de ani și are la activ trei promovări din liga a treia într-a doua, cu Unirea Sânnicolau Mare, ACU Arad și AC Recaș. Portarul explică în felul următor decizia lui de a coborî cu două eșaloane la mijlocul acestui sezon: „Eu am renunțat la fotbalul profesionist pentru că am fost mințit de majoritatea conducătorilor. Pur și simplu și-au bătut joc nu numai de mine, ci și de colegii pe care i-am avut. Oriunde m-am dus, conducătorii au stricat totul, au stricat atmosfera de la echipă. Eu am venit aici, că aici nu mai are cine să mă mai mintă. O iau de jos și pe ceea ce clădești, se văd rezultatele și atunci nu mai are cine să te păcălească”.
    Bineînțeles, a contat și atmosfera creată de suporteri. „Ca nivel fotbalistic, de departe, e mare diferență între liga a treia și unde jucăm noi acum. Nici nu se pune problema. Dar ca și proiect e mult mai frumos să începi de jos și, dacă se poate, să fie cât mai mulți suporteri, e foarte bine. Pentru că asta duce numai la lucruri frumoase. Eu așa atmosferă am mai prins doar la două echipe și alea s-au destrămat. La ACU Arad, pe final de sezon și la Câmpia Turzii, unde veneau 1000 sau 1500 de spectatori. Dar așa, să cânte și să facă o astfel de atmosferă suporterii, nu am mai prins la nicio echipă la care am jucat până acum”, a mai spus Burtic.

    Gălan: „La Liga a III-a e haos”

    Cristi Gălan are 24 de ani, joacă fundaș central, dar, de când e la ASU Poli, și-a descoperit vocația de golgheter: a marcat cinci goluri în opt meciuri.
    „Ca nivel fotbalistic, se simte o mare diferență între liga a treia și a cincea, dar aici, la Poli, se compensează prin suporteri și prin organizarea de la echipă. De când am venit eu, cel puțin, totul e impecabil, avem de toate, tot ce are nevoie o echipă de fotbal până în liga a doua. Bine, mai puțin bani, că suntem la nivel de amatori, deocamdată”, explică Gălan. Fundașul alb-violeților vorbește și el, asemenea lui Burtic, despre modul în care sunt batjocoriți fotbaliștii care joacă prin liga a treia. „Am jucat prin Divizia B și C și o singură echipă mi-a dat toți banii pe care aveam să-i primesc. La Covaci, în Liga a II-a, trei sau patru salarii nu le-am mai primit. La Flacăra Făget, cred că sunt singurul jucător care a primit primă întreagă de promovare, din liga a patra într-a treia. În rest, au fost dați afară vreo 17 jucători. Apoi, după tur, au mai dat afară vreo 15, tot ca să nu le dea banii și tot așa. Toate chestiile astea te fac să nu mai vrei. Să te cheme la antrenament zilnic și să nu primești niciun leu. Eu aveam de primit salarii din returul campionatului trecut. Apoi, ne-au spus că nu mai sunt bani și am jucat trei luni doar pe prime, am zis că nu mai vrem salarii. Și la prime, ce să-ți spun, încercau să schimbe modul de premiere, te plăteau doar la trei sau patru victorii consecutive, când făceai un egal, pierdeai prima. Nu poți să-ți imaginezi ce e în Liga a III-a, e haos, cel puțin în partea asta, de Vest. În alte părți, unii câștigă bani, care sunt la promovare”, a spus Cristi Gălan.

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=610

    Burtic: „Mi-am vândut mașina ca să-mi achit datoriile”

    Paul Burtic a avut mult de suferit de pe urma conducătorilor de club mincinoși, în special în ultimii ani. „Eu mai aveam de primit patru salarii de la Flacăra. Destul de mulți bani, zic eu, plus o primă de joc. Cinci ani de zile am muncit să-mi iau o mașină. Aveam o mașină în leasing. Și am tot așteptat să mă plătească, s-au acumulat niște rate pe care eu nu le-am plătit. A trebuit să iau bani împrumut și până la urmă, a trebuit să vând mașina ca să-mi achit datoriile. Problema asta am avut-o și la Flacăra, și la Recaș. La Recaș, iar, trebuia să luăm niște salarii, ne-au păcălit și până la urmă am luat 0,01 la sută din banii pe care trebuia să-i luăm”, a spus portarul, care a trebuit să se angajeze, deoarece joacă pe gratis pentru Politehnica. „Acum m-am angajat la o firmă de pază. Sunt șef de obiectiv. M-am angajat, că nu mai puteam să stau așa. În plus, mai fac și antrenamente cu o grupă de copii. La vârsta pe care o am eu, la aproape 30 de ani, nu pot să stau așa, să nu muncesc”, a spus Burtic.
    Gălan e mai tânăr și un pic mai norocos din acest punct de vedere. „Eu am noroc cu părinții, că sunt încă student. Mai am vreo două luni de școală, după aia nu știu ce o să fac. Acum urmează să-mi iau licența la facultatea de educație fizică și vreau să fac și masterul”,a spus fundașul timișorean.

    Chefurile cu suporterii: de neprețuit

    Gălan și Burtic sunt ardeleni, conform certificatelor de naștere, dar s-au atașat de Poli Timișoara de când erau mici. „Eu sunt născut în Turda, că așa a vrut mama mea. Ea a vrut ca și pe mine și pe fratele meu să ne nască acolo. Dar eu stau în Timișoara de când m-am născut, tata e bănățean, mama e ardeleancă. Prima echipă la care am jucat, ca și copil, a fost Poli. Când s-a făcut Poli AEK, am jucat la echipa de tineret, dar am prins o reticență față de conducătorii de atunci, care iar m-au păcălit, așa că am plecat. Când eram mic, am prins două meciuri ca și copil de mingi, unul cu ASA Târgu Mureș și unul cu Baia Mare. Și oricum, mă duceam la toate meciurile, de când eram mic. Am fost și la un Poli – Dinamo 3-0, acela din 1997”, a explicat Burtic.
    Gălan e hunedorean, dar e în Timișoara de la 16 ani. „M-am mutat de la Hunedoara, când Corvinul s-a desființat. Dar de când eram mic mergeam la meciuri la Timișoara, chiar dacă nu eram din oraș. În Hunedoara nu aveam așa stadion și nu aveam meciuri de Liga I. Ne luau pe toți copiii din grupă și ne duceau la stadion. Nu aveai cum să nu te bucuri de ce era la stadion, de atmosferă și de tot. Nu ai cum să rămâi indiferent, îți intră la suflet, chiar dacă nu ești din localitate”, a spus fundașul de 24 de ani.
    Chiar dacă nu s-ar fi numit poliști până acum, cei doi jucători s-au apropiat mult de suporetrii alb-violeți din acest sezon. După fiecare meci (în retur, au avut victorii pe linie), fotbaliștii petrec în club, alături de suporteri.
    „Chefurile de după meci sunt cele mai binevenite chefuri pe care le-am trăit eu. Am fost la ceva chefuri la viața mea, dar astea sunt niște chefuri pe care le facem cu voie bună, cu oameni mulți lângă noi... E ca și cum te-ai duce cu două-trei sute de prieteni să te distrezi, nu ca la o distracție obișnuită, cu cinci-șase prieteni. Dar când te duci într-un club și toți dau palma cu tine, toți te pupă, toți te strigă, e cu totul altceva. Bine, și nivelul la care ești îți permite să faci chefuri”, a spus Burtic.
    Gălan e și el încântat de chefurile cu ultrașii: „Nu am mai văzut până acum un club care să aibă suporterii atât de apropiați de jucători. Toate echipele poate că fac chefuri după meci, dar la modul ăsta, să stai cu suporterii, să vorbești cu ei, să mai auzi impresiile lor despre tine, despre meci... Te simți mândru că joci pentru ei”.

    Gălan: „Nu ne vom opri până în Liga I”

    Ambii jucători privesc cu mult optimism spre viitorul Politehnicii. „Cu echipa asta, dacă oamenii sunt de cuvânt și rămân aici cât mai mulți, sper să ajungem cât mai sus. Există în conducere un om deosebit pentru mine și cred că și pentru Cristi, el ne-a fost antrenor la Flacăra. Sorin Brîndescu are un cuvânt de spus și se pricepe. Cu el, cu anumiți oameni pe lângă el, cu suporterii în spate și cu o echipă cât de cât competitivă, putem să ajungem foarte sus. Deja au ajuns jucători la noi, în liga a cincea, despre care nimeni nu se gândea că o să ajungă”, a spus Burtic.
    Gălan crede că, atunci când va avea vârsta de acum a colegului său din poartă, va juca pentru Poli în prima ligă. „De când m-am întâlnit prima dată cu suporterii, mi s-a părut foarte interesant. Eu am mai fost pe la echipe din liga a patra sau a treia, făceam performanță, promovam și după aia se termina tot. Aici, nu are cum să se termine, nu are cum să se destrame. Eu cred că nu ne vom opri până în Liga I. Eu încă sunt tânăr, sper să ajung să joc și în Liga I”, a spus fundașul alb-violeților.
    Paul Burtic e însă un pic mai reticent decât Gălan și spune ce ar trebui să se întâmple pentru ca proiectul ASU Politehnica să aibă succes. „Eu am promovat cu trei echipe în Liga a II-a. Cu Sânnicolau, cu ACU Arad și cu Recașul. Dar nu am apucat să joc cu niciuna în „B”. Am văzut cum s-au destrămat toate. Eu îmi doresc ca, în momentul în care se promovează, jucătorii care vin să pună suflet, să nu își bată joc. Noi muncim aici, am luat-o de joc și la un moment dat, acolo sus, o să vină alți jucători. Și eu sper ca ei să înțeleagă că aici vii să joci fotbal, nu să-ți bați joc de munca altora”, a spus portarul timișorean.
    www.sspolitehnica.ro

  8. #92
    ipocrita OnixTM's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Banat Republic
    Posts
    2,730
    Reputatie
    1

  9. #93
    ipocrita OnixTM's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Banat Republic
    Posts
    2,730
    Reputatie
    1

  10. #94
    sport legend pe garduri's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Banatul e tara mea
    Posts
    553
    Reputatie
    1
    http://www.banatsport.ro/foto-succes...li-boldur-7-1/

    Succes zdrobitor, cu urechea ciulită. ASU Poli – Boldur 7-1

    http://www.banatsport.ro/wp-content/...6405-Small.jpg

    Prima repriză a fost începută de timișoreni cu gândul la partida “rivalei” și a fost încheiată în a doua nocturnă de pe “Știința” în “Județ”. ASU Poli a pedepsit Boldurul pentru cele două puncte răpite în tur și rămâne pe prima poziție în seria III dar totodată cu un joc în plus față de Racovița, învingătoare la rândul ei cu Giarmata Vii (scor 5-0).

    Băieții lui Paul Codrea și Toni Foale nu au primit veștile pe care le așteptau dinspre Racovița dar își continuă fără greșeală parcursul din retur. Oaspeții au scos un 2-2 în tur pe teren propriu, când noua Poli era încă în formare, rezultat care a complicat și mai mult situația alb-violeților. Duminică seară, Varga și compania aveau să răzbune fără mari probleme acea sincopă.

    De remarcat totuși, că în minutul 5, oaspetele Jurj a prins un șut bun din afara careului, pe care Burtic a reușit să-l devieze doar sub transversală, pentru ca mingea să cadă apoi norocos în fața liniei. După minutul 10 însă terenul s-a înclinat abrupt către poarta dinspre Bega. “Lacătul” tabelei avea să fie spart destul de târziu, în minutul 25, când Florea a punctat în urma cornerului executat de Popoviciu. Prilej cu care mijlocașul polist i-a dedicat golul colegului său Claudiu Lazăr – absent după o operație de apendicită. După o nesincronizare în apărare, ce a mai dat emoții la poarta lui Burtic, timișorenii aveau să-și asigure confortul dinainte de pauză prin reușitele lui Făgețan, care a lobat din lateral dreapta, și Marchiș, în minutele 32 și 40.

    Același Marchiș, golgheterul lui ASU Poli, avea să ducă scorul la 4-0 imediat după reluare printr-un penalty obținut de Ilie, care a fost faultat de Savilla. Alin Stoica a intrat și el în joc și nu a lipsit mult să se treacă pentru prima dată pe lista marcatorilor. Dar cel care avea să marcheze pentru 5-0 a fost Ilie. “Cobra” a jonglat cu balonul peste un fundaș și l-a executat cu stil pe Borsa în minutul 64. Fostul puști-talent al lui Anderlecht avea totuși să contribuie la golul 5. Șutul lui Stoica a fost scos greu de portarul Boldurului peste alte opt minute dar Vișan a cules din careul mic pentru reușita cu numărul 6. Cu cinci minute înainte de final a fost și rândul căpitanului Popoviciu să se treacă pe lista marcatorilor. Oaspeții au avut parte până la urmă de golul de onoare, venit după șutul lui Pasculescu deviat involuntar de Gălan în propria poartă.

    ASU Politehnica (antrenor Paul Codrea): Burtic – Radovancovici, Gălan, Obrejan, Maranescu – Ilie, Popoviciu (cpt.), Varga, Florea – Făgețan, Marchiș. Au mai intrat: Șerban – A. Stoica, Panc și Vișan.

    AS Boldur (antrenor Dan Bidiviu): Borsa – C. Petrișor, A. Ionică, Visegan, Savilla – L. Munteanu, Pasculescu (cpt.), Bolgea, Trandafir – Fl. Jurj, Eneșcă. Au mai intrat: E. Barboni, C. Ilie, Tripon și Roșu.

    “Trebuie să recunosc că și adversarii noștri de la Racovița formează o echipă foarte bună dar și noi merităm o promovare. Acum ne e cam greu să-i mai ajungem, nu prea mai e cine să-i încurce și au câștigat ca și noi categoric azi. Păcat că trebuie să fie doar un câștigător în seria asta. Eu când am venit mi-am propus ca obiectiv să câștig toate cele 14 meciuri, dacă după 14 partide câștigate nu vom reuși promovarea de pe primul loc, vom vedea ce variante există. Băieții și-au luat revanșa în fața celor de la Boldur cu vârf și îndesat, și acesta a fost un factor de motivare pentru echipă. Atunci era însă altă situație, echipa s-a schimbat destul de mult. E un lucru bun că s-a jucat în nocturnă, nu mă așteptam, dar în Occident toate ligile au nocturnă, e un lucru normal și sper să se întâmple peste tot”

    Paul Codrea, antrenor ASU Politehnica Timișoara
    www.sspolitehnica.ro

  11. #95
    sport legend pe garduri's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Banatul e tara mea
    Posts
    553
    Reputatie
    1
    www.sspolitehnica.ro

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Dati dracu astia de la Boldur ,cum i-au incurcat ei pe orzasi in drumul glorios spre liga 4.

    APP orzasilor, daca nu promovati anul asta ( Racovita e o nuca prea tare ) ce faceti peste 4 ani , amanati alegerile? Cum va prezentati voi in campanie fara obiectivul de partid indeplinit?

  13. #97
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    acuma vad
    bai,da' slabi mai sunt astia de la Remetea Mare...
    nici nu vreau sa ma gandesc cum or fi aia de la Remetea Mica
    granita la Orsova!

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Cica la anul schimba traseul dar inca nu s-au hotarat ce ruta sa apuce : catre Jebel , Gataia sau catre fratii aradeni via Calacea , Ortisoara.

  15. #99
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    nu-i de ras,asta inseamna cheltuieli suplimentare pt fanii degraba mazgalitorii de lozinci pe ziduri...adica far si dinam,ca doar n-or sa vina noapcea de la Gataia cu felinaru' intr-o mana si Corona in cealalta,trebuie musai una pe ghidon...
    granita la Orsova!

  16. #100
    sport legend pe garduri's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Banatul e tara mea
    Posts
    553
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim View Post
    Cica la anul schimba traseul dar inca nu s-au hotarat ce ruta sa apuce : catre Jebel , Gataia sau catre fratii aradeni via Calacea , Ortisoara.
    Mai bine vezi cum o sa stai la anul intre stelisti si dinamovisti, la meciurile de pe Dan Paltinisanu, decat sa-ti bati capul cu ce o sa facem noi.

    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    nu-i de ras,asta inseamna cheltuieli suplimentare pt fanii degraba mazgalitorii de lozinci pe ziduri...adica far si dinam,ca doar n-or sa vina noapcea de la Gataia cu felinaru' intr-o mana si Corona in cealalta,trebuie musai una pe ghidon...
    Suntem si noi in rand cu primarul. Noi mazgalim ziduri, iar el mazgaleste echipe si le da numele Poli.
    www.sspolitehnica.ro

  17. #101
    sport legend Uncle Ben's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Home
    Posts
    3,150
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pe garduri View Post
    Mai bine vezi cum o sa stai la anul intre stelisti si dinamovisti, la meciurile de pe Dan Paltinisanu, decat sa-ti bati capul cu ce o sa facem noi.

    Suntem si noi in rand cu primarul. Noi mazgalim ziduri, iar el mazgaleste echipe si le da numele Poli.
    Da' pe voi cat crezi c-or sa va tina curelele, bre, sa tot bateti rigolele celor din Bazos si Bucovat, ori vreti sa va imprieteniti cu cainii satenilor?
    Daca nu promovati anul asta, prima masura pentru sezonul viitor o sa fie reducerea la jumatate a numarului de torte si fumigene, apoi bicicletele or sa inceapa sa cedeze si ele, una dupa alta...
    "Dixi et salvavi animam meam"

  18. #102
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Uncle Ben View Post
    Da' pe voi cat crezi c-or sa va tina curelele, bre, sa tot bateti rigolele celor din Bazos si Bucovat, ori vreti sa va imprieteniti cu cainii satenilor?
    Daca nu promovati anul asta, prima masura pentru sezonul viitor o sa fie reducerea la jumatate a numarului de torte si fumigene, apoi bicicletele or sa inceapa sa cedeze si ele, una dupa alta...



    Lasa-i mah, si-au pierdut si simtul umorului, nu mai stiu de gluma, sunt incordati si obositi de atata pedalat.
    In foarte scurt timp isi vor pierde si bruma de simpatie de care beneficiau si atunci...............totul e gata.

  19. #103
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pe garduri View Post
    Suntem si noi in rand cu primarul. Noi mazgalim ziduri, iar el mazgaleste echipe si le da numele Poli.
    important e sa ramaneti singura echipa curata din fotbalul romanesc...succes!
    granita la Orsova!

  20. #104
    sport legend pe garduri's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Banatul e tara mea
    Posts
    553
    Reputatie
    1
    http://www.sspolitehnica.ro/wp-conte...atii-38x50.jpg - http://www.sspolitehnica.ro/wp-conte...mic4-50x50.png

    3. AS Avantul Chizatau 22 16 2 4 70 25 50

    Președintele clubului este Lucian Vitănescu, vicepreședinte și organizator de competiții Demirel Anghel, antrenor principal Ioan Copaci, antrenor secund Radu Herei.

    Lotul de jucători are următoarea componență: Alin Radneanțu, Răzvan Dragomir, Marius Rotaru, Iulian Drăguți, Mihai Văgăună, Rudolf Loch, Alexandru Marincu, Cornel Mihalache, Costel Vieru, Florin Petrescu, Ariel Copaci, Marius Mîndruț, Cristian Mîrza , Madalin Anghel, Ionuț Anghel, Gabriel Drăguș, Andrei Blaga.

    Cornel Mihalache a jucat pe la National si Chiajna
    Rotaru a jucat pana in liga a 2-a, la Cfr, Prefab. Modelu, Sageata Navodari

    Obiectivul echipei este clasarea pe podium la sfârșitul campionatului.

    Chizatau in retur

    Chizatau - Bacova 1 : 0
    Topolovat - Chizatau 0 : 3
    Chizatau - Nadrag 1 : 1
    Remetea Mare - Chizatau 1 : 5
    Chizatau - Liebling 7 : 0
    Leucusesti - Chizatau 0 : 4
    Chizatau - Bazos 1 : 0
    Ictar Budint - Chizatau 3 : 8

    http://oi43.tinypic.com/34f06jb.jpg
    www.sspolitehnica.ro

  21. #105
    sport legend pe garduri's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Banatul e tara mea
    Posts
    553
    Reputatie
    1
    http://www.banatsport.ro/fanii-alb-v...-extraordinar/

    Fanii alb-violeți vor merge în localitatea celebră pentru un COR extraordinar

    http://www.banatsport.ro/wp-content/...atau-Small.jpg

    Echipa cu cei mai mulți suporteri din Timiș, ASU Poli se va deplasa duminică pentru o partidă foarte grea și importantă la Chizătău. Un motiv întemeiat pentru a cunoaște mai multe despre istoria acestui sat bănățean cu o istorie aparte.

    Satul se situează în centrul județului Timiș, în valea râului Timiș, între râurile Timiș și Bega, la circa 16 km nord-vest de municipiul Lugoj, pe drumul național DN6 Lugoj – Timișoara.

    Chizătăul este un vechi sat românesc care s-a făcut cunoscut lumii prin faimosul său cor. Atestată documentar la 1359, cu numele Kyzigtew (după unele interpretări, Tăul Mic , după altele, Balta Acră – kise=acru, tău=baltă), localitatea este menționată în numeroase diplome medievale maghiare, apoi în documente habsburgice de după cucerirea Banatului de sub stăpânirea turcească. Conform tradiției, vechea vatră a satului se afla „În Deal”, la dreapta Begheiului, dar după retragerea apelor de pe valea în care este amplasată vatra actuală, satul s-a mutat definitiv la noua locație.

    Amplasat la „drumul mare” dintre Timișoara și Lugoj, satul a fost mult influențat de traficul comercial, importanța sa crescând după 1867, când se inaugurează și calea ferată dintre cele două orașe bănățene. În 1896 se înființa banca „Chizăteiana”, iar în 1911 se inaugurează și linia ferată industrială dintre Chizătău și Șanovița, pentru transportul bazaltului din carierele de la Șanovița.

    La 1882, Ciprian Porumbescu descria satul astfel: „Chizătăul este un sat care după ordinea și curățenia care domnește într-însul s-ar putea asemăna cu un oraș. Toate dovedesc starea bună materială a locuitorilor săi. Casele sunt mari și bine curățite, șurele și grajdurile sunt în cea mai bună rânduială. Ulițele sunt largi, bine îngrijite, sădite cu arbori pe amândouă părțile. Podoaba cea mai de frunte a satului însă este școala și biserica, locașuri vrednice de înalta lor menire. Și cum e satul, așa sunt și oamenii…”

    Chizătău a fost comună de sine stătătoare până în anul 1956, când a fost trecut în administrarea comunei Belinț.

    Corul de la Chizătu

    Faimosul cor de la Chizătău a fost înființat la 1840, de către tânărul preot Trifu Șepețian, un fiu de țăran din Secusigiu, absolvent al Institutului teologic din Arad și căsătorit cu fiica preotului Nicolae Rădulescu din Chizătău. Stabilit definitiv la Chizătău, Șepețian a strâns în jurul său pe sătenii care aveau o voce mai bună și, fără a avea o pregătire muzicală profesionistă, dar prin muncă multă și perseverență, a a reușit să formeze un cor de plugari capabil să interpreteze, pe trei voci, imnuri religioase și cântece de lume. La început corul va cânta în Chizătău și în satele învecinate, iar mai apoi, pe măsură ce a căpătat experiență, a trecut la patru voci și a început să participe și la manifestări publice precum cele în orașe precum Timișoara sau Arad, motiv pentru care a făcut senzație în presa vremii și a stârnit multă admirație din partea românilor, cu atât mai mult cu cât în repertoriul acestuia se găseau piese precum „Deșteaptă-te române” sau „Iancu merge la Abrud”.

    În 1887 moare Trifu Șepețian, iar locul său este luat de fiul Lucian, crescut de tatăl său cu pasiunea pentru muzică și cor. Acesta aduce elemente noi în organizarea corului, introduce noțiuni de muzicologie, de cunoaștere a notelor, ține cursuri și repetiții și îmbogățește repertoriul. Rezultatele nu s-au lăsat așteptate, corul de la Chizătău ajungând să concerteze peste tot în Banat și Ardeal. Perioada de glorie se stinge în 1915, odată cu moartea lui Lucian Șepețian. Condus de Sever Șepețian, fiul lui Lucian și cu sprijinul lui Ion Vidu, corul se revigorează temporar, în perioada interbelică, dar nu se mai poate ridica la vechea glorie. După cel de-al Doilea Război Mondial, corul este refăcut de învățătorul Ion Cărăbaș și va continua să existe în perioada comunistă.
    www.sspolitehnica.ro

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •