Results 1 to 6 of 6

Thread: Intunericul

  1. #1
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0

    Intunericul

    O zi de toamna neobisnuit de calda in Torino , mercurul din termometre arata in aceea zi de noiembrie 24 de grade . Tocmai ce echipa a rezolvat un caz dificil ( doi barbati au fost impuscati de la mica distanta in masinile personale , iar autorul pentru a ingreuna cercetarile le-a luat si toate obiectele de identificare ; teoria initiala a fost ceea a unei crime la comanda si desi ancheta a avut un curs firesc singura care a intuit corect ca o femeie e implicata a fost Lola ; la doua saptamani dupa cel de al-doilea asasinat au fost prinsi si condamnati , poate unii isi vor aminti de cazul Aileen Wuornoss celebra asasina din S.U.A cu cel putin 6 crime la activ condamnata pe viata ; aici autorul si-a dat intalnire cu victimele le-a cerut sa-l duca intr-o anumita locatie dar mai intai sa opreasca pentru a lua o partenera , cand aceasta a dat semnalul autorul i-a impuscat de la mica distanta folosind un pistol cu amortizor ) asa ca este timpul sa sarbatorim bucurandu-ne si de vremea de afara .
    Insa tensiunea pluteste in aer .Desi multumiti pentru rezolvarea cazului am amanat petrecerea pentru o data stabilita ulterior intrucat Vika a trebuit sa plece de urgenta in tara pentru ca tatal ei a acuzat probleme de sanatate .
    M-am dus la Marco cel mai nou membru al echipei sa-l intreb daca nu vrea sa bem o cafea . A acceptat invitatia asa ca am traversat la cafeneaua de vizavi si am comandat doua expresso .
    -Auzi Marco sa te intreb ceva dar doresc un raspuns sincer .
    -Zi te ascult .
    -Ce parere ai de Lola ?
    -De sefa ?
    - Da
    -E de treaba .
    -Nu ma refer la aspectul asta ; ma gandesc sa o invit in oras ; stii tu sa-mi incerc norocul .
    -Ce mai astepti ? E finuta , desteapta , nu consuma alcool , nu fumeaza.
    -Crezi ca am sanse ? S-ar uita la mine ?
    -De ce nu ? Eu daca as fi femeie m-as uita la tine .
    Am pufnit amandoi in ras .
    M-am hotarat sa incerc ; Lola e o roscata miniona (1,63 inaltime) , ochi verzi , bine proportionata si desi cand ne intalnim pe holurile sectiei zambim reciproc stadiul e de relatie strict profesionala .
    M-am intors la birou , am rasfoit cateva dosare , am vizionat starea vremii si spre sfarsitul programului am mers la biroul Lolei .
    -Buna pot sa te ajut cu ceva ?
    -Ar fi foarte dragut din partea ta daca ai pune aceste dosare pe raftul de sus din biblioteca .
    -In regula le pun , intre timp le-am pus ; pot sa te intreb ceva .
    -Da spune ,sa vad daca pot sa te ajut .
    -E vremea buna ; ce program ai diseara ?
    -Ma duc la alergat , in rest nu am un program anume .
    -Eu merg la un gratar cu niste prieteni si te invit si pe tine , mi-ar face mare placere sa vii . Ce zici ne vedem diseara ?
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0
    -Stiu si eu , imi pari un tip ok dar sunt sefa ta .
    -Te mai destinzi si tu , ultimul caz a fost greu , merge un pic de relaxare.
    -Bine accept spuse ea si ma saruta fin pe obraz.
    Multumim de rezultat am plecat sa organizez gratarul caci acesta era doar un pretext.Am sunat pe trei dintre cei mai buni prieteni ai mei Claudio (liber profesionist) , Antonio (om de afaceri in domeniul electrocasnicelor) si Flaviana (studenta in ultimul an la medicina) le-am prezentat planul . Acestia au fost de acord prin urmare acasa la Antonio am adus cele necessare pentru gratar , de precizat ca participa si sotia lui Antonio -Clara .
    M-am imbracat casual si m-am prezentat la intalnirea cu Lola (undeva pe o banca de pe aleile parcului central ) .
    -Ma bucur ca ai venit , nu o sa iti para rau.
    -Si eu ma bucur , unde mergem ?
    -Te grabesti ? ti-am zis ca mergem la un gratar , dar as vrea sa te cunosc mai bine ?
    -Si daca eu nu vreau ? ))))))))
    Am ras si eu .
    Din vorba in vorba am aflat ca ii place inotul , muzica clasica , calatoriile si o simpatie pentru Juventus Torino.
    -Avem multe lucruri in comun.
    -Sa stii ca da ...
    Am ajuns la Antonio si am facut prezentarile apoi ne-am apucat de treaba . Eu am facut focul , Clara a pregatit carnea iar Claudio a executat gratarul propiu-zis ; omul se pricepe la gatit si facut gratare .Carnea sfaraia pe gratar . Intrucat era si Lola nu am baut bere ci am preferat un fresh de portocale cu pulpa . Am jucat si un joc de carti . Buna dispozitie e in toi .Lola s-a lipit de mine deoarece incepe sa adie un vant rece de toamna .
    -Nu crezi ca ar fi bine sa ne retragem ?
    -Mai stam douazeci de minute si mergem .
    -Ok
    Cladio , Antonio si Flavia discutau despre un turneu de tennis feminin ce urma sa inceapa a doua zi in orasul nostru .Antonio e un fan infocat al tennisului feminin si zicea ca e vremea unei noi campioane . De mentionat ca turneul are ca miza pe langa trofeu titlul de campioana si un premiu substantial de doua milioane de euro . Claudio miza pe o surpriza ,Antonio pe Larisa una dintre cele doua mari favorite . Cealalta e fosta campioana Tania dornica sa isi recupereze tronul pierdut.
    -Duarte imi suna telefonul , ma duc sa raspund sa vad despre ce este vorba.
    -O.K mergi si vezi.
    Dupa aproximativ cinci minute Lola vine schimbata la fata si ma trage intr-o parte .
    -Nu-mi spune ca avem un nou caz .
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0
    Long time ago !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    I was a kid there 🙀

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Am mai fost si eu acolo.
    basketball stars

  6. #6
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,570
    Reputatie
    0
    Cine oi mai fi tu ?
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •